Marţi,
31.01.2023
Innorat
Acum
-2°C

Noi proteste anunțate duminică, în Sibiu. ”Guvernul acesta TREBUIE sa plece!”

Noi proteste anunțate duminică, în Sibiu. ”Guvernul acesta TREBUIE sa plece!”

Peste 25.000 de sibieni au ieșit sâmbătă seara în stradă pentru a protesta împotriva Guvernului și OUG 13. Deși PSD și membrii coaliției de guvernare au cedat și au anunțat că retrag ordonanța, sibienii, ca de altfel românii din toată țara, sunt deciși să continue proteste. Ei spun că acest guvern nu mai prezintă încredere și prin ceea ce a vrut să facă nu mai are legitimitate.

Pe diferite pagini de facebook este anunțat astăzi un nou protest de amploare în Sibiu.

”Astăzi 05.02 începem adunarea la ora 17:00, doar este duminică. Fiecare este liber să ajungă la locul faptei când doreşte. Vă vom aştepta până în jurul orei 19:30 când vom pleca în marş. Am auzit că weekend-ul acesta domnul preşedinte Iohannis este în Sibiu. Mergem să-l salutăm :). Am obţinut o victorie astăzi. Guvernul o anunţat că va abroga ordonanţa. De la zis la făcut este cale lungă şi aşteptăm o acţiune şi un act oficial”, spun organizatorii protestului.
Sibienii mai cred că victoria de etapă nu încheie totuşi războiul.
”Guvernul acesta trebuie să plece iar cei responsabili pentru mizeria din Marţea Neagră să fie traşi la răspundere. Procurorul general şi DNA au câteva acţiuni deschise în privinţa aceasta. În ce privesc alegerile anticipate nu este cazul să ne grăbim, cel puţin nu acum. Fie că vorbim de alegeri anticipate sau alegeri la termen, eu cred că prioritar ar fi schimbarea legislaţiei astfel încât să nu mai avem pe listele electorale persoane certate cu legea (anchetaţi penal, trimişi în judecată sau condamnaţi penal cu suspendare). Partidul din care fac parte este irelevant”, mai spun protestatarii sibieni.
Harta traseului din această seară. Sibienii vor merge din nou prin cartierele Sibiului, pe traseul simbolic al revoluției.

16299403_163253530837549_4788056052084013087_n

Citește și

http://www.turnulsfatului.ro/2017/02/04/foto-video-sibienii-au-obtinut-o-victorie-guvernul-retrage-oug-13-razboiul-continua/

http://www.turnulsfatului.ro/2017/02/05/fotoreportaj-cum-a-aratat-sibiul-seara-trecuta-rezist/

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

45 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Breaking news

Acum 5 ani

Un miting politic,asta se intampla de 5zile.Sunteti marionetele politicului!!!!!Romania tot aici va fii si peste 30 sau 10000 de ani.Romanul a demonstrat in lunga lui istorie ca este o curva hoata si perversa dar si prost si usor de manipulat.
Raspunde

fata mare

Acum 5 ani

Inteleg acum nik-nameul tau, nu esti roman....ptr. ca tu evident esti destept si nemanipulabil, inocent si cinstit!
Raspunde

Ilie

Acum 5 ani

Nu iti este frica de Dumnezeu mai nenorocitule? Noi mergem in strada pentru niste idei pe care mintea ta nu le poate intelege. Pentru fiecare leu luat pe comentariile astea impertinente o sa platesti scump! Asa sa va ajute Dumnezeu pe voi si pe toti hotii care ii reporezinti!
Raspunde

zzz

Acum 5 ani

prima data cand injur pe cineva in online...curva-i ma-ta!
Raspunde

Românaşul Îngândurat

Acum 5 ani

"Vin duşmanii de-a călare dacă noi nu stăm călări şi vin viciile noastre mai grozave ca duşmanii S-au băgat incompetenţii în structura bietei ţări, Ca să pierdem în secunde ce am căştigat cu anii"!!!!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

feeling ignored

Acum 5 ani

Pai si noi restul de ce dracu am mai fost la vot? Imi bag ceva si nu mai merg la vot niciodata. De cate ori votez ies unii in strada si se pisa pe votul meu. Gata nu mai merg! Va doare in cur de votul popular...
Raspunde

