Luni,
21.06.2021
Ploi Moderate
Acum
17°C

Adrian, cel care a nominalizat Sibiul pentru "Best City to Travel", inspirat de "Dragobete"

Sibiul a fost votat drept cel mai bun oraș de vizitat în 2013 (Best City to Travel) în urma unui concurs organizat pe blogul unui american de origine turcă, blog orientat pe turism. Cel care a propus Sibiul printre cele 124 de orașe care au intrat în competiție este Adrian Banu, din București. De profesie economist, lui Adrian (35 de ani) i-a venit ideea să propună Sibiul în concurs după ce, de Dragobete, (și-)a făcut soției și lui cadou un sfârșit de săptămână în fosta capitală culturală europeană.

”Din 2011 țin legătura cu Anil (proprietarul blogului foXnoMad). Am și eu un site orientat, oarecum, pe turism și așa am început să discutăm. În 2011, am propus Branul în competiția Best City to Travel, dar fără succes. Apoi, de Dragobete anul acesta am fost la Sibiu, pentru a doua oară. A fost o zi extraordinară”, povestește Adrian Banu (foto dreapta).
La întoarcerea de la Sibiu, când Anil Polat a lansat ”preselecția” pentru ediția din acest an a concursului său, Adrian a propus Sibiul în competiție. ”Totul a devenit ca un bulgăre de zăpadă. Vestea concursului s-a răspândit în social media la noi, în presă, s-au implicat inclusiv vedete din muzică. Până la urmă, Sibiul a primit peste 10.000 de voturi, cred că este rezultatul cel mai bun din istoria concursului”, povestește Adrian.
El a intrat deja în posesia premiului de 300 de dolari, pe care la fiecare ediție îl câștigă persoana ce nominalizează orașul ce va fi, la finalul votului, desemnat ”Best City to Travel”. ”Sibiul, cu siguranță merită vizitat. Și cred că mai sunt și alte orașe în România care merită acest lucru, doar că nu au suficientă expunere”, mai spune Adrian Banu.

Din 124 de orașe, Sibiul a ajuns în finala ”Best City to Travel” 2013 alături de București. La final, Sibiul a primit peste 81% din voturi. Anul trecut, cel mai votat oraș a fost Sarajevo.

Vizualizari: 271

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

9 comentarii

catavencu

Acum 8 ani

Ia uite ca miticul da singur explicatia voturilor multe prin care Sibiul a devansat Barcelona, Paris sau Florenta! Este prieten cu turcaletul din SUA care-i proprietarul blogului. Asa ca pentru multiplele voturi de pe blogul cu pricina nu-i meritul votacilor sibieni, aia care au votat de sute de ori pe Digi in duelul cu Brasovul.
Raspunde

x

Acum 8 ani

(catavencu) Culmea cum se gaseste tot timpul un prost care sa strice si rarele stiri bune...
Raspunde

catavencu

Acum 8 ani

Daca nu pun botul la clasamente mincinoase, falsificate prin incorectitudine sau detest impostura, inseamna ca sunt prost? Atunci, bine ca oile din turma sunt destepte si sibienilor le place sa se imbete cu apa rece. Doar cretinii din nascare accepta ca Sibiul este o destinatie turistica superioara unor orase turistice de top, recunoscute mondial, nu \"clasificate\" de un blogger anonim.
Raspunde

Zweistein Sibianul

Acum 8 ani

Daca Sibiul este in topul oraselor ce trebuies vizitate asta inseamna ca turistul ori prost ori nu-i plac plimbarile prea lungi. Ce pielea ursului sa vizitezi in Sibiu. Un centru istoric si atat. Hai mai sibienilor nu va transformati in mitici cu fitze! cum dracu\' sa fie Sibiul inaintea Parisului si a Barcelonei. Chiar asa cretini sunteti!
Raspunde

din brasov

Acum 8 ani

Ca si actiune de marketing mie mi se pare o idee buna..Nu stiu cat costa ..dar oricum nu sunt banii mei asa ca nu comentez. Politic mi se pare un pic ciudat sa folosesti termenul de ambasada culturala..poate era mai bine Centru Cultural sau Cafenea Culturala..si nu cred ca trebuie sa argumentez de ce.. Ca sa nu va mai sfaditi intre voi ..uite datele oficiale pentru 2012 la numar de cazari....repet nu numar de turisti acesta nu e inca valabil la INS..si nici numarul de turisti straini.. 1 Constanta..3, 36 mil nopti 2 Bucuresti ...1.98nmil nopti 3 Brasov1.38 mil nopti 4 Valcea 1, 04 mil nopti 5 Bihor..1 mil nopti ...... ...... 12 Cluj 494.000 nopti 13 Sibiu 461.000 nopti Lucrul bun pentru judetul Sibiu este ca a reusit sa ajunga la numarul de innoptari din 2007 -2008.. si ca Astra a intrat in careul celor mai vizitate muzee din Romania... Diferenta insa este foarte mare nu cu Brasovul acolo batalia e pierduta pentru mult timp..ci cu judete mult mai putin mediatizate..asa ca eu ca si brasovean il felicit pe cel care a avut ideea deschiderii..cafenelei in Bucuresti... Chestia cu siteul e de rasul curcilor
Raspunde

