Duminică,
29.11.2020
Ceata
Acum
-1°C

Iohannis si-a anuntat preferinta pentru sefia PNL "pe rit vechi"

17 Decembrie 2014 21:31

Prim vicepreşedintele PNL Alina Gorghiu şi-a anunţat, miercuri, în şedinţa informală a liderilor PNL care se desfăşoară la această oră, intenţia de a candida la funcţia de preşedinte al PNL-ului ”vechi”, în timp ce Teodor Atanasiu se va retrage din postura de candidat. Totodată, preşedintele ales Klaus Iohannis şi-a anunţat astăzi în şedinţa informală a liderilor liberali, susţinerea pentru candidatura Alinei Gorghiu la funcţia de preşedinte al PNL, conform unuor surse liberale citate de Mediafax. 
În acest moment există doi candidaţi la co-preşedinţia formaţiunii liberale: Alina Gorghiu şi Ludovic Orban. Funcţia va deveni vacantă după retragerea din partid a preşedintelui ales Klaus Iohannis. 
Alegerile ce vor urma în PNL sunt puțin ciudate. Este vorba aici de PNL-ul ”vechi”, care a fost condus de Klaus Iohannis. Cel care va fi ales președinte aici, va deveni copreședinte al PNL-ului ”mare”, alături de Vasile Blaga, liderul vechiului PDL.
 
foto Facebook

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

10 comentarii

alzara

Acum 5 ani

PNL (traditonal, cãci istoric e pretentios) e categoric in deriva : Antonescu l -a numit pe Iohannis, Iohannis o numeste pe Gorghiu[ (bine ca au evitat trubadurul in falset, pe Bijboaca sau Petrache -acest Dragnea al liberalilor (ambii veniti din PD!) D -na Gorghiu nu pare prea consistenta. Piata politica n general inconsistenta : lumea vaneaza functii pt beneficii ; nicio idee, se asteapta salvarea de la tatuc. Se pare ca acum am \"nimerit -o \" si 10 ani e \"baci la stânã \" .Dupa, vom vedea ! Oricum, viata de partid -zero!
Raspunde

joseph

Acum 5 ani

Mi se pare o opțiune deșteaptă. E tânără și o figură proaspătă în peisajul politic mult prea decreptit și pe deasupra e și femeie, un alt exemplu de corectitudine politică și lipsă de inhibiții misogine. Oricum, opțiunile sunt extrem de limitate, Orban care se plimbă beat cu mașina și lovește fetițe, sau Atanasiu, penibilul om de casă a lui Patriciu, fonfăit și cu polipii inflamați nu reprezintă soluții viabile.
Raspunde

marius

Acum 5 ani

sa nu aiba doamna Gorghiu traseul altei blonde care se perinda pe la cotroceni la ore tarzii......mi se pare muult mai pregatita profesional ( dar si aspectul fizic o recomanda) decat doamna Udrea. As prefera ca sef al PNL sa fie Orban, om cu fler politic.
Raspunde

#

Acum 5 ani

Eu l-as propune direct pe marele om de stinta sibian,joseph ca el stie cum functioneaza totul.Asta daca nu face parte deja din staful presedintelui,pentru ca daca e asa nu are voie sa fie intr-un partid pol_itic.
Raspunde

alzara

Acum 5 ani

Multe pacate are Orban (mai curand absrnta metitelor - incluzand urechea muzicala), dar accidentul evocat a fost din neatentie ; a declarat ca nu s ra mai atins de molecula buclucasa (CH3CH2-OH) de ...13 ani. Oare de ce? Felicitari pt vointa ! Corectitudinea politica - o notiune fara continut. O utopie liberal (americana) social -democrata (europeana)Fantomele stangistoide (standa e totusi rezonabila) bantuie multe minti. Unepri interesat .Alteori din naivitate.
Raspunde

wwww

Acum 5 ani

Da , blonda Gorghiu ar fi o solutie valabila pt sefia PNL ,e si simpatica si inteligenta ,nu stiu insa daca va avea puterea de-a reforma partidul si tare mi-e sa nu aiba destinul lenutei udrea in relatia cu omul de la Cotroceni....oricum ca IQ ii da clasa lejer si lenutei cat si sasalaului klaus ,ce sa zic ,ar aduce un aer proaspat in comparatie cu ofilitul orban&company.
Raspunde

Georg:__ Klaus Johannis isi da demisia din PNL

Acum 5 ani

Klaus Iohannis (facebook 18.12.2014 15:51 Uhr):__ (acum 2 ore)__ Astăzi mi-am anunțat demisia din PNL, pentru a fi în situația potrivită de a prelua mandatul de Președinte al României, lucru care se va întâmpla duminică. A fost ales noul președinte al PNL, co-președintele noului PNL în persoana Alinei Gorghiu, pe care o felicit.__ Felul în care BPN a acţionat și a votat îmi confirmă dorinţa PNL de a se reforma, de a se moderniza, de a fi partidul care arată cum trebuie să se facă politică în România pentru a fi mai aproape de oameni, pentru a veni în întâmpinarea aşteptărilor oamenilor care ne votează şi ne pun în aceste poziţii publice._____ https://ro-ro.facebook.com/klausiohannis
Raspunde

@Georg

Acum 5 ani

...bibicule - tu te ocupi de facebook-ul lui Klausi ? te-ai lipit si tu - vei fi landler - sau ?? ((:
Raspunde

relu

Acum 5 ani

ba singe proaspat ,desteapta miscare s-au nu vedeti ca unde pui mina dai de o rana [corupti ] fiti cavalari cum vedeti o femeie frumoasa cum o bagati la cocolosala ca pe traseistele de pe centura ,ba fata desteapta asta [gorghiu]nu a facut scoala de aia la apeli bocancilor in vreo circiuma zisa facultate ,schimbativa mentalitatea ,s-au crezi ca johannis are apucaturile lui nea basescu ,daca era asa se auzea multe de el [johannis ]in 14 ani ,mai ales ca antena 3 si ghita tv era cu ochi tot pe el ,s-a fi vazut atunci senzationale ,aia cu copii si casele erau mizilic
Raspunde

@9

Acum 5 ani

Universitatea Crestina (?) Dimitrie Cantemir. Bucuresti - nu Iesi (de ce nu U.C. Constantin Brancoveanu?) .
Raspunde