X
natea

Sibianul Daniel Natea campion la Abu Dhabi

Sportivul sibian Daniel Natea a câștigat duminică după-masă categoria 100 kg plus din cadrul turneului de judo Grand Slam de la Abu Dhabi, desfășurat în Emiratele Arabe Unite.

Judoka Daniel Natea l-a învins în finală pe belarusul Aleksandr Vahoviak.

Daniel Natea a mai obținut anul acesta o medalie de aur la Guadalajara, în Mexic, iar în vară a reprezentat România la Jocurile Olimpice de la Rio.

Natea se impune pentru a doua oară la Abu Dhabi, după succesul din 2014.

În sferturile de finală, Natea l-a învins prin ippon pe brazilianul Joao Cesarino Silva, în semifinale a câștigat tot prin ippon în fața rusului Soslan Bostanov, iar pe Vahoviak l-a învins prin waza ari.

La competiție a participat și tânărul Mircea Croitoru (20 ani), învins în primul tur de rusul Anton Bracev, prin ippon.

La Grand Slam au participat 155 de judoka din 34 de țări, 95 la masculin și 60 la feminin.

Franța a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 3 de aur, 1 de argint și 2 de bronz, urmată de Olanda, 2-0-1, Brazilia, 1-4-8, etc.

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim