Luni,
17.01.2022
Cer Senin
Acum
-6°C

Lui Bottesch nu-i este teama de Cindrea si Ariton. "Nu dam bani pe sondaje"

 

Dacă va mai exista judeţul Sibiu până la alegeri, atunci Martin Bottesch va candida pentru un nou mandat la şefia COnsiliului Judeţean. Principarii adversari îi sunt Ioan Cindrea şi Ion Ariton, acesta din urmă însă neanunţându+şi încă o eventuală candidatură. "Dacă judeţele rămân aşa cum sunt, dacă va mai exista judeţul Sibiu cu graniţele actuale, da. Dacă judeţul se transformă într-o regiune mult mai mare, atunci problema se pune cu totul altfel şi nu mă exprim. Timpul este mult prea scurt ca să faci o reformă administrativă de o asemenea anvergură. Chiar dacă judeţele actuale se înlocuiesc cu nişte structuri mai mari, nu ar fi bine să desfiinţezi judeţele actuale, administraţia s-ar îndepărta de cetăţean. Dacă rămâne actualul CJ şi actualul judeţ Sibiu, bineînţeles vor candida din partea FDGR, nu se pune problema", a declarat Bottesch în cadrul unui interviu acordat Agerpres.
Cât despre şansele lui de a rămâne la şefia CJ: "Sunt şanse bune. Nu am făcut nici un sondaj. Nu cheltuim bani pentru sondaje. Este posibil să facem doar în perioada alegerilor. Principalele avantaje sunt cele două mandate avute, cred că şi buna colaborare cu Primăria Sibiu, cu primarul Klaus Iohannis", a răspuns Martin Bottesch. 
În ce+l priveşte pe Ion Ariton, Bottesch crede că acesta ar avea şanse, însă mai mici decât ale lui. "Ca ministru, sigur că are o poziţie mai bună faţă de cea avută acum patru ani, asta nu înseamnă că are şanse chiar aşa de mari ca să fie ales. Nu mă tem (de Ion Ariton n.r.", a mai declarat Bottesch.

Comentarii

22 comentarii

Observer

Acum 10 ani

Pana si-au obtinut sasii toate retrocedarile de imobile, Muzeul brukenthal etc., Bottesch a fost cat a putut de corect. Acuma, si-a dat arama pe fata in multe situatii in care a coborat la negocieri mizerabile cu partidele, a generat prejudicii mari la aeroport, a incredintat lucrari preferential, a lovit in romani, a slabit Muzeul Astra si revista Transilvania, care promovau romanismul etc. De condus, conduce doar dupa indicatiile lui Johannis si cu ajutorul juristei Christine Linde, evreica necontrolata pe care nu poti decat sa o detesti. Intr-un cuvant, S-A DEGRADAT. Ar fi cazul ca romanii sa aleaga un roman la conducerea C.J. Acuma sasii joaca doar cartea Germaniei, dandu-si mana cu ungurii si cu evreii.
Raspunde

Liftierul

Acum 10 ani

Tu care traiesti in Sibiu si n-ai nevoie sa mergi in audienta la primar. Tu care locuiesti in Sibiu si n-ai vreo afacere in acest oras. Tu care doar locuiesti aici... Alege acelasi primar, pentru tine e cel mai bun om din toti pe care-i cunosti.
Raspunde

rosu

Acum 10 ani

Voi aveti norma sau sarcina sa pupati zilnic in fund cate un sas sef? Ieri a fost Johannis, azi Bottesch, maine cine? Noroc ca nu-s prea multi!
Raspunde

dw ptr. Observer

Acum 10 ani

Nu ti-ai dat seama inca,cetreba buna fac sasii,ma ROGOJINA
Raspunde

pt. dw

Acum 10 ani

da, sasalaule, sasii tai fac treaba buna, dar doar pentru voi! ca asta ati facut de veacuri, ati trait pe spatele romanilor!
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Iacob Puscas presedinte la CJ!!! Ne-am saturat de toti politicienii care si-au batut joc 20 de ani de tara si de oameni. Avem nevoie de OAMENI nu de politicieni, treziti-va sibieni, treziti-va romani!
Raspunde

sbz

Acum 10 ani

hu da fak iz iacob puscas???
Raspunde

sibianul

Acum 10 ani

Tampitilor ,schimbarea este benefica democratiei ,bun rau omul mai trebuie si schimbat ca astfel devine dictator si uita de unde a plecat .Dar ce pretentii pot eu avea de la voi cand ati stat atatia ani sub Ceausescu si securistii lui fara sa clintiti un deget.
Raspunde

oblio

Acum 10 ani

La Sibiu s-a insturat dictatura sasilor si o sa mai dureze atat timp cat Germania conduce Europa!
Raspunde

ovidiu

Acum 10 ani

lasati ma sa ne conduca sasii, cum arata sibiul inainte de ei? cum arata tara condusa de romanii de pe dambovita? cum arata tara inainte de Carol1, mai cititi in***istorie dupa aceea comentati. da ce Giulliani din New York o devenit dictator dupa mai multe mandate castigate? daca ii mai bun decat restu il alegi.
Raspunde

lol

Acum 10 ani

Da, de acord, atunci cand o sa vad si un sas primar in Germania, adica never!
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

