Marţi,
07.12.2021
Ceata
Acum
1°C

"Sunteti de acord cu intentia presedintelui Romaniei, Traian Basescu, de a desfiinta judetul dumneavoastra?"

Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean din această luna va figura și propunerea consilierilor PSD și PNL de a se organiza un referendum la nivelul județului, pentru a afla dacă sibienii sunt de acord cu propunerea PD-L de reorganizarea administrativ-teritorială a țării.
"Sunteţi de acord cu intenţia preşedintelui României, Traian Băsescu, de a desfiinţa judeţul dumneavoastră?", cu variantele de răspuns "Da" şi "Nu", este întrebarea recomandată de USL, a anunţat, astăzi președintele PNL Sibiu, Mircea Cazan, în cadrul emisiunii Pulsul Adevărului de la postul local de televiziune Antena 1.
Premierul Emil Boc a declarat, marţi seară, la TVR 1, că organizarea unui referendum s-ar impune doar pentru modificări teritoriale în interiorul unui judeţ, dar nu şi pentru un proces general de reorganizare administrativă, aplicat la nivel naţional.
În propunerea înaintată opiniei publice de către PD-L se dorește crearea a opt județe la nivel național, Sibiul urmând să facă parte din aceeași regiune cu județele Brașov, Alba, Mureș, Covasna și Harghita. Capitala acestei regiuni ar urma să fie, potrivit democrat-liberalilor orașul Brașov.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

31 comentarii

Eugen

Acum 10 ani

NU!
Raspunde

Eu

Acum 10 ani

Pina acum ne-a luat Bucurestiul banii - de acum sa faca si Brasovul acelasi lucru? NU!
Raspunde

dan

Acum 10 ani

@188.24.204.211, cand banii se duceau la bucuresti erau directionati catre olteni si moldoveni si erau investiti acolo pt a stimula economia de acolo. Atunci cand vor merge la Brasov, banii vor ramane in zona centrala a tarii si directionati catre investitii in noul judet. Judeca ca nu esti planta!
Raspunde

PAUL

Acum 10 ani

NU DACA NU VA FII SIBIUL CAPITALA NICI POVESTE BRABO MIRCEA CAZAN
Raspunde

sa moara sasu!

Acum 10 ani

DA !
Raspunde

pcr

Acum 10 ani

nu suntem de acord cu propunerea lui base facuta pe picior. pdl \"multumeste\" sibienilor pt 70% la alegeri. sigur ca si fdgr e de acord cu referendumul. sper ca udmr-ul sa nu o mai lungeasca mult pe la ciolan si sa-i lase pe pdl-isti ca s-au vazut ce profesionisti sunt portocalii ca au bagat tara in sant. apropo d-na turcan mai e suparata sau i-a trecut? :)
Raspunde

ete pe dracu

Acum 10 ani

Cazan e de meserie gurist. Din datul cu gura traieste. Ca si adversarii si prietenii lui. Doar ca m-am plictisit de politicienii astia (toti) de doi lei aia vechi. Cum naiba nu le trece prin cap si intrebarea pentru referendum: vreti sa impartiti averile stranse ilicit de politicienii si magnatii judetului din care faceti parte? Cu posibilitate de raspuns : DA sau NU. Si alta: vreti ca politicienii si magnatii care au averile stranse ilicit sa infunde puscaria numerosi ani ? Cu variante de raspuns: DA sau NU.
Raspunde

fara Pd-L

Acum 10 ani

Cindrea Presedinte la Cj!
Raspunde

@ bitangu IP 67.159.36.30

Acum 10 ani

si mata in virfu pulei.
Raspunde

Fefeleagu

Acum 10 ani

Ce sa caute Cindrea la Cluj? Sa taie bilete la WC ?
Raspunde

Florian

Acum 10 ani

Absolut NU!!!! Numai in cazul in care ar fi Sibiu capitala, atunci asi fi de acord... Vrea Base sa faca Brasovul capitala doar pentru ca acolo PDL stapaneste... Si Boc e un idiot - e nevoie de referendum pentru asa ceva.
Raspunde

raduradu

Acum 10 ani

cel mai bine ar fi ca romania sa fie divizata in 3 transilvania, tara romaneasca si moldova, iar capitale cele care au fost alba iulia , iasi si bucuresti, dar fiecare judet sa aiba autonoia banului de pe raza acestuia. fiecare retine impoziitul si toate taxele aferente ce revin dupa ce se produce si plateste doar procent sin acesta la capitala. asta inseamna DESCENTRALIZARE totala. cine face bani sa aiba, cine nu sa munceasca
Raspunde

eu

Acum 10 ani

Sincer sa fiu, la cum este organizat actual Sibiul, Brasovul este cea mai bune solutie pentru a fi capitala, la cum arata Brasovul in 100 de ani Sibiul nu va ajunge.
Raspunde

