Marţi,
27.09.2022
Partial Noros
Acum
19°C

Ședință cu ÎPS Laurențiu. Pe ordinea zilei: Noul Cod Fiscal, banii de la stat și donații către catedrala Mântuirii

Ședință cu ÎPS Laurențiu. Pe ordinea zilei: Noul Cod Fiscal, banii de la stat și donații către catedrala Mântuirii

ÎPS Laurențiu Streza, Mitropolitul Ardealului, a condus la începutul acestei săptămâni şedinţa de lucru a Permanenţei Consiliului eparhial cu protopopii din eparhie.

La şedinţă au participat cei cinci protopopi din judeţul  Sibiu: protopopul de Sibiu, Ioan Coşa, protopul de Mediaş, Ovidiu Găban, protopopul de Avrig, Vasile Gafton, protopopul de Sălişte, Petru-Toader Damian şi protopopul de Agnita, Mihai Naicu.

Ordinea de zi a inclus, printre altele, Codul Fiscal, banii de la bugetul statului pentru biserici și donațiile către Catedrala Mântuirii Neamului.

“În cadrul acestor şedinţe vom încerca să implementăm şi să lămurim noile norme privind Codul fiscal şi să facem o analiză a situaţiei din parohiile noastre, pentru a putea aplica hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române cu privire la programele de întra-ajutorare la nivel de parohii. Acest lucru este foarte important  acum, când fondurile de stat pentru sprijinirea parohiilor au fost sistate şi trebuie să vedem cum putem să ajutăm parohiile care au lucrări de construcţie în derulare la locaşuri de cult. Nu în ultimul rând, ne dorim să sprijinim şi mai mult lucrările de construire a Catedralei Mântuirii Neamului. Este o datorie a noastră sufletească, spirituală, o datorie care va avea multe repercusiuni în viitor, de a sprijini edificarea acestei mari lucrări a Bisericii noastre, pentru că este Catedrala tuturor românilor, din eparhiile din ţară şi din străinătate. Ne rugăm Bunului Dumnezeu să ne ajute să putem ca, împreună cu cei 11 protopopi, să ne facem datoria faţă de Dumnezeu şi faţă de Biserica noastră”, a declarat Mitropolitul Laurenţiu Streza, citat de site-ul oficial al Mitropoliei Ardealului.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

9 comentarii

florina

Acum 6 ani

sa-si vanda mercedesul si sa doneze banii pe catedrala indobitocirii neamului
Raspunde

hai-hui

Acum 6 ani

@florina Bine spus!
Raspunde

ra

Acum 6 ani

Penibili. In loc sa va implicati in viata siciala su sa ajutati la educarea copiilor fără posibilitati va bateri joc de tot. Sinteti cea mai jalnica clasa a României si cei mai mari cersetori. Acum inteleg de ce ne fac toti cersetori.... Decât sa va mai dau un leu voua mai bine mă abtin
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Cand s-a construit Catedrala Greco-Orientala din Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu (atunci: Regatul Ungaria, in Imperiul Austro-Ungar) cele mai multe si substantial donatii n-au venit din strainate, respective Vechiul Regat-Romania, ci din Imperiu... S-a facut o Cerere de Colecta, adresata Mitropoliilor din Vechiul Regat. Mitropolia Moldovei a trimis cativa florini (in bataie de joc?) si nici n-a raspuns ... Imparatul Franz Josef (catolic!) a trimis o suma substantiala. La fel, Donatorii (particulari si ASOCIATII) din Imperiul Austro-Ungar. Cititi LISTA de DONATORI pe PLACA de la intrarea in Catedrala.
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

Ce nu spune BOR despre secularizarea din 1863 Faptul că BOR vrea bani de la buget pentru întreținerea și repararea lăcașelor de cult n-ar trebui să provoace automat ostilitate. Nu-i prost cine cere. Dar când PF Daniel solicită plin de țâfnă statului român “să dea înapoi ceea ce a luat ca fiind donații date bisericii în mod liber” în schimbul acceptării impozitării veniturilor bisericii, sunt de spus câteva lucruri: “Ce a luat statul” se cheamă, de fapt, secularizarea averilor mânăstirești, la 1863. Secularizarea a fost o reacție a statului român la evaziunea practicată de bisericile ortodoxe de pe teritoriul Principatelor Unite. Ce nu spune niciodată PF Daniel este că, la vremea respectivă, nici măcar nu exista Biserica Ortodoxă Română (care s-a constituit abia la 1872, dacă nu știați, iar Patriarhia a apărut hăt, în 1925), ci doar două mitropolii care erau subordonate Patriarhului Constantinopolului. Cu 4 ani înainte, după actul Micii Uniri de la 1859, Înalta Poartă scutise aceste mitropolii din Principate de plata taxelor – taxe care, oricum, ajungeau la Constantinopol și nu rămâneau în Muntenia sau Moldova. În fața acestei sfidări, Cuza și guvernul său (M.Kogălniceanu) au decis atunci trecerea în proprietatea statului a averilor mânăstirești și a moșiilor deținute de biserici, oferind, în schimb, o compensație semnificativă, echivalentă cu veniturile mânăstirilor pe 10 ani. Biserica Ortodoxă Elenă a refuzat această compensație, sperând într-o intervenție străină împotriva Bucureștiului, care nu s-a mai produs. Ulterior, pământurile astfel secularizate (aproximativ 25% din terenul arabil și din pădurile Principatelor) au fost folosite inclusiv pentru împroprietărirea țăranilor. (De remarcat, ca o paranteză, curajul și determinarea oamenilor de stat care au făcut România modernă; azi nici să dai cu tunul nu mai găsești așa caractere.) “Donațiile date bisericii în mod liber” la care se referă PF Daniel includeau nu doar pământuri arabile, iazuri, păduri șamd făcute cadou de-a lungul veacurilor de diverși boieri sau domnitori mânăstirilor închinate Constantinopolului din Valahia și Moldova, ci și satele aferente, ca să nu mai vorbim de zeci de mii de robi țigani. Biserica din țările române (românească sau grecească, oricum vreți să-i ziceți) a fost una dintre instituțiile care a beneficiat de sclavagism și a exploatat robii până târziu în secolul XIX. Nu știu să-și fi cerut vreodată iertare pentru asta. Să-l auzi acum pe PF Daniel că solicită revenirea la “donațiile libere” care presupuneau robia și munca forțată este îngrozitor. Câteva cuvinte şi despre fondurile alocate BOR de către statul român, an după an. Aici sunt două mari categorii: banii pentru salarii și banii pentru investiții/construcții/reparații. Salariile clerului: acestea au început să fie plătite în baza unor legi adoptate destul de curând după secularizare – este vorba despre Legea clerului de mir şi a seminariilor, care prevedea salarizarea preoţilor de la bugetul de stat, şi de Legea pentru reglementarea proprietăţilor rurale, potrivit căreia parohiile au primit un lot de pământ cultivabil, aşa-numita sesie parohială. După secularizare și după eliberarea robilor, călugării și preoții nu mai aveau posibilitatea să se întrețină, așa că statul a intervenit. Deci salariile date de stat și pământurile acordate compensează constant, deja de 150 de ani încoace, secularizarea. În 2016, de exemplu, salariile personalului de cult (nu doar BOR) vor depăși 315 milioane de lei, în creștere semnificativă de la 278 de milioane anul ăsta (sursa). Cât despre banii dați de stat pentru “investiții”, aici, în esență, lucrurile sunt incorecte, deoarece afacerile BOR sunt scutite de taxare tocmai cu condiția ca profitul să fie folosit pentru reparații/construcție de lăcașuri de cult. Aș vrea să fiu bine înțeles: eu nu consider c-ar fi vreo problemă dacă statul ar contribui punctual pentru repararea/restaurarea unor biserici-monument, de mare valoare și semnificație pentru cultura românească (asta ar putea fi foarte bine treaba Ministerului Culturii, de pildă). Dar să verși cu găleata sute de milioane de lei anual unei instituții pe care ai scutit-o de taxe tocmai ca să-și reinvestească profitul, asta e o porcărie, cu atât mai mult cu cât BOR a devenit un business redutabil în ultimii ani, având în proprietate aproape 80.000 de hectare de păduri și ogoare, restaurante, hoteluri, ferme și ateliere, organe de presă şi, ce chestie, chiar şi agenţii de turism. În ciuda acestei stări de fapt, în 2014 BOR a primit suplimentar de la stat 148 milioane de lei, iar în 2015, 177 milioane de lei. De asemenea, să nu uităm că BOR primește bani nu doar de la guvern, ci și de la primării și de la Consiliile Județene, instituţii învestite cu autoritate de cetăţeni, dar care nu întreabă niciodată cetățenii ce părere au și cum ar vrea să le fie investiți, de fapt, banii. În 2014, de exemplu, “cele mai darnice autorităţi locale cu bugetul bisericilor au fost Primăria sectorului 1 din Bucureşti, cu peste 3,2 milioane euro alocaţi bisericilor, Consiliul Judeţean Hunedoara (peste 900.000 de euro), Consiliul Judeţean Cluj (aproape 800.000 de euro), Consiliul Judeţean Harghita (aproape 700.000 de euro) şi Primăria Bacău (peste 630.000 de euro) – sursa“. Cum ar fi ca toate afacerile din România să fie nu doar scutite de taxe dacă reinvestesc profitul, ci să mai primească și ajutor de la stat pentru diverse reparații ale sediilor lor? Sigur că n-ar trebui să privim Biserica drept o afacere, doar că șefii BOR așa par s-o considere din ce în ce mai mult – şi se şi comportă din ce în ce mai des ca nişte şefi de corporaţie. Imaginea care ilustrează acest articol (sursa) reprezintă o nouă achiziție a BOR – un Mercedes de peste 63.000 de euro pentru Mitropolitul Ardealului. Ştim că această maşină atât de scumpă nu e decât un detaliu în revărsarea de ciocoism şi ipocrizie care îneacă BOR în ultimii ani. Păcat. Petreanu.ro - Ce nu spune BOR despre secularizarea din 1863 - Petreanu.ro http://www.petreanu.ro/spune-despre-secularizarea-1863/
Raspunde

Anonymus

Acum 6 ani

sa isi vanda mercedesurile si avutiile castigate in atatia ani de la revolutie si sa dea banii sa faca acea cladire fara noima si fara rost. Ceausescu a construit casa poporului si a murit dar oare patriarhul nu pateste la fel ca este mai rau ca si Ceausescu cu aceasta dorinta puternica de a reliza acest edificiu ca sa aiba altii de darama peste ceva vreme...
Raspunde

Georg

Acum 6 ani

DONATII la Construirea Catedralei 1902-1906, placa la Intrarea in Catedrala (se deschide MARE!) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Catedrala_mitropolitana_din_Sibiu15.jpg
Raspunde

mihai

Acum 6 ani

Bai voi astai de nu mai puteti merge de la batul din K-u-r... chiar nu stiu de ce va doare pe voi din moment ce peste 85% din romani sunt ortodoxi si doresc ca banii lor sa fie folositi pentru credinta pe care ei o tin. nu doriti asta? DECLARATI-VA ATEI !! La primul recensamant daca aveti ocazia sau mergeti la biserica care clameaza ca va are in parohie sau la mitropolie si solicitati in scris sa fiti stersi din registrele lor!! Nu e complicat deloc! Nu mai dati din gura, faceti asta! Mai putini credinciosi mai putini bani mai putine biserici... Pana atunci puteti incepe prin a nu va mai boteza copii sau prin a nu va mai casatori al biserica. Daca nu tot ce ziceti sunt vorbe goale... niste carcotasi de carciuma...
Raspunde

Zorro The Punnischer

Acum 6 ani

Ai dreptate mihai,carcotasii ce comenteaza mai sus sigur sunt doar niste trepanati frustrati care baga zilnic la burdihan bere la pet ,scuipa seminte si barfesc mai rau ca babele...aaa..si dau likeuri pe facebook cafelei de dimineata!:))))cam asa arata per ansamblu Romanica anului 2016...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus