Vineri,
02.12.2022
Parțial Noros
Acum
3°C

FOTO Responsabilii de deszăpezire: “s-a procedat ca la carte“. Meteo: “ninge până diseară“ | ACTUALIZARE

FOTO Responsabilii de deszăpezire: “s-a procedat ca la carte“. Meteo: “ninge până diseară“ | ACTUALIZARE

Ninsorile care au început în noaptea de joi spre vineri vor continua toată ziua, anunță meteorologii sibieni. Pe străzile orașului circulația se desfășoară cu dificultate. “Deszăpezirea s-a făcut «ca la carte»“, spun cei responsabili de deszăpezire.

ACTUALIZARE 14:15 Zăpada de pe străzile principale ale orașului s-a topit, iar circulația se desfășoară în condiții bune. La fel, au revenit la condiții mai bune și străzile secundare.

deszapezire 1

Știre inițală

Zăpada a început să cadă peste Sibiu în jurul orei 03:30, iar ninsoarea va continua până la noapte, apreciază meteorologii sibieni. “Cantitățile de zăpadă vor scădea spre seară. Dacă de dimineață avem la Sibiu aproximativ cinci litri pe metru pătrat, pe parcursul zilei acestea se vor diminua către trei litri pe metru pătrat. Sâmbătă, temperaturile maxime vor fi de cel mult trei grade, deci cel mai probabil zăpada se va topi de duminică încolo, când temperaturile cresc simțitor“, apreciază meteorologii sibieni, contactați de Turnul Sfatului. Sudul județului Sibiu este sub cod galben de ninsori până vineri seara, la ora 20:00.

Deszăpezire făcută “ca la carte“

Circulația pe străzile orașului se desfășoară cu dificultate, iar reprezentanții societății de deszăpezire recunosc faptul că există o diferență între modul în care au acționat până acum și intervenția din noaptea trecută. Diferența este că, de această dată, au aplicat prevederile normativului referitor la deszăpezire, spun reprezentanții societății Terra Building. “Toate mașinile sunt pe teren, dar ninge. Spre diferență de celelalte ninsori din iarna aceasta, nu am mai făcut exces cu materialele antiderapante. Normativele spun că materialul antiderapant trebuie împrăștiat înainte de începerea ninsorii și după ce aceasta se oprește. Noi am dat cu material antiderapant înainte de a începe ninsoarea din această noapte și acum pe teren sunt mașinile cu pluguri. După ce se oprește ninsoarea vom da iarăși cu material antiderapant și se va topi totul. Discutăm de o situație de câteva ore. Pe teren sunt cinci mașini mici și cinci mari, plus mașina de Păltiniș“, declară reprezentanții Terra Building, contactați de Turnul Sfatului.

alba iulia zapada 2 Circulația e dificilă indiferent că se desfășoară pe artere principale sau printre blocuri

Sursa citată mai arată că decizia de a respecta normativul în materie de deszăpezire ține și de faptul că iarna este pe sfârșite și că stocul de materiale este suficient. “În cazul celorlalte ninsori dădeam cu material antiderapant tot timpul, inclusiv când ninge. Acum material antiderapant este suficient, lumea nu trebuie să își facă niciun fel de griji. Avem stocuri suficiente inclusiv pentru poleiul anunțat pentru noaptea de mâine“, mai declară reprezentanții Terra Building.

Reprezentanții Primăriei Sibiu, pe de altă parte, au emis un comunicat de presă în care oferă date ușor diferite. “Echipele firmei de deszăpezire intervin în teren de la miezul nopții, de când a început să ningă. În prezent (aprox. ora 08:30 – n.r.) se intervine în oraș cu nouă autospeciale cu plug pentru a îndepărta cei peste zece cm de zăpadă depusă. Pe principalele artere, pe poduri și în pante s-a intervenit deja, utilajele continuând activitatea în teren“, susțin reprezentanții administrației locale într-un comunicat de presă remis redacției Turnul Sfatului.

