19.04.2024
1°C

Gaz Metan Mediaș se impune în fața lui FC Hermannstadt cu 2-0

Derby-ul Sibiului s-a terminat cu victoria lui Gaz Metan Mediaș cu 2-0. Ambele echipe căutau la începutul meciului prima victorie din acest sezon. În prima etapă, Hermannstadt a fost înfrântă de FCSB, în deplasare, cu scorul de 4-3. Pe de altă parte, Gaz Metan Mediaş a reuşit o remiză pe teren propriu, cu nou-promovata Chindia Târgovişte, scor 2-2.

Ionuț Larie este primul care primește cartonașul galben în acest meci în minutul 26. În minutul 30 FC Hermannstadt a egalat cartonașele galbene prin cel primit de Buzan. Minutul 45+1 a adus cartonașul roșu pentru Hermannstadt. Cordea primește roșu după ce intră cu talpa direct pe tibia adversarului.

La începutul celei de a doua reprize, mai exact în minutul 47, Gaz Metan obține un penalty după ce Buzan îl faultează pe Crețu în careu.  Marius Constantin profită de această ocazie și marchează primul gol al partidei. Medieșenii marchează din nou în minutul 71 prin reușita lui Nasser Chamed, iar aceștia se distanțează la două goluri de sibieni. Dâlbea este cel de-al doilea jucător eliminat de la FC Hermannstadt și își lasă echipa în nouă oameni. Partida este prelungită cu 3 minute care nu par să schimbe ceva în rezultatul final. Cel care încheie seria cartonașelor galbene acordate de către Colțescu este Sanoh Moussa, care îl primește în prelungirile celei de a doua reprize.

Posesia arată că FC Hermannstadt a dominat meciul din acest punct de vedere cu 54%. Ocaziile de gol cele mai numeroase au fost ale medieșenilor, în număr de nouă, față de Hermannstadt cu cinci. La șuturi pe poartă echipele sunt egale cu patru șuturi. La lovituri libere Gaz Metan are 23, iar Hermannstadt 20. Sibienii au faultat mai mult în acest meci, statisticile arată că au avut 22 de intervenții neregulamentare, dar nici medieșenii nu sunt departe, cu un număr de 19. FC Hermannstadt a primit cele mai multe cartonașe galbene în număr de șapte, iar Gaz Metan patru. Pe de altă parte, cele două cartonașe de culoare roșie le aparțin doar sibienilor.

gaz-metan-hermannstadt-2

Echipele de start:

FC Hermannstadt: Emanuel Novo, Mățel, Dandea, Luchin, Tătar, Dumitriu, Dâlbea, Dias, Cordea, Tsoumou și Buzan.

Rezerve: Stoica, Petrescu, Pinto, Debeljuh, Blănaru, Pereira și Sântean.

Antrenor: Constantin Enache.

Gaz Metan Mediaș: Pleșca, Crețu, Larie, Cikarski, Droppa, Roșu, Drăghici, Olaru, Fernandes, Buș și Constantin.

Rezerve: Batista, Chamed, Sanoh, Popa, Romeo, Ciocan și Pleașcă.

Antrenor: Alexandru Radu.

Arbitru: Sebastian Constantin Colțescu// Asistenți: Marius Nicoară, Ionel Valentin Dumitru.

Stadion: ,,Trans-Sil Tg. Mureș"