Marţi,
29.11.2022
Innorat
Acum
5°C

Procurorii au ajuns la concluzia că adolescenta care a murit luna trecută s-a sinucis jucând ”Balena Albastră”

Procurorii au ajuns la concluzia că adolescenta care a murit luna trecută s-a sinucis jucând ”Balena Albastră”

Adolescenta de 15 ani din Sibiu care a murit după ce a căzut de pe acoperişul unui blocului din Piața Unirii, la jumătatea lunii martie, juca ”Balena Albastră”, iar decesul nu a fost un accident, au anunţat, miercuri, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu.

”S-a reţinut că minora VDŞ a descărcat, pe telefonul său mobil, jocul intitulat «Balena albastră» şi a început a-l juca folosind pseudonimul «vovo_666», având mai multe postări pe Facebook şi Instagram ce indică parcurgerea acestui joc, precum şi unele imagini cu trimitere directă la acte de suicid. Având în vedere toate aceste aspecte, s-a apreciat că există date şi indicii temeinice că decesul numitei VDŞ nu a fost unul accidental, ci un act de suicid determinat de persoane rămase neidentificate până la acest moment ce ar fi putut recurge la constrângere morală în acest scop al determinării sinuciderii, prin intermediul acestui joc «Balena albastră», în cadrul căruia sarcina finală de îndeplinit ar fi tocmai actul de sinucidere”, se arată într-un comunicat transmis, miercuri, de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu.
Potrivit sursei citate, s-a dispus declinarea dosarului în favoarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Braşov în condiţiile în care la nivelul acestei unităţi de parchet este înregistrat un dosar penal în care se efectuează cercetări faţă de utilizatori ai jocului respectiv.

Adolescenta de 15 ani a murit, în 15 martie, după ce a căzut de pe acoperişul unui bloc cu nouă etaje din municipiul Sibiu pe care se urcase împreună cu nişte prieteni.

Iniţial, surse oficiale au declarat că fata, împreună cu alţi şase prieteni, urcase la etajul al nouălea al blocului turn situat într-o zonă semicentrală a oraşului, într-un balcon comun în care accesul se face de pe casa scărilor.

Ulterior, anchetatorii au stabilit că fata de 15 ani s-a aşezat pe o bordură şi a scos picioarele printr-un cadru metalic montat pe peretele exterior al blocului cu rol de balustradă, care la un moment dat s-a desprins şi a tras-o pe copilă după el.

Fata a căzut în gol şi medicii nu au mai putut decât să constate decesul.

Ancheta a scos la iveală faptul că două profesoare şi încă o persoană adultă s-au aflat pe bloc înaintea producerii incidentului. Cadrele didactice susţin că la plecare le-au cerut tinerilor să coboare, directorul Colegului Tehnic "Cibinium” spunând că acestea erau în timpul liber şi că s-au întâlnit întâmplător pe stradă cu elevii şi au urcat pe bloc să admire oraşul.

În acest caz a fost deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.

"Balena Albastră” este un joc online lansat în Rusia şi din cauza căruia peste 130 de adolescenţi s-ar fi sinucis.

Jocul le-ar impune celor care îl practică să îndeplinească mai multe provocări, care ar putea ajunge până la a-şi lua viaţa.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

31 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

mihai

Acum 5 ani

Ce lipsește domnilor procurorii sunt cunostintele temeinice de psihologie, in acest caz de Psihologia Adolescentului. Ceea ce este si dificil de asteptat. Ori solutia ramane solicitarea unei expertize psihologice ! Ceea ce nu este dificil pacat
Raspunde

Ita

Acum 5 ani

Jocul Blue Whales de fapt nu existe, tot ce s-a citit online sau pe presa este fake, am cautat pe net jumate de ora (asa cum putea face orice jurnalist sau procuror) si foarte simplu am aflat faptul ca in afara de mult bla bla nu existe o sursa, un site, o aplicatie sau un soft. Zero. Orice site de fact checking poate confirma. In nici un caz nu s-a vorbit niciodata si nicaieri de un joc, eventual ar fi fost vorba de un social rusesc genul facebook in rusa. Pentru un jurnalist si mai ales pentru un procuror ar fi obligatorie o cercetare mai in detaliu inainte de a ajunge la asemenea concluzie. Cititi mai mult, cititi mai bine.
Raspunde

Andrei

Acum 5 ani

Să înțelegem că jocul ăsta e aidoma "ice bucket challenge"-urilor, care au fost jucate molipsitor de vedetele adulte din show-biz? Sau a "back bend stand up challenge"-ului, "jucat" de copii pe rețelele de video socializare, gen YouTube? O idee a unei minți inconștiente/perverse/bolnave/sadice, dar care din nefericire a prins la pubic și s-a răspandit, pare a fi acest "balena albastră".
Raspunde

@mihai - esti destept

Acum 5 ani

nu vrei sa-i faci tu o expertiza psihologica la fata moarta?
Raspunde

Zexe

Acum 5 ani

Nea pisalogul confunda psihologia judiciara cu psihologia comportamentala. Pun pariu ca a facut studiile la Lucian Bleaga.
Raspunde

mihai

Acum 5 ani

ironiile proaste in fata unei tragedii nu-si au rostul
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Remus Borza

Acum 5 ani

Nimeni nu poate trai cu un salariu de 1000 de euro asa cum traim noi {isi aranjeaza ceasul de 200.000€}
Raspunde

alzara real

Acum 5 ani

Unde dai si unde crapa!Ce are sula cu subprefectura?!
Raspunde

Anonymus

Acum 5 ani

Nu mai conteaza cum a murit,nimeni nu o mai aduce inapoi,sper ca adolescentii sa renunte la teribilism si sa nu se creada invicibili,tot ce s-a intamplat cu fata poate fii o lectie pt colegi si ceilalti tineri.
Raspunde

xap

Acum 5 ani

atunci cum se face ca a cazut cu balustrada care a cedat cand s-au adunat toti sa isi ca un selfie?
Raspunde

...

Acum 5 ani

Ma indoiesc ca un sinucigas se bazeaza pe ruperea unei balustrade pentru a sari. Din datele existente mie imi pare 99.99% accident.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

SB 10 NUT

Acum 5 ani

Selectia naturala functioneaza!
Raspunde

@Io cred ca esti un NUTcase

Acum 5 ani

DAca e asa cum zici, cum explici faptul ca tu esti inca in viata?
Raspunde

SB 10 NUT

Acum 5 ani

Nu supravietuieste cel mai destept sau mai frumos, ci ala care reuseste sa se adapteze.
Raspunde

ORCA balena alba

Acum 5 ani

Procuratura incompetenta ca de obicei. Ai gasit acum motivul sa inchida mai multe dosare in care habarnistii nu au progresat sau ii incurca in statistici.
Raspunde

Un cititor

Acum 5 ani

Doamne cata publicitate face mass media acestui fenomen...Datorita lor probabil acest fenomen nenorocit o sa faca mult mai multe victime. Dar viata nu conteaza in fata RATINGULUI si implicit a banilor.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

e-manuela

Acum 5 ani

Buna! Nenea, da' tare "prosti" mai sunt si procurorii astia! Trebuiau sa consulte "opinia publica" si abia apoi in functie de de "opiniile pertinente" ale acesteia, sa se pronunte...Pai, inca nu si-au dat seama ca "telectualii" doresc sange?...
Raspunde

Odin

Acum 5 ani

Cam elaborat planul ăsta de sinucidere! Cu profesori care trec pe acolo, cu grilaje defecte și prieteni de față.
Raspunde

Ana

Acum 5 ani

Si eu am descarcate anumite aplicatii pe care nu le folosesc, parerea mea e ca multi adolescenti au luat contact, intr-un fel sau altul, cu acest joc atat de mediatizat (tocmai pt cat de multa reclama i se face), dar asta nu inseamna ca toti acesti tineri daca sufera un accident e alegerea lor. Cam slabute dovezile ca sa frangi inca o data inima acelor parinti atat de greu incercati. Ar fi fost ultimul pas, astept sa gaseasca macar 40 din cele 49 de "probe" si atunci poate, poate ca s-ar explica concluzia procurorilor. Dumnezeu sa o odihneasca.
Raspunde

SB 10 NUT

Acum 5 ani

Este doar vina procuraturii, a profesoarelor, a coegilor, a dirigintei si a locatarilor blocului. Parintii fetei nu aveau cum sa controleze o fata de 15 ani.
Raspunde

alzara

Acum 5 ani

Vorbesti serios sau esti ironic? Parintii puteau sa o controleze timp de 15 ani... Pe un copil il educi de mic... Dar, probabil, anturajul are un umpact mai mare asupra unul adolescent decat dadacelile parintilor. Cei care o cunosteau pe fata au spus ca grupul acela de copii urca mereu pe blocul cu pricina ca sa fumeze si sa stea de vorba in liniste... Si a mai spus ca fata nu juca balena albastra...
Raspunde

procurorul albastru

Acum 5 ani

Pacat ca cei care ar trebui sa faca lumina fac asemenea declaratii aiuritoare fara o baza solida. Multi adolescenti reactioneaza asa. Aud de tigara, vor si ei sa vada ce e aia, bautura, la fel etc. Tot asa unii pot avea cont pe diferite site-uri doar din curiozitate. Faptul ca ar fi avut ceva cont legat cumva de acest subiect morbid nu e suficient pentru a arunca o asemenea ipoteze spre public. Ori va bazati pe "legea" "mortul e de vina" ca sa lasati balta subiectul fie vreti sa va condimentati searbada activitate cu un subiect la moda. Fara sa va ganditi o clipa la consecintele asupra familiei greu incercate deja. Urat, dar din pacate tipic romanesc
Raspunde

Ana

Acum 5 ani

Domnule procuror albastru, stiti care este unul dintre motivele pt care au ajuns procurorii la concluzia asta? Pt ca sunt niste copiatori, la fel ca si d-voastra. Au optat pt varianta cea mai simpla, din pacate pt atatea intrebari ce-si asteptau raspuns si odata cu ele si o bruma de pace. Si totusi, chiar nu reuseati sa formulati un comentariu propriu?
Raspunde

Cititescu

Acum 5 ani

Pana nu au aparut in mas-media informatii despre "balena albastra", putini copii stiau de ea. Acum stiu toti si, mai rau, s-ar putea sa devina interesati, curiozitatea fiind specifica copiilor. O asemenea situatie trebuia urmarita si anihilata cu mare discretie, nu transformata in stire-bani de gazetarii iresponsabili si subiect de campanie de imagine de niste "oameni politici" de doi bani!
Raspunde