Vineri,
27.01.2023
Ceata
Acum
-0°C

Interviu cu Gabriela Schiop, organizatorul Miss Diaspora Models: "Sibiul este mult mai curat decat New York-ul!"

Născută la Sibiu, Gabriela Schiop a ținut în mod deosebit ca ediția din acest an a Miss Diaspora Models Beauty Competition  să aibă loc în România. Vrea ca astfel să promoveze Sibiul în toată lumea și să arate tuturor că România înseamnă mult mai mult decât niște articole negative în presa internațională. Mai mult decât atât, Gabriela Schiop aduce la Sibiu câteva dintre cele mai frumoase femei din lume. De ce face asta și ce are orașul nostru de câștigat, aflați în rândurile următoare.

Reporter: De ce ați vrut ca ediția din acest an a concursului să fie organizată în România? Și de ce la Sibiu și nu în București, spre exemplu?

Gabriela Schiop: Eu sunt născută la Sibiu și am vrut să aduc acest eveniment la Sibiu. Este orașul meu natal și îmi place foarte mult.

Rep.: Dar n-ar fi avut mai mult succes într-un oraș mai mare sau mai dedicat modei?

G. S.: Nu pot să spun cu siguranță că ar fi avut un succes mai mare în alt oraș, dar știu sigur că ne-am dorit foarte mult să venim aici.

Rep.: În cazul acesta, are Sibiul tot ce-i trebuie pentru a găzdui un concurs de asemenea anvergură? Mă gândesc la faptul că sunt totuși niște cerințe mai mari...

G. S.: Bineînțeles că sunt cerințe mari, însă până acum n-am întâlnit niciun obstacol peste care să nu putem trece. Eu sunt foarte mândră de echipa de aici, sunt foarte mulțumită de colaborarea  cu Primăria Sibiu și primarul Johannis și ținând cont că Sibiul găzduiește atât de multe evenimente de talie internațională și de mare succes cred că și evenimentul nostru va fi un succes.

Rep.: Ați găsit inclusiv suficiente locuri în hoteluri de cinci stele sau servicii de catering pe măsura cerințelor?

G. S.: Da, chiar n-au fost probleme de acest gen. Unul dintre sponsorii noștri este Hotelul Hilton și suntem mândri că ne înțelegem atât de bine în organizarea evenimentului. Lucrăm și cu cei de la Buonavista, care la rândul lor au o mulțime de evenimente în portofoliu. Avem și mulți alți colaboratori de care sunt foarte mulțumită și care ne sprijină.

Rep.: Ce părere au concurentele că vin la Sibiu? A auzit vreuna de orașul nostru?

G. S.: Ca să fiu sinceră, majoritatea nu au auzit de Sibiu, dar au auzit, în mare, de România. Atât lucruri plăcute cât și mai puțin plăcute. Au fost unele concurente care s-au speriat când au auzit de România.

Rep.: Au fost concurente care au renunțat la concurs când au auzit că trebuie să vină în România?

G. S.: Am avut destul de multe concurente care au renunțat doar pentru că au o părere eronată despre țara noastră. Cele mai multe s-au bazat pe impresiile din presa străină, ce ziceau englezii sau francezii, fără să cunoască cu adevărat ceea ce se întâmplă aici. Noi suntem de părere că este pierderea lor și credem în continuare că atât Sibiul cât și România nu seamănă cu ceea ce cred alții, care nici măcar nu au pus piciorul pe aici. Suntem foarte siguri că o să fie un eveniment de succes și prin asta o să le arătăm că s-au înșelat.

Rep.: Modelele care totuși vin sunt pretențioase, mofturoase...

G. S.: Atunci când facem selecția acordăm importanță și personalității fiecărei fete în parte și încercăm să luăm fete cu un CV bogat dar care sunt și modeste. Cred că majoritatea fetelor o să fie încântate de oraș și o să aibă parte de absolut orice au nevoie ca să se simtă bine aici, de la cazare și servicii până la programul zilnic. Din punctul meu de vedere Sibiul este mult mai curat și are mult mai multă istorie decât are New York-ul, spre exemplu.

Rep.: Le-ați făcut  program turistic prin Sibiu?

