Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Dragnea: Persoanele cercetate penal pot face parte din Guvern. Ținem cont de voturile românilor

Ștefan Dobre
4
psd-sibiu-dragnea-20-97hu

Liderul PSD Liviu Dragnea a precizat, luni, după şedinţa CExN, că membrii PSD cercetaţi penal pot face parte din viitorul Cabinet Dăncilă, el arătând că social-democraţii au decis să îşi facă ei înşişi Guvernul şi nu alte instituţii.

Publicitate
Publicitate

Conform Mediafax, întrebat dacă membrii PSD cercetaţi penal pot face parte din viitorul Cabinet, Dragnea a răspuns: „Da”.

Chestionat de ce nu se vor respecta criteriile de integritate dorite de fostul premier Tudose în privinţa miniştrilor, şi care au dus la demisiile miniştrilor Rovana Plumb şi Sevil Shhaideh, Dragnea a răspuns: „Am hotărât să ne facem noi Guvernul, şi nu alte instituţii”.

Publicitate

Întrebat dacă prezenţa lui Paul Stănescu în Guvern depinde de decizia ÎCCJ de joi, Dragnea a reiterat răspunsul anterior:

 „V-am spus că am hotărât să ţinem cont de voturile românilor din decembrie anul trecut şi să ne facem noi Guvernul”.

Surse politice au precizat, anterior, că este posibil ca Rovana Plumb să revină în Guvern pe postul de vicepremier fără portofoliu. Rovana Plumb şi Sevil Shhaideh au demisionat din Guvernul Tudose, în octombrie, ca urmare a unei anchete DNA.

DNA a cerut, recent, instanţei supreme redeschiderea unui dosar pe numele vicepremierului Paul Stănescu, care vizează fapte din 2010, dosarul fiind anchetat anterior de DNA Craiova şi închis în 2013. Primul termen va avea loc pe data de 25 ianuarie.

Publicitate
Publicitate

Ștefan Dobre
Ștefan Dobre

Administrație

0724 605 815

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

4 răspunsuri

  1. Avatar lol
    lol

    Cum ar veni treaba, romanii au votat penalii, romanii sa-i sprijine in guvernare…pui lupul paznic la oi, asuma-ti asta!

    8
    3
    1. Avatar @lol
      @lol
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      3
      7
  2. Avatar NU mai ... #rezist
    NU mai … #rezist

    Minunaților

    12
    4
  3. Avatar Camelian Propinatiu
    Camelian Propinatiu

    E o noutate. Pesemne unii colegi de partid se gândesc că dl Mazăre ar călători mai mult, la Externe, decât dl Meleşcanu, realizând contacte benefice.

    1
    1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate