Coreea de Sud a început cele mai vaste manevre antisubmarin din istoria sa, în Marea Galbenă | Turnul Sfatului
 
Get Adobe Flash player

Coreea de Sud a început cele mai vaste manevre antisubmarin din istoria sa, în Marea Galbenă

05 August 2010 14:49 | Internațional
Laurenţiu Parnică

Coreea de Sud a lansat joi cele mai vaste manevre de apărare antisubmarin din istoria sa, în apropiere de zona de frontieră cu Nordul, în pofida ameninţărilor cu represalii din partea Phenianului, a anunţat Ministerul sud-coreean al Apărări, potrivit Mediafaxi.

Guvernul de la Seul a avertizat miercuri că nu va "tolera nicio provocare" în cele cinci zile de manevre navale din Marea Galbenă. Coreea de Nord a asimilat, cu o zi înainte, aceste exerciţii cu o "invazie directă" şi a ameninţat cu o "ripostă fizică viguroasă".

Exerciţiul este conceput ca un avertisment la adresa Phenianului, după torpilarea, atribuită unui submarin nord-coreean, a corvetei Cheonan, în care au fost ucişi 46 de marinari sud-coreeni.

Potrivit unor oficiali militari sud-coreeni, la aceste manevre participă 29 de nave, între care un submarin şi un distrugător, 50 de avioane şi 4.500 de militari din cadrul forţelor terestre, navale, aeriene şi pazei de coastă.

Un purtător de cuvânt al Ministerului sud-coreean al Apărării a declarat că exerciţiile de tir submarin se vor desfăşura în apropiere de Baengnyeong, cea mai apropiată insulă de frontiera maritimă, contestată, cu Nordul.

Cheonan, pentru torpilarea căreia Seulul şi Washingtonul acuză Phenianul, în baza concluziilor unei anchete internaţionale, a fost scufundată în sud-vestul acestei insule.

vizualizari: 350

Ultimele comentarii

  • Georg: ***www.ziaristionline.ro/2012/02/08/un-general-sri-r-despre-un-sef-sie-a-si-acoperitii-din-presa-si-...»»»

  • Georg: WIKI.ro: Mihai-Razvan Ungureanu: ***ro.wikipedia.org/wiki/Mihai_R%C4%83zvan_Ungureanu [...] Mihai R...»»»

  • Georg: Mihai Razvan Ungureanu: Nu vin in fruntea Guvernului ca sa plec. Opozitia sa dea macar impresia unei...»»»

  • Georg: Mihai Razvan-Ungureanu: Spionii sunt de fapt niste infractori; suntem foarte buni la spionat: [...] ...»»»

  • Vasi: Paduche prapadit,agramat si prost....lingau si puturos este tat*tu si ma*ta,tin sa-ti precizez ca nu...»»»

  • Georg: MRU Fragment dintr–un discurs rostit de actualul premier desemnat Cuvantul tovarăsului Miha...»»»

  • x: alea au trecut deja de 4 ori prin ciclul fierului vechi...tursibul face acelasi lucru ca si strabuni...»»»

  • Georg: Tramway-ele vechi (Berlin 1905) erau PATRIMONIU ISTORIC...Ce-a facut TURSIB cu ele? Le-a pus in MUZE...»»»

  • @6: Taietorule.. de data asta trebuie sa fiu de acord cu tine... n-am ce face ;-)... noroc!...»»»

  • Magarul lui Nastratin: Bai, nu inteleg ce treaba aveti voi cu protestu' copiilor? Lasati-i, frate, sa protesteze! E prot...»»»

Publicitate