29.03.2024
13°C

CSU Sibiu incepe sa semene cu CSU Sibiu II

În a doua zi a memorialului „Tordai”, ambele echipe ale Sibiului au fost învinse. Dacă rezultatul din primul meci, CSU Sibiu II - BC Tg. Mureş 54-100, nu a fost o surpriză, nici echipa mare nu a putut să spele ruşinea, pierzând cu 64-74 cu BCA Piteşti.

Vineri, 11 septembrie, de la ora 17:00 a început partida dintre Sibiu II şi Tg. Mureş, în prezenţa celor 50 de suporteri care au venit la sala Transilvania. Cum era de aşteptat, divizionara B a Sibiului a fost zdrobită cu o diferenţă de 46 de puncte. La ora 19:00, a venit rândul celor de la CSU Sibiu să încerce să-l facă mândru pe Tordai însă, nu au reuşit. Partida a început slab pentru ambele echipe. Primele puncte au venit de abia în minutul doi când Piteştiul deschide scorul. Evoluţia proastă a studenţilor a continuat. Oaspeţii profită şi duc rezultatul la 6-0, iar CSU rămâne fără drept de apel. Calvin ratează şi nu reuşeşte să aducă primele puncte pentru gruparea de pe Cibin ceea ce duce la o distanţare rapidă a Piteştiului. CSU nu găseşte o soluţie să iasă din plasa oaspeţilor timp de trei minute. Primul care izbuteşe modificarea tabelei în favoarea CSU este Calotă. La jumătatea sfertului recuperările gazdelor nu sunt fructificate, ei ratează coş după coş, în timp ce Piteşti înscrie coş după coş. Cu două minute înainte de încheierea primei părţi CSU bate recordul negativ cu 4 puncte în opt minute. Nervii lui Clavon sunt întinşi la maxim şi cere time-out pentru a-şi certa elevii. Fără folos pentru că sfertul se încheie 13-26 în defavoarea CSU. Primele puncte ale celui de-al doilea sfert sunt aduse tot de Calotă cu o pătrundere la câţiva centrimetri de coş. Urmează primul coş de trei puncte al CSU adus de Ban. Nu este suficient pentru că studenţilor li se pun capace de Piteşti şi nu mai reuşesc să transforme nimic în timp ce gazdele înscriu din libere şi din recuperări. Degeaba cere time-out Dee la jumătatea meciului pentru că situaţia nu se îmbunătăţeşte. CSU bate încă o dată recordul negativ cu 6 puncte în 6 minute. Diferenţa ajunge la 19 puncte (21-40) pe finalul sfertului. Andruş reuşeşte cel de-al doilea coş de trei pentru CSU, dar nu poate să ridice moralul. Pe rând, Dohi, Calotă şi Johnson încearcă să se apropie de coşul oaspeţilor, dar în zadar, iar jumătatea meciului se încheie 26-43. Veniţi de la vestiare, studenţii încearcă să schimbe soarta meciului. Brown reuşeşte 4 puncte în două minute, nu suficient să reducă diferenţa pentru că Piteştiul îşi face treaba cu un pressing bun şi cu fructificarea fiecărei greşeli a studenţilor. Cele două echipe devin agresive. Greşelile personale ale gazdelor şi ratarea coşurilor de trei duc la adâncirea diferenţei. Sfertul se încheie 44-57. Ultima parte a partidei nu aduce nimic bun pentru CSU. Agresivitatea oaspeţilor se simte şi aici. Motiv pentru care şi gruparea de pe Cibin pierde mult. Ban mai reuşeşte un coş de trei puncte dar degeaba pentru că argeşenii marchează dublu. La mijlocul sfertului rezultatul este 47-65. Doi dintre liderii echipei, Calvin şi Haiduc, trec pe banca de rezerve din cauza cumulului de greşeli personale. Diferenţa se mai reduce prin liberele transformate ale lui Calotă. Insuficient pentru a resuscita scorul. CSU pierde în a doua zi de memorial cu 64-74. Calotă a avut 15 puncte, iar Brown şi Calvin fiecare câte 13 puncte.