Duminică,
27.11.2022
Partial Noros
Acum
2°C

Primarul din Cisnadie, acuzat ca a amenintat cu bataia: ”Probabil ca oi fi zis si eu ceva la nervi”

O femeie din Cisnădie și-a rupt piciorul în drum spre coaforul unde urma să se pregătească pentru ziua de 8 Martie. Soțul femeii îl sună supărat pe primar, susținând că accidentul a avut loc din cauză că reprezentanții Primăriei nu au curățat trotuarul public de zăpadă. Primarul revine cu un telefon, în care – susține soțul femeii cu piciorul rupt – amenință cu ”spargeri de dinți și alte asemenea surprize”.
Lucian Kieltsch, soțul în discuție, spune că accidentul care a generat povestea a avut loc în dimineața zilei de 7 martie. ”Ajunsă în parcarea din dreptul Monumentului Eroilor, doamna în cauză alunecă pe gheață și își fracturează tibia și peroneul, plus maleola. Doamnele care o așteptau la coafor aud strigătele de durere și ies să o ajute, sună la 112. Soțul acesteia vine urgent la fața locului și constată că spațiul public pietonal de lângă Monumentul Eroilor era plin de gheață și zăpadă, iar trotuarul din fața coaforului era curățat de zăpadă și de gheață, era împrăștiat nisip. Deci privații și-au făcut treaba, dar tocmai Primăria și Gospodăria Comunală nu s-au obosit să respecte legea și Hotărârea de Consiliu pe care tot ei au emanat-o cu doar două luni înainte”, descrie Kieltsch, la persoana a treia, evenimentul din dimineața zilei de 7 martie.
Potrivit lui Kieltsch, acesta l-a sunat pe primarul Gheorghe Huja (fotografia principală) pentru a-l întreba cine este responsabil de curățarea spațiilor publice, ”ca să știe unde să depună plângerea”. ”Surpriză! Răspunsul este unul halucinant și demn de evul mediu: soțul este jignit, amenințat cu corecții fizice dure pe care așa-zisul primar bărbat i le promite acestuia. Spargeri de dinți și alte asemenea surprize”, mai scrie Lucian Kieltsch în e-mailul trimis ziarului Turnul Sfatului.
Telefonic, cisnădianul în discuție spune că soția lui a avut nevoie de șapte zile de spitalizare și a primit în urma fracturii un concediu medical de 45 de zile. ”Am depus plângere penală pentru amenințare și acum o să depunem plângere și pentru vătămare din culpă. Era responsabilitatea Primăriei să curețe parcarea publică unde a căzut soția mea”, afirmă Lucian Kieltsch.
În urma convorbirii cu primarul din Cisnădie, Kieltsch a primit un SMS de la acesta în care Huja acesta ”regretă ieșirea necontrolată” cauzată de desele denigrări, își exprimă părerea de rău pentru accidentul petrecut.

Primarul Huja: ”mi se pare un pic cu tupeu”

Contactat de Turnul Sfatului, primarul Gheorghe Huja recunoaște că ar fi putut adresa unele cuvinte mai dure. Huja consideră că reacția i-a fost generată și de istoricul relațiilor cu Lucian Kieltsch, pe care îl consideră unul dintre autorii textelor de pe blogul Cisnădianu’ Turmentat, unde reprezentanții administrației cisnădiene sunt adesea criticați pentru acțiunile lor.
”La ora nouă și ceva (dimineața – n.r.) mi se pare un pic cu tupeu. Sună la poartă, mă deranjează, mă sună pe telefon. Plus că el este autorul numărul unu, în fiecare zi, pe Cisnădianu’ Turmentat. Dar asta este problema lui. Probabil că oi fi zis și eu ceva la nervi”, spune Huja.

”Păi, câți oameni nu își rup piciorul iarna?”

Referitor la evenimentul reclamat de Kieltsch, primarul crede că accidentul a avut loc în alt loc decât parcarea publică. ”Eh, un pic mai sus, ca să se poată răzbuna. Acum, sâmbătă dimineața trebuie să meargă cineva să-i dea la o parte zăpada de un centimetru că, vezi Doamne, și-a rupt piciorul cineva. Îmi pare rău de doamna care a pățit asta, mi-am cerut scuze față de ea, o cunosc foarte bine. În rest, cu domnul Kieltsch nu am ce să comentez, s-a dus la zece ziare, să mai meargă, să ne dea și în judecată. Păi, câți oameni nu își rup piciorul iarna, să fim sinceri acum. Eu chiar m-am ocupat de deszăpezire în Cisnădie”. Primarul mai consideră că este atacat de Lucian Kieltsch deoarece acesta și-ar fi pierdut serviciul plătit din bugetul administrației locale pe timpul fostului primar. ”Acum el se răzbună pe mine, se vede din avion. Eu nu îmi fac probleme cu oamenii din Cisnădie, încerc să îi respect pe toți, să mă implic în problemele orașului. Dar este normal să fie și opozanți. Acum, normal că îmi mai ies și eu din fire, când știu că este vorba de cineva care în fiecare zi mă critică. Dacă am făcut echipa de handbal, că ce interese am? Dacă am făcut patinoarul, că de ce este de 700 de metri și nu de 300 de metri pătrați. Că dacă am făcut 800 de locuri la sală, de ce nu am făcut 400... Deci tot timpul, niște șmecheri care nu valorează nimic mă tot critică. Dacă aș fi fost criticat de oameni care muncesc, care își fac treaba, care vor mai mult decât se întâmplă, sunt de acord. Dar așa…”.
În replică, Lucian Kieltsch susține că situația nu are legătură cu povestea desființării Salvamontului (unde a fost angajat în subordinea administrației locale) din Cisnădie.

Foto parcarea din apropierea Monumentului Eroilor: Lucian Kieltsch

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

30 comentarii

jaina

Acum 7 ani

cisnadia e varza din punct de vedere al asfaltarii !
Raspunde

un smecher

Acum 7 ani

Curetea Comunala deconteaza pe hartie cheltuieli de zeci de milioane pentru dezapezirea si curatarea zonelor pietonale din localitate. Insa acesti bani merg in alte buzunare!!!
Raspunde

J.Krech Filip

Acum 7 ani

Ce asteptari aveti de la un camatar jegos analfabet precum ghita huja..asta are probleme grave la mansarda...nu stiu cum dreaq mai e in libertate la cat a jefuit Cisnadia??!!!???:))))))))))))))))))))))
Raspunde

allen

Acum 7 ani

Primar fără skills-uri de primar, ca mai peste tot în România. ...
Raspunde

coco

Acum 7 ani

aia a cazut ca merge prea mult cu nasul pe sus!!!!!nu din cauza ghetii
Raspunde

Biliboc

Acum 7 ani

Omul asta e bolnav psihic. Cine-l cunoaste poate sa confirme. E o rusine pentru cetatenii di Cisnadie ca l-au votat.
Raspunde

eu

Acum 7 ani

Ce imputit de primar aveti in Cisnadie.....doar stie clar ca toata lumea il critica in oras.Toate lucrarile ce s-au facut in oras sunt de mantuiala. Vom vedea cum dl.primar (rahat) vom vedea cum isi rupe gatul::::))))))
Raspunde

cetatean

Acum 7 ani

Din pacate in Cisnadie nu se face mai nimic pentru binele locuitorilor acestui oras. O intrebare retorica: e ok cand banul public se duce pe proiecte megalomane pentru un oras de marimea Cisnadiei?! ex. mega fantana arteziana in fata primariei sau cel mai inalt brad de Craciun din tara (dupa cum chiar dansul se lauda, prostul gust fiind la el acasa), sala polivalenta, terenuri de tenis facute fara cap cu covor sintetic de o palma inaltime sa iti rupi gatul (pt cei care se incumeta sa inchirieze), strand nou cand se putea reabilita cel vechi etc. Dl Huja plus ceilalti din conducere ar trebui inlocuiti cu niste oameni capabili, cei actuali sunt doar niste caricaturi care isi bat joc de cei care platesc impozite.
Raspunde

raducu

Acum 7 ani

Si pt cei ce nu-l cunosc....dupa moaca...un betiv notoriu
Raspunde

@9

Acum 7 ani

Afost un betiv notoriu si un drogat...pe vremuri...acuma cica s-a lasat de astea...de cand are by pasuri la inima..cu operatii in SUA pe banii votantilor orbi din Cisnadie!
Raspunde

un smecher

Acum 7 ani

pentru coco: “La fel ca fierul care este mancat de rugina, invidiosul este ros de propria lui fire” !!!!
Raspunde

Mapetz

Acum 7 ani

...un accident genetic: Huja Gheorghe...si mai vorbim de bucuresteniii din sectorul 5 ca l-au votat pe Marean Vanghelie...
Raspunde

Da!

