Papa merge în Marea Britanie
Vaticanul a confirmat oficial vizita Papei Benedict al XVI-lea în perioada 16-19 septembrie în Marea Britanie, "ca răspuns la invitaţia" reginei Elisabeta a II-a, liderul Bisericii Anglicane, şi a episcopilor Angliei, Ţării Galilor şi Scoţiei, anunţă Mediafax.
În cursul acestei călătorii, prima a lui Benedict al XVI-lea în Marea Britanie, Papa va face o vizită reginei în palatul său Holyroodhouse, din Edinburgh (Scoţia) şi va celebra o slujbă la Glasgow, a anunţat părintele Federico Lombardi, purtător de cuvânt al Vaticanului, într-un comunicat.
La Londra, Papa se va întâlni cu "reprezentanţi ai lumii politice, culturale şi economice" la Westminster Hall, va participa la o celebrare ecumenică în abaţia Westminster şi la o ceremonie de rugăciune în Hyde Park.
Papa va conduce şi ceremonia de beatificare a cardinalului John Henry Newman, teolog şi pedagog al secolului al XIX-lea, la Birmingham.
Această vizită, anunţată din luna martie de autorităţile britanice, a provocat deja reacţii indignate în Marea Britanie.
Reverendul Ian Paisley, figură istorică a protestantismului radical în Irlanda de Nord, a apreciat că invitaţia Papei Benedict al XVI-lea în Marea Britanie este o "eroare" şi i-a calificat drept "anticrişti" pe preoţii vinovaţi de comiterea de abuzuri sexuale asupra unor copii.
vizualizari:
Arhiva
Ultimele comentarii
ioio: Oricum era degeaba Ariton asta ... ca nu are nici o treaba cu economia... si-a pus oamenii unde treb...»»»
fanu: indifent cine v-a venii la putere romanii trebuie sa stea cu ochii pe ei si sa iasa in strada cand a...»»»
fanu: indifent cine v-a venii la putere romanii trebuie sa stea cu ochii pe ei si sa iasa in strada cand a...»»»
fanu: indifent cine v-a venii la putere romanii trebuie sa stea cu ochii pe ei si sa iasa in strada cand a...»»»
Odin: asta e sibianca? de cand? Ce vin alegerile si brusc se intoarce catre popor? Hai sictir!...»»»
ciorba: rupete da rupete pina la60de ani ca daca mai traiesti dupa aceia nici vantul nu -ti mai ridica rochi...»»»
bes: Nu va agitati degeaba, individul de la nr. 6 si 7 are datele din web. Incercati who is IP si o sa ve...»»»
relu: cazan DEMISIA !!!...»»»
antonescu: d.le deputat in sfarsit sibienii acum stiu cu ce te ocupi tu si pnl. Vom sesiza organele competente,...»»»
fifti: ungureanu apreciat , numitorul sa se duca dupa boc ca sa fie la un loc...»»»




Fii primul care comentează!
Din acelaşi domeniu:
Manifestaţii în Rusia: Circa 90.000 de susţinători ai lui Putin şi 23.000 ai opoziţiei s-au adunat la Moscova
Parlamentari eleni: Germania datorează Greciei 54 mld. euro pentru un împrumut din timpul războiului
Iranul ar putea fi atacat în primăvară? Israelul are în vedere o intervenţie militară
Hillary Clinton, în Germania şi Bulgaria săptămâna viitoare
Miting de 100.000 de persoane împotriva atacurilor cu avioane fără pilot
Franţa retrage trupele combatante din Afganistan până la sfârşitul anului 2013
Rata şomajului din Spania se apropie de 23%, numărul şomerilor a depăşit 5 milioane
Soția unui ministru francez s-a sinucis
Fostul şef FMI nu ştia că femeile cu care se întâlnea erau prostituate. Dacă erau goale...