X
CSU baschet (35 of 66)

CSU câștigă Memorialul Tordai | foto

CSU Sibiu a obținut și cea de-a doua victorie în cadrul celei de-a 9-a ediții a turneului memorial ce poartă numele jucătorului emblemă al clubului sibian, Elemer Tordai.

CSU baschet (2)

Competiția a aliniat la start echipele CSU Sibiu, BC Mureș, BCM U Pitești și KB Kosice. În prima zi a competiției, sibienii au întâlnit Mureșul iar slovacii echipa din Pitești. Sibienii au câștigat partida împotriva mureșenilor cu 70-66 în timp ce slovacii au trecut de piteșteni cu 85-75 stabilind astfel finalistele turneului. Cea de-a doua zi a competiției a debutat cu finala mică, adjudecată de jucătorii lui Hristu Șapera după un joc extrem de consistent, cu scorul 85-79.

CSU baschet (3)

Partida pentru cupa memorialului a început la ora 19, în fața unei săli aproape pline. Sibienii au început partida cu cei doi români care vor duce greul sezonul acesta, Mirel Dragoste și noul căpitan, Radu Paliciuc, iar ambii nu au dezamăgit. De altfel, Paliciuc a fost cel mai bun jucător al partidei cu 21 de puncte, 3 recuperări și 4 pase decisive. Sibienii au dominat primul sfert, câștigat cu 22-15 însă slovacii au revenit în sfertul secund astfel că la pauză era egalitate. Tot ei au început mai bine a doua parte a meciului însă în sfertul final elevii lui Fleșeriu au apăsat accelerația atât cât trebuie ca să câștige partida și să păstreze acest trofeu simbolic acasă.

CSU baschet (25 of 66)

„Am avut momente de joc bune, legate mai ales de apărare și atunci reușim să facem contraatacul suficient de bine. Am reușit să jucăm un pic mai rapid decât ieri, am vrea să ajungem la coșul advers în maxim 6 secunde, dar asta va veni cu timpul. Ne mai trebuie cam o lună să se acomodeze între ei. Mă bucur pentru Radu și Mirel, au fost extrem de importanți și sper ca ceilalți jucători români să ia exemplul lui Radu, care și-a câștigat locul și a ajuns titular în echipa națională”, a spus Dan Fleșeriu la finalul partidei.

CSU baschet (36 of 66)

Pentru CSU Sibiu urmează o săptămână mare. Echipa revine în cupele europene după mulți ani de absență și urmează să întâlnească joi, pe teren propriu, echipa BK Pardubice din Cehia.