G. S.: Sincer, este mai multă muncă. Dar vom realiza și un calendar care include zonele istorice și monumentele din Sibiu iar cu ocazia asta vor putea vedea și frumusețile orașului. Pentru că nu ne permite timpul, vom ajunge doar în câteva zone turistice din împrejurimile Sibiului.

Rep.: Calendarul se va găsi de cumpărat și în Sibiu sau în alte orașe din România?

G. S.: Încă nu ne-am gândit unde vom comercializa calendarul, dar vom căuta colaboratori și cu siguranță vom găsi modalități de promovare. Deocamdată acest calendar va fi  promovat în țările de unde provin fetele.

Rep.: Cine face parte din juriu? Cum va fi stabilită câștigătoarea?

G. S.: Unul dintre membrii juriului va fi Cătălin Botezatu, pe care toată lumea îl cunoaște și despre care toată lumea știe că are experiență în acest domeniu. Din juriu va mai face parte Carmen Negoiță, avem pe cineva de la Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu, mai avem un membru al juriului de la New York despre care vreau să păstrez o doză de surpriză și aceștia sunt doar câțiva. În funcție de preferințele membrilor juriului vom stabili câștigătoarea.

Rep.: O ultimă curiozitate. Ce șanse crezi că au tinerele frumoase din Sibiu să ajungă modele de talie internațională? Poate sunt multe care se uită la tine ca la un exemplu de succes...

G. S.: Eu cred că oricine aspiră să devină fotomodel are șanse de succes. Depinde mult de cerințele agenției. În New York sunt fete care se ocupă doar de runway , altele care se ocupă doar de reviste sau magazine. Deci cred că depinde de fiecare fată ce vrea să facă și în ce direcție vrea să se dezvolte. Eu cred că orice fată frumoasă, ambițioasă și deșteaptă poate reuși în acest domeniu.

Șapte ediții la New York

Pentru prima dată în cei opt ani de existență, concursul Miss Diaspora Models International organizează marea finală anuală în România. După șapte ediții organizate în New York, în 2013 Sibiul va fi orașul care va găzdui concursul de frumusețe. Pe 12 iulie, pe scena amplasată în Piața Mare, vor urca 20 de tinere aspirante la titlul de Miss Diaspora Models International. Concurentele locuiesc în Statele Unite ale Americii, dar s-au născut în țări de pe trei continente și au lucrat până în prezent ca modele, hostese și chiar actrițe în diverse producții TV.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

22 comentarii

jiji

Acum 9 ani

Mama,mama ce craci faini!
Raspunde

@Leo

Acum 9 ani

Cu texte de-astea, mojicule, ti-l prajesti doar cu mana dreapta !!!
Raspunde

@reporter

Acum 9 ani

Frumoasa foc sibianca.. Intrebare:Contribuie cu ceva Consiliul local la aceasta actiune..?
Raspunde

Sibian

Acum 9 ani

Da primaria cu consiliul local finanteaza cu cei mai multi bani acest frumos eveniment si mai ales grandios.Felicitari sibianca adevarata!
Raspunde

@5

Acum 9 ani

Bravo lor...daca au bani foarte bine. Sper sa castige cea mai frumoasa ..nu cel mai frumos!
Raspunde

usor

Acum 9 ani

Pe cand un interviu cu un frezor? Zau, pe mine m-ar interesa mai mult parerea unui frezor. Ce sperante are, ce face in timpul liber, cum vede el Sibiul etc. Da voi numa interviuri cu fufe si cu papagali internationali publicati. Pacat.
Raspunde

MAX

Acum 9 ani

Cam asa e... fufe. Nu prea inteleg de ce atita atentie ca nu au nici o contributie sociala pe nicaieri in lume.
Raspunde

Wow

Acum 9 ani

7 editii la New York si acum Sibiu? Cred ca putem fi mandrii de orasul nostru. Felicitari domnitei ca nu a uitat de unde a plecat!
Raspunde

Horatiu

Acum 9 ani

Inteleg sa spui ca una care apare prin presa datorita prietenului ei sau a fostului ei sau a tatalui ei este fufa si nu are nici o contributie sociala.Insa,daca te apuci si spui asta despre o fata care organizeaza evenimente de promovare internationala a Sibiului,atunci cu siguranta o spui pentru ca esti invidioasa!Din pacate invidia,ciuda e foarte mare la noi romanii.Trist...
Raspunde

