Duminică,
19.05.2024
Partial Noros
Acum
22°C

Gabriel Gheorghe: O campanie normală, cu respect față de oameni (P.E.)

Gabriel Gheorghe: O campanie normală, cu respect față de oameni (P.E.)

La finalul campaniei electorale, candidatul ALDE Sibiu pentru Senatul României, Gabriel Gheorghe, susține că organizația a dus la Sibiu o campanie exemplară. ”Am spus că ne dorim o țară normală. Nu putem ajunge acolo începând printr-o campanie electorală anormală, așa că am făcut exact ce ar fi trebuit să facă orice om politic responsabil: ne-am prezentat ideile și proiectele, fără să ne aruncăm în atacuri veninoase către alte partide. Asta nu înseamnă că n-am văzut ce-au făcut alții, atacuri de tot felul cu afirmații nefondate, armate de oameni cu unicul scop de a pune comentarii negative la mesajele noastre online și multe, multe altele.  Am fi intrat bucuroși într-o dezbatere de idei, dar ocazia a întârziat să se ivească. Noi am ales calea curată și deschisă, am vorbit despre ce vrem și ce putem să facem pentru țara noastră. Nu știu dacă am convins sau pe câți am reușit să-i determinăm să ne voteze în 11 decembrie. Dar știu sigur că oricând mă voi putea uita în ochii celor cu care am stat de vorbă, fie că vom fi în viitorii patru anila putere sau în opoziție.”, a declarat președintele executiv al ALDE Sibiu, Gabriel Gheorghe.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Vizualizari: 1815

Comentarii

14 comentarii

e-manuela

Acum 7 ani

Buna! Nenea, voi nu reprezentați "dreapta" românească, voi reprezentati bandiții, si oricât as încerca nu va găsesc locul pe eșicherul politic....
Raspunde

Marius

Acum 7 ani

ALDE, 12 candidați penali
Raspunde

Marius

Acum 7 ani

Senatorul Ion Ariton vrea acum un nou mandat în Parlament, dar de deputat. Este primul pe lista ALDE Sibiu la Camera Deputaților. Fostul ministru al Economiei a fost trimis în judecată în dosarul Gala Bute, alături de Elena Udrea și alți inculpați.
Raspunde

Marius

Acum 7 ani

Călin Popescu Tăriceanu, actualul președinte al Senatului, este trimis în judecată într-un dosar pentru mărturie mincinoasă și favorizarea făptuitorului. E vorba de dosarul în care a fost audiat ca martor de procurorii care anchetau retrocedarea ilegală a fermei Băneasa și a pădurii Snagov. Tăriceanu candidează pentru un nou mandat de senator în București.
Raspunde

Marius

Acum 7 ani

Senatorul Vasile Nistor, co-preşedinte executiv ALDE şi fost vicepreşedinte al Senatului României, a transmis luni o scrisoare deschisă colegilor din toate filialele partidului prin care anunţă că se „simte onorat că (...) va fi exclus din rândurile ALDE pentru delict de opinie”. În același document, Nistor publică și ”lista penalilor” din ALDE, indicând numele, funcția și dosarele în care sunt implicați cei pe care îi consideră vinovați pentru ”distrugerea viitorului politic” al partidului și excluderea sa din formațiune.
Raspunde

