X
hermannstadt iasi

FC Hermannstadt, egal în deplasare. Gol la singurul șut pe poartă

Sibienii au terminat la egalitate 1-1 cu Poli Iași, în deplasare, în această după-amiază, după un meci în care se pot considera extrem de mulțumiți pentru scor. Golul egalizator al FC Hermannstadt a fost marcat în urma unei serii de gafe în carul moldovenilor, iar singura fază marcantă realizată de atacanții sibieni s-a produs cu 10 minute înainte de finalul partidei, când vârful Tsoumou a blocat în calitate de ultim apărător un gol ca și făcut.

Meciul a fost dominat încă de la început de ieșeni, când au avut o serie de ocazii în debutul partidei. În minutul 18 Cioinac a șutat în bară din afara careului. Au urmat apoi ocaziile lui Nascimento, Sanoh și Qaka. Repriza secundă s-a desfășurat după același scenariu, iar golul a fost marcat în minutul 64 din penalty. Patrick Petre a fost faultat clar în careu de Mijuskovic, singura întrebare a fazei fiind dacă sibianul merita cartonaș galben sau chiar roșu.

În minutul 86 Ionuț Stoica reușește să egaleze la singurul șut pe poartă al sibienilor. O centrare în careu, urmată de un luft, și două treceri printre picioarele unor jucători ajunge la Stoica. Sibianul marchează nestingherit cu latul. Finalul de meci a adus bucurie în tabăra sibienilor și dezamăgire în cea a gazdelor.

Statistica partidei este devastatoare pentru sibieni. 6-1 șuturi pe poartă, 3-1 șuturi pe poartă, 9-2 ocazii de gol, toate cifrele în favoarea ieșenilor.

Până la finalul play-out-ului mai sunt trei partide, iar sibienii urmează să mai joace cu FC Botoșani (marți, 21 mai, de la ora 18, pe stadionul Municipal), cu FC Voluntari (luni, 27 mai, de la ora 18, în deplasare) și cu Dunărea Călărași (duminică, 1 iunie, de la ora 20, pe stadionul Municipal din Sibiu).

După 11 partide în play-out, sibienii au strâns 24 de puncte și se clasează pe locul 6, care-i permite două jocuri de baraj cu locul 3 din liga secundă, pentru rămânerea în Liga 1.

Echipele de start

Poli Iași: D. Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka, Cioinac, Nascimento – Platini, Sanoh, P. Petre

Rezerve: Peralta – Panțîru, Boris Garros, Gardoș, L. Rus, Zaharia, Teixeira

Antrenor: Flavius Stoican

Hermannstadt: Căbuz – Serediuc, Mijuskovic, Dandea, I. Stoica, Tătar – Offenbacher, Antonov, L. Dumitriu – Lendric, Tsoumou

Rezerve: Niga – Mățel, L. Niță, Abdurahimi, Jazvic, Blănaru, Sumănariu

Antrenor: Vasile Miriuță

Stadion: Emil Alexandrescu

Arbitru: Florin Chivulete // Asistenți: Ovidiu Artene, Vladimir Urzică

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim