Luni,
29.11.2021
Innorat
Acum
7°C

Iohannis si-a ales purtatorul de cuvant: scriitoarea Tatiana Niculescu Bran

Klaus Iohannis a confirmat faptul că Tatiana Niculescu Bran va fi purtător de cuvânt și consilier prezidențial. "Doamna Tatiana Niculescu Bran este din punctul meu de vedere un om extrem de potrivit pentru a îndeplini funcţia de purtător de cuvânt la Cotroceni, dar anunţul oficial cu privire la echipa lui Klaus Iohannis îl va face domnul Klaus Iohannis la momentul oportun", a declarat luni, pentru Agerpres, purtătorul de cuvânt al PNL, Alina Gorghiu. Tatiana Niculescu Bran a scris pe pagina sa de Facebook, luni, că preşedintele ales, Klaus Iohannis, i-a propus să-i fie purtător de cuvânt şi consilier de comunicare. 
Tatiana Niculescu Bran a absolvit Facultatea de Litere a Universităţii din Bucureşti şi Institutul European de Jurnalism de la Bruxelles. Între 1995 şi 2004 a fost redactor la Radio BBC World Service, secţia română de la Londra. Între 2004 şi 2008 a condus biroul BBC World Service de la Bucureşti. În 2006 a publicat primul roman nonficţional din literatura română, "Spovedanie la Tanacu", urmat, în 2007, de "Cartea Judecătorilor". Cele doua romane, în dramatizarea autoarei, au devenit piesă de teatru. 
"Spovedanie la Tanacu" a avut premiera la New York în 2007, în regia lui Andrei Şerban. Acelaşi volum a inspirat, de asemenea, filmul "După dealuri" ("Beyond the Hills"), în regia lui Cristian Mungiu, film dublu premiat la Festivalul de la Cannes 2012. În 2010, Liternet i-a publicat piesa de teatru "Brâncuşi contra SUA", o abordare inedită a celebrului proces cu acelaşi nume intentat de Brâncuşi statului american în 1926. La Editura Polirom, Tatiana Niculescu Bran a mai publicat "Nopţile Patriarhului" (2011), "În ţara lui Dumnezeu" (2012), "Spovedanie la Tanacu" (ed. a II-a, 2012, 2013; roman tradus în limba italiană), Cartea Judecătorilor (ed. a II-a, 2013) şi "Povestea domniţei Marina şi a basarabeanului necunoscut" (2013).
 
Foto: Cinemagia.ro

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

14 comentarii

alzara

Acum 6 ani

Nominalizarea - promitator inceput de selectie a colaboratorilor : Presedintia - in afara partidelor si mau alrs in afara oricarei suspiciuni de aparyenenta la o tabara fie ea basista sau antibasista dinmediul cultural. Exact asa cum ne -a promis : FARA Basescu ! Un necesar / greu echlibru! Succes !
Raspunde

purtatorul de vorbe

Acum 6 ani

Dupa experienta asta cu presedintele va scrie un nou roman inspirat din realitatea cruda!
Raspunde

Ismail

Acum 6 ani

Loz în plic - hârtie sură / Dai treo lei și iei o p_lă /
Raspunde

titi

Acum 6 ani

unu din consilieri pe probleme de politica externa ,trebuie numit ,concitadinu nostru om vare stie cu ce se maninca politica externa este ,EMIL HUREZEANU ,de luat in seama
Raspunde

ministru

Acum 6 ani

Emil Hurezeanu cred ca trebuie numit ministru de externe, nu consilier.
Raspunde

B.Utoru

Acum 6 ani

alzara, te înşeli, ca toţi votanţii lui Iohannis. Purtătoarea de cuvânt este o băsistă ferventă, care i-a creat lu\' Băse o imagine pozitivă în exterior, prin funcţia ei la BBC.
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Băi, voi ăștia cu idei puține și fixe, gen \"jos Băsescu\", ați rămas noastalgicii loviturii de stat din 2012, poate n-ați observat, dar noul pnl în frunte cu Iohannis s-a repliat cam de când Antonescu a fost la instruire în SUA și ăia, penelistii răi, gen Tăriceanu, Stroe, Chițoiu au rămas cu Ponta, deci, pe cale de consecință, penelistii buni, care au și câștigat alegerile astea prin candidatul lor, s-au dat cu Băsescu mai de multișor, dar au uitat să vă spună și vouă. Ghinion! Băsescu e un om, cu bune și rele și poate fi criticat, dar președintele Băsescu a reprezentat un set de valori, independența justiției, UE și NATO la pachet cu democrația occidentală, la care nu are cum să nu adere și Iohannis, că de aia a și fost votat. Așa că, mai schimbați placa cu jos Băsescu că-i uzată rău și zgârie.
Raspunde