“Nu au deszăpezit deloc“

Turnul Sfatului a contactat și un responsabil din cadrul fostei firme care asigura deszăpezirea orașului, cei de la Schuster & Co Ecologic. Părerea lui este că activitatea de deszăpezire în ceea ce va fi – cel mai probabil – ultima ninsoare din acest an a fost una slabă. “Mai ales în condiții de cod galben, trebuia făcută o amplă mobilizare și să iasă pe sector cu mașinile. Când tu știi foarte bine că ai în oraș vârfuri de trafic la opt dimineața, la două după-amiaza și pe la cinci-șase, știind că va ninge trebuie împrăștiat material antiderapant înainte de fiecare vârf de trafic. Dacă era împrăștiată sare cum trebuie înainte de a veni vârful de circulație de la ora opt dimineața, mașinile care intrau în trafic ar fi amestecat zăpada cu sarea și alta era situația. Având în vedere că nu e foarte frig, minus două grade, sarea ar fi topit zăpada aceasta. E o zăpadă încărcată de apă, ar fi fost simplu de îndepărtat. Dar, acum, pe multe străzi nu s-a trecut deloc cu plugul, asta se vede cu ochiul liber“, declară, pentru Turnul Sfatului, una din persoanele care a lucrat la deszăpezirea străzilor în ultimii ani.

Notă: În urma publicării articolului, reprezentanții Schuster % Co Ecologic SRL au dorit să se delimiteze de declarațiile fostului lor angajat, citat de Turnul Sfatului în prezentul articol. “Firma «Schuster & Co Ecologic» SRL, prin administrator special Gheorghe Barbu, se delimitează ferm de declarația unui «fost responsabil cu activitatea de deszăpezire» din cadrul firmei, evocat în articolul «Responsabilii de deszăpezire ...», postat astăzi,  23 martie 2018 în ediția online a ziarului Turnul Sfatului", se arată într-un mesaj transmis redacției.

turnului zapada

Trafic blocat pe alocuri

În special prin intermediul rețelei de socializare Facebook, numeroși sibieni și-au exprimat nemulțumirea de modul în care se desfășoară deszăpezirea în Sibiu. Pe pagina Info Trafic Sibiu a fost anunțată blocarea traficului în Valea Aurie, unde un autobuz nu a mai putut urca panta străzii Luduș către Calea Dumbrăvii (zona Școlii de câini). Nici în alte zone din oraș nu s-a circulat mai bine. “Am făcut jumătate de oră cu taxiul pe un drum pe care de obicei făceam zece minute. Și, preventiv, am plecat și în jur de 07:30, nu la opt fără un sfert, ca de obicei. E dezastru pe străzi“, spune Andreea Boilă, o femeie de 30 de ani, al cărei traseu este în oraș.

Nici căile care leagă Sibiul de Zona industrială vest nu sunt în condiții mai bune. “Pe viaductul Kogălniceanu nu e curățat deloc. Traficul e foarte aglomerat și îți e foarte greu să oprești în pantă. E dezastru. Iar pe Calea Șurii Mici chiar nu pare că mai ești în oraș. Toată zăpada ninsă, pe toată o găsești pe drum“, descrie Mihai Mielian, sibian de 33 de ani.

Mai aglomerată ca de obicei a fost, vineri dimineața, și intrarea în Sibiu dinspre Cisnădie. Pe centura Sibiului cu profil de autostradă, în schimb, deszăpezirea a funcționat mai bine.

zapada strazi cantemir raului zapada ocnei zapada piata mare zapada

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

42 comentarii

I.S

Acum 4 ani

Salut moderarea comentariilor, sper sa rariti postacii instigatori. In al doilea rand nu s-a deszapezit nimic, zapada s-a batatorit si e GHEATA peste tot. Atentie maxima pe drumuri in orasul nimanui.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Marius Enescu

Acum 4 ani

Care provocatori bah, aia care nu-s de acord cu tine? Ti-ai dracu' de fascisti!
Raspunde

bataie de joc la adresa sibienilor

Acum 4 ani

"ca la carte" ?? Dupa ce te chinui sa traversezi orasul pe strazi necuratate (si la ora 8 nu vezi un plug cel putin in jumatate de oras) si ajungi la servici si vezi declaratia drumarului astuia platit din banii nostri, te enervezi si mai tare. Trebuie sa fii dus cu pluta sa zici asta. Sper ca d-na Fodor se pregateste de un sepukku onorabil – ma refer la demisie evident.
Raspunde

Cristi

Acum 4 ani

Asa se intampla cand te apuci sa faci deszapezire fara un studiu de impact, un studiu de trafic si un studiu de oportunitate.
Raspunde