Acum 7 ani

Și eu cunosc foarte bine familia Kieltsch , și nu m-am așteptat ca așa ceva să se întâmple chiar în Cisnădie , normal fiind , TOATE autoritățiile orașului Cisnădie să se fii mobilizat la un moment dat , pe dezăpezire!!
Raspunde

Antiboschetar

Acum 7 ani

Huja este reprezentantul boschetarimii din Cisnadie.Toate lucrarile facute de \"el\" sunt de prost gust, de mantuiala si, mai ales, de proasta calitate.Se zice ca ne meritam soarta... Amenintarile si santajul sunt practici vechi ale acestui pokerist.Ar trebui sa,si rupa gatul, altfel nu scapam de hotiile din orasul asta! Langa r mazare e locul acestui jeg ordinar, care n,a muncit in viata lui!
Raspunde

eugen emerich

Acum 7 ani

numai fraieri comenteaza aici acuma toti vad raul cel mai mic , inaintea Primarului Huja cand era mult mai rau nimeni nu comenta sau critica taceau si sugeau acadaele razand pe la colturi
Raspunde

Sibian născut la Cisnadie

Acum 7 ani

Doar dna va poate scăpa de acești incompetenți. Singura lor competenta este furatul banului public mascat în lucrări de prost gust. Prin vot nu pot fi dați jos pentru ca cisnădienii în majoritatea lor sunt naivi, ignoranți, needucați, asta dacă nu sunt speriați de aceasta sleahta de interlopi, care au pus mana pe primărie. Ghinionul vostru este ca DNA ul este ocupat momentan cu rechinii mari, lăsând mai la o parte plavustile gen huja.
Raspunde

Kieltsch Lucian

Acum 7 ani

Stimabile domnule primar, desi imi este greu sa asociez numele tau de functia pe care o ocupi, o fac totusi. A fi Primar in Romania ar trebui sa insemne cu totul altceva decat reusesti dumneata sa ,,performezi\". Un oras cu 15000 de locuitori nu ar trebui sa aiba un Primar care singur se catalogheaza ca a fi fost in tinerete un golan, care si-a facut liceul la fara fregventa, in timp ce era vice-primar, care nu este in stare sa numeasca nici macar un coleg de liceu, care a trait toata viata din smecherii, din furt, incepand cu subtilizarea gainilor, si terminand cu furtul din bugetul local prin firme de casa , abonate la lucrari publce, care a fugit din Germania pentru ca era pe cale sa-l salte politia. Aflu aproape zilnic cazuri de cetateni care recunosc ca au dat spaga acestui individ, pentru a-si rezolva diferite probleme. Tot orasul stie asta si tot mai multi se intreaba ,,pe asta cand o sa-l salte mascatii?\" Nu e nevoie sa fi Cisnadianul Turmentat ca sa vezi ce hotii inimaginabile se petrec la Cisnadie, cum primarul se poarta ca la el pe feuda. De ce te temi domnule primar? Eu unul m-am temut sa accept o oferta de colaborare cu dumneata , mai demult pentru ca stiam ca voi fi in pericol sa am sef direct un nelegiuit periculos. altii au acceptat si stii bine ce s-a intamplat cu ei. De ce vinzi si instrainezi toate proprietetile pe care le ai? Eu nu ma tem de nimic, eu si multi altii dormim linistiti, acasa la noi, nu pe la bloc prin Sibiu unde, apropos, nu ai poarta. De ce minti in declaratia pentru acest aricol ca ti-am batut la poarta? de ce te contrazici in aceeasi fraza, cand te disculpi si iti ceri apoi scuze? De ce mituiesti electoratul si pe sefii de la partid, pentru ca a devenit cea mai profitabila afacere sa fi primar intr-un oras de votanti miopi? Stii bine ca nu sunt toti asa si trebuie sa te trezesti la realitate. Locul tau este acolo unde il meriti, nu la Primarie. ai contaminat un oras intreg si o institutie care nu mai poate functiona normal ,in interesul cetateanului. Stim cu totii ca satira critica a Cisnadianului Turmentat de enerveaza la culme, te doboara psihic si e normal sa te obsedeze descoperirea acestui personaj, dar iti recomand sa nu mai acuzi pe cine iti apare in cosnmarurile tale si sa-l cauti mai aproape de casa.
Raspunde

cruciatul

Acum 7 ani

in cisnadie a nins anul acesta de doua ori si in afara de lama nu sa dat cu nimic
Raspunde

@17

Acum 7 ani

Corect....subscriu!
Raspunde

Anonim

Acum 7 ani

huja este un gunoi, un boschetar ordinar! Si pe mine m,a amenintat si m,a jignit de multe ori. Ce nu inteleg, este faptul ca DNA inca nu i-a batut inca la poarta, cum i-a batut Kieltsch. Vorba lui Kieltsch, la care poarta? Ar trebuie sa-l salte DNA impreuna cu toata sleahta din primarie si din oras. Orasul nostru este furat de acest psihopat incult si de acolitii lui. L-au votat incultii si boschetarii, voturi \"completate\" in mod fraudulos.Locul lui este langa mazare.
Raspunde

Mumu

Acum 7 ani

Un CRETIN...daca Primarul ales de populatie e asa de prost, oare cum o fi populatia care l-a ales?...
Raspunde

danu

Acum 7 ani

Recomandati voi citiva oamen destoinici care sa conduca orasul asa ca sa ma informez si eu si sa stiu cine merita postul asta de PRIMAR
Raspunde

Nu știu

Acum 7 ani

Hahaha Huja ist so ein Lappen alter
Raspunde

Dargor 99

Acum 7 ani

Huja ghita ist so ein beheinderter mistgeburt!!!!:)))
Raspunde

Eu

Acum 7 ani

Cisnadia are aproape doua milioane jumate de euro buget local din care se fura cel putin 35/40% se vede cu ochiul liber ca este sustinut politic acest pseudo primar,probabil cotizeaza cu 10% la partid din bani Cisnadienilor RUSINE nea cama!!!!
Raspunde

Mihai Stoica

Acum 7 ani

Ma întreb unde sunt miile de sustinatori ai camatarului-primar? Ei nu citesc ziare? Ei citesc doar ziarul local editat pe bani publici unde își face camatarul propaganda? e de râs dacă nu ar fi de plâns.
Raspunde

Whoja+Tepes=love

Acum 7 ani

Bai Luci, da mare curaj ai avut sa te legi de WhoJa!! Pai se poate?! Chiar de intaiul camatar al urbei? zau asa! Cat despre criticile care sunt aduse de jmecheri si nu de oameni muncitori: bai loaza analfabeta, eu, muncitor si platitor de taxe, te critic! La multi ani....fara suspendare!
Raspunde

Lucian Kieltsch

Acum 7 ani

Curaj zici? Nu e vorba de curaj sa critici public un impostor. Curaj iti trebuie sa traiesti intr-un oras in care Politia e in conflict nedeclarat cu primarul dupa ce acesta a amenintat,tot prin telefon, un angajat al politiei pentru ca politistul a vrut sa-si faca datoria si a deschis dosar penal unui apropiat al primarului. de atunci Politia Locala nu mai face patrulari cu ADEVARATA Politie. iar primarul a dat ordin sa se blocheze iesirea spre centrul orasului a Politiei. Curaj iti trebuie sa admiri cel mai inalt brad de craciun ,,din lume\" cu tulpina de fier si crengi luate de la alti 5 brazi si care era sa cada la un vant care nu a dat jos nici macar o tigla. Curaj iti trebuie sa traiesti intr-un oras care are un lac de acumulare fara aviz de siguranta si care, daca ar ceda digul, ar inunda sute de locuinte, inclusiv Primaria si multi locuitori s-ar ineca. Curaj iti trebuie sa votezi intr-un oras in care, in ziua votului trebuie sa rezisti tentatiei de a-ti vinde votul, pe 50 lei, la aprozar. Tot de curaj ai nevoie sa pleci dimineata la servici, pe ninsoare si sa constati ca Politia deviaza traficul pentru Sibiu prin Selimbar pemtru ca primaria nu a curatat zapada si gheata de pe Dealul Sibiului. Tot curaj se numeste sa intri in Primara plina de camere de luat vederi, cu usi securizate cu amprenta digitala si card, chiar si cand primarul nu e la servici, adica zilnic intre 8 si 10 dimineata, si dupa 12. cam atat munceste impostorul . doua ore pe zi. Curaj iti trebuie sa iesi la plimbare in Parcul Magura sa te relaxezi, printre cele 40 de camere video. Exemple de genul asta mai sunt destule. Cu alte cuvinte Cisnadia este condusa nu de un primar ci de un sindrom si anume Hubris. Intrebati Wikipedia.
Raspunde

DANIEL

Acum 7 ani

Praf de Huja,sper ca DNA-ul sa il caute si pe acest hot,, camatar,,afemeiat,,etc.. Pentru tineri cu probleme sociale nu face nimic. Locuintele sociale au fost date la tarfele lui, iti doresc sa mergi dupa VANGHELIE acolo tie locul....
Raspunde

Vanesa

Acum 6 ani

Dupa cat si-a furat si Lucian pe fratii lui , si nu i-a fost mila de ei ca dormeau pe banci in parcuri iar el si-a infometat pe bunicasa si i-a furat casa, Dumnezeu nu bate cu parul!
Raspunde