Joi,
01.12.2022
Parțial Noros
Acum
4°C

TSTV, Arnold Klingeis. ”Avrigul este un câmp de luptă politică”

TSTV, Arnold Klingeis. ”Avrigul este un câmp de luptă politică”

Primarul orașului Avrig, Arnold Klingeis, a făcut în cadrul unei emisiuni Turnul Sfatului TV o analiză a activității Primăriei Avrig și a consiliului local, în timpul ultimului mandat. ”N-ar trebui să fie aceste ambiții, dar de 20 de ani Avrigul este un câmp de luptă politică, poate chiar cel mai activ câmp de luptă politic din județul Sibiu. Aceste ambiții s-au și păstrat de la un consiliu local la altul au fost rădăcini care au continuat aceste lupte care au frânat proiectele. Și dacă nu vrei, dac ești în câmp trebuie să te aperi sau să-ți prezinți opinia”, a spus Klingeis, explicând că anumite proiecte au fost întârziate din cauza lipsei de coeziune. ”Nu vreau să spun că numai unii au orgolii și numai ei consideră că un proiect e important și trebuie făcut. Și noi avem orgoliile noastre ca fiecare om, dar trebuie să primeze interesul public. Nu poți amâna refacerea infrastructurii pentru ca oamenii să desconsidere activitatea primarului sau a unui grup politic. Aici trebuie să primeze interesul omului, care vrea să scape de un șantier, care vrea să scape de drumuri proaste. (…) Eu personal nu am niciun război sau un conflict cu o persoană pe care s-l duc în zona politicii. FDGR a reușit să fie un echilibru la Avrig. Interesul personal aici nu are ce să caute aici”, a mai spus Klingeis.

Primarul susține că protocolul semnat la nivel local între PNL și FDGR a ajutat în deblocarea activității, însă se putea mai mult. ”A ajutat, dar nu a obținut acel rezultat la care ne așteptam. A existat o stabilitate formală. Că ea în implementare sau în exercițiul acestui protocol nu s-a materializat în toate punctele…”, a mai spus primarului Avrigului.

Întreaga emisiune poate fi vizionată aici:

https://youtu.be/Pw4HKKqvsbU

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

24 comentarii

jonyjon

Acum 6 ani

Nu se cheama lupta politica ce aveti voi acolo, se cheama lupta intre clanuri de mafioti.
Raspunde

hop

Acum 6 ani

posibil sa iasa Fraticiu......
Raspunde

Arnold

Acum 6 ani

scuze, am facut o greseala. S-a strecurat un NU in propozitia "Interesul personal aici nu are ce să caute aici" :)
Raspunde

Mihăiță Conservă

Acum 6 ani

Este absolut jenant sa vii sa ceri din nou voturi de la oameni cand tu ai fost primar si nu ai facut absolut nimic in 4 ani (nu zic 8). Bă da absolut nimic !!! Este revoltator daca acest domn primeste un vot. Nu este posibil sa nu reusesti sa pui un strat de asfalt pe drumul ala care traverseaza localitatea. Atat sa fi facut si era foarte bine. Sa iei niste fonduri sa refaci palatul (NU ORANGERIA). Sa faci ceva la Marsa. Absolut nimic !!! Daca cititi aceste randuri domnle Klingeis, va rog eu, scrieti 3 randuri cu ceva concret ce ati facut. 3 randuri. Sa nu fiu inteles gresit, nici contracandidatii nu sunt cu absolut nimic mai buni !!!!!
Raspunde

Cristi Bujan

Acum 6 ani

Zi zau cu limba scoasa? Sa mori tu ca te apuci de treaba? Pentru cine? Ai frecat menta doua mandate, rad toti vecinii de noi si acum vi cu indemnuri sa te mai votam inca o data. Ce ai facut din tot ce ai promis ca faci in opt ani de zile cat ai fost primarul Avrigului? Iti aduci aminte ce ai promis? Daca nu, ia si citeste aici: In anul 2008, primaru' klingeis, proaspat ales in fruntea noastra, ne zicea urmatoarele : -"Eu inteleg dezvoltarea Avrigului, din punct de vedere urbanistic la modul global. Adica, impreuna cu toate localitatiile apartinatoare. Nu m-as simti bine sa merg aici pe asfalt iar la Sacadate in noroi. Noi sa avem asistenta sanitara, cei din Glamboaca nu." -"Impreuna cu membrii Consiliului Local, cu intreaga comunitate sant capabil sa indeplinesc fiecare obiectiv..." Obiective? Uitati-le aici. 1.Infintarea unui parc energetic. 2.Organizarea de evenimente sportive pe parcursul intregului an. 3.Crearea unei organizatii nonguvernamentale care are obiectiv promovarea sportului in zona. 4.Infintarea unui birou de consiliere permanenta pentru tineri. 5. Sprijin in finantarea a 3 idei de afaceri pentru tineri pana in 35 de ani. 6. Echipa complet functionala si operativa in caz de dezastre naturale dotata cu echipamente moderne. 7. Sistem de monitorizare permanenta a faunei locale. 8. Sistem de monitorizare permanenta a retelei hodrografice. 9. Infrastructura de distributie a tehnologiei internet. 10. Model de management ISO 9001. 11. Dotare cu computere a comunitatii locale. 12. Acces la reteaua internet. 13. Centru de zi multifunctional pentru cazurile sociale. 14. Sala de sedinte moderna pentru intrunirile comunitatii. 15. Utilarea "Caminului Cultural". 16.Centru ambulator multifunctional dotat cu bucatarie. 17. Echipa specializata in ingrijiri paleative. 18. Servicii medicale geriatrice. 19. Infrastructura de comunicatie adecvata transmiterii sedintelor consiliului local prin reteaua de televiziune. 20. Reabilitarea vechii garnizoane militare din Marsa si dotarea cu laboratoare specifice. Aceste obiective stau scrise si astazi in STRATEGIA DE DEZVOLTARE A ORASULUI AVRIG PENTRU ANII 2008-2015, STRATEGIE CU CARE PRIMARUL KLINGEIS A CASTIGAT ALEGERILE IN ANUL 2008. No acum, ia spune-ne dom primar al Avrigului, ce ai facut in opt ani din toate astea care ni le-ai promis? Poti? Ia sa vedem. Nu de alta da' as vrea sa te votez si nu stiu daca sa o fac ori nu. Mi-e teama ca nu cumva copii mei, o studenta la medicina si un elev cu bursa, sa imi reproseze vreodata ca am votat prost.
Raspunde

Cristi Bujan

Acum 6 ani

Apropo de DNA, hai sa vedem daca se sesizeaza cineva sa verifice cele de mai jos...Pentru ca vad ca unii ne cred prosti, pe noi avrigenii, si cand spun asta ma refer in primul rand la primarul klinghais, vreau sa explic cu subiect si predicat cum stau lucrurile in cazul chiriei de la Centrul de Permanenta Avrig. Vreau sa va spun ca imi asum exactitatea si corectitudinea datelor, la fel cum am facut-o de fiecare data. In data de 28 august 2008 in baza HCL nr. 49/115/2008 a fost incheiat contractul cu nr 73 intre Fundatia Samuel Brukenthal si Primaria Avrig prin care in schimbul a 100 de lei pe luna primaria putea utiliza spatiul de pe strada Gheorghe Lazar nr 39 pentru Centru de Permanenta. Toate bune si frumoase pina in data de 13 septembrie 2011 cand respectiva fundatie a incheiat un contract de locatiune pe o perioada de 10 ani cu firma Klingeis Consulting si in care se stipuleaza clar ca, contractele de inchiriere a unei suprafete de 184 mp din corpul de cladire "C" al Ansamblului, incheiate cu Orasul Avrig in scopul infintarii unui centru medical de urgenta (statie SMURD) si cu laboratoarele dentare Gancea Nicolae si Selejan Adrian si firma SC Solomon, fundatia se obliga sa le rezilieze in 30 de zile iar firma klingeis se obliga sa incheie contracte de subinchiriere cu aceleasi parti, IN CONDITII SIMILARE CELOR DIN CONTRACTELE CU FUNDATIA SAMUEL BRUKENTHAL. Asadar, fundatia cerea expres firmei Klingeis Consulting, la momentul incheierii contractului de locatiune, sa incheie contract cu primaria pentru Centrul de Permanenta si sa respecte conditiile si implicit si chiria pe care o percepea Orasului Avrig. In sedinta Consiliului Local Avrig din noiembrie 2011, primarul klingeis, netinand seama de obligatiile din contractul de locatiune, pune pe masa consilierilor un proiect de hotarare initiat de acesta si care cerea modificarea chiriei pentru Centrul de Permanenta de la 100 de lei la 500 de euro. In plenul sedintei, conform procesului verbal, primarul solicita pe langa chiria de 500 de euro inca 300 de euro pe luna compensare pentru lucrari de reparatii. Prietenul acestuia, Ilie Stoica, nimeni altul decat directorul GOA, a propus ca primarul sa primeasca 1000 de euro pe luna si nu 800 cat a cerut acesta. Astfel ca in data de 28 noiembrie 2011 a fost emisa hotararea de consiliu local cu nr. 138 care a decis ca firma klingeis sa primeasca o chirie lunara de 500 de euro iar pentru lucrarile de reparatii inca 500 de euro lunar, in total 1000 de euro pe luna. Incepand cu luna decembrie 2011 si pana in mai 2015 firma kingeis a incasat 41.000 de euro, 20.500 de euro pentru chirie si 20.500 de euro pentru lucrari de reparatii. Astazi printr-un articol, Primaria Avrig, ne minte cu nerusinare ca firma klingeis a incasat doar 20.000 de lei pentru reparatii, cand de fapt actele oficiale spun ca aceasta a incasat fix 20.500 de euro pentru reparatii. Astazi, primaria Avrig, prin acelasi articol aprobat de primarul klingeis ne spune ca primaria a platit doar 20.000 de lei cand de fapt actele spun ca a platit 20.500 de euro. Cineva va trebui sa dea niste bani inapoi bugetului Avrigului, domnule primar, nu credeti acest lucru? Sunteti in stare sa faceti o socoteala, sa puneti daca nu, pe vreun angajat sau vreun neam sa va socoteasca cum ati impartit banii, pentru ca eu sunt sigur ca pana la urma cineva va face socoteala in locul dumneavoastra. In data de 29 aprilie 2015 a fost emisa hotararea de consiliu cu numarul 58, hotarare care diminua suma platita de orasul Avrig pentru chirie de la 1000 de euro la 500 de euro. Conform contractului de locatiune, orasul Avrig trebuia sa plateasca 100 de lei pe luna, insa firma klinghais a decis altceva. De ce? Intrebati-l pe primar. Asadar, oameni buni, aveti in fata un caz clasic de conflict de interese, pentru care multi au facut puscarie, in care un primar propune si incaseaza ilegal din bani publici niste sume pentru firma a carui asociat unic este insusi primarul Avrigului KLINGEIS ARNOLD GUNTER, cu complicitatea unui prieten bun, care dupa ce a propus ca primarul sa primeasca o chirie mai mare, a ajuns director la GOA in iulie 2012, iar pe de alta parte suntem noi cei care ne platim impozitele si credem ca banii sunt folositi in folosul nostru. NU, banii nu sunt folositi in interesul nostru, ci, asa cum arata si acest caz, sunt folositi pentru necesitatiile primarului, pentru multumirea baronilor locali. Tocmai cel care astazi ne cere sa il mai votam inca odata, cel care arunca vina pe oricine numai pe el nu, acela este primarul Avrigului si care a ales sa ne minta prin articole de presa sub semnatura primariei Avrig. De ce ? Pentru ca mai sunt multe de furat, pentru ca el iubeste Avrigul dar despre avrigeni nu spune nimic. Aveti grija ce votati, oameni buni. Nu mai votati excroci, impostori si mincinosi, Avrigul are nevoie de schimbare, are nevoie de oameni buni, nu de lichele, camatari si traficanti de destine. Mergeti la vot, nu stati in case si asteptati ca cineva sa va ajute, luati atitudine si bateti-va pentru drepturile voastre. Nu mai votati primari care isi fac astfel de socoteli, primari care au demonstrat ca stiu sa minta si sa dezinformeze si primari carora le lipseste respectul pentru cetatean. Fiti atenti la ce votati, cantariti bine, informati-va si luati atitudine. ATITUDINE CIVICA.
Raspunde

facoff

Acum 6 ani

Primarul ăsta, klincihăis, este doar o marionetă prost manevrată pentru populaţia din Avrig, mai puţin pentru găştile mafiote din primărie...
Raspunde

facoff

Acum 6 ani

Herr Sustenabil. Cred că nici măcar nu înţelege sensul cuvântului, l-a auzit şi el pe la vreo emisiune de ştiri şi tot dă cu el în populaţie. Certificate verzi, independenţă energetică etc., kko în ochi. Băi Herr (ca să nu zic Hell), tu nu vezi că energia verde este cea mai scumpă din lume? Ce tot o dai cu asta?
Raspunde

facoff

Acum 6 ani

Am ajuns ca-n Comuna Primitivă, asuprirea omului de către om... Bătaie de joc pe faţă. Un beţiv notoriu.
Raspunde

marius

Acum 6 ani

Avrigul arata dezastruos....strazi neasfaltate, cratere in asfalt, mizerie, noroi, praf, locuri de munca aproape inexistente...cred ca 1000 de oameni fac zilnci naveta la Sibiu ...8 ani de zile ti-ai promovat doar Palatul Brukenthal...in nici un caz nu merita un nou mandat ...in 2 nu ai facut aproape nimic pt oras pentru locuitori......Trebuie doar sa iei Avrigul la pas sa vezi in ce stare jalnica arata drumurile, ....nu ca am prea avea de unde alege din ceilalti 5.....
Raspunde

Gabi

Acum 6 ani

marius, 1000 fac naveta cu ocazia, mai sunt vreo 3000 pe la fabrici din judet
Raspunde

Cristi Bujan

Acum 6 ani

Asta inseamna sa iti iubesti orasul care te-a pus primar. Asta inseamna sa dai vina pe oricine da numai pe tine nu. Din inima pentru Avrig, acest primar, la 6 luni dupa ce l-am ales primar ne-a marit chiria de la Centrul medical de permanenta, adica statia de salvare unde avrigenii merg in situatii medicale de urgenta, de la 100 de lei pe luna la 1000 de euro pe luna. Asta este primarul de Avrig. Asta este cel care ne iubeste. Asta este cel care astazi ne cere votul iarasi. Asta este primarul Avrigului care in timpul unei dezbateri publice le-a promis oamenilor ca le da de baut. Doar atat a putut sa promita...o tuica de para facuta de tacsu, extraordinara. Avem conducatorii pe care n-i meritam. Sa ne fie rusine. Ne rade tot judetul . Poate vor fi in stare avrigenii sa isi da seama ce voteaza de data asta. Avrigenii nu au fost ajutati de organele statului indreptatite sa faca dreptate. La Avrig nu vine DNA-ul cu toate ca multe lucruri urate se intampla aici. De ce? Nu stiu, dar vreau inca sa cred ca mai exista Dumnezeu pe lumea asta. Vom ramane un oras de pensionari, copii ne pleaca iar afacerile noastre merg inapoi, doar afacerile primarului si a consilierilor cresc vazand cu ochii. De ce? Nu stiu. Chiar nu exista nici o institutie a statului care sa fie curioasa de ce se intampla la Avrig. Chiar nu exista nici un ziar ori vreun reporter care sa fie curios ce se petrece in Avrig? Oare nu este nimeni curios sa vina o jumate de zi pe strazile din Avrig si sa intrebe oamenii de ce se plang? Oare nimeni nu este curios sa afle de ce in Avrig sunt peste 2000 de navetisti iar aia de au incercat sa vina sa investeasca au fost intepati de primar care le-a vandut teren pe bani multi si a doua zi sau trezit saracii ca nu au dreptul sa construiasca pe el? Nu-si pune nici un organ de control intrebarea de ce de atatia ani aproape toate lucrarile edilitare din Avrig s-au facut doar prin incredintare directa fara licitatie?In fiecare an vine Camera de Conturi, constata ilegalitati da ala de a gresit este tot acolo, nimeni nu il trage la raspundere, dar prostii de avrigeni platesc impozite si taxe tot mai mari. De ce? Pentru ca suntem fraieri, de aia.
Raspunde

mda

Acum 6 ani

din cate am auzit baiatul asta e hotoman mare. problema(ingrijorarea) e ca nici cei de la psd/pnl nu sunt mai buni...
Raspunde

Vadim

Acum 6 ani

Pacat ca avrigenii l-au suportat pe tantalaul acesta parsiv. Acum in anul 2016 le-a pus impozite zdravene , asistat de consiliul local. Oare mai merita vreunul votat ? Doar cei care s-au opus dictatului acestui personaj care nu avea de ce sa fie votat ca primar. S-a plimbat destul si-a facut toate poftele pe spatele obstei, iar de proiecte ce sa vorbim....Nimic. Oameni buni ganditi mai bine pe mana cui dati Avrigul ! Acum avrigul arata lamentabil
Raspunde

dancp

Acum 6 ani

da pe cotra lai propus de consilier?sau te sustine din umbra ca taticu klingeis a fost driver/fahrer/sofer la Mirsa?acum vreo 30 de ani
Raspunde

Johan Straus

Acum 6 ani

Nu sunt din Avrig. Acum 4-5 ani l-am intalnit pe sasu Primar de Avrig. Parerea mea e clara: omul nu-i pe firul lui. Avea un comportament copilaresc, parea naiv, ceva care aducea cu Vanghelie cand era mic...Doamne fereste ce indivizi ajung sa conduca societatea...
Raspunde

MIP

Acum 6 ani

Avrigul mai are putin si stinge lumina! asa a ajuns...TRIST !!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

ghita cur trist

Acum 6 ani

In Avrig nu gasesti un trotuar pe drumul ala principal. Merg oamenii ca vacile in turma, pe mijlocul drumului. Sa ocoleasca "bolovanii".
Raspunde

Gavril

Acum 6 ani

In Avrig s-a votat dintr-un automatism ieftin, s-a votat etnia. Nu conteaza ce-ai facut, ce sti sa faci. Avem in gena noastra ceva de mamaliga, de supunere. Zeificam orice este altceva decat romanesc. Am votat fara sa trecem prin filtrul gandirii.
Raspunde

coco

Acum 6 ani

Acest primar Klingeis, cand s-a instalat primarul avrigului in urma cu 8 ani, nu avea decat 10 clase... cu chin cu vai a reusit sa termine liceul si sa-si ieie bacalaureatul - numai el si purtatoarea de imagine de pe atunci stie - asa ca, fratilor "de unde nu e`, nici Dumnezeu nu cere". Ne-am pus in fruntea opstei un nepregatit din toate punctele de vedere! L-au condus altii, care au urmarit dor interesele lor! Nici nu stiu daca sa ma mai duc la vot, pentru ca votezi una si de iesit iasa cine vor" iei" Nici un primar nu are interesul sa faca ceva pentru populatie, au un singur scop, "sa vada ce mai este de furat"! Cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai mearga nimeni la vot, numai asa am demonstra ca ni sila de ei si nu mai avem incredere in sistem!
Raspunde

Mafolda

Acum 6 ani

In ziua votului ar trebui sa ne luam tara inapoi, ar trebui sa iesim in strada nu sa mergem la vot, sunt toti o adunatura de hoti, incompetenti...
Raspunde

Zorro

Acum 6 ani

Mafolda ai dreptate. Nu ai ce vota, nici pe cine vota. Stati acasa, insa daca vreti sa iesiti, atunci in strada la protest.
Raspunde

Alzara

Acum 6 ani

Sa nu mergem la vot e o solutie...insa cea mai buna e sa anulam votul...asa nu pot frauda escrocii!!!
Raspunde

Simion

Acum 6 ani

Să nu mergi la vot este cea mai convenabilă situație pentru cei fără simț civic.Să mergi la vot și să-l anulezi este o prostie și lipsă de considerație pentru tine, efortul tău de a merge acolo, timpul tău.Să mergi la vot și să sancționezi aceste derapaje, să nu lași hoții să pună mâna de tot pe țara asta, este o îndatorire civică de mare răspundere ! În alte țări votul este obligatoriu ! Așa că MERGEȚI LA VOT ȘI ÎNLĂTURAȚI PUTREGAIUL DIN SOCIETATEA ROMÂNEASCĂ !
Raspunde