29.03.2024
9°C

Sibiul pierde acasă. Finala pentru Liga 1 se va juca pe Municipal

Un jucător obosit, dar ambițios, care a încercat să dea pumni chiar și atunci când nu mai putea ridica brațele. A fost făcut knock-out în ultima repriză, cu câteva secunde de a suna gongul final. Așa a arătat FC Hermannstadt în meciul de astăzi cu moldovenii de la FC Botoșani.

FC Hermannstadt a pierdut astăzi pe stadionul Municipal, 0-2 cu FC Botoșani, dar au arătat că au ambiția de a se lupta pentru rămânerea în prima ligă de fotbal. Sibienii au fost împinși de public de la spate, însă cu tot suportul publicului jucătorii nu au rezistat fizic decât 80 de minute, reușind să încaseze două goluri în superioritate numerică.

Meciul a început echilibrat, cu faze de poartă, determinare și un public entuziast. Jazvic și Serediuc s-au panicat în careul moldovenilor în minutul 23. Puțin mai târziu, Blănaru reia din careul mic pe lângă poartă și părea că Sibiul atacă așa cum n-a făcut-o un campionat întreg.

În repriza a doua, jucătorii par puțin obosiți, dar dorința rămâne. Sibienii pot spune că au avut chiar și o lovitură de pedeapsă, după ce Patache de la moldoveni a atins mingea cu mâna în careu.

fotbal hermannstadt sibiu stadion (5)

În minutul 81 părea că norocul a dat peste jucătorii antrenați de Miriuță. Oaidă primește cartonașul roșu la numai șase minute după ce a intrat pe teren. În minutul 75 îl schimbă pe Târșă, în minutul 80 primește primul cartonaș galben, iar un minut mai târziu îl vede și pe cel roșu. Entuziasmul din tribune dar și din teren se sfârșește repede. Roman reușește un șut din careu direct în vinclu după ce a așteptat secunde în șir să fie atacat de fundașii sibieni. Înconjurat de Dâlbea, Tătar, Stoica și Dandea, atacantul moldovenilor scapă cu mingea la picior și trimite fără nici cea mai mică speranță pentru Căbuz. Sibienii sunt zombi pe teren, iar Golofca marchează din nou după o centrare în careu. Meciul se încheie 0-2, iar Sibiul trebuie să câștige tot în ultimele trei două meciuri pentru a mai avea speranța de a rămâne în Liga 1.

Dacă mâine, Dunărea Călărași va bate Concordia Chiajna va trimite Sibiul pe loc direct retrogradabil.

În ultimele două meciuri, Hermannstadt va juca în deplasare cu FC Voluntari și acasă, pe Stadionul Municipal cu Dunărea Călărași. Acest meci va fi probabil finala barajului. Echipa care va câștiga în ultima etapă, în meciul direct, va juca două meciuri de baraj cu echipa clasată pe locul 3 în Liga 2.