Duminică,
07.03.2021
Cer Senin
Acum
2°C

95 de familii vesele: cladirea de pe Indepedentei, cel mai bine construit bloc ANL

Lift pentru fiecare scară, holuri imense, ferestre extrem de mari, centrală de bloc foarte performantă. Sunt câteva din detaliile noului bloc cu locuințe ANL, unde au fost împărțite azi cele 95 de chei viitorilor locatari. Toți cei 93 de titulari de contract de chirie prezenți au primit cheile de la primarul Klaus Johannis, care a recunoscut că rezultatul lucrărilor este unul foarte bun. Firma căreia Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului (în subordinea căruia funcționează Agenția Națională pentru Locuințe) i-a încredințat lucrarea de amenajare a locuințelor pe scheletul a ceea ce trebuia să fie un centru de imagistică este Victor Construct SRL, din Botoșani. Valoarea prevăzută în contract a fost de 7,94 de milioane de lei, fără TVA, destul de redusă față de prețul la care a fost aproximată înaintea licitației – 12,75 milioane de lei, fără TVA. Inițial, lucrările ar fi trebuit să se încheie la finele lui 2011.

”Locul este ultracentral și credem că lucrările sunt de foarte bună calitate”, s-a adresat Johannis viitorilor locatari, veniți să primească noile chei. Printre aceștia și actrița Diana Fufezan. ”Eu aveam o vechime mare a dosarului, cred că prima dată l-am depus prin 2003 – 2004. E binevenită această locuință”, a spus Diana, care până acum locuia cu părinții.

Tot azi au fost semnate și procesele verbale de predare-primire, după care viitorii locatari vor putea încheia contractele pentru furnizarea utilităților. Din totalul celor 95 de locuințe, 85 au fost repartizate tinerilor sub 35 de ani, iar restul, cazurilor sociale. 75 sunt garsoniere (puțin peste 40 de mp), zece sunt apartamente cu două camere (55 mp), iar alte zece, apartamente cu trei camere (65 mp).
Singura problemă ce ar putea să apară în zonă sunt locurile de parcare, pentru blocul ANL fiind disponibile aproximativ 60 de astfel de locuri.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

40 comentarii

buluc

Acum 8 ani

Felicitari noilor locatari, sa va bucurati sanatosi de noile case!
Raspunde

1

Acum 8 ani

2
Raspunde

3

Acum 8 ani

... si voi locatarilor, sa faceti curatenie in jurul blocului cel putin o data pe luna, daca tot ati primit casa-n centru!!!
Raspunde

ion

Acum 8 ani

ticalos de primar. a lasat oamenii 2 ani sa se chinuie cu chirie ca sa poata el in sapt alegerilor sa apara cu realizarile. blocul e gata din 2010 toamna.
Raspunde

@4

Acum 8 ani

gata pe dinafara boule! si puteau sa-si ia un credit pt.casa.! Nu- i mai plange ca nu sunt chiar asa nacajiti !
Raspunde

ion

Acum 8 ani

auzi stimate cetatean, trec zilnic pe linga blocul acela. Si daca inca nu ti-ai dat seama ca primarul tau pe penal te fura din toate pozitiile , mergi inainte cu el. intre timp sa ingheti in statia de autobuz cu orele , sa te mince ciini pe strada, sa ti se rupa masina in cele 20% strazi neasfaltate, si sa iesi cu copii la plimbare printre urzici si sa le pui pe youtube sa vada locuri de joaca pt copii.
Raspunde

SIB

Acum 8 ani

Ce pozitie de stapan de sclavi are banditul asta de Johannis.
Raspunde

jan

Acum 8 ani

ce faina campanie face sasu. ce prosti suntem.
Raspunde

ion

Acum 8 ani

ce frumos........bloc anl fara apa , gaz , curent , incalzire, sa nu mai zicem de cablu si internet ca astea sunt lux.......misto........si mai platesti chiria si pentru doua luni in care nu a stat nimeni in bloc
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

mai ion ce a facut Johannis in cei 12 ani in sibiu si pentru sibien, nu au facut toti Primari inpreuna inaintea lui in sibiu. Romanu nu este pentru munca. Daca nuti comvine dute inapoi de unde ai venit. ca cine nu voteaza cu sasu si FDGR nu poate fi sibian. Probabil esti venit din sud si ai buletin de sibian. Citeste aici :***www.historia.ro/exclusiv_web/actualitate/articol/romanii-sunt-o-natie-inferioara-sustinea-delegatia-maghiara-paris
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 8 ani

Cred ca este tot ce poate sa mai faca johanis-sens-giratoriu, adica sa vanda lucruri gata facute ca si cum ar fi facute de el acum... hai pa...
Raspunde

realist

Acum 8 ani

Toti cei care sunt contra Johannis sunt probabil rudele sau cunostintele lui Cindrea sau stirbeti si vor sa ajunga si ei la ciolan cu ori ce preti. Dar stati relaxati ca Johannis o sa castige ca reprezinta incredere. Noi votam in continuare Johannis si FDGR . FAFTELE VORBESC !!
Raspunde

pt. prostime

Acum 8 ani

simpatizantii lui sasu sunt poate cei care au primit pe moca o locuinta s-au aceiasi pupatorii de cururii de sasii zi de zi pentru realizarile lui marete de 12 ani am fi curiosi sa stim si noi?
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Oraşul Sibiu este singurul oraş din ţară care a primit cea mai mare cotaţie, cea de trei stele, în Ghidul Verde Michelin pentru România, ceea ce înseamnă că „Mica Vienă” trebuie vizitată neapărat. În 26 mai, Preşedintele Michelin România şi Balcani, Eric Faidy, a oferit primarului Sibiului, Klaus Iohannis, la sărbătorirea unui an de la lansarea Ghidului Verde Michelin România, o plachetă prin care este reconfirmată poziţia fostei Capitale culturale europene în Ghid. Bravo Johannis !!! Noi te vom vota in continuare cu toata increderea .
Raspunde

@13, pt. prostime

Acum 8 ani

mesajul tau este autoadresat, asa-i? Ai dat masura prostiei postand aici. In ce clasa esti? Ai absolvit-o pe-a doua?
Raspunde

trambulina

Acum 8 ani

multi habar n aveti sa scrieti romaneste si veniti aici sa va dati cu parerea de sasu . mergeti la scoala mai intai !!!!!!
Raspunde

pentru trambulina

Acum 8 ani

mai trambulina toti romani se cred cei mai destepi inteligenti si mandri si suntem cu 150 ani in urma. cum vine asta ? Daca nu suntem instare sa ne conducem tara , hai sa lasam pe alti care stiu. Ia citeste aici :***www.mondonews.ro/Italienii-ii-considera-pe-romani-cei-mai-lenesi-din-UE-In-tot-acest-timp-grecii-si-francezii-ii-arata-cu-degetul-pe-italieni+id-46639.html
Raspunde

ion

Acum 8 ani

sibiene, intimplator vin dintr-un oras civilizat, cind sa acord si eu stelele michelin la transportul in comun, parcuri, licitatii publice , contracte si termene de executie n-am avut la ce. etnicul vostru german v-a luat pe toti de fraieri si voua va place. votati-l din nou ca sa vedeti cum il ia DNA ca pe Apostu si alti primari decurcareti.
Raspunde

x

Acum 8 ani

de ce mama lu ala cu cornite nu ai ramas acolo intr-un oras civilizat ??
Raspunde

x-21

Acum 8 ani

altul venit pe la sibiu....duceti-va si lasati-neeee
Raspunde

Ionescu Malcolm

Acum 8 ani

Din partea mea, toti aia care au postat nick-uri cu x sunnteti retardati si trebuie sa va dati cate un cap in gura.
Raspunde

x

Acum 8 ani

celor 95 de familii vesele: clădirea de pe Indepedenței, cel mai bine construit bloc ANL.....sa ne spune-ti peste un an de starea blocului
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

mai taran mai sunteti. sper ca nu sunteti din sibiu.tarani din oltenia si moldova ne-au invadat in sibiu. sunteti penibil.
Raspunde

ion

Acum 8 ani

sibiene, e trist cind nu ai bani nici de ocazie sa vizitezi macar orasele tarii, sa nu mai zic de occident, oare nu minoritarii vostri au stricat aeroportul? sa-l vedeti pe clampau cum inaugureaza miine puntea de pe cibin. alta lucrare la suprapret si termen de executie mai ceva ca la canalul suez.
Raspunde

