19.04.2024
Parțial Noros
5°C

CSU s-a instalat pe primul loc. In stil de echipa mare

CSU Sibiu s-a detașat în poziția de lider al clasamentului campionatului masculin de baschet, în urma meciului câștigat miercuri seară, în Sala Transilvania, în fața BC Mureș. Sibienii s-au văzut conduși în prima parte a jocului, însă nu au cedat – așa cum se întâmpla, în anii anteriori – și au luptat până în ultima secundă. Partida, foarte disputată, s-a terminat în stilul campionatelor puternice din lume, unde scorul rămâne o necunoscută până la fluierul final. Așa s-a întâmplat și de această dată, iar învingători s-au văzut sibienii, cu scorul de 77-75.

Au câștigat meciul cu un singur sfert

CSU Sibiu părea că nu găsește soluții pentru apărarea compactă a mureșenilor, în prima parte a meciului. Sibienii s-au văzut conduși și cu 10 puncte pe tabelă, însă un coș de 3 puncte înscris providențial de Sarovic, după o pasă a lui Calotă, chiar înainte de pauza mare, le-a dat avânt. După venirea de la vestiare, jucătorii Sibiului, împinși de la spate de un public numeros, au reușit să revină și au câștigat sfertul al treilea la 7 puncte diferență. A fost un balon de oxigen pentru echipa Sibiului, care a pierdut, în rest, toate celelalte trei sferturi, inclusiv pe al patrulea, când mureșenii au reușit să înscrie cu un punct mai mult (15-16).

De altfel, sfertul al patrulea a fost unul cu adevărat de infarct pentru suporteri, pentru că cele două echipe au condus succesiv, până în ultimul minut (scorul, la jumătatea sfertului, era 70-70). Pe final de meci, CSU a gestionat mai bine situația. La scorul de 75-75 (min. 38), Sarovic a făcut o recuperare defensivă, în urma căreia Ceskovic a înscris 2 puncte. Mureșenii au încercat să câștige meciul prin aruncările de 3 puncte ale lui Brown, respectiv Martinic, ambele ratate. Scorul final a rămas 77-75, iar suporterii au aclamat jucătorii minute în șir, la finalul partidei.

Bojovic s-a accidentat

Milos Bojovic a suferit o accidentare în urma unei lupte pentru minge sub panou, când unul dintre jucătorii Mureșului l-a lovit în față. Baschetbalistul Sibiului a terminat meciul cu o vânătaie pronunțată sub ochiul stâng. Așa cum ne-a obișnuit, sârbul a fost, și în această partidă, unul dintre principalii marcator ai CSU, cu 19 puncte, imediat după Ceskovic, care a terminat meciul cu 22 de puncte. O evoluție foarte bună a avut și Octavian Popa Calotă, al treilea marcator pentru Sibiu în meciul cu BC Mureș, cu 14 puncte. Calotă are, însă, un boxscore valoros la toate capitolele: 30 de minute jucate (doar Ceskov, Bojovic și Sarovic au petrecut mai multe minute pe teren) și un neverosimil procentaj de 100% la toate aruncările – 2/2 la cele de joc, 3/3 de la mare distanță și 1/1 la libere. Românul are și 3 pase decisive, la fel de multe ca Ceskovic și imediat după Bojovic, cu 4 assist-uri.

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu este liderul campionatului, cu 27 de puncte, urmată de BC Mureș, cu 26 de puncte și U Mobitelco Cluj, cu 25 de puncte.

În urmatoarea etapă, CSU Sibiu întâlnește, tot în Sala Transilvania, pe Energia Rovinari, luni, 3 februarie, de la ora 18:00.