alzara - pocãit

Acum 6 ani

Adevarul e cãcârcotasii nu -l prea meritã (m) pe Basescu ; nici Iohannis nu -i mai breaz daca nu si -a dat seama de valorile lui dupa disputa din primavara lui 2008 . Ce -o fi vrut sa spuna : \"voi reconecta Presedintia la Constitutie \" ? Toate argumentele sunt nimicuri pentru idolatri ; iar cine nu le respecta idolul le e inamic. Norocul lor ca n -au prins anii \' 50 ,pre multi ar fi popit !
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Idolatru, că și demolatorul, este un bou. Aici e vorba de rațiune și obiectivitate. Orice om care întrunește aceste calități vede că Băsescu a fost exact omul providențial la timpul lui. Începerea procesului de eliberare a justiției de sub papucul politicului i se datorează în exclusivitate, cu repercursiuni viitoare pe care nici nu ni le închipuim. Apariția unui gentleman ca Iohannis în politica românească a fost posibilă tocmai datorită lui Băsescu, pentru că acesta a făcut toată treaba murdară, așa scandalagiu cum îl știm. Să te lupți cu un parlament de hoți și jigodii și până la urmă să-i îngenunchezi, nu-i chiar de colea. Poate că și-a depășit rolul constituțional, dar a făcut-o pentru a fost nevoie de o mână forte. Ia gândiți-vă năstase, voiculescu, hrebenciuc, voicu ... Iar tonul meu, e doar declamativ, stai liniștit, în spatele lui se ascunde de fapt o mare dorință de dreptate și corectitudine. Cum a zis francezul ăla, nu-mi place ce spui, dar mi-aș da viața că s-o poți spune.
Raspunde

alzara,b - utorule,

Acum 6 ani

Sa lasam repercuRsiunile celor din familia de cuvinte si sa recunoastem : nu conosc -nu scriu, dar sper. Daca e adevarat, ducem si asta pe langa noul imn al Noului PNL... Bine ca n -a nimerit -o pe Rodicaculcer, experimentata in documentaristica la Stefan Gheorghiu, apoi consiler la Ambasada SUA (in RSR!) -o alta adepta a macoveismului (\"bãsism prostesc \" apud T.B.) care pretide ca fara mitocan nu am fi avut parte de gentleman (in Sibiu Herr) asa cum Iahve cel razbunator inainte de a deveni D -zeu cel milostiv l -a trimis pe Botezator ( fara ironie) inaintea Unsului (idem) .
Raspunde

Johnny Iohannis

Acum 6 ani

Proasta si nepotrivita alegere pt acest post,madam asta are mai mult tangenta cu literatura si lumea radioului , nicidecum cu politica de nivel prezidential,e ca si cum ai pune pilot pe un Airbus un macelar sauun frizer ,concluzia? o bila neagra pt sasalau!joseph ,iar te dai in stamba cu betivu tau de basescu,ai vreun tablou cu idolul tau in casa?nu m-ar mira!
Raspunde

alzara - temperat

Acum 6 ani

1. Sa ingaduim sa lucreze, apoi sa evaluam. 2. Desi detest (ãm) guv Ponta, sa -l felicitam pt negicierilecu Fondul & Co.! \"Daca orasului îi merge bine, si mie imi merge bine \"(proverb evreiesc) .In conditiile dezastrelor din Sud una din principalele misiuni ale presedintelui va negocietea obtinerii unor fonduri suplimentare pt amenajarea teritoriului : inumdatiile, alinecarile, seceta, desertificarea, viscolele, inzapezirile, fac inutil un razboi pt distrigetea tarii. (Pt cei cu gospodariile in apa nu /i patetism lacrimogen)
Raspunde

B.Utoru

Acum 6 ani

Ptr. joseph şi alzara: beu io şi vă îmbătaţ voi. Delirium tremens scrie pe fruntea şi pe curu\' vost\'.
Raspunde