28.03.2024
Innorat
11°C

Concordia Chiajna – Hermannstadt: potop în prima repriză, secetă în a doua

Minutul 3 – înscrie Tsoumou. Minutul 12, Jazvic duce Sibiul la 2-0. Minutul 16, Concordia înscrie prin Gorobosov. În minutul 18, Bawab egalează. În primele 18 minute s-a scris practic istoria întregului meci, pentru că până la final cele două formații nu au mai fost capabile să arate că pot învinge. Pe finalul reprizei a doua, pe fondul oboselii jucătorilor sibieni, Concordia putea forța victoria, însă Alexe și mai ales Bawab nu au mai avut claritatea din primele minute.

Sibienii au arătat în primele 15 minute ca o echipă mare. Au deschis scorul prin Tsoumou, după o fază care i-a lăsat fără reacție pe jucătorii de la Chiajna. După un corner, mingea e respinsă de gazde până la Offenbacher, care trimite o șut puternic cu piciorul stâng în bara porții lui Râmniceanu. De acolo a ajuns în centrul careului, iar Cadamuro, fundașul central al Chiajnei respinge până la Tsoumou care trimite în poartă.

După opt minute, Jazvic înscrie după o fază pe care a creat-o singur. Recuperează la marginea careului și trimite puternic în stânga portarului Râmniceanu. După 15 minute euforice ale sibienilor a urmat contra puternică a ilfovenilor. Gorobosov prinde o torpilă de la marginea careului, imposibil de apărat de portarul sibienilor. După numai patru minute, Bawab ”îi fură” mingea lui Alexe și șutează de la 16 metri fără nicio speranță pentru Niga. Meciul se stinge după cele patru meciuri, iar repriza a doua nu aduce decât o dominare seacă a ilfovenilor.

Deși per ansamblu meciul a părut echilibrat, iar scorul mulțumitor pentru ambele echipe statisticile arată o dominare clară a Concordiei Chiajna. Șase șuturi pe poartă față de niciunul al sibienilor, 10 ocazii de gol, față de patru ale oaspeților. În repriza a doua, însă, sibienii nu au mai contat deloc: nicio ocazie de gol, niciun șut pe poartă, niciun șut pe lângă poartă, niciun corner. Doar 15 aruncări de la margine, opt faulturi, două cartonașe galbene și un offside.

Înaintea meciului dintre FC Botoșani și FC Voluntari, FC Hermannstadt ocupă locul 11, cu 17 puncte, însă în situația unei victorii a celor de la Voluntari, sibienii cad pe locul de baraj. Etapa viitoare, Hermannstadt va juca în deplasare cu Dinamo București.

ECHIPELE DE START

Chiajna: Râmniceanu - J. Meira, Marc, Cadamuro - Grădinaru, Ropotan, Gorobsov, N. Fota - Bawab, Moussa, Alexe

Rezerve: Caparco, Bărboianu, Koutroubis, Albu, A. Radu, P. Ivanovici, Iloki

Antrenor: Adrian Falub

Hermannstadt: Niga - Mățel, I. Stoica, Mijuskovic, C. Pârvulescu, Tătar - P. Petrescu, Serediuc, Offenbacher - Tsoumou, Jazvic

Rezerve: Căbuz, S. Popovici, Blănaru, L. Dumitriu, Antonov, Pamfile

Antrenor: Vasile Miriuță

Arbitru: Robert Dumitru / A1: George Neacșu / A2: Florin Păunescu / Observator: Dan Berbecaru