Marius

Acum 7 ani

- Călin Popescu Tăriceanu (copreşedinte ALDE, preşedinte al Senatului României) - trimis în judecată pentru mărturie mincinoasă şi favorizarea făptuitorului, audiat de DNA ca martor într-un dosar de corupţie. - Cătălin Harnagea (copreşedinte ALDE Sector 3, copreşedinte ALDE Vâlcea) – cercetat pentru fapte de corupţie în dosarul Microsoft. - Varujan Vosganian (senator ALDE) – scăpat de colegii din Senat de urmărirea penală pentru constituirea unui grup infracţional organizat, abuz în serviciu şi delapidare. - Daniel Chiţoiu (deputat, fost Secretar General ALDE) – scutit prin votul parlamentarilor de urmărirea penală în dosarul „ASF. - Ovidiu Silaghi (deputat ALDE) – urmărit penal în 5 dosare. - Eugen Durbacă (senator, vicepreşedinte ALDE, preşedinte ALDE Galaţi) – cercetat de procurori într-un dosar vizând săvârşirea infracţiunii de instigare la abuz în serviciu. - Dorinel Ursărescu (deputat ALDE) – condamnat în primă instanţă la un an de închisoare cu suspendare pentru infracţiunea de folosire a influenţei sau autorităţii şi cercetat de DNA într-un nou dosar. - Adrian Ştef (preşedinte CJ Satu Mare, preşedinte ALDE Satu Mare) – acuzat de ANI de conflict de interese penal. - Steluţa Cătăniciu (deputat ALDE, vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor) - acuzată de ANI de conflict de interese administrativ. - Cristian David (fost ministru al Internelor, responsabil cu organizarea evenimentelor în cadrul ALDE) - trimis în judecată pentru că ar fi primit mită 500.000 de euro. - Dian Popescu (senator ALDE) – condamnat la cinci luni de închisoare cu suspendare, pentru complicitate la abuz în serviciu contra intereselor publice. - Christian Gigi Chiru (senator ALDE) - condamnat în primă instanță la șase luni închisoare cu suspendare pentru mită electorală în alegerile locale din 2012 şi urmărit penal în alt dosar, pentru luare de mită (1,5 milioane de euro) şi spălare de bani. - Mircea Moloţ (preşedintele ALDE Hunedoara, fost președinte al Consiliului Județean Hunedoara) - urmărit penal pentru trafic de influenţă, luare de mită, folosirea influenţei, instigare la spălare de bani, conflict de interese şi deţinerea fără drept a unui document ce conţine informaţii secrete de stat. - Ion Ariton (senator ALDE, preşedintele ALDE Sibiu, fost ministru al economiei) - cercetat pentru abuz în serviciu în dosarul "Gala Bute”, cercetat în 2002 pentru neglijenţă în serviciu şi fals intelectual. - Aristotel Căncescu (preşedinte ALDE Braşov, fost preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov) - trimis în judecată pentru de abuz în serviciu, luare de mită, spălare de bani, trafic de influență și instigare la tentativă de abuz în serviciu. - Octavian Marius Popa (deputat ALDE, vicepreşedinte al Biroului Politic Central al ALDE) - „coleg de dosar” cu preşedintele Tăriceanu, audiat ca martor în dosarul de corupţie al fostului viceguvernator, Bogdan Olteanu. - Scarlat Iriza (deputat ALDE) - personaj controversat, pe care presa îl descrie ca fiind plin de bani şi de dosare penale întocmite în urma implicării în mai multe privatizări frauduloase. - Andrei Voloşevici (senator ALDE, fost primar al Ploieştiului) - trimis în judecată pentru abuz în serviciu și două fapte de trafic de influență. - Tudor Pendiuc (fost primar al Piteştiului, anunţat ca şi candidat ALDE la Senat) – trimis în judecată pentru luare de mită şi abuz în serviciu cu consecinţe deosebit de grave. - Mihăiţă Calimente (deputat ALDE, preşedintele Comisiei parlamentare pentru controlul SIE) - acuzat de ANI de conflict de interese. - Ioan Lazăr (preşedinte ALDE Alba) – cercetat penal pentru implicare în activităţi de trafic de persoane în dosarul „Prostituate pentru VIP-uri”. - Ionică Anuţoiu (lider ALDE Braşov, vicepreşedinte naţional ALDE) – condamnat în 2007 pentru lovituri cauzatoare de moarte, cercetat, în prezent, pentru fraude bancare”.
Raspunde

Marius

Acum 7 ani

Rămâne cum am stabilit: NU votăm politicieni mânjiți pe 11 decembrie !!
Raspunde

Marius

Acum 7 ani

Varujan Vosganian este nemuritor în cercul strâmt al parlamentarilor, dar norocul i se petrece. Parlamentar de la începuturile democrației, chiar din 1990, steaua lui norocoasă s-a prăbușit în urma unor afaceri cu gaze vândute prea ieftin. Colegii săi de constelație l-au salvat de la urmărirea penală, dar noi îl putem ține așa nemuritor, și la răcoare.
Raspunde

Costică Sofrone

Acum 7 ani

"Marius" Vezi ca esti cam murdar pe la gurița , mai stergete din cand in cand!!! De acea sunteți perdanți ca nu vorbiți nimic de proiecte, doar de capra vecinului.
Raspunde

Nea Costel

Acum 7 ani

Vezi ca este cindrea murdar la funduleț mergi sa îl faci alb Costică.
Raspunde

Marius

Acum 7 ani

Reprezentantii PSD, PRU și ALDE au de făcut împreună un secol de pușcărie...
Raspunde

Diana

Acum 7 ani

Marius. .. Dosarele penale făcute la comanda nu mai prind ... Românii sunt mai inteligenți decât și -ar dori cei ce servesc interesele străinilor. Spre disperarea unora...
Raspunde

Marius

Acum 7 ani

Mizerabilii lui Ghiță și lătrăii lui Dragnea&Ponta nu mai au nimic sfânt.
Raspunde