De departe @din brasov

Acum 8 ani

Nu am verificat numerele dar presupun ca sunt corecte (atentie e vorba de judete). Ce reiese din acest clasament este doar importanta sezoanelor clasice pentru tursim: vara (Constanta) si iarna (Brasov). Altfel nici nu cred ca intra in discutie prezenta turistilor doar de dragul \"farmecului\" Constantei. La Brasov altfel sta treaba, este un oras comparabil cu Sibiul (si viceversa), insa in vreme ce judetul Sibiu se bazeaza in proportie foarte mare pe municipiu, judetul Brasov beneficiaza foarte mult de pe urma statiunilor montane. Dar ai notat bine ca Sibiul pierde enorm in comparatie cu alte judete mai putin mediatizate, iar asta ar trebui sa dea de gandit administratie locale. In orice caz, cred ca aceasta \"competitie\" artificiala care a izbucnit in ultima perioada intre judetele Brasov si Sibiu, este o prostie fara margini. Mai mult ca intre oricare alte judete, intre Brasov si Sibiu ar trebui sa existe un sentiment de fratie si de unitate, datorita istoriei, a culturii si a traditiei care le leaga. Mai mult, impreuna cu Sighisoara formeaza cel mai insemnat bastion al comorii si a mostenirii lasate in urma de sasii transilvaneni. Eu ca sibian as fi bucuros sa fac parte dintr-o regiune (care vorba vine, e o alta prostie, de pe urma careia vor beneficia si mai multi hoti...pardon functionari) a carei capitala se afla la Brasov, la fel de mult cum m-as bucura daca aceasta ar fi la Sibiu.
Raspunde

dumitru

Acum 8 ani

bai catavencule frustat mai poti fi va doare orce se spune la superlativ de SIBIU batica tu crezi ca SIBIUL a fost ales CAPITALA CULTURI A EUROPEI de niste neica nimeni ca tine tu vi din orasele alea de isi dau note singuri da nui baga nimeni in seama numai aici pe plan national si in legatura cu multi turisti care se duc la statiunile din juru brasovului aia majoritatea vin cu gentuta in spate cu 2 fleci de carne si inopteaza sub codri la SIBIU vine aia din vestu EUROPEI cu multi euroi si inca o complectare pentru frustarea ta de ce crezi ca se deruleaza la SIBIU o gramada de evenimente culturare si sportive de top in EUROPA [FESTIVAL DE JAZZ DE TEATRU DE FILM DE CICLISM SINGURA ETAPA DE RALIURI CARE SE PUNCTEAZA RALIU RECUNOSCUT DE FEDERATIA MONDIALA DE RALIURI si putem continua inca o jumatate de pagina asa ca mai lasa frustarea si dute acolo unde este bine ca noua la adevarati SIBIENI suntem mindri cu orasu nostru si nu ne bagam in ciorba celorlanti frustati
Raspunde

catavencu

Acum 8 ani

Bai Dumitre, \'geaba vorbesti de cultura ca s-a lipit cultura de tine asa cum se lipeste cocosatul de gard! Lasa-te pagubas cu comentariile ca esti penibil si nici nu stiu ce reactie sa am... sa plang sau sa rad de agramatismul tau infiorator? Si inca ceva, pana acuma erai \"sas\" sau \"Hans\", acuma te-ai metaforzat sau esti undercover? :)))))
Raspunde

@6@&

Acum 8 ani

Are dreptate..cum isi spunea adevaratul Sibian...Sunt un pic \"frustat\" nu de \"faptu\"ca turistii din \"juru\" Brasovului \"nui\" ca cei cu euroi care \"inopteaza \"la Sibiu., nici de numarul de \"fleci\" care le gatesc pe gratare in timp ce urmaresc evenimentele de impact international din Sibiu. Frustrarea mea e ca atunci in 2005 cand ,..cu ocazia alegerii pe plan national a viitoarei Capitale Culturale Europene...delegatia Brasovului a votat pentru Sibiu si nu pentru Bucuresti . De fapt nu am de ce sa ma mir vad ca omul care a obtinut aceasta nominalizare de care pe buna dreptate sunteti asa mandrii nici nu e pomenit de voi ..l ati uitat si aveti un nou erou..Johannis..si e pacat el a muncit mai mult decat oricare sibian..si asta v o spune un brasovean.. Dar ma rog ..a fost o greseala ..eu mi o asum si accept criticile pertinenete a @7..care se dovedeste un Sibian ADEVARAT. De fapt, comentariile lui sunt o expresie clara a ceea ce am reusit prin acel eveniment cultural....ridicarea nivelului de cultura pentru...citez..\"SIBIENII ADEVARAT\" Il rog insa daca se poate sa foloseasca de acum incolo limba germana...o sa ne fie la toti mai usor de suportat..iar eu ca si absolvent de sectie germana o sa fac traducerea in mod gratuit.. Doamne fereste cum poti a te exprima!
Raspunde