Li Tai

Acum 5 ani

@feeling ignored Acuma spune cinstit (daca poti) Tu ai votat modificarea codului penal in favoarea talharilor care au dosare penale, sau ai votat PSD? Prietene ! Daca esti un om cinstit, sunt convins ca ai votat PSD-ul datorita programului pe care l-au prezentat si care tie ca si cetatean iti era potrivit. Astfel, sunt la fel de sigur ca tu, un om cinstit si corect nu ai fi votat PSD daca ei si-ar fi prezentat intentile marsave de schilodire a codului penal in favoarea lor si impotriva poporului. Acuma daca stai calm si incerci sa gandesti rational, mai zici „Va doare in cur de votul popular…”?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cristi

Acum 5 ani

Alegeri anticipate! Si dupa aceea reluate, pana iasa "ai nostrii", sa avem "guvernul meu"! Asa sa ne ajute Ciorduta, Merkel, Schwienhofer, PPE si restul ....
Raspunde

Eka

Acum 5 ani

Banuiesc ca tu ai stat acasa si ti-ai frecat mainile de bucurie ptr dezincriminarea hotiei . Eu o sa ptotestez pana cand clica de penali condusi de Dragnea , Blaga, Ponta , Iordache si Udrea nu vor mai avea dreptul sa hotareasca viitorul nostru.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Breaking news

Acum 5 ani

Cretinut ai gresit,Blaga e penalul care l-a facut presedinte pe honkel klaus!!!!!Vezi ca nu stii pt ce protestezi,vezi ca se supara klaus si te trimite la nani,esti periculos si stric treburile.
Raspunde

fara abureli psd-iste

Acum 5 ani

Demisia guvernului in totalitate. Alegeri anticipate !!!!! Cu hotii astia nu se poate face politica . Nu mai vrem securisti, comunisti, borfasi si Hoti. Acum este momentul sa le dam o lectie de democratie. Nu cedam- Nu ne lasam aburiti si prostiti!!!!
Raspunde

KJF

Acum 5 ani

Daca vrei ca TOTI hotii sa se retraga, asta mi-o doresc si eu din 90 incoace, nu o sa mai ramina nimeni in parlament, in senat si nici in Palatul Cotroceni. Stii ce as mai vrea? Sa dea toti hotii astia prejudiciul inapoi, cu dobinda! Dar asta nu o sa se rezolve prin demonstratii, ci prin legi date de o justitie intradevar independenta.
Raspunde

KJF

Acum 5 ani

Eu nu tin cu nici un partid si sper ca dupa comentariul meu sa nu ma injurati. Din pacate PSD a cistigat alegerile, va convine sau nu, ai convine lui Klaus sau nu. Daca cereti sa se retraga guvernul, pina se va alege alt guvern, mai trec 2-3 saptamini. Alte alegeri, nu cred ca ar fi asa simplu de realizat. Dragnea ar trebui sa se retraga fiindca are clopotei prin justitie. Si altii ar trebui sa se retraga, si din partidele de "dreapta". Klaus al nostru nu-i usa de biserica nici el. Daca v-ati atins scopul pentru ce ati iesit in strada, ar fi bine sa-i lasati acum sa-si faca treaba, insa stati cu ochii pe ei. Cum calca strimb, ardeti-i. Altfel suntem intradevar cum spune breaking news o natie hoata si mincinoasa si usor de manipulat.
Raspunde

Breaking news

Acum 5 ani

Ai dreptate,imi cer scuze daca te-am jignit intr-unul din comentarii,asa trebuie sa fie toti Romanii,sa critice si sa sustina cand trebuie .
Raspunde

Talida Runcu

Acum 5 ani

"Klaus al nostru nu-i usa de biserica nici el." Te rog detaliaza pe ce te bazezi si prezinta dovezile! In caz contrar te asteapta un lung sir de actiuni in instanta!
Raspunde

idgaf

Acum 5 ani

Votul popular nu se mai respecta .... every time: se voteaza, unii castiga, altii se supara, nu stiu sa piarda si fac cumva sa ii dea jos. Trebuie neaparat sa iasa" cine trebuie" eu nu mai merg la vot!
Raspunde

Nicu

Acum 5 ani

PROTESTATARi -sunteti o minoritate.Odata abrogata OUG,protestul vostru devine ilegal si puteti fi trasi la raspundere pentru mai multe:tulburarea linistii si ordinii publice,nerespectarea legislatiei interne etc.
Raspunde

impotriva hotilor

Acum 5 ani

si pe cine o sa traga la raspundere?? sau o sa opreasca fiecare protestatar in parte sa ii dea amenda? :)))))
Raspunde

M

Acum 5 ani

ce legatura are votul cu OUG 13? Nici daca ai castigat cu 99%,asta nu iti da dreptul sa faci ceva pe statul de drept,iar valorile morale nu se pot cumpara cu nici o marire,indiferent de cuantum.
Raspunde

Barsu Alex

Acum 5 ani

Protestele NU au nimic comun cu apartenenta politica sau crezul fiecaruia .... ERA PUR SI SIMPLU ANTI CORECTITUDINE !!! Toti ne-au furat . Toti ne-au crezut prosti , da' astia au sarit calu' . Nu trebuie sa plece pt. ca nu ar fi corect , au castigat alegerile la un scor zdrobitor dar nici sa-si bata joc de noi!
Raspunde

Barsu Alex

Acum 5 ani

Lege de buget nu avem da' nu-i urgenta ...urgenta era sa scapam penalii....Eu zic asa : ACUM CA ABROGATI NU VREM SA PLECATI ACUM STATI SI INDURATI .
Raspunde

impotriva hotilor

Acum 5 ani

culmea prostiei...sa dai gratuitate la studenti iar dupa nici 5 zile ei sa mearga, pe gratuitatea PSD-ului, sa protesteze impotriva lui :)))
Raspunde

e-manuela

Acum 5 ani

Buna! Nenea, faceti-ma sa-nteleg deseara sunteti tot voi, sau multinationalele, ce va mana precum oile?...
Raspunde

Barsu Alex

Acum 5 ani

daaa' care-i treaba cu multinantionalele voastre de-i tot dati cu ele-n sus si-n jos...???? Nu mai exista romani ? Nu mai exista pic de respect pt. un om care s-a facut un cacat de firma si traieste de pe o zi pe alta ?? Trebuie neaparat sa fiu bagat intr-o oala multinationala ? Ce se presupune ca ar putea sa imi zica mie niste straini ?? ce eu nu as stii ?? daa' ce noi romanii suntem prosti ??? tre' s ne spuna altii ce avem de facut ?? noi nu gandim ???? .....eu nu pot sa ies din proprie convingere la proteste ???? trebuie sa imi spuna alte natiuni ???? Poate imi raspunzi si mie "lucru manuela"
Raspunde

Breaking news

Acum 5 ani

Sa iti ceri scuze si sa primesti like negativ,asta spune tot despre cultura celor de aici(mai ales cei care vin si din strada)E clar voi nu stiti(cei care manifestati) de ce sunteti in tara.Vedeti sa nu confundati mitingul daca ies si cei de la PSD.Apropo in campania pt prezidentiale intr-o comuna din judetul nostru in loc de iohannis au strigat aia ponta.Sa le fii vazut fata lui Turcan,Sovaiala si compania
Raspunde

Magda

Acum 5 ani

Coruptii sa plece ! Dragnea, Grindeanu, Tariceanu, Iordache.....!!!
Raspunde

Breaking news

Acum 5 ani

Mai pune pe lista si de la PNL(sfintii pardon)
Raspunde