Patriarhia Română: Mitropolia Clujului nu se destramă, are loc o echilibrare a jurisdicțiilor. Hotărârea din 2005 a fost pripită!
Conducerea Bisericii Ortodoxe Române a emis astăzi un comunicat de presă referitor la situația Mitropoliei Ardealului și cea a Mitropoliei Clujului, Albei, Crișanei și Maramureșului.
Patriarhia Română spune că presa a reflectat greșit intențiile înaltelor fețe bisericești și că totul a fost clar stabilit încă din luna decembrie a anului trecut, în urma unei întâlniri desfășurate la Sâmbăta de Sus.
”Hotărârile Adunărilor eparhiale respective nu reprezintă destrămarea sau ruperea Mitropoliei Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, aşa cum eronat s-a afirmat în mass-media, ci au ca scop echilibrarea jurisdicţiei teritoriale a celor două Mitropolii ortodoxe din Transilvania. În anul 2005, hotărârea de înfiinţare a Mitropoliei Clujului a fost luată în grabă de către Sfântul Sinod, fără consultarea prealabilă a clerului şi credincioşilor din eparhiile desemnate să depindă jurisdicţional de Mitropolia nou înfiinţată.
Intenţia actuală de echilibrare teritorială a celor două Mitropolii îşi are originea în hotărârea comună a Sinoadelor mitropolitane ale Mitropoliei Ardealului şi Mitropoliei Clujului, Albei,Crişanei şi Maramureşului, reunite în şedinţă de comună de lucru la mănăstirea Sâmbăta de Sus, judeţul Braşov, din 16 decembrie 2011, urmată de consultarea membrilor clerici şi mireni din Adunările eparhiale ale Arhiepiscopiei Alba-Iuliei şi Episcopiei Oradiei, la solicitarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Andrei al Clujului. Celor două Adunări eparhiale dornice de a reveni la Mitropolia Ardealului, li s-a adăugat Adunarea eparhială a Episcopiei Devei şi Hunedoarei care a primit în acest sens aprobarea Sinodului mitropolitan al Mitropoliei Banatului”, se arată în informarea primită de la Patriarhie.
”Jurnaliștii să nu agite spiritele”
În plus, conducerea Bisericii Ortodoxe Române spune că în niciun caz Mitropolia Clujului nu se va destrăma, pentru că își are rolul ei bine stabilit.
”Din punct de vedere bisericesc, cele două Mitropolii au aceeaşi importanţă pentru că, pe de o parte Mitropolia Clujului îşi are reşedinţa în municipiul Cluj-Napoca, cel mai însemnat oraş din punct de vedere numeric, economic şi cultural din Transilvania, unde funcţionează cea mai prestigioasă Universitate din acestă regiune a ţării, iar pe de altă parte Mitropolia Ardealului, a marilor ierarhi ardeleni apărători ai demnităţii naţionale, îşi păstrează importanţa sa istorică de mitropolie mamă din care s-a desprins în anul 2005 Mitropolia Clujului. În orice caz, totdeauna modificările de jurisdicţie teritorială şi înfiinţare de noi eparhii trebuie să fie mai întâi discutate şi acceptate de către Adunările eparhiale şi de Sinoadele mitropolitane din zona respectivă şi apoi prezentate Sfântului Sinod spre aprobare. Ca atare, Patriarhia Română preţuieşte în acelaşi timp ambele Mitropolii şi îndeamnă ierarhii, preoţii, mirenii şi jurnaliştii din Transilvania să nu agite spiritele în mod alarmist şi nejustificat, acum când societatea românească este destul de tulburată, ci să coopereze practic, în duh de frăţietate şi unitate, la nivel pastoral-misionar, social şi cultural pentru binele comun al credincioşilor ortodocşi români din Transilvania. Prin urmare, modificarea apartenenţei canonice la cele două Mitropolii reprezintă dorinţa ierarhilor, clerului şi credincioşilor din eparhiile respective de care Sfântul Sinod trebuie să ţină cont atunci când va analiza propunerea înscrisă pe ordinea de zi a şedinţei de lucru din 16-17 februarie 2012”, concluzionează Patriarhia Română.
vizualizari:
Arhiva
Ultimele comentarii
yi: SANBATA la ora 17:00 la hotelul Parc doamna Mariana Brunchea va tine o conferinta pe tema 'Sportu...»»»
@17 cel super retard: btw, se zicea ca faci lobby pentru ceva, nu ca dai spaga pentru acel ceva (bacsis turcesc, etc). di...»»»
@17 cel super retard: n-ai citit nici tu ultima propozitie (sictir bai milogule, am pus zece ca tine in pod la afumat! ). ...»»»
anonim: Buna ziua,am avut un caz asemanator cu al d-voastra,am ajuns si in strainatate si am constatat ca to...»»»
@13: n-ai citit ultima propozitie de la nr. 6. Pacat....»»»
SV: ...era inevitabil,si cu protestul si fara,si daca bateam Ceahlaul si fara,etc!Toti am sperat la mai ...»»»
DVD: gunoi la gunoi trage brunchea si stirbet...»»»
florin: reabilitati o serie de strazi care sunt asfaltate dar mai sunt strazi de pamant fara borduri sau tro...»»»
Puiu B: Sibienii nu merita o echipa de Liga II ?!...»»»
Puiu B: Cu acest lot nici Guardiola nu facea mai mult. VOINTA, felicitari pentru vointa!...»»»




COMENTARII (4)
Hotararea din 2005 care ,,a fost luata in graba" a fost contestata zadarnic atunci de cei care invocau spiritul marelui Saguna, dar Anania a fost mai mare si mai tare...Noi manifestam cu naivitate, cand jocurile erau deja facute... (12:22:53)
nu este tirziu sa reparati ce a stricat atunci in 2005 anania pentru un moft si o fantasma. (17:26:33)
daca se revine la matca sa se aleaga si un mitropolit adegvat ptr o asa mitropolie Actualul mitropolit are capul prea mic la o asa palarie mare TOATA LUMEA STIE CHIAR SI PRIETENUL DANSULUI PREASFANTUL DANIEL O STIE (19:32:19)
"... Prin urmare, modificarea apartenenţei canonice la cele două Mitropolii reprezintă dorinţa ierarhilor, clerului şi credincioşilor din eparhiile respective de care Sfântul Sinod trebuie să ţină cont ..." tot asa cum sf. sinod a tinut cont de parerile clerului si credinciosilor si in 2005 la scindarea mitrolopiei lui Saguna. Consecventa 100 % .... in ritmul asta BOR o sa ajunga ...... Dumnezeu stie unde (17:05:51)
Din acelaşi domeniu:
Greșeală? Johannis: ”luăm un utilaj mai performant pentru a ridica mașini mai galbene... pardon, mai grele”
Consiliul Superior al Magistraturii l-a exclus pe Apostu din magistratură
Pensionarii sibieni îşi primesc înapoi banii reţinuţi pentru CASS
Târgul de Cariere luat cu asalt de absolvenţii fără experienţă
În weekend muzeele au program special de vizitare
Au început pregătirile pentru maratonul internațional Transilvania
Al treilea hoț în zece zile prins de sibieni și predat Poliției
Seminar de tango argentinian la Sibiu
Peste 280 de locuri de muncă vacante în judeţ