Duminică,
29.11.2020
Ceata
Acum
0°C

TSTV Despre i74 cu Nicu Ștefănuță.  100.000 de români vs. un dosar cu șnur

03 Ianuarie 2016 14:48

TSTV Despre i74 cu Nicu Ștefănuță.  100.000 de români vs. un dosar cu șnur

Teoretic, o sută de mii de români pot face o lege nouă sau pot amenda una veche. Practic, demersal este aproape imposibil. Sibianul Nicu Ștefănuță, alături de alți tineri din țară și-au propus o lege clară care să reglementeze activitatea parlamentară. De aici și până acolo este un drum foarte lung.

Grupul de inițiativă își propune trei puncte: Trecerea de la votul secret din parlament la votul deschis. Penalizarea absențelor aleșilor de la ședințele Camerelor. Transparență în cheltuirea banilor publici și a angajărilor făcute de parlamentari.

Până acum au mai existat câteva încercări de a schimba o lege. Niciuna nu a reușit. ”După șase încercări, niciuna nu a fost dusă la capăt. Procedura nu e deloc simplă. De exemplu, trebuie adunate cele o sută de mii de semnături într-un dosar cu șnur. Trebuie să văd unde găsesc acum în 2015 unde găsesc un dosar cu șnur. Este prevăzut în lege, trebuie un dosar cu șnur, alrfel se poate respinge”, spune Nicu Ștefănuță.

Cel mai aproape de schimbarea unei legi a fost un doctor din Târgu Mureș. A fost la un pas de aduce 6% din buget pentru sănătate. S-a împiedicat însă de incompetența lui Marean Vanghelie. ”Doctorul Gabor din Târgu Mureș a încercat prin Asociația Medicilor de Familie din România să aducă în buget șase procente pentru sănătate, în 2007. A strâns 188 de mii de semnături din toată țara, iar la sfârșit i-a fost invalidată inițiativa pe motiv că unii dintre primari nu contrasemnaseră listele ca fiind valide. Unul din primarii care n-au semnat era Marean Vanghelie. Din momentul în care ai înregistrat inițiativa, ai șase luni să strângi semnăturile. Între timp, doctorul a plecat în Franța. L-am vizitat acasă și l-am rugat să ne spună din experiența dânsului”, a mai spus Ștefănuță.

”Sperăm ca oamenii să fie cetățenii alături de noi să nu poată să spună parlamentul că e o prostie”, conchide Nicu Ștefănuță. Pentru a semna sau pentru a deveni voluntar al Inițiativei 74, urmăriți acest link.

Întreaga emisiune poate fi vizionată aici:

https://youtu.be/isc0pjTECws

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

22 comentarii

Ovi

Acum 4 ani

Stiti cine este acest domnisor? Fost consilier a ministru penal aflat in inchisoare MONICA IACOB RIDZI! Adica unul care a lucrat cu unul dintre cei mai penali ministri care acum se afla in inchisoare vine sa schimbe legi? De ce nu apeleaza la colegii din fostul pdl? Cata ipocrizie.
Raspunde

George

Acum 4 ani

@Ovi: "domnisorul" a fost asistent in cadrul PE ( a sustinut un examen la Bruxelles din mai mute probe). S-a intamplat sa fie ales de Ridzi pentru post, asta e o alta poveste, Nu il face membru de partid sau ipocrit. Aici ar fi pozitia pe care a aplicat http://europa.eu/epso/apply/jobs/perm/2014/parliamentary-work/index_en.htm si aici ar ffi examenul http://europa.eu/epso/apply/how_apply/permanent/index_en.htm . AI tot respectul daca reusesti sa treci examenul.
Raspunde

Alexandru

Acum 4 ani

@Ovi, @Mihai - nu îl cunosc personal pe omul ăsta dar vad ca se implică pentru a produce o schimbare pozitiva. L-am întalnit în preajma sărbătorilor pe cand strângea în stradă semnături pentru petiție, pe cand voi probabil băgați sarmale la ghiozdan și va plângeați ca nu se schimbă nimic in țara asta. Poate omul dorește și el o schimbare și dovedește asta prin fapte nu prin comentarii și acuzații nefondate. Voi cu ce propuneri constructive veniți? Care e aportul vostru la societate? Puneți mana pe treabă și încetați sa fiți victime.
Raspunde

M

Acum 4 ani

ideea propusa e excelenta...asa ca poate sa fie si din Partida Romilor,atata timp cat vine cu idei de bun simt.....bun simt care a disparut total din actualul Parlament si numai cu forta mai poate fii instaurat in acesta si viitoarele legislative
Raspunde

Observatorul Poporului pentru Marius

Acum 4 ani

Încet, încet, cad și jurnaliștii de la Turnul Sfatului din lac în puț...Rușine Turnul Sfatului!!! De ce nu luați un interviu Unei personalități marcante care locuiește în mun. Sibiu(de ex. lui prof.univ.dr. Mihai Racovițan)?...Îmi pare rău să v-o spun, dar începeți vă compromiteți...pas cu pas...
Raspunde

Gica

Acum 4 ani

Un copil de capitan de judet, care are studii in SUA si la Viena si traieste de mai multi ani la Bruxelles, vine regulat in tara si se da peste cap pentru o initiativa care nu are nicio sansa! Totul este din patriotism sau urmareste si altceva?
Raspunde

adda

Acum 4 ani

Mai uita-te odată peste titlu, ca e jenant scris ☺
Raspunde

Nicu

Acum 4 ani

Multumesc de comentarii. Ma bucura intrebarile legate de proiect, in detrimentul calomniei anonime venite din diverse sedii de partide. Nu uitati, avem nevoie de voluntari, de semnatari, de oameni care vor sa schimbe regulile jocului. www.i74.ro Cu prietenie, Nicu
Raspunde

Ioan

Acum 4 ani

Omului de la Sibiu! In mod cert Mareanii de tot felul stau contra. Le luati vanghelioanele. In mod cert serviciile lor va spurca, e normal doar ei le platesc. Eu sunt batran, pe net au aparut tot felul de structuri tineresti care strang semnaturi, dar am semnat cererea voastra desi am dubii. Dece existati doar in vestul tarii si in capitala miticilor? In Galati nu aveti pe nimeni, doar un reprezentant din Bucuresti.Am semnat pe internet dar real este imposibil.
Raspunde

mihai

Acum 4 ani

Nicu, Felicitari pentru I 74, pentru implicare si efort si mai ales pentru volutariat! Cand toti stau pe margine, critică si sunt pasivi, altii se implică gratis! Bravo ! Felicitari pentru interviu si raspunsuri! Transparenta ,seriozitatea si responsabilitatea inca ne lipseste! si 5.000 de semnaturi din Sibiu chiar nu e mult, succes,m
Raspunde

cetateanul

Acum 4 ani

Felicitari ptr. initiativa!!!! De ce angajatii sa poata raspunde in fata angajatorului conform Codului Muncii iar alesii nostri, nu? Pe ei cine ii controleaza ca isi indeplinesc obligatiile? Eu, in calitate de votant, asa vrea sa vad un CV al candidatilor( asa cum toti candidatii isi fac acum dupa modelul europass) in care sa se evidentieze clar initiativele lor parlamentare sau sociale, competentele detinute dar si modul in care s-au implicat la votarea unor legi controversate gen lege electorala, fondul silvic, pensii speciale, etc. De ce nu? As vrea sa stiu exact modul in care ei ma reprezinta ca interese...
Raspunde

Mihai Popescu

Acum 4 ani

Personajul în sine vine dintr-o familie dubioasa,iar asocierea cu Ridzi și furtișagurile părinților,deși nedovedite de justiție, au un sâmbure serios de adevăr. Cu toate acestea inițiativa este corecta și merita apreciata, la mai mare..
Raspunde

Geo

Acum 4 ani

Popescule, "familie dubioasa", "furtisagurile parintilor", daca sunt "desi nedovedite", lasa-le in pace pt ca treci in domeniul calomniei. Si in dl Mihai Popescu am gasit in sfarsit un "popescu" fara furitsaguri, nedubios, LA MUTI ANI DL. POPESCU CEL NEPRIHANIT.
Raspunde

Nicu

Acum 4 ani

Dragilor, imi vine ciudat sa mi se spuna 'personajul' si sa mi se blameze familia, va asigur ca sunt oameni de treaba si cu frica de Dumnezeu. Insa va rog sa va adresati mie si proiectului. Eu sunt eu. Pentru transparenta, lucrez din 2007 pentru Uniunea Europeana, post pe care l-am castigat printr-un concurs destul de greu. Este o pasiune dar si o constructie la care am lucrat toata viata. Timp de un an am lucrat ca asistent pentru Monica Ridzi pe chestiuni de buget in Parlamentul European. Era un bun parlamentar, asupra ceea a urmat ulterior nu am niciun controlul. Voila. Va astept sa sustineti i74. Este important sa participam toti la schimbari venite de jos in sus. Altfel ramanem cu ce ne servesc partidele de foarte sus. Nicu
Raspunde

Mihai Popescu

Acum 4 ani

Am fost foarte clar ca sprijin proiectul și sunt dispus da semnez. Dar vad ca dl.Geo știe mai bine. Am.zis sâmbure de.adevăr, am zis categoric nedovedite de justiție, deci nevinovat. Chestia cu Ridzi e clara, dar asta e. Nu înțeleg de unde atâta înverșunare. Am.uitat, în România ești fie prieten, fie dușman. Fie.PSD, fie PNL. La mijloc nu exista nimic. Păcat ca unii nu înțeleg democrația.
Raspunde

toma

Acum 4 ani

ba nicule, mai bine ti-ai vedea de mizeriile facute de parintii tai, au furat ani grei , tot ce aveti e din hotie, justitia sa-si faca datoria si sa-i traga la raspundere,
Raspunde

Vasile

Acum 4 ani

Imi doresc asemenea initiativa dar în faţa sa fie oameni cu probitate morala impecabila fara a fi contestaţi din start.
Raspunde

Cititor

Acum 4 ani

Expresia "A federa" are conform dex conotatie politica sau militara. Asta sugereaza ca acesta este doar un prim pas benign si urmeza si pasul spre politica. Deci tot la functii si putere aspirati. ..
Raspunde

Remus

Acum 4 ani

Ce atitudine de primitivi la unii dintre cei care comenteaza. Ce usor aruncati cu jigniri. Omul e competent, corect, scolit, muncitor si sincer. Restul e cancan. A stat in frig in putinul timp pe care l-a petrecut acasa de sarbatori pentru ca crede in proiect. A facut si face efortul sperand ca poate, la un moment dat, sa se intample si in tara asta ceva normal. Sa nu va imaginati ca nu poate sta bine mersi la Bruxelles sau in SUA pe un salariu extrem de bun. Si cum este primita ideea si munca lui? Cu acuze si noroi. Urata natie. Probabil asteptati o virgina fara parinti, saraca, frumoasa si nevopsita sa salveze natia. Si cand apare, probabil va fi insuficient de bronzata si nu va fi buna, plus ca a avut vecini naspa. Eu il cunosc pe Nicu si pot sa spun ca atat pregatirea lui cat si intentiile lui il recomanda. Mai mult nu am ce sa combat, am convingerea ca cei care ar fi vizati de lamuriri nu au putere de procesare foarte mare. Mult succes.
Raspunde

ion

Acum 4 ani

votul la vedere incalca libertatra de constiinta
Raspunde

Eugen Pagina

Acum 4 ani

Corect! Cand auzim de unii care nu se mai intorc in tara, comentam, ca sunt lasii, ca au ales calea usoara vezi doamne, noi plecand maxim pana la Sebes etc. Cand se intorc, ba parintii sunt hoti si ei nu vor decat sa fure, si cum scria mai sus au avut si vecini naspa in copilarie. Nicicum nu e bine. Lasa ca e mai bine ca astia de acum. Numai unu si unu. Nu la asta ne raportam, care e unitatea de masura la care ne raportam cand vorbim? Sau suntem suficient de prosti sa nu ne raportam la nimic, ci doar sa vorbim, asa, ca oligofrenii, ca doar e gratis.
Raspunde