Miercuri,
08.02.2023
Innorat
-6°C

Sapte goluri, doua bare si un cartonas rosu! Spectacol ȋntre LSS Vointa Sibiu si Magura Cisnadie

LSS Voința Sibiu și Măgura Cisnădie au oferit un meci cu de toate celor peste 200 de spectatori prezenți ieri după-amiază, pe stadionul "Voința" din Ştrand. Partida care a contat pentru etapa a șaptea a Ligii a IV-a s-a ȋncheiat cu scorul de 5-2 ȋn favoarea Măgurei Cisnădie, la capătul unui meci echilibrat. Doar momentele de relaxare și greșelile din defensiva sibienilor, de pe finalul fiecărei reprize, au făcut ca diferența de scor să nu reflecte realitatea din teren.

"Ne-am bătut singuri, iar rezultatul final nu reflectă modul ȋn care a decurs jocul. Au controlat ei mai mult partida, dar au dat goluri pe greșelile noastre. Vreau să ȋmi felicit jucătorii, cât și echipa adversă pentru victorie", a declarat Cristian Cotoară, tehnicianul de la LSS Voința Sibiu, pentru Turnul Sfatului.

Prima repriză, dominată de Cisnădie

Măgura Cisnădie a ȋnceput ca din pușcă, imediat după fluierul de start al arbitrului Ionuț Şerban, Gabriel Tănase a lovit transversala porții apărate de portarul "alb-verzilor", Răzvan Popa, după un șut superb de la 30 de metri lateral stânga. La următoarea fază, ȋn minutul șase, jucătorul cisnădienilor, Ionuț Petrescu, lua o acțiune pe cont propriu, pe care o finaliza cu un șut puternic la colțul scurt, reușind să deschidă scorul. Ocaziile s-au ȋntețit la poarta sibienilor, ȋnsă cisnădienii au ratat rând pe rând majorarea scorului. Dovadă fiind ratarea monumentală din minutul 27, când trei jucători de la Măgura nu au putut să-l ȋnvingă pe Popa, la capătul unui contraatac ȋn care au rămas singuri cu portarul. Ȋn minutul 33, contrar cursului jocului, Voința izbutea să egaleze. Golul egalizator a purtat semnătura lui Chris Pustai. Aflat singur ȋn careul adversar, jucătorul a reluat din voleu o minge ajunsă la el dintr-un ricoșeu, și acesta restabilea egalitatea. Răspunsul Măgurei a venit imediat. Pe fondul greșelilor din apărarea sibienilor, Cisnădie marca două goluri ȋntr-un interval de un minut, ȋn minutele 42 și 43. Golul marcat cu capul de Ilie Băra, la capătul unei centrări de pe partea dreaptă, și reușita lui Marius Cosovan cu un șut superb la colțul lung, după o fază ca-n curtea școlii, duceau scorul la 3-1 ȋnaintea pauzei.

Defensiva sibiană, principalul vinovat pentru eșec

Dacă prima repriză a fost dominată categoric de Cisnădie, repriza a doua a fost controlată de sibieni, ȋnsă erorile de pe faza defensivă ale acestora i-au costat scump rezultatul final.

Ȋnceputul reprizei secunde a fost practic copia fidelă a primei părți, doar că rolurile s-au schimbat. "Alb-verzii" reduceau din diferență prin Cristopher Schieb, ȋn minutul 50, printr-un șut la colțul lung, ȋn urma unei bâlbâieli a apărării adverse. Ajutată de aportul moral, Voința a ȋnceput să domine treptat partida. La următoarea fază, Edwin Osogo a driblat ȋn diagonală trei apărători ai Măgurei, dar, ajuns singur cu portarul, nu a mai avut puterea să finalizeze. După alte trei minute, Bogdan Frățilă a lovit transversala de la 25 de metri, ratând o nouă ocazie pentru Voința de a restabili egalitatea. Contrar cursului jocului, mult mai experimentată Măgura Cisnădie, ȋnainte cu un sfert de oră, majora diferența prin Tănase, profitând de o eroare gravă ȋn defensiva sibiană. Ȋn minutul 87, Voința rămânea ȋn zece oameni, Edwin Osogo fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, după două atacuri ȋntârziate. Impulsionați de suporteri, Voința s-a aruncat ȋn atac, chiar și cu un om ȋn minus, ȋn ȋncercarea de a mai reduce din diferență. Fapt care i-a costat primirea unui nou gol. La ultima fază a meciului, Măgura a stabilit rezultatul final, 5-2, prin golul marcat de Cătălin Năstase, după un contraatac școală ȋn care apărarea sibienilor a fost făcută șah-mat.

Ȋn urma acestui rezultat, Măgura Cisnădie rămâne neȋnvinsă, aflându-se pe primul loc ȋn clasamentul Ligii a IV-a, ȋn timp ce LSS Voința Sibiu se situează pe poziția a șasea.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.