Silviu

Acum 9 ani

ptr Leo (taran incult): uite`ti raspuns, te iei te legi de un bolovan si te arunci un cea mai adanca balta pe care o gasesti ma badaranule. esti smecher ca scrii din Olanda ? te`as arde eu pe tine cu cateva bucati !
Raspunde

Varza

Acum 9 ani

In primul rand ideea cu desfasurarea concursului la sibiu este o idee minunata atat pentru sibiu ,dar si pentru romania.e adevarat ca suntem priviti foarte urat de catre celelalte tari ale lumii din cauza unor inculti,nesimtiti,badarani si \"cocalari\" ca sa le zic asa precum sunt persoanele(obsedate) care au scris primele 3comentarii.da,datorita acestor oameni care stiu doar sa asculte manele si sa comenteze de fiecare \"tipa buna\"pe care o vad si normal ca nu suntem vazuti bine si toata lumea ne considera inculti,datorita voua...felicitari va faceti tara de rusine!
Raspunde

Varza

Acum 9 ani

Cum sa scri asa ceva?(referindu.ma la comentariul lui leo).in primul rau nu are legatura cu subiectul si in al doilea rand prin comentariul tau ne arati cat de incult(cred ca e cel mai frumosc cuvant pe care pot sa.l zic) esti!daca o gandesti o gandesti asta e,dar sa o si scri...ori esti un tigan sau taran ori un obsebat care nici de clasa a5a nu ai trecut.(daca da ai trecut imi pare rau de banii irositi pe tine ptr ca educatia nu se vede) Pur si simplu m.am saturat de romani prosti care trag tara asta in jos.....facetine un favor si dati.va foc!(asa pe intelesul vostru)
Raspunde

ovidiu

Acum 9 ani

felicitari organizatorilor si multumim Gabriela ca nu ai uitat ca esti sibianca. sper sa aveti succes si sa mai fie si alte editii tot la Sibiu.
Raspunde

oliver

Acum 9 ani

varza esti tu cel de la 13 ,pune mana pe gramatica si nu mai manca litera i iar lui LEO daca s-a indragostit de aceasta frumoasa si ar fi vrut sa i-o traga care-i problema ta ca tot nu inteleg , e drept s-a exprimat cam ciobaneste dar poate a vrut sa se exprime codificat ,asta e problema lui
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Într-adevăr, ar fi trebuit să se exprime mai elegant, măgaru\' ăla de Leo, ca de exemplu, cum să fac să acostez şi eu vaporu\' în portul ei?
Raspunde

oliver

Acum 9 ani

bravo joseph ,frumos si elegant exemplul tau si probabil ti-a sarit si tie in ochi aceasta frumoasa sibianca un sfat fa-te marinar pt ca visezi vapoare dar vezi sa nu ajungi din greseala ca si marinaru chior de la BUCALE ... ar fi pacat
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Adicătelea ce-aş putea ajunge, preşedinte? Brrrr, un coşmar...Sau acostator de vapoare in porturi străine? Hm, tentant!
Raspunde

oliver

Acum 9 ani

atunci mai bine fa-te primar in sibiu pt ca ai un nick-name cu specific sasesc nemtesc sau austriac lasa vapoarele ,noi nu mai avem nici agricultura nici industrie daramite flota matitima ....denk mal ....
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Cine, io? Cre\' că glumeşti, colegul Klaus e pe val, are postul arvunit pe încă două vieţi.
Raspunde

hi, hi

Acum 9 ani

Si Fenechiu a fost pe val, si Adrian Nastase a fost pe val, si Becali a fost pe val... Un pitic, atat de mic/ Facea baie intr-un ibiric/ Vai, vai ce pacat/ Ca piticul s-a inecat! :))))
Raspunde

Adrian

Acum 9 ani

SUBERB EVENIMENT; S A VAZUT DE DEPARTE CALITATEA SI ELEGANTA EVENIMENTULUI NU CHICIURI. BRAVO EI!
Raspunde

Olivia

Acum 7 ani

Bravo Gabriela Schiop.Multumim ca ai ales Sibiul si ca nu ai uitat de unde ai plecat.Pacat ca unii oameni sunt invidiosi...Eveniment minunat!Vrem sa il avem iara in NY
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus