29.03.2024
Innorat
13°C

Fotbalul așteaptă stadionul

U Cluj are stadion modern, dar nu are echipă. Sibiul nu are stadion, iar echipa trebuie ”upgradată”. Aceasta este concluzia primului meci al barajului pentru Liga 1. Sibienii au fost puțin mai curajoși în acest meci și au câștigat cu 2-0, după două goluri înscrise în două minute. Golurile marcate de sibieni au arătat practic și diferența dintre cele două ligi de fotbal. La primul, Petrișor Petrescu a fost lăsat să șuteze nestingherit de la marginea careului, iar portarul clujenilor a urmărit mingea cum intră în poartă, deși putea fi parabil. La numai două minute, Tsoumou profită de o greșeală în apărarea clujenilor și marchează pentru 2-0.

Meciul decisiv se va desfășura miercuri, la Sibiu, în tentativa noastră de stadion și Hermannstadt are clar prima șansă. Prima șansă de a urmări pe parcursul unui an cum se construiește sau nu un stadion, pentru o echipă din prima ligă.

Meciul de fotbal dintre Universitatea Cluj si AFC Hermannstadt din turul barajului pentru promovare/mentinere in Liga 1, disputat in Cluj-Napoca, duminica, 9 iunie 2019.DAN HORIA TAUTAN / MEDIAFAX FOTO Meciul de fotbal dintre Universitatea Cluj si AFC Hermannstadt din turul barajului pentru promovare/mentinere in Liga 1, disputat in Cluj-Napoca, duminica, 9 iunie 2019.DAN HORIA TAUTAN / MEDIAFAX FOTO

Actualizare

Petrișor Petrescu și Tsoumou par să fi rezolvat barajul pentru Liga 1. Petrescu a prins un șut bine plasat, în diagonală, în minutul 79 și a deschis scorul. La numai două minute, Tsoumou profită de o gafă uluitoare a clujenilor și urcă scorul la 2-0. Sibiul este foarte aproape de a rămâne încă un sezon în prima ligă de fotbal.

Știrea inițială

În prima repriză a primului meciului de baraj pentru Liga 1 FC Hermannstadt a fost peste U Cluj ca prezență în joc și număr de ocazii, însă diferența dintre cele două echipe este mică, ținând cont că provin ligi diferite.

Tsoumou a ajuns înaintea mingii, la o centrare în careu a lui Popovici și a bâlbâit o minge care în mod normal trebuia să scuture plasa clujenilor. Faza din minutul 10 a fost prima ocazie clară de gol a meciului. Goga a șutat de la distanță patru minute mai târziu, iar Tătar lovește bara în minutul 28 din lovitură liberă. În minutul 36, sibienii meritau penalty, după ce portarul clujenilor a ieșit greșit la o centrare la un corner executat de sibieni.

Impresia generală după prima repriză este că jucătorii sunt copleșiți de miza jocului, sunt mai atenți să nu greșească, mai curând decât să creeze faze dificile pentru adversari.

Echipele de start:

U Cluj: Dur-Bozoancă - Al. Coman, I. Ursu, A. Cordoş, Berci - G. Giurgiu, G. Florescu - N. Pîrvulescu, Goga, Greu - Gavra

ANTRENOR: Bogdan Lobonț

FC Hermannstadt: Căbuz - Al. Măţel, Dandea, I. Stoica, D. Tătar - Dâlbea, Dumitriu - P. Petrescu, Lendric, Sg. Popovici - Tsoumou

ANTRENOR: Vasile Miriuță

Stadion: Cluj Arena

Arbitru: Andrei Chivulete (București) / Asistenți: Valentin Avram (București) și Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin)