Marţi,
22.09.2020
Cer Senin
Acum
19°C

Sibiu. Pericolul ”automotive”

20 Iunie 2016 12:54

 

Când americanii au început să lovească în germani folosind softul care falsifică emisiile automobilelor VW cu motorizare diesel, Sibiul a început să tresară. În unele fabrici din zonă, tresărirea aceasta a fost urmată de anularea unor comenzi de ordinul milioanelor de euro. Șocul ”dieselgate” s-a mai potolit, prin urmare, în continuare, nimeni din cei care se află la ”butoanele” zonei Sibiului nu pare să ia în seamă pericolul ”automotive”.

Mergeți în Zona industrială vest: lanțuri pentru automobile, senzori pentru automobile, rulmenți pentru automobile, softuri pentru automobile. Mergeți în Zona industrială est: amortizoare pentru automobile, sisteme de injecție pentru automobile, sisteme de direcție pentru automobile. Înspre sud: huse pentru automobile și mai știu eu ce, tot pentru automobile. În zona Mediașului, numai cei de la Kromberg&Schubert au angajat peste 2.000 de oameni care muncesc zilnic la cablaje… pentru automobile.

O proporție covârșitoare de investiții relativ recente acaparează forța de muncă a zonei Sibiului exclusiv în ”industria automotive”. ”Sună” bine, dar rareori mai vezi câte o fabrică de genul celei ridicată de ifm, pentru senzori industriali, sau a vecinilor lor de la Jaeggi Industries, care lucrează în zona sistemelor de răcire. NU pentru automobile.

Doar analize amănunțite pot spune dacă actuala evoluție a Sibiului este similară cu cea a orașului Detroit, de exemplu. Acela care a dat faliment în urma crizei ce a determinat firmele din – să vezi – ”industria automotive” să își ia tălpășița.

Dar și fără aceste analize, este evident că revigorarea economică postdecembristă a Sibiului nu este una din cele mai sănătoase. Nu doar pentru că un ”hapciu” mai puternic al ”industriei automotive” ar lăsa fără serviciu zeci de mii de sibieni, dar și pentru că tot orașul ăsta doar ”automotive” mai ajunge să învețe și să profeseze.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

20 comentarii

Sibian 100%

Acum 4 ani

De unde stii tu istetule ca au anulat comenzi de milioane?
Raspunde

Sibian 100%

Acum 4 ani

Detroit a falimentat dupa 100 de ani de automotive cum le numesti tu,lasa analizele pe seama investitorilor care construiesc pe planuri de investitii de minim 20 de ani.
Raspunde

z

Acum 4 ani

Detroitul a falimentat dupa liberalizarea pietelor iar consiliul director al GM a decis sa mute multe din fabrici inafara tarii. Odata cu mutarea productiei au aparut multi someri. Multi someri au dus la consum redus. Consumul redus a dus la inchiderea altor fabrici si asa mai departe. Poti traversa Detroit de la un capat la celalalt si vei vedea la propriu zone cat Sibiul total abandonate (rezidentiale si industriale)... Ma refer la toata zona metropolitana nu dlar la orasul propriuzis.
Raspunde

tex

Acum 4 ani

sibian100%...n-ai pic de creier! sau daca-l ai e doar sa-ti tina dop la gat...esti vreun coorporatist auto-motiv? ma sperie faptul ca ai culcat urechea la minimul de 20 de ani plan de investitie...art de mai sus era doar o concluzie a fortei de munca in sibiu.
Raspunde

Sibian 100%

Acum 4 ani

Da prietene idiot,sunt corporatist,am acces la cifre si fac analizele de dezvoltare pe 20 de ani ale unei firme de componente auto ,poate cea mai mare din Sibiu.Asa ca taci din gura daca esti prost.
Raspunde

Un carcotas

Acum 4 ani

"Sibiul a început să tresare" ... Nu erau necesare studii minime de limba romană sa scrii la ziar?
Raspunde

@@@

Acum 4 ani

Mare analist Deleanu :)) Pai orice hapciu, in orice domeniu, produce la fel dezastru'...d'ohhh !!! De maine sa bage toti pastile pe gat ca in The Jetsons, sa nu mai haleasca covrigi, derivate si ''pita'', sa vezi bye-bye placintari, brutarii etc....par exemple :) Sau tzoale de tabla zincata si azbest (recomand, am vazt la Bo-botezatu) ;) pa-pa industria textila.
Raspunde

@@@

Acum 4 ani

Si apropo.ro...un pa-pa se intampla acum, sub naclaul nostru, in Orient, cu petrolul. E pa=pa si ala ;) din fericire pt. planeta si ghinion (ce bine !) pt. situatia umflata artificial (suna cunoscut? ;) ) din ''Bubai''
Raspunde

Sibian80%

Acum 4 ani

Lasa ca ne rezolva Chiriac si fara automotive cu cei 60 000 de turisti zilnic Problema cica e ca din cele 9 milioane cheltuite mai mult de juma ar fi trebuit sa vina de la Johannis si sasul o cam codeste acum de teama DNA asa ca sa vezi injuraturi de la hotelieri cand o sa inteleaga ca au muncit de pomana sau mai bine zis pentru gloria Chiriacului si Sibiului Ce distractie ne asteapta!!
Raspunde

TEX

Acum 4 ani

sibianule100%...nu mai da din casa! te faci si mai mult de rusine...asa...pentru cultura noastra ce coeficienti de corectie folosesti? oricat...doar sa iasa bine pe hartie? Sa-ti aduci aminte de discutia asta cand prea iubita ta coorporatista te va lasa pe tusa cu cei minim 20 de ani. Iar daca esti si continentalist coorporatist...intelegem! procesul de spalare a creierului le-au reusit! Inca o oaie pierduta in marea turma a domnului big family!
Raspunde

Sibian 100%

Acum 4 ani

Ai intuit corect unele aspecte dar daca investitorii vor pleca voi pleca si eu cu ei,aici e cheia!
Raspunde

gabi

Acum 4 ani

In lipsa si unor posibile solutii la asa-zisa problema, tot articolul nu de cevat un fel de "cade drobul de sare". Momentan nici nu cade, da' nici nu ati propus nimic daca va cadea. Deci ... what's your point?
Raspunde

Sandu Bellu

Acum 4 ani

Fara automotive ramaneam un oras prafuit industrial si ne bazam pe call-center-e. Scria bine cineva, cade drobu de sare. Aia cu comenzi de milioane anulate e o gogorita. Si btw Jucu, au plecat aia, au venit altii, nu geme Clujul de someri. Asa va fi si la noi.
Raspunde

TEX

Acum 4 ani

s-a punctat bine in articol...dar sibianule100% nu ai vazut asta! ai privirea ingusta...cu tot respectul, daca pleaca automotivele din sibiu, ramanem de rasul curcii! momentan ne merge bine si ne mandrim cu industria noastra infloritoare, dar tara e plina de vechi fabrici si uzine...uitate de lume, vandute la pret de chilipir.
Raspunde

Sibian 100%

Acum 4 ani

Pana au venit in Sibiu aceste firme nu am vazut sibieni lesinati de foame.Probabil sudistii care au venit dupa mirajul Sibiului vor pleca la fel de repede.Nu-mi pasa de ei.
Raspunde