Claudiu

Acum 4 ani

Rusine Primaria Sibiu!!!!. Rusine Terra Building. De la ora 7.00 am circulat prin Sibiu pana dupa 8.30 si e dezastru. Nu s-a dat cu nimic . Daca era sare data din timp se topea zapada ptr ca e apatoasa si afara nu e cald....
Raspunde

Sorin

Acum 4 ani

Rusine??? De ce? E frumos. Asta este Sibiu. O comuna . Atit se vrea. Fodor are oricum acoperire.Anul trecut Primaria a intocmit un caiet de sarcini( cerinte de utilaje performante, variate ca marime si functionalitate si in numar suficient) pentru deszapezirea Sibiului,iar la licitatie nu s-a prezentat NIMENI! NICI O FIRMA! Motivul? Cerinte prea multe, prea stricte si prea sofisticate pentru catunul numit Sibiu! Atunci, Fodor ar fi trebuit sa incheie contracte de deszapezire ca si pina acum , dar cu mai multe firme, nu numai cu una , pentru o acoperire optima si in timp util pentru intreg orasul. Pentru asta insa trebuie un pic de minte, vointa, bun simt, simt practic si pragmatic, spirit organizatoric si gospodaresc, calitati pe care Fodor si cei din Primarie nu le au!!!
Raspunde

Konig von Siebenburgen

Acum 4 ani

Suntem sibieni mandri si fericiti pentru ca am votat-o pe doamna Fodor! Ea reprezinta simbolul competentei, proiectelor de anvergura, modernizarii orasului, constructiei de noi drumuri, reabilitarii zonelor istorice, constructiei de scoli si gradinite, adaptarii orasului la economia acestui mileniu prin crearea conditiilor ca toti cei care vin in Sibiu sa isi gaseasca locul numit acasa. La Sibiu e randuiala si profesionalism nemtesti! La Sibiu e bine!!!
Raspunde

Dany

Acum 4 ani

Tu esti bine????
Raspunde

hmmm

Acum 4 ani

Pe Strada Rahovei si Strada Semoforului la 8.30 era gheata pe jos. Nici urma de material antiderpant sau de plug. Nu inteleg cum pot sa minta cu nerusinare, dar se pare ca devine o obisnuinta la alesii locali sau ai tarii sa minta cu nerusinare
Raspunde

Konig von Siebenburgen

Acum 4 ani

La cati bani stau nefolositi de doamna primar si aparatul ei administrativ (zeci de milioane de euro), in covorul asfaltic ar trebui sa se monteze sisteme de incalzire care sa fie activate cand ninge sau e polei! Sa ai excedent bugetar si sa iei credite pentru cele cateva lucrari din oras, asta inseamna sa fii ****** si expirat intelectual de ceva vreme!
Raspunde

un curios

Acum 4 ani

Doamna primar are cazarea in primarie sau a venit la service cu senilata?
Raspunde

un curios

Acum 4 ani

serviciu
Raspunde

Unde nu-i cap...

Acum 4 ani

Rușine MINCINOȘILOR din PRIMĂRIE. Nu a fost absolut deloc dezăpeziț. Ar trebui să ne postăm în fața Primăriei la fel ca în fața PSD-ului; femeia asta trebuie să-și dea demisia.
Raspunde

Firma Schuster & Co Ecologic SRL

Acum 4 ani

Firma "Schuster & Co Ecologic" SRL, se delimiteaza ferm de declaratia unui "fost responsabil cu activitatea de deszapezire" din cadrul firmei, evocat in acest articol.
Raspunde

coasa neagră

Acum 4 ani

Dacă s-a acționat ca la carte, in baza dreptului fundamental la informare, vă rugăm să publicați CARTEA după care s-a acționat sau măcar titlul, sau pagina de internet unde poate fi găsită. Ori este vorba despre o carte de joc. Sau de tarot ?
Raspunde

Vasile

Acum 4 ani

carte de colorat
Raspunde

Sorin

Acum 4 ani

A vrut sa spuna carte de bucate, adica deszapezirea este VARZA: Omul a vorbit codificat.
Raspunde

Andrei

Acum 4 ani

Carte de bucate. Deszapezirea fiind varza, omul a vrut sa vorbeasca codificat.
Raspunde

Treziti baba

Acum 4 ani

Vezi ce se intampla Doamna Viceprimar Bokor? Asa e cand faci intelegeri "pe din dos" cu prietenii de la Terra Building. Acum trageti ponoasele. Poate ca-si va face si DNA-ul timp pentru voi, s-au adunat prea multe.
Raspunde

totul e minciună pură

Acum 4 ani

Primaria zice in concluzie ca totul e perfect. OK, ies cu masina in trafic, vine alta care derapeaza si ma tamponeaza. Politia stabileste că ăla a derapat din cauza zăpezii. Si iata ce ne spune art. 244 Cod penal . : Inducerea in eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase ...în scopul de a obține pentru sine sau pentru altul un folos meterial injust, și daca s-a pricinuit o paguba , se pedepsește cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani. Deci minciuna o avem, folosul injust îl avem- adica cei de la Terra isi iau banii degeaba, paguba o avem, că mi-a lovit masina . Cine face puscarie in aceasta speță ?
Raspunde

Andrei

Acum 4 ani

Nimeni nu face puscarie pentru nimeni du da pe nimeni in judecata. De accea isi si permit sa minta si sa faca ce si cum fac, atit Primaria cit si serviciile din subordine si toate firmele care au contracte cu Primaria pentru prestari de servicii publice.
Raspunde

Free-ag

Acum 4 ani

Doamna Primar poate vă amintiți că "iarna nu e ca vara" . Dezapezire 30% plăți către tera building 130% .
Raspunde

Gigi

Acum 4 ani

Bai fratilor asta de la Terra e normal la cap....Chiar atat de tampiti ne crede.... Asta-i si pozitia D-nei Primar???? Batai de joc....Macar putea sa taca!!!!!
Raspunde

Andrei

Acum 4 ani

Da, ne crede timpiti, fraieri si lipsiti de reactie, atita timp cit nu sunt actionati in judecata si ne rezumam la comentarii in ziar.
Raspunde

Micu M

Acum 4 ani

Salut moderarea comentariilor!!!
Raspunde

Rafila Susai

Acum 4 ani

Salut stalinismul!
Raspunde

Cosmin

Acum 4 ani

Iesiti (moderat) si va maturati zapada din fata blocului/casei, nu va scad gradele de nesimtiti ce sunteti ca numai stiti sa criticati.
Raspunde

Andu

Acum 4 ani

Ca pieton pe strada azi am ajuns cu apa in papuci pana la genunchi. Nu s-a dezapezit nimic, masinile stropeau pietonii si copii in drum spre scoala. Dezastru la fiecare trecere de strada, in statiile de autobuz, greu, cu un gust amar am fost toata iarna cu dezapezirea, cu acelasi gust raman si la ultima ninsoare. E dezastru. Abia astept alegerile, am adunat muulte.
Raspunde

sofer

Acum 4 ani

voi glumiti !!! ca la carte ?? daca era ca la carte nu se trebuia sa ai masina echipata cu senile !!! oare cei care se ocupa de dezapezire se uita la meteo ??? sunt siteuri cu asa ceva, plus ca ANM (Administraţia Naţională de Meteorologie) a emis avertismente !!! chiar nu lea citit nimeni si acum primaria vine si spune ca a amendat firma de dezapezire cu cativa banuti. nu este nimeni in primaria aia sa puna piciorul in prag ?? pana acum fiecare spala mainile altuia si noi platim impozit
Raspunde

Casa

Acum 4 ani

Auzi si la aia ca se delimitează, ce sa spun acum ligem bilide, pai are omul dreptul la opinie, cr va tot formaluzati atât, ne-am de sluga pai daca așa e așa e care e problema. Veneam pe Bulevardul Mihai Viteazul si am văzut autobuzul 22 în statie a oprit la 2 metri de trotuar di o femeie în vârstă că da ajungă să poată să urce a intrat prin apa care ii ajungea până la genunchi, trist.
Raspunde

consultant

Acum 4 ani

Propun sa facem o expozitie foto tematica : Sibiul Iarna sub zapada , Sibiul offroad pe strazi desfundate si de pamant, copii sibiului fara loc de jaoca, transportul in comun la sibiu . Vernisajul expozitiei va avea loc la primarie in campania electorala si invitati sa vorbeasca chiar FDGRistii si PNListii in cauza. Sa ne explice chiar ei imaginile.
Raspunde

Casa

Acum 4 ani

Scuze am scris de pe telefon si eram si nervoasa , așa că scuze pentru greșeli dar se înțelege ce vreau să spun.
Raspunde

