Marţi,
29.11.2022
-3°C

S-a vazut omul in minus. Dinamo Bucuresti – Gaz Metan Medias: 2-0

Medieșenii de la Gaz Metan au pierdut, astăzi, o partidă considerată în deplasare, jucată pe Național Arena, cu Dinamo București, cu scorul de 2-0.

Ambele goluri au fost marcate în prima parte a întâlnirii. Gazul a jucat în zece oameni aproape tot meciul, pentru că Zaharia a fost eliminat în minutul opt, fiind sancționat pentru o intervenție imprudentă, în propriul careu, asupra lui Marius Niculae.

După această fază, centralul partidei de pe Național Arena, Radu Petrescu, a dicat lovitură de la 11 metri pentru „câini”. Penalty-ul a fost transformat de Cătălin Munteanu în minutul 11. Cu un om în plus, dinamoviștii au reușit să își impună jocul, iar Ionel Dănciulescu a majorat diferenţa de scor în minutul 28, cu o lovitură de cap, din șase metri.

Repriza secundă s-a desfășurat după același scenariu, cu o echipă a lui Dinamo aflată la conducerea jocului și una a Gazului Metan care încerca să lovească pe contraatac, dar în același timp să fie și exactă în apărare. Un duel aparte a fost cel dintre Bratu și Bălgrădean, câștigat, din păcate pentru medieșeni, de fiecare dată de portarul dinamovist. Dinamoviștii au avut șansa marcării golului trei, în finalul meciului, prin Kone, care însă a trimis, cu capul, din plonjon, puțin pe lângă poarta lui Pleșca.

Dinamo- Gaz Metan se încheie cu scorul de 2-0 pentru alb-roșii. În urma acestui eșec, medieșenii rămân cu 21 de puncte și, cel puțin până se vor disputa și celelalte meciuri, rămân pe locul 12. Dinamoviștii revin pe primul loc al clasamentului Ligii I.

Echipele de start:

Dinamo: Bălgrădean - Luchin, Dr. Grigore, Moţi, Scarlatache - L. Rus, D. Kone, C. Munteanu, Alexe - Dănciulescu, M. Niculae

Rezerve: Naumovski, Pulhac, D. Stoica, Platini, C. Matei, Ţucudean, Strătilă

Gaz Metan: Pleşca - R. Zaharia, Frăsinescu, Markovici, Buzean - Issa Ba, Cr. Todea - R. Avram, Tahar, C. Petre - Fl. Bratu

Rezerve: Buchta, M. Ciucă, Al. Muntean, Dudiţă, Breeveld, Fl. Lazăr, Roman

Arbitru: Radu Petrescu Asistenţi: Adrian Ghinguleac şi Sebastian Stoianof Arbitrul de rezervă: Marcel Bîrsan

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.