Duminică,
04.12.2022
Ceata
Acum
2°C

Borbely: Exista si varianta de a parasi coalitia

 

Vicepreşedintele politic al UDMR, Laszlo Borbely, speră ca protocolul referitor la programul de guvernare să fie semnat într-o săptămână, arătând că există şi "varianta de a părăsi coaliţia", dacă nu se îndeplinesc cele prevăzute în document.
Vicepreşedintele politic al UDMR, Laszlo Borbely, a declarat, într-o conferinţă de presă la Târgu Mureş, că reprezentanţii Uniunii au cerut să existe un protocol cu termene precis, pe lângă programul de guvernare, informează Mediafax.
"Am zis că nu intrăm la guvernare decât dacă aceste propuneri vor fi incluse în programul de guvernare, vor fi duse la capăt şi am cerut să avem pe lângă programul de guvernare un protocol în care să fixăm date calendaristice, să detaliem, unde e nevoie, ceea ce este prevăzut în programul de guvernare. (...) Vom încheia acest protocol, sper, într-o săptămână, cu termene clare şi, dacă nu vor fi respectate, evident atunci e şi varianta de a părăsi coaliţia, dacă nu se îndeplinesc cele prevăzute. Păi un program de guvernare este ca să îl îndeplineşti, nu ca să nu îl faci. Deci nu e niciun fel de problemă. Şi-a asumat coaliţia acest program de guvernare, hai să îl facem. Nu e vorba de a ameninţa", a declarat el.
Borbely a adăugat că în protocol ar putea fi cuprinse termene "până în mai-iunie" sau chiar mai scurte, în funcţie de ce se va negocia cu partenerii de coaliţie.
El a precizat că UDMR este interesată în primul rând de aspecte sociale şi a propus "o conturare mult mai clară a unei politici publice de stimulare a natalităţii" şi acordarea de subvenţii angajatorilor care reintegrează pe piaţa muncii femei cu copii în întreţinere, mai mici de şase ani, alături de îmbunătăţirea legislaţiei privind pensia de urmaş şi alte patru-cinci propuneri care vin în sprijinul familiilor cu copii mulţi.
Foto: Mediafax

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 164

Comentarii

15 comentarii

ce mai asteptati

Acum 10 ani

parasiti odata coalitia si nu va mai jucati cu tara , alaturi de ei va erodati imaginea si tot ca//cati ramineti bozgorilor revendicativi si belicosi dupa plecarea voasta se lumineaza tara si voi si pd ul mai pupati pu//la vreodata putere in aceasta tara
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Frate draga, nu stiu din ce parte a tarii esti, dar 100 % nu esti ardelean. Incultura dumitale si sovinismul este foarte des intalnit in zona de sud extracarpatica, mai precis in Balcani. Daca esti crestin, gandeste ca atare. Iarta ca sa fi iertat. Cu respect.
Raspunde

alt sibian

Acum 10 ani

Asa este, noi sibienii adevarati iubim minoritarii si vrem sa fim condusi de ei. Suntem singurii romani prea prosti sau prea hoti ca sa se administram singuri.
Raspunde

@3

Acum 10 ani

cazul Sibiului e cel mai fericit din tara cred.. multi ar vrea sa aiba primar ca al nostru, it\'s a fact!
Raspunde

udmr MARE CU/R/VA

Acum 10 ani

jeguri ordinare care stau la cascaval in orice guvernare, cit despre toleranta sunt ultima specie care s-ar putea plinge de lipsa ei .
Raspunde

@ 4

Acum 10 ani

Absolut nicio diferenta intre Johannis si Apostu, Mazare sau Pinalti, doar ca sasaul este mai arogant si mai putin comunicativ! Adica, ba da, fata de parlitul de Apostu care-i taxa pe pepenari, Johannis este mult mai bogat, putred de bogat Habar nu aveti fraierilor ce avere are primarul vostru!
Raspunde

@6

Acum 10 ani

tot nu inteleg de ce esti tu frustrat..
Raspunde

@7

Acum 10 ani

Daca nu ai fi unul din banda de hoti ai intelege! Orice sibian platitor de taxe trebuie sa fie frustrat atunci cand devine constient ca hotii s-au imbogatit si din taxele si impozitele platite de el.
Raspunde

@6

Acum 10 ani

Da primarul tau care e fraiere ? Sasu ii tot sas ! Imi pare bine ca e primarul nostru . Si ce averi crezi ca are ? Cui sa le lase ? Se vede ca gandesti cu.......nu cu capul !
Raspunde

raspuns ptr sibian nr 2

Acum 10 ani

sant ardelean sadea , am trait printre ei cunosc oful lor{setea e s t e ardealul} dar niciodata nu se mai intalnesc cu asa ceva ,sovin nu sant traim in buna intelegere cu minoritari dar in ultima vreme sau obraznicit si au prins curaj in coalitie cu prosti ce nu vor sa piarda privilegiile si solicita toate aberatiile crezind ca intrun viitor nu prea indepartat vor reusi sa alipeasca ardealul de ungaria , asa vor muri generati pe acest pamant visand dar vor muri tot in Romania . Ceice gresesc tare sint pedelisti dindule sperante de doi lei [ asta se numeste tradare de neam si tara si se pedepseste tare ]
Raspunde

csaba a.

Acum 10 ani

romanii se suge peulla la unguri. romani = cigany
Raspunde

@ IP 188.24.227.90

Acum 10 ani

tradarea de neam si de tara se pedepseste tare adica o sa le belesti frenetic cabestanul la astia pana cand scuipa.
Raspunde