11. lol (IP 188.24.196.59) Da, de acord, atunci cand o sa vad si un sas primar in Germania, adica never! (17:33:49) ____________________________________ Sunt destui, fara grija, AICI se apreciaza tocmai ce au pierdut oarecum germanii: Corectitudine, Exactitate, Cinste, Respect-Fata-de-Lege, Spirit Economic, Harnicie, si mai ales: SPIRIT ORGANIZATORIC si SISTEMATIC. Sunt destui si mari in PARTIDELE POLITICE...unul este chiar Presedinte de Land. GERMANIA ARE NEVOIE de EI SI-I APRECIAZA... dar ca sa AUZITI despre SASI in Germania trebuie sa INVATATI GERMANA, iar ca sa-i VEDETI trebuie sa vizitati Germania la ea acasa si sa incercati s-o intelegeti...nu sa vedeti numai talciocul si crasmele si MALL-urile.
Raspunde

corect

Acum 10 ani

Pai, asta-i \"secretul\", in Germania au emigrat sasii cinstiti si harnici, iar aici au ramas lichelele balcanizate, carora nu le place munca si batranii.
Raspunde

@123589 11 13

Acum 10 ani

bai tantalailor , pe sasi i-a votat tot Sibiul si judetul SB. De aceea conduc. Sper sa obtina acelasi procentaj la viitoarele alegeri si sa ne conduca mai departe.
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

hai Iohannis, hai Bottesch!!! intotdeauna veti fi votati pentru treaba buna pe care ati facut-o inca de la inceput si pe care ati continuat-o intr-un mod exponential! Numai bine la restul rogojinelor haterite
Raspunde

roman

Acum 10 ani

Dacă va fi să piară vreodată seminţia româneascã, atunci ultimul patriot român chemat la Domnul va fi cel de pe urmă care va scuipa cu năduf pe toxica voastră amintire de vânzători de Neam. Şi vom fi, astfel, răzbunaţi, măcar în eternitate!
Raspunde

@16

Acum 10 ani

tu esti cu adevarat roman ? Tu care ne arunci ura nationalista , ce pare sa-ti fie incarnata ? Pai afla tu mai nazi mic , ca sasii astia pe care i-am votat au facut mai mult pentru romanii nostrii di Sibiu decat toti primarii \" romani \" dinainte la un loc. Pai astia sunt mult mai mult romani decat tine, ca puteau sa se care in Germania sau aiurea, dar au ramas si fac ceva pentru noi romanii din Sibiu. Propune tu, mai Mitica , o alternativa si sa vedem ce poate face pentru noi.
Raspunde

pt. IP 193200...

Acum 10 ani

esti acelasi propagandist arian si aerian in acelasi timp! uite cine vorbeste de nazi, unul care latra despre superioritatea sasilor... ia vezi ce-a facut presedintele corupt al germaniei... si ala este neamt adevarat, nu zigoiner neamt ca tine...
Raspunde

Sibian catre 16+18

Acum 10 ani

are dreptate ala de la 17... Pai ce are sula cu prefectura..? Adevarul e ca este alegerea noastra, a sibienilor si trebuie respectata.Chiar daca unora de la psd, prm, pdl, pnl etc.. nu le convine.
Raspunde

un sas

Acum 10 ani

fiecare îș alege viitorul, este democratie după comentarii mai dormiți adînc și visați de comunism care va stîrpit gîndirea!!!Desteaptăte Române din somnul cel de veci ..... Noroc că mai există câte un SAS Johannis care vă dă desteptarea.
Raspunde

PB

Acum 10 ani

Nu va mai certati degeaba, peste cativa ani majoritari vor fi tiganii, deci bulibasa nu va fi sas...
Raspunde

Dan

Acum 9 ani

Vreau sa raspund lui Georg ***www.siebenbuerger.de/zeitung/artikel/verband/12113-bernd-bordon-bringt-frischen-wind-als.html deci tinere, vezi bine, sasii si aici isi vad de treaba si sunt apreciati ,Kartmann Norbert, din Atel daca iti spun ceva.....dar la tine, ignoranta este mama fericirii vad eu.
Raspunde