Duminică,
03.07.2022
Cer Senin
Acum
18°C

Johannis ii raspunde lui Basescu: "Pot sa-l linistesc, nu e instabilitate"

Klaus Johannis i-a răspuns, astăzi, preşedintelui Traian Băsescu, cel care a declarat că eşecul temporar al negocierilor din cadrul USL, pentru structura viitorului Guvern, din care ar urma să facă parte şi actualul primar al Sibiului, creează instabilitate. "Nu cred că s-a instalat un climat de nesiguranţă. Cu certitudine s-a instalat o criză guvernamentală, care va fi rezolvată într-un fel sau altul. România nu e nici în instabilitate şi nici democraţia din România nu e pusă în pericol. Pot să-l liniştesc pe preşedinte", a spus, astăzi, Klaus Johannis.

Acesta a mai spus că, deşi unele declaraţii vehiculate în mass-media, de reprezentanţii tuturor partidelor din USL, sunt, pe alocuri, foarte acide, însă există şanse ca negocierile să se finalizeze "cu bine". "Cred că, dacă avem răbdare, PSD va reveni şi va fi de acord cu propunerea noastră", a declarat Johannis.

Primarul Sibiului a mai afirmat şi că nu este de părere că este o "sperietoare" pentru nimeni şi că, uneori, laudele la adresa activităţii sale nu i-au făcut bine. "Ştiţi vorba cu La pomul lăudat... În orice caz, eu nu sunt încurcătorul de serviciu al nimănui. Dacă merg în Guvern, merg să rezolv treburi, nu să încurc lucruri", a mai spus Klaus Johannis.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

8 comentarii

FOST VIITOR MINISTRU

Acum 8 ani

am vrut MINISTRU si VOI FI MINISTRU!! Asa a zis sasu...agresiv, cu privirea piezisa, amenintatoare...I-au dat iar peste bot, ca unu kkaatt cu ochi... No saule, cum e? Ai zis ca o sa fii ministru si iar nu esti. Ma, sasule, tu vei fi vesnic UN VIITOR FOST MINISTRU. VORBESTE GURA FARA CAP, DIRIJATA DE KUR. Iar sibienii pe care i-ai TRADAT, prosti or fi daca te-or mai vota!
Raspunde

RADU BANCIU

Acum 8 ani

„Cum poate Iohannis, care de abia deschide gura, să țină în frâu trei portofolii? În loc să rămână gospodar în urbea lui și să rămână Dumnezeul sibienilor a venit la ciolan în București. Ce a făcut când a venit la București? Nimic, este un om de paie. Se simte în România venirea lui la București? Putea să rămână la Sibiu, nu am câștigat nimic. E un oportunist. I s-a propus MAI , s-a dus la MAI. I s-a propus să fie vicepremier, a vrut să fie vicepremier. Și uite că ne-am trezit cu un cetățean, onorabil de altfel, dar pe care nu-l recomandă nimic pentru trei funcții în același timp. E păcat ca dintr-un partid să ai un singur om capabil”, a declarat Banciu.
Raspunde

gogu

Acum 8 ani

Lasati-va pagubas, dle Johannis! Veti sti sa puneti ghivece pe stalpi la Sibiu, dar politichia de Bucuresti inseamna mai mult de atat!!!
Raspunde

presedinte

Acum 8 ani

ba au dreptate regateni mai bine lasate pagubas ca la astia nu le place ordinea si disciplina ,acolo haos cit cuprinde sefi detriburi umbla cu gipuri si isi fac vile pe la ,mediterana si adriatica ,si aia de ii prostesc de 25 de ani umbla pe la ajutoare si se duc in cel mai fericit caz la ,capsuni ,varza ,spalat la fund batrini si alte meseri ca sa -si poata intretine familile disperate de acasa ,ba nu ca este de laudat johannis ,trebuie s-a setrezeasca acest popor la realitate ,ati transformat industria romineasca inmaidane si mormane de fier vechi ,ba tu datorita la sasi esti insibiu la civilizatie ,daca nuti convine dute la ai tai si nu mai polua aeru pe la sibiu ,ba si daca va avea un esec acolo intreserpi vostri veninosi ,va fi primit la sibiu ca un cetatean de frunte ,esecu nu se datoraza lui ,ca va explicat ca nu merge s-a va incurce ,daca ajunge acolo cetateanu de rind are numai de cistigat astia cu sasi stiu cu ce se maninca o industrie ,voi gargara multa si plini de voi in rest ,numai critici la multele baruri din centru sibiului ,ba johannis salveaza romania ,numai prin faptul ca aia de la UE ,ASTEWAPTA SERIZIOZITATE NU RECLAME LA PASTELE DEDINTI CUM FACETI VOI
Raspunde

xyw

Acum 8 ani

pt, individiosu fost ministru viitor poate ca inca ai fost securist si nu ai putut sa furi cum ai vrut din cauza aia nu poti sal vezi pe iohanis. pune mina si munceste si nu mai sta cu mina intinsa tara nu are nevoie de astfel de excroci.
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 8 ani

Sper ca, pe langa \"titlul\" de fost viitor ministru, sa-l dobandeasca si pe cel de fost primar... mai slabiti-ma cu realizarile sasului, ca in afara de sensuri giratorii fara rost si trafic bulversat, nu se mai vede nimic dupa grandomanul asta...
Raspunde

sustin 6. si adaug

Acum 8 ani

Sunt sigur si ma rog bunului DUmnezeu care nu este sas sa se descopere in sfarsit ce a facut acest iohannis individ lipsit de scrupule impreuna cu marii afaceristi in terenuri, alcool, case, dezvoltattori (carabulea, marincuta primar la Selimber, virgil popa mare ANL-ist , bica, bandescu nistor, etc.). dupa cate a facut este normal s-al deranjeze biata suma de bani pentru care a intrat in conflict de interese. Dar am sale transmit astfel: LA FEL A PATIt AL CAPONE!!! sunt sigur ca intr-un viitor apropiat va fi ex impreuna cu ceilalti aghitanti.
Raspunde

razvan

Acum 8 ani

bat la ceas de noapte grijile si voi nu stiti de e zi sau noapte. pentru ce anume sunt toate aceste vorbe nepotrivite la comentarii? nemultumirile sunt multe la toti. Cerurile stiu ca lumea merge inainte. Uneori vad lumea ca niste copii suparati care isi scot unii altora limba si se supara pentru asta. daca cineva crede ca poate face ceva, altfel, BINE, sa paseasca in intelepciunea lui inainte.
Raspunde