Dezvoltator imobiliar, cedez afacere
Dezgheţul lent al pieţei imobiliare, dar, mai ales uşa închisă a băncilor, îi determină pe unii "dezvoltatori "imobiliară să încerce să iasă din afacerile începute.
Într-un astfel de exemplu, din Sibiu, un patron care a început să construiască locuinţe la mansarda unui bloc de pe strada Rîului, "s-a săturat" şi cere 190.000 de euro să cedeze locul unui alt investitor. "Afacerea" presupune finalizarea a 15 apartamente la mansardă, construite, potrivit actualului dezvoltator imobiliar, în proporţie de 65 la sută. Ar mai fi nevoie de circa 50.000 de euro pentru rezovlarea restului de 35 la sută din locuinţe, bani pe care dezvotlatorul imobiliar nu îi mai poate obţine. "Depinde de acest credit. Dacă îl iau, continui afacerea, dacă nu, o cedez şi mă duc în Caraibe, până trece criza", spune investitorul.
Proiectul imobiliar de pe strada Râului are şi clienţi. Trei sau patru, potrivit dezvoltatorului. Care au dat bani de avans şi care, zice investitorul, sunt "acoperiţi" indiferent de situaţie. "Am discutat cu proprietarii şi oamenii îs de acord în principiu. Cine preia afacerea poate să le preia şi lor contractele. Dacă nu, le dau banii înapoi. Oricum oamenii înţeleg şi preferă să meargă înainte, pentru că le-am făcut un preţ bun", mai spune investitorul.
Potrivit lui, cererea nu e o probar reuşi să facă rost de bani pentru a termina proiectul imobiliar.
Locuinţele încă neterminate de pe strada Râului ar trebui să aibă suprafeţe cuprinse 50 şi 75 metri pătraţi şi preţuri care variază între 28.000 şi 34.000 euro.
"Predarea se face în stadiul semifinisat, preţi gleduiţi, şapă turnată, instalaţii electrice şi sanitare trase, termopane, uşă metalică la intrare. Apartamentele sunt într-o zonă liniştită, panoramă deosebită", se arată în descrierea proiectului.
Exemplul din Sibiu nu este singular. Potrivit agenţilor imobiliari, dezvoltatorii care au pornit afaceri bazate în proporţii mari pe credite şi pe avansul primit înainte de finalizarea locuinţelor se confruntă cu mari părobleme. "Astfel de exemple sunt în toată ţara, mai ales în Cluj sau Bucureşti. La Snagov, au fost pornite foarte multe proiecte imobiliare, iar preţurile terenurile au scăzut foarte mult, până la 90 euro metrul pătrat, în timp ce în urmă cu doi ani preţul era şi de 400 euro metrul pătrat. În aceste condiţii, mulţi dezvotlatori au renunţat", spune Bogdan Gicu, preşedintele filialei Sibiu a Uniunii Naţionale a Agenţiilor Imobiliare din România. El consideră că speculatorii încearcă să iasă basma curată din afacerile imobiliare care nu mai rentează. "Speculatorii îşi adună jucăriile şi se reorientează către alte domenii unde pot face bani rapid", mai spune Bogdan Gicu.
vizualizari:
Arhiva
Ultimele comentarii
INFORMAT BINE TIPUL .... INTERESANT: V (IP 188.24.221.193) CE LIPSESTE DIN BIOGRAFIA MIROBOLANTULUI INTELECTUAL MIHAI...RAZVAN...UNGUREA...»»»
INFORMAT TIPU ...!: V (IP 188.24.221.193) CE LIPSESTE DIN BIOGRAFIA MIROBOLANTULUI INTELECTUAL MIHAI...RAZVAN...UNGUREA...»»»
Pavel: Ca sa-ti infiintezi un ONG, cand vei fi mare, pretinzi tu, ca si UAR-ul, trebuie sa ai o Lege care s...»»»
Taietorul de lemne: Oare ce costa mai mult, sarea/nisipul sau tratarea fracturilor la spital?...»»»
ioio: Oricum era degeaba Ariton asta ... ca nu are nici o treaba cu economia... si-a pus oamenii unde treb...»»»
fanu: indifent cine v-a venii la putere romanii trebuie sa stea cu ochii pe ei si sa iasa in strada cand a...»»»
fanu: indifent cine v-a venii la putere romanii trebuie sa stea cu ochii pe ei si sa iasa in strada cand a...»»»
fanu: indifent cine v-a venii la putere romanii trebuie sa stea cu ochii pe ei si sa iasa in strada cand a...»»»
Odin: asta e sibianca? de cand? Ce vin alegerile si brusc se intoarce catre popor? Hai sictir!...»»»
ciorba: rupete da rupete pina la60de ani ca daca mai traiesti dupa aceia nici vantul nu -ti mai ridica rochi...»»»




COMENTARII (4)
daca asta e dezvoltator....carabulea ce mai e? (08:02:13)
pe blocul ala jegos s-a trezit un destept sa faca mansarde inghesuite cu banii luati drept avans de la fraieri creduli care probabil s-au bagat si in banca pentru un credit pe 35 de ani???? Uite asa merge treaba in Rromania: te faci ca construiesti, bagi 5000 de euro sa incepi o lucrare si sa arati ceva, astepti vreo 25000 euro avans de la fraieri, si faci de banii aia inca 5 apartamente, pe care le vinzi cu 50.000 bucata. faceti voi socoteala, si vedeti unde se ajunge. Imi este mila de cei care au dat avans unor astfel de patroni, si am prieteni in situatii de genul. (08:41:32)
panorama deosebita ?! uitativa la blocul ala cum arata ! iar zona este mizerabila ! si nu ma refer numai la gunoaiele de acolo ci si la oamenii care stau in acest bloc de garsoniere, plin in fiecare de scandaluri ... sa astepte "dezvoltatorul" cele 190.000 euro ... il sfatuiesc sa caute alta solutie de mers in Caraibe, ca din banii aia sigur nu o sa merga ... (08:52:11)
daca si strada Raului mai este linistita mai bine ne ducem la balamuc, toata ziua tiruri si ce sa mai vb despre demolarea vechii cazangerii si repararea strazii Rusciorului care dureaza de ceva vreme. (08:54:07)
Din acelaşi domeniu:
Cine face bani în judeţul Sibiu?
Proiectul pentru viaductul Kogălniceanu – Calea Șurii Mici, depus spre finanțare
Eni România vrea să deschidă prima stație Agip la Sibiu
Patronii din Regiunea Centru, uniți la Sibiu
Romgaz a început importul de gaze naturale
Record la Sibex, 37.955 de contracte futures tranzactionate
Ce vrăji au mai făcut patronii, episodul din ultimul trimestru 2011
Fiscul își face școală pe timpul săptămânii și hotel în week-end
Flaro amână intrarea pe bursă