Marţi,
25.01.2022
Cer Senin
Acum
-19°C

Ministrul Sanatatii: Se desfiinteaza Directiile de sanatate publica judetene si CAS judetene. DSP Sibiu: "Noi nu am fost informati"

Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a anunţat, marţi, că direcţiile de sănătate publică judeţene şi casele de asigurări de sănătate publică judeţene vor fi desfiinţate în următoarele zile, potrivit Mediafax.

Nicolăescu a spus că această măsură va aduce economii la buget şi în că „2013 va fi anul marilor schimbări în sănătate”, precizând că are sprijin politic pentru măsurile care vor fi luate.

“În legătură cu afirmaţiile Ministrului Sănătăţii legate de desfiinţarea Direcţiilor de Sănătate Publică până în acest moment nu am primit nicio informare oficială din partea Ministerului Sănătăţii cu referire la problema menţionată, ca urmare, nu putem face niciun comentariu”, a decalara Simona Berariu, purtătorul de cuvânt al DSP Sibiu.

Declaraţiile ministrului au fost făcute la Forumul Naţional al Asociaţiilor de Pacienţi, organizat de Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice din România şi Colegiul Medicilor din România.

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

9 comentarii

VAI

Acum 8 ani

CE MINUNE ,OARE CE FAC CONTOPISTI ?
Raspunde

io

Acum 8 ani

Cine o sa mai ia spaga, vai de voi.
Raspunde

unu\'

Acum 8 ani

N-ati fost informati,d-na Berariu,pentru ca dl.Ministru \'\'v-a suspectat\'\' ca v-ati prins ca regionalizarea presupune desfiintarea structurilor judetene si infiintarea structurilor regionale.Oricum,ati avut o idee buna sa va abtineti de la comentarii!
Raspunde

p-tr 2

Acum 8 ani

ne face bine ,CARDUL DE SANATATE , numai sint contopisti ,se stie tot , inclusiv medicatia data de medic , calculatorul ii indruma , le da cite o palma in obraz stg. ,dr. , daca se abat .
Raspunde

belu

Acum 8 ani

mai da tare de cap sunteti vedeti de unde e gingavu asta si o s-a vedeti unde bate precis casa regionala s-au cum io spune va fi la tg mures daca SIBIUL nu are reprezentanta in guverne SIBIUL tot timpu e bagat intru-n con de umbra cineva permanent cauta s-a ne scoata din context si asta ca nu avem oameni vocali sa stie s-a bata cu pumnu in masa cind trebuie avem numai de astia cu s-a traiti sefu
Raspunde

altu

Acum 8 ani

Sibiul a avut cel mai bun spital si cei mai buni doctori din tara. Cine la adus la stadiul asta si cu ce scop?Cine a facut clasificarile?Cei care-si dau note singuri?Cum e posibil ca un oras cu o asemenea traditie sa fie facut varza de niste neica nimeni cu interese meschine?
Raspunde

dottore

Acum 8 ani

Pe vremea lui Ceasca operatiile complicate tot la Cluj sau Targu Mures se faceau! Sibiul nu a avut niciodata medicina performanta si nici traditie in invatamantul de specialitate. Facultatea de medicina de aici este vai de capul ei. Ce traditie? Asta–i \"oras occidental\"... cu mall–ul acela tip depozit de en–gross, cu aeroport cica \"international\", dar cu doar trei curse zilnice si alea doar pe relatia Germania–Austria? \"Oras european\" fara Aqualand, fara patinoar, cu sensuri unice aiurea si giratorii din 50 in 50 de metri, cu blocuri baltate ca penele papagalilor, fara parcuri, cu pomii taiati, cu strazi de pamant in cartiere si trotuare nereparate de pe vremea comunistilor? Va saboteaza dracu\' cocina cu pretentii de oras occidental, dar cu infrastructura si servicii de Bangladesh!Tot capra raioasa e cu coada pe sus sau prostul daca nu–i fudul, nu–i prost destul.
Raspunde

@dottore

Acum 8 ani

Bine ai spus. Ultima parte ti se potriveste perfect.,, Tot capra raioasa e cu coada pe sus sau prostul daca nu–i fudul, nu–i prost destul.\'\' Iti dau doar 2 exemple sa te convingi de prostia ta. 1.Tu ai vazut cum arata restul Europei? Sibiul chiar seamana cu un oras occidental. 2. Aeroport international? DA. Din care stiu eu, Germania nu se afla in Romania. Deci inter-natiuni. Specimene ca tine nu vor fi niciodata multumite. Mergi si ascunde-te sub o pietricica nu mai polua internetul.
Raspunde

cugetator

Acum 8 ani

a fost bun ariton cu dracula parc , sighisoare , ha , ha ce teapa . daca mergi la sighisoara in centru liber de 800 ani , acum numai baraci , crisme , peste tot .
Raspunde