29.03.2024
Partial Noros
17°C

Gaz Metan a remizat cu Alba Iulia

Gaz Metan Mediaş a făcut egal 0-0, cu ocupanta locului 16 în clasament, Unirea Alba Iulia. Elevii lui Cristi Pustai nu au reuşit să se redreseze după înfrângerea de etapa trecută cu 2-6, în faţa celor de la Poli Timişoara, pe teren propriu. Meciul oaspeţilor nu a strălucit deloc, aceştia încheind partida fără niciun gol şi cu portarul Butcha accidentat. Acesta a fost înlocuit cu Vâtcă în minutul 34. O primă repriză ştearsă, fără prea mari şanse de gol, în care Gaz Metan nu reuşeşte să pună probleme echipei din Alba Iulia, una dintre divizionarele de la coada clasamentului care se luptă să se salveze de la retrogradare. În repriza a doua, Silvăşan centrază pe poartă în minutul 56 însă, portarul Cernea prinde fără niciun fel de probleme. Acelaşi Silvăşan dă speranţe atât echipei sale cât şi celor 13 suporteri veniţi de la Mediaş. Finalul nu mai aduce nicio ocazie periculoasă, iar medişenii se întorc doar cu un punct de la Alba Iulia, după un joc mediocru. "A fost un meci de luptă, iar pe noi ne-a mulţumit egalul. Pe undeva, după aspectul jocului pe care l-am controlat, putem spune că regretăm această remiză. Adversarul nu ne-a pus probleme, mai ales pentru că am avut o posesie foarte bună. Mi-aş dori ca şi în ediţia viitoare să vin cu Gaz Metan în acest oraş pentru a juca împotriva Unirii", a spus Pustai. Pentru Gaz Metan Mediaş au evoluat: Buchta (Vâtcă `33) - Nohai, Akaki, Hoban, Marovici - Todea, Kubala - A. Munteanu ( Dudiţă `85), Eric, Pârvulescu - Silvăşan (Bud `90+1). S-au ales cu cartonaşe galbene: Kubala în minutul 24 şi Eric în minutul 88. În ultima etapă din tur, Mediaşul întâlneşte pe teren propriu pe Astra Ploieşti, pe 12 decembrie, de la ora 14:00.