Niki Frauda

Acum 4 ani

Vom face și deszăpezirea, dar nu așa repede, ci pas cu pas. Săptămâna viitoare vom face un studiu, apoi îl vom supune dezbaterii, iar apoi, prin luna mai, vom deszăpezi ca la carte. Mă întreb ce-ar fi făcut Primăria dacă ar fi fost viscol, ca în alte județe ?
Raspunde

Ale

Acum 4 ani

Pai la ora 11 smecherasul de la terra se plimba cu gipanul p stradute p la politie si vedea k e doar gheata p jos dar nu are nici un stres..rusine suntem de vina k am votato p doamna Fodor care e prietena de familie cu cel de la terra..
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

OG

Acum 4 ani

Fantastic, iar a nins cu zapada care se asterne pe jos. Numai in Sibiu s-a mai vazut una ca asta. Ba nu, la fel (sau mai rau) era in Brasov pe la 10, in Sinaia ceva mai tarziu ... Astia speriosii, ia mutati-va in tarile calde, unde se pare ca v-au nascut mamele voastre, de n-ati mai vazut zapada. Mimozelor!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Nicoleta din V Aurie

Acum 4 ani

Bine ca la noi in V Aurie a fost dezapezit si curatat ! Bravo PRIMARIA !!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Harrald Weiss

Acum 4 ani

Bravo Frau Fodor. Nu luati an seama toate postirile rauvoitorie care spune urat despre ce faci la Sibiu. Noi te sustinim. Mit freundlichen Grüßen aus München.
Raspunde

Orice cetatean obiectiv

Acum 4 ani

pietonii erau inaintea tuturor masinilor si a proprietarilor lor !!! Atentie pentru alegatorii dnei Primar (16 %)!
Raspunde

Ridichie Iglesias

Acum 4 ani

Totul merge ca La Carte in orasul Sibiu,dar cred ca cartea e dama de pica de la jocul de carti. In oras comanda ciobanii imbogatiti si ceilanti doar executa. Treaba merge struna,pardon ca la carte.
Raspunde

CÃTÃ

Acum 4 ani

SIBIU........marele "oraș european"....luat din pe nepregatite in fața nonsorii abundente.....in nota obișnuită ca de obicei...dimineață a fost jale....mai ales pe străzile secundare....dar se pare ca "oficial" s-a făcut totul "ca la carte" !!!
Raspunde

dorel

Acum 4 ani

S-a patinat pe cele mai mici pante cum este cea de la teatru spre alba iulia. Plecarea de la semafoare se facea cu dificultate din cauza patinarii rotilor. Rusine celor care trebuiau sa se ocupe de dezapezire. Traficul este ingrozitor oricum dar in conditiile acestea a fost.... Fara cuvinte. Daca se incalzeste trebuie sa iesim cu bicicleta poate ne strecuram mai repede pe carosabil
Raspunde

Limpi Gavi

Acum 4 ani

Aduceti-va aminte ca si la ninsoarea trecuta nu au dezapezit deloc. Si atunci a iesit fodoritza sa spuna ca s-a dezapezit si totul e bine si frumos.Si acum s-a intamplat acelasi lucru. Am trecut prin tot orasul pe arterele principale la ora 8 si la 9 si nici urma de dezapezire. Nimic.Doar gheata si zapada pe carosabil. Corculatie ingreunata,cozi, nervi intinsi la maxim. In culmea dispretului fata de sibieni vine aleasa sa ne spuna ce bine s-a dezapezit. Sibieni! Daca pretindeti ca mai aveti o urma de luciditate si realism in voi atunci nu mai votati dictatura sasilor incompetenti si dispretuitori. Chiar nu gasim nici un sibian capabil sa administreze eficient acest oras si care sa nu ne mai trateze ca niste oi proaste? O sa ii spele pe creier pe pensionarii de la blocuri din nou la intalnirile de cartier cu ajutorul lichelei cu stele ascunse pe umar numit iordanescu. Dar voi, oameni scoliti, oeni cu cap, oameni tineri, nu realizati ca sunteti condusi de pensionarii spalati pe creier? Iesiti la vot!!!!!!Acolo se schimba democratic soarta orasului! Degeaba comentati pe forumuri, degeaba iesiti la proteste. Primul atribut al democratiei este votul. De acolo incepe totul!
Raspunde