@ eu

Acum 10 ani

De acord cu tine!
Raspunde

Gica

Acum 10 ani

Poate primarul din Brasov primeste oamenii in audienta, nu se uita la ei doar prin geamul unui BMW. Si poate primarul din Brasov se apleaca la problemele micilor comercianti, care platesc impozite catre primarie. In Sibiu am primit doar bete-n roate. Sa-i pupam picioarele acestui Basescu, ca face aceste schimbari.
Raspunde

nu ma intereseaza un titlu onorific

Acum 10 ani

orice capitala se umple imediat de guristi, fomisti si parveniti. Daca intradevar se deleaga majoritatea atributiilor CJ la CL, este mai mult decat destul!!!
Raspunde

Ionica

Acum 10 ani

Nu. Modificari de aceasta anvergura se fac dupa multa analiza si consultare a celor vizati din zonele afectate si nu cum s-a procedat de mai mari zilei.
Raspunde

sick

Acum 10 ani

trebuie facuta reorganizarea,?Da,dar capitala regiunii nu are cum sa fie la Brasov,pentru simplu fapt,ca nu are aeroport si nici nu se poate construi unul,din cauza curentilor de aer din jurul Brasovului!
Raspunde

sick

Acum 10 ani

am uitat sa zic,ca nu as vrea capitala la Sibiu,pentru ca ar fi dat peste cap,toata circulatia din Sibiu si murdaria ar fi readusa la cote alarmante! solutia-capitala la Brasov,iar fiecarei regiuni sa ii revina o institutie deconcentrata!
Raspunde

mari

Acum 10 ani

nu sunt deacord cu desfintarea judetelor.
Raspunde

ponta de medias

Acum 10 ani

da sunt de acord cu regionalizarea atat timp cat e in bebeficiu poporului ai asa va fi.!!! bafta pdl traiasca TRAIAN BASESCU!!!
Raspunde

boc de copsa mica

Acum 10 ani

pt ponta de medias! auzi la idiotul asta pedelac! bafta pdl! ba cauciucatule! regionalizarea nu-i 6 din 49! te cauta foamea in gura campului si tu esti in vitro!
Raspunde

cri

Acum 10 ani

NU!
Raspunde

student valcean

Acum 10 ani

Eu zic sa facem 8 regiuni + Regiunea Autonoma Sibiu. Ma duc sa protestez in piata mare
Raspunde

un sibian

Acum 10 ani

NU!
Raspunde

jdemii de sibieni

Acum 10 ani

DA! DA! DA!
Raspunde

IONICA

Acum 10 ani

- NU DORIM SA FIM LA CHEREMUL BRASOVULUI , SA FIM DIN NOU ULTIMII OAMENI
Raspunde

@IONICA

Acum 10 ani

IONICA-IONICA, tu o ai prea mica. Asa ca nu te mai obosi.
Raspunde

Odin

Acum 10 ani

nu ar vrea mai bine sa fie impartiti si portionati pedelaci in pungi de un\'leu. Asa ca sa mai aerisim tara ca l-au cam imputit cu borhotu\' puturos din capete. Bah lighioane acefale noi nu suntem in stare sa \"absorbim\" fondurile de la UE, nu avem inca o infrastructura si voi va ganditi numa la impartirea ciolanului. Tara merge tot la fel de prost si in 60 si in 40 si 3 judete pentru ca e condusa de rahat de catre niste viermi cu creiere lise.
Raspunde

Eu

Acum 10 ani

Si ce daca nu suntem deacord? nu o sa se intample? la cat de nesimtit este base o sa il doara fix in fund de ce vrem sau ce nu vrem noi!
Raspunde

YypUesItfRFoAo

Acum 10 ani

Kudos to you! I hadn\'t tohuhgt of that!
Raspunde