sibian pentru ion

Acum 8 ani

oare de ce au avut sasi si unguri din Transilvania toti gospodari mari si case mari si de toate ? si noi romani ne tot plangem ca suntem saraci. Si tot ce au facut sasi in 800 de ani au lasat tot aici si ei au plecat si au inceput din nou in Germania.In majoritatea casele mari si frumoase sasilor stau acuma securisti si comunisti. Sasi erau un popor foarte harnic si bun gospodar. Romanu nu e facut pentru munca. Sau e prea cald sau e prea frig. Numai sa nu m,unceasca. Puneti mana si munciti si atunci aveti.
Raspunde

sibian pentru ion

Acum 8 ani

citeste sondajul acesta : ***www.gandul.info/financiar/cum-raspund-grecii-la-intrebarea-ce-popor-este-cel-mai-harnic-din-europa-ce-cred-italienii-despre-angajatii-romani-studiu-9691783
Raspunde

Gina

Acum 8 ani

De ce trebuie ca aceste cazuri sociale (de fapt toti cei care au primit apartamente acolo sunt cazuri sociale) sa locuiasca in centrul orasului?
Raspunde

ba Vasi

Acum 8 ani

Procentul semidoctilor pentru Romania-Sibiu e undeva la 60%, la nivel de tara media e de 67%...cam cat a votat cu Johannis. Doar tampit daca esti nu-ti dai seama de cat de arogant si hot e Johannis. Una din supapele de furt e DPC-ul care este in subordinea primariei si e condus de-un papa-lapte Lazar. Cele mai multe orase au terminat cu aceste societati de asfaltare si au organizat licitatii pentru servicile in domeniu.La Sibiu NU! ALO DNA...
Raspunde

gluma zilei

Acum 8 ani

Johannis este un primar cinstit care tine cu romanii. Hail Klaus! Ha,ha,ha!!! Pe Frau Fodor aia daca o imbraci in uniforma poate sa fie sefa de lagar nazist, o ajuta moaca si comportamentul. Sa vedeti cum se poarta cu angajatii primariei, mai ceva ca un kappo de lagar!
Raspunde

30

Acum 8 ani

Nu mai stati pe net, puneti mana pe matura si faceti curat in gospodarie, este mai folositor si pentru voi si pentru oras!
Raspunde

ion pentru 25

Acum 8 ani

Dar cu cine masa a realizat primarul faptele sale : cu romanii.Ca pe sasi i-a bagat in Consiliul Local.Mars de ici minoritate afurisita care nu ai respect de munca oamenilor de pe spatele careia te infrupti
Raspunde

Gina

Acum 8 ani

Va astept la cinema: cinemaartasibiu.ro/
Raspunde

stefania

Acum 8 ani

oare pentru pupatorii de***zi de zi ai sasului si realizarile marete de 12 ani cum se scrie gramatical ? se plang oameni lui caci aici au scris tot analfabetii fara studi superioare mai sa fie asa pentru simpatizantii mai putin timp faceti coada si nu va inghesuiti da-ti cate o limbuta usor
Raspunde

buluc

Acum 8 ani

@stefania, draga mea semianalfabeta, pune mana pe cartea de gramatica inainte sa aberezi pe aici in afara ariei tale de orice fel. Numai bine!
Raspunde

d

Acum 8 ani

Neaparat trebuia sa apara ROGOJINILE
Raspunde

pentru 6

Acum 8 ani

Ioane duminica dute la vot si voteaza . asta in cazul in care nu trebuie sa faci naveta la locul de resedinta. cam o ora pana la Valcea sau 5 pina la Moldova
Raspunde

haker

Acum 8 ani

Ai un IP fluctuand ca si IQ Lasa-neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Raspunde

Comunitatea Gay din Sibiu

Acum 8 ani

Duminica votam cu totii pe Domnul JOHANNIS !!!
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Sunteti o natie de prosti imbecili hoti borfasi criminali betivi lenesi proxeneti si curve! “Românii sunt pleava Europei, nu lucrează, fură, îşi prostituează copiii şi femeile. Învaţă să fure înainte să citească, Spania e mâncată de aceste sălbăticiuni, trăiesc mai rău decât animalele. Multe ţări îi gonesc. Nu mă miră nicio barbarie comisă de aceste brute”, a scris Carmen, una dintre cititoarele publicaţiei La Razon. Din pacate aceasta concluzie e foarte adevarata, exista si extrem de mici exceptii dar cand spui romani, in general spui prosti, imbecili, hoti, borfasi, betivi, lenesi, proxeneti si curve.
Raspunde