Joi,
29.07.2021
Partial Noros
Acum
31°C

PSD Sibiu cataloghează drept agresiv protestul din fața sediului lor. „Nu este normal să nu ne simțim în siguranță într-un oraș european în 2017!“

PSD Sibiu cataloghează drept agresiv protestul din fața sediului lor. „Nu este normal să nu ne simțim în siguranță într-un oraș european în 2017!“

Conducerea PSD Sibiu solicită intervenție instituțiilor de forță ale statului român pentru a opri protestul prin care, de mai bine de 24 de ore, câteva zeci de tineri pichetează în tăcere sediul organizației județene a social-democraților.

Conducerea PSD Sibiu susține că mai mulți locuitori ai orașului au formulat sesizări referitoare la faptul că mai mulți indivizi au organizat un protest neautorizat pe zona pietonală din fața sediului lor de partid (despre care Turnul Sfatului a scris aici). „De două zile, membrii PSD Sibiu sunt obligați să suporte manifestațiile unui grup de aproximativ 20 de oameni care s-a instalat pe domeniul public, la fereastra sediului partidului, cu mese, scaune și aparatură electronică (laptopuri, proiectoare) și s-au branșat ilegal la rețeaua electrică din zonă. Ieri, protestatarii au manifestat mai multe ore și au continuat și după lăsarea întunericului atunci când au proiectat pe zidurile sediului PSD Sibiu lozinci defăimătoare la adresa politicienilor PSD“, se arată într-un comunicat de presă remis redacției Turnul Sfatului de conducerea organizației județene a social-democraților. Politicienii susțin că o parte dintre protestatari au fost chiar iresponsabili deoarece și-ar fi obligat copiii să stea în frig pentru a asista la ”o manifestație agresivă”.

Cer intervenția organelor de ordine

Social-democrații sibieni susțin că au solicitat intervenția jandarmeriei și a Poliției locale pentru a reinstala ordinea de drept, dar acestea nu au reacționat. „Deranjează activitatea celor aflați în sediul PSD Sibiu dar și pe oamenii care sunt în zona Pietei Mari din centrul Sibiului, la Târgul de Crăciun. Ne întrebăm ce s-ar fi întâmplat dacă astfel de indivizi s-ar fi manifestat abuziv și agresiv într-o zonă atât de expusă, într-un oraș european? În ce fel ar fi reactionat autoritățile dacă la Londra sau la Bruxelles un grup de 20 de oameni ar fi demonstrat fără autorizaţie şi şi-ar fi ținut copiii mici în frig și ar fi proiectat mesaje pe clădirea unei instituții cu ajutorul unui proiector racordat ilegal la rețeaua publică de electricitate?“, arată reprezentanții PSD Sibiu. Ei insistă pe faptul că erau pregătiți să organizeze un miting de susținere a măsurilor guvernamentale, miting la care au renunțat în contextul decesului Regelui Mihai. „Facem apel către autorități și le cerem să intervină de urgență astfel încât legea să fie respectată și aplicată. Nu este normal să nu ne simțim în siguranță într-un oraș european în 2017!“, mai arată cei de la PSD, despre protestul care a fost autorizat a continua și în cursul zilelor de marți și miercuri.

Redăm, mai jos, integral, comunicatul emis de PSD Sibiu

”Sibienii îşi doresc să trăiască în siguranţă într-o țară civilizată! În urma sesizărilor făcute de mai mulți locuitori din Sibiu, care au semnalat că sunt deranjați de protestul agresiv și neautorizat al câtorva indivizi care au ocupat abuziv zona pietonală din fața sediului PSD Sibiu, am decis să aducem la cunoștință opiniei publice că maniera în care aceștia au ales să-și manifeste nemulțumirile este ilegală și necivilizată. Înainte de toate, PSD Sibiu respectă și va respecta întotdeauna dreptul la exprimare al cetățenilor și dreptul la manifestații de stradă, însă doar în condițiile în care astfel de proteste sunt legale, autorizate și respectă conduita democratică. De două zile, membrii PSD Sibiu sunt obligați să suporte manifestațiile unui grup de aproximativ 20 de oameni care s-a instalat pe domeniul public, la fereastra sediului partidului, cu mese, scaune și aparatură electronică (laptopuri, proiectoare) și s-au branșat ilegal la rețeaua electrică din zonă. Ieri, protestatarii au manifestat mai multe ore și au continuat și după lăsarea întunericului atunci când au proiectat pe zidurile sediului PSD Sibiu lozinci defăimătoare la adresa politicienilor PSD. În condițiile descrise mai sus, unii dintre aceşti indivizi iresponsabili și-au adus și copiii (există filmări şi fotografii în sesul acesta, făcute chiar de ei) pe care i-au ținut în frig și pe care i-au obligat să asiste la o manifestație agresivă. Cei mici au fost expuși unui eveniment nepotrivit pentru ei, care i-ar fi putut pune în pericol. Comportamentul protestatarilor ne-a determinat să facem apel către organele de siguranță și ordine publică, însă în ciuda insistențelor, nimeni nu a intervenit să reinstaleze ordinea de drept. Manifestațiile acestor indivizi continuă și la această oră. În fața sediului partidului aceștia au postat pancarte și deranjează activitatea celor aflați în sediul PSD Sibiu dar și pe oamenii care sunt în zona Pietei Mari din centrul Sibiului, la Târgul de Crăciun. Ne întrebăm ce s-ar fi întâmplat dacă astfel de indivizi s-ar fi manifestat abuziv și agresiv într-o zonă atât de expusă, într-un oraș european? În ce fel ar fi reactionat autoritățile dacă la Londra sau la Bruxelles un grup de 20 de oameni ar fi demonstrat fără autorizaţie şi şi-ar fi ținut copiii mici în frig și ar fi proiectat mesaje pe clădirea unei institutii cu ajutorul unui proiector racordat ilegal la rețeaua publică de electricitate? Ne mai întrebăm cum ar fi reacționat autoritățile din România dacă susținătorii PSD s-ar fi adunat în fața unui sediu de partid sau în fața unei instituții publice, primărie, consiliu județean din Sibiu și ar fi protestat fără să aibă autorizație? Vă reamintim că PSD Sibiu avea pregătite săptămâna trecută mitinguri de susținere a măsurilor guvernamentale, dar a ținut să respecte momentele triste prin care zilele acestea trece Casa Regală a României și a renunțat la manifestațiile de stradă, așa cum era și firesc în zilele de doliu pentru țara noastră. Facem apel către autorități și le cerem să intervină de urgență astfel încât legea să fie respectată și aplicată. Nu este normal să nu ne simțim în siguranță într-un oraș european în 2017!”

Sursa foto: Facebook / Vă vedem din Sibiu

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

87 comentarii

Bsi_Hermannstadt

Acum 3 ani

Dar noi toti cum ne simtim dupa eliberarea atator infractori penali, ca ati eliberat cu miile ? Asumati-va deciziile si curaj sa iesiti in strada sa explicati protestatarilor toate masurile pe care le votati.. curaj!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@bsi

Acum 3 ani

Au fost explicate ! Dar nu despre asta e vorba, ci despre rautatea acestor oameni , care instigă la violenta !
Raspunde

Zumz

Acum 3 ani

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Stati un pic sa-mi trag sufletul.... :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) !!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Simion

Acum 3 ani

Foarte bine, sa intervina jandarmii ca sunt platiti din banii nostri!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

ToTo

Acum 3 ani

Dati cu apa pe ei tu-le muma-n cur de șoroșiști, ca și așa nu avem statui de gheață in târgu de crăciun. ;-))))) file-ar proteveu si digiteveu al dreq sa le fie.
Raspunde

tara secretarelor din zone neculturalizate

Acum 3 ani

ooo, jandarmii sunt baieti destul de educati. Sa nu vina ghibola de la prefectura, sa vezi atunci omor
Raspunde

...

Acum 3 ani

tu esti platit cu banii nostri, iei ajutoare sociale din banii nostri
Raspunde

Gâscanul

Acum 3 ani

Mesaj defăimător proiectat "Îndrăznește să crezi"
Raspunde

yoy

Acum 3 ani

mai defaimator ca "va vedem" nu exista :)))))))))))))))))
Raspunde

mda

Acum 3 ani

dar cine se simte in siguranta cand e PSD la guvernare?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@mda

Acum 3 ani

Suntem f multi cei care suntem in siguranta cu PSD la guvernare. Iti vand un pont, stai prin preajma si numara-ne cand IESIM NOI IN STRADA !
Raspunde

...

Acum 3 ani

dragnea si tariceanu
Raspunde

HH

Acum 3 ani

Astia chiar nu au simtul ridicolului :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Raspunde

Alex B

Acum 3 ani

Oamenii considera ca sediul PSD e o entitate care trebuie tinuta sub observatie :), pasnic, legal, civilizat. Stam acolo la povesti exact cum am fi stat in parc sau in piata mare la un vin. Va vedem :)
Raspunde

un sibian

Acum 3 ani

tocmai m-au convins sa merg si eu de garda in fata PSD. In calitate de cetatean roman, am dreptul sa stau oriunde vor muschii mei pe domeniul public si nu unde convine hotilor penali din PSD! "Sibienii îşi doresc să trăiască în siguranţă" asa e. Si ma simt in siguranta fara psd la guvernare, sau macar fara Dragnea la conducerea PSD! jigodiile pesediste au tupeu si la nivel local.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Nicolae

Acum 3 ani

Nu toți PSD isti sunt penali, precum nu toți liberalii și USR istii sunt oameni cinstiți.Precum nu exista pădure fără uscaturi așa nu este partid fara penali.Voi sunteți UNELTELE DEZBINATORULUI NAȚIONAL care vrea Guvernul Meu,OK!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@sibian

Acum 3 ani

Despre asta este vorba, despre rautatea voastra , sorosisti imputiti. Intr-un stat in care se respecta legea , acum erati toti zburataciti si la bulau, de va iesea pe nas cheful de a mai sta voi ca popandaii prin locuri publice.
Raspunde

ceata lui pitigoi

Acum 3 ani

Dupa cum arata bugetul alocat Sibiului pentru anul viitor de la guvern, deducem ca alde psd-istii sibieni sunt insignifianti inclusiv ptr aia de la putere deci nu au de ce sa se simta amenintati. Importanta este simbolistica sediului lor iar daca aveau un minim de inteligenta si decenta , se puteau declara solidari cu oamenii care stau acolo un frig si pricipiile civice ptr care fac asta.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Z(i)Aru'

Acum 3 ani

Cam incitați...!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

mos gerila

Acum 3 ani

si inainte de 89 totul era roz, aceeasi oameni de atunci care faceau rau fac rau si azi, o sa ii puteti inlocui cu altii poate si mai rai. urmatoare haita de hiene asteapta randul la ospat, totul pe spinarea prostilor si naivilor care cred in Santa Claus in loc de Mos Craciun, oare ce inseamna Mos si ce inseamna Craciun ? aflam la solstitiu.
Raspunde

Andrei Hosu

Acum 3 ani

Cum sa va simtiti in siguranta cand in PSD sunt numai penali . Sunteti in stare sa va vindeti pana si bunicile . Ati eliberat pe cei asemenea voua care erau in puscarii. Cum sa va simtiti in siguranta ? ...dar cel mai grav este ce ne enervati din ce in ce mai tare , pe noi , pe americani , pe europeni . Sa fiu vierme nici eu nu m-as simti in siguranta .
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@hosu

Acum 3 ani

Pai tu esti un vierme.
Raspunde

Astha

Acum 3 ani

Cu infractorii pe cate i-ati eliberat va simtiti in siguranta?? Europeana? Faceti referire la fondurile europene pentru care este anchetat prea maritul conducator?? Ca alt sens alt cuvantului european nu cred ca mai cunoasteti. Nu v-ar fi rusine!!!
Raspunde

biciclist

Acum 3 ani

Record de minciuni intr-un singur comunicat. Sunteti jalnici pesedeilor..
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@biciclist

Acum 3 ani

Ba, tu du-te si te trateaza -te ca ai probleme mari. Exista medicamente ptr boala ta , psd - ul le-a pus pe lista de gratuite, asa , ca ptr tine.
Raspunde

Nelu Beflan

Acum 3 ani

Mai scriu odata pentru ca cred ca ori mi-ati sters comentariul initial, ori s-a fuserit netul: Mie nu imi place Razvan Exarhu. De exemplu mergeam cu masina azi dimineata si are emisiunea aia la radio. Tin sa precizez ca nu ma intereseaza ce face el in timpul liber; chiar e irelevant ca s-a dat cu schiurile. Pune domle muzica sa se trezeasca lumea inspre munca, nu o tine cu povestile alea de zici ca esti soacra-mea! Rusine Radiodifuziunii in general!
Raspunde

clau

Acum 3 ani

Inca o confirmare ca sunteti meseriasi in ceea ce faceti....MINCIUNA. Asta si furtul banului public. Gunoaie pana la capat. VA VEDEM.
Raspunde

zzz

Acum 3 ani

s-a trezit trif, dihorul incruntat oare la Bruxelles si la Londra ce ar fi patit infractorii mici care "ii sprijina" pe infractori mari in fata parchetului (DNA)? asking for a friend...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@zzz

Acum 3 ani

Ba gunoiule, la Londra treceau cu senilele peste ei. Tu esti in cloaca infractorilor pdl/ pnl, baaaa, mai usor cu pianul pe scari.
Raspunde

cristi

Acum 3 ani

eu credeam ca statul e responsabil de siguranta publica. daca nu va simtiti in siguranta inseamna ca statul - cel pe care-l conduceti voi - nu-si face treaba. iesiti si voi in strada si manifestati impotriva guvernului, pentru siguranta :). cata demagogie :) cine va mai crede, ... ? putina rabdare si veti fi in siguranta, foarte in siguranta unii dintre voi :) ... cei care nu luati cu suspendare
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@cristi

Acum 3 ani

Vom iesi, stai linistit ! Spre deosebire de voi , noi respectam memoria regelui !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zoldi Tibor

Acum 3 ani

Va rog nu-i deranjati pe oamenii"presedintelui'!Va rog nu-i intrebati de d-nul Johannis.care este condamnat in civil pentru ca si-a insustt o casa"cu buna stiinta'.cum scrie in hotararea definitiva cu acte false.Vedem gunoiul gunoiul numai din ochiul altora.dar din ochiul nostru nu-l vedem!Bineinteles acuma urmeaza stergerea postarii din cauza raitingului negativ.Dar noi asa suntem cu dreptatea.dar cand altcieva are o alta parere ests PSD-ist.este pensionar.este analfabet.Asa noua ne place cu democratia.dar numai cu ceea ce ne place noua!Noi suntem intelectuali.iar ceilalalti nu vor binele tarii.Cata ipocrizie!
Raspunde

Willi

Acum 3 ani

Nu trebuie sa ai doctorate furate sa-ti dai seama cum s-au imbogatit indivizi precum Dragnea si Tariceanu. FELICITARI SI RESPECT CELOR CARE-SI PETREC SERILE IN FATA PSD!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

ToTo

Acum 3 ani

Băi nene da , ai dreptate Dregnea, tăriceanu, si poate inca cativa din PSD S Sau Alde au furat. Dar pentru asta există masina specială de sortat, adică VOTUL, nu inseamna ca TOT PSEDEU E HOȚI , trebuie să guverneze EI pt ca EI AU CELE MAI MULTE VOTURI, cu toată hoția din diaspora facuta de statul paralel, nu au putut fi învinși. Deci VIVA LA PSD, la treaba.
Raspunde

Alzara

Acum 3 ani

Willi...ia mai da-ti doua palme,idiotule! Numai pe cei 2 iivezi orbule? Ai uitat cat au furat jigodiile pdl-iste,pnl-iste intre 2005-2014 in frunte cu boul chior betiv basescu?? pe aia nu-i mai blamezi retardule spalat pe creier de soros(alt mare nemernic)??????
Raspunde

Ioan

Acum 3 ani

Fratilor, nu mai respirati ! PSD istii se simt agresati ! Chiar si respiratia noastra ii deranjeaza ! :-) Nu pot sa cred ca ne considera ,in continuare, redusi mintal ! Probabil asa se explica nr mic de voturi pe care il ia PSD ul in SIbiu ...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Jean Limbasan

Acum 3 ani

Pai ii deranjeaza, mai spalati-va pe dinti!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

nikitrans

Acum 3 ani

Cand va citesc comentariile mi se face scarba. 1. Cei din sediul PSD Sibiu nu voteaza acele legi ca nu sunt parlamentari. 2. Poate nici lor (ca cetateni) nu le convin unele decizii dar .... te supui majoritatii. 3. Cand va dau .... si v-au dat de cand e guvernarea PSD v-a placut. Nu ati refuzat ca era de la PSD. 4. Cum a ajuns PSD la putere????? Ca au fost alesi de majoritate. Asa ca ... fratilor mergeti la munca si ladati astea. Si stiti ce e mai grav????? 90% din manifestanti habar nu au de ce sau pentru ce protesteaza.
Raspunde

Mihai

Acum 3 ani

90% din protestatari nu stiu pentru ce protesteaza? :)))))))))))))) cred ca oameni aia din strada au destula scoala ca sa stie pentru ce sunt acolo. Putem sa ne gandim la oamenii de cultura care au iesit in strada si sa judecam (vezi Mihai Sora daca acel nume va spune ceva). Oamenii aia ies in strada dupa 8-10 ore la lucru. Nu vor pomeni electorale si nu pot fi cumparati ca masa de manevra. Vor doar un stat in care lucrurile sa fie cinstite, in care legile nu sunt doar ca sa scape spatele unor hoti dovediti deja cu condamnari. Vor sa munceasca si sa isi plateasca in continuare taxele la stat si sa vada apoi ca in spitale sunt medicamente, ca avem drumuri si ca la pensie nu o sa afle ca mor de foame pentru ca a golit PSD visteria. Din pacate nu pot spune acelasi lucru de oamenii carati cu autocarele la diverse activitati PSD care nu stiu nici de ce sunt acolo, nici pe cine sustin. Stiu doar sa zica ca PSD le-a dat.
Raspunde

#Ajunge cu pesede

Acum 3 ani

1. Asta în mod sigur, cei din sediul pesede sint susținătorii direcți ai ai cel2ir care votează - și locurile de baroni dracniști sunt limitate 2. Teoretic sunt în politică ca să aibă o pozitie publică cinstită. Practic sunt slugi de partid care așteaptă și pupă-n dos să prindă la ciolan 3. Nu știu ce ai primit tu de la pesede dar eu mai mult am dat. Si nu asta e problema dar de văzut nu vad nimic de banii ce ii tot dau. 4. Da, au fost aleși de majoritate celor ce s-au prezentat la vot.
Raspunde

...

Acum 3 ani

"În ce fel ar fi reactionat autoritățile dacă la Londra sau la Bruxelles" - acolo nu e nevoie de autorizatie pentru miting, acolo e democratie, fiecare are dreptul la cuvant....voi cu mentalitatea vostra bolsevica traiti intr-o alta lume, paralela. voi sunteti statul paralel. comunistilor!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Jean Limbasan

Acum 3 ani

Da protesteaza, cetateanule. Nu inseamna ca te va si baga cineva in seama...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

nikitrans

Acum 3 ani

Pentru "Ajunge pesede" si pentru toti ceilalti. Este adevarat ca au fost alesi de majoritatea celor care s-au prezentat la vot ... DAR .. cei care nu s-au dus la vot nu au nici macar dreptul sa comenteze. Mergeti la vot fratilor si alegeti ce vreti. Si legat de nemultumirile voastre, si ale mele de altfel, puneti mana si scrieti petitii cu nemultumirile, adresate guvernului, in loc sa stati in fata sediului local de partid. desigur pentru asta trebuie sa sti exact ce vrei si sa mai sti si sa scrii.
Raspunde

...

Acum 3 ani

niki trans....ce cauti in sibiu? stai acolo in valcea ta daca nu-ti place aici...
Raspunde

Bla bla

Acum 3 ani

Dar tu STII sau STI ??? ca poate redactezi tu petitia si poate o si duci !
Raspunde

R

Acum 3 ani

Draga PSD ............Nici eu nu ma simt in siguranta cu voi la BUTOANE !!!
Raspunde

pcl

Acum 3 ani

Din păcate nu văd aici decât mesaje dușmănoase, mesaje pline de ură. Credeti că fac bine acestui popor atât de blestemat, blestemat si blamat de proprii cetățeni? Păcat, românul trebuie să fie unitar, unit, înfrățit. Au gresit unii, alții trag, câțiva greșesc azi si gresesc mult.
Raspunde

Jakob

Acum 3 ani

PSD - isti cacaciosi, slugi nemernice ale penalului Dragnea si viermelui Tariceanu!!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Oli

Acum 3 ani

Ma-ta-i sluga nemernica, potaie!
Raspunde

Jimmy

Acum 3 ani

Daca se simt amenintati sa-si mute sediul din centru pe la periferie, pe undeva pe langa groapa de gunoi!
Raspunde

m

Acum 3 ani

Există PSD în Sibiu ? Hmm, mă duc și eu acolo de veghe, acum că am aflat. Ii deranjează câteva zeci? Hai sa fim câteva mii. Autorizație? Pt ce, că am chef sa dau ture prin piata și să mă uit la sediul PSD? E orașul meu și stau unde vreau eu pe spațiul public pietonal și mă uit la ce clădire vreau eu.
Raspunde

Alzara

Acum 3 ani

Mergeti bai barbosilor la munca ,nu mai dardaiti de frig acolo ca niste penneri drogati/beti! Chiar nu va dati seama ca nu realizati nimic ,absolut nimic? "Cainii latra...ursul trece..."!
Raspunde

Vicol Robert București

Acum 3 ani

Domnilor de la P.S.D. Sibiu , dumneavoastra si cladirea aceea nu sunteți decât un partid mic ce fac zid in jurul colegilor infractori . Instituție este Președintele României , Regele Mihai . Voi?....Niște simpli pe care bunul plac , mațul , cioarda , marlania vă caracterizează în general .
Raspunde