Joi,
04.03.2021
Cer Senin
Acum
8°C

Liberalii pregătesc miting la Sibiu pentru susținerea președintelui Iohannis. ”Se pregătește o lovitură de stat”

Liberalii pregătesc miting la Sibiu pentru susținerea președintelui Iohannis. ”Se pregătește o lovitură de stat”

Președintele PNL Sibiu, Raluca Turcan, a anunțat astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, că liberalii vor organiza ”în scurt timp” un miting de susținere pentru președintele Klaus Iohannis. ”PNL a anunțat deja un plan de mobilizare în teritoriu în vederea posibilității organizării unui referendum. Mai mult decât atât, am discutat cu domnul Barna ca în momentul în care, aici la Sibiu, se va organiza un miting să cooperăm”, a spus Turcan.

Prim-vicepreședintele PNL, a mai spus că ”în chiar aceste momente, în laboratoarele PSD se pune la punct planul de suspendare al președintelui României” și că această acțiune este echivalentă cu o lovitură de stat. "Ultima găselniţă a lui Dragnea, din comportamentul de tip crimă organizată, este cea prin care amenință cu suspendarea preşedintelui. Din nefericire, dacă Liviu Dragnea îşi duce la final acest plan, nu face decât să pună pe masă o lovitură de stat, întrucât Constituţia României prevede foarte clar că, dacă preşedintele României ar fi suspendat, atunci trebuie finalizată această procedură prin referendum organizat în 30 de zile. Planul lui Liviu Dragnea de a-l suspenda pe preşedinte, de a pune un preşedinte interimar în acea perioadă de 30 de zile”, a mai spus Turcan.

La rândul său, Ludovic Orban, liderul PNL, susține că are informații că Liviu Dragnea și PSD vor declanșa operațiunea de suspendare din funcție a președintelui României, Klaus Iohannis. „A avut loc o întâlnire la care s-a luat această decizie. Sunt și semnele care au apărut de mobilizare a majorității parlamentare. Suspendarea face parte din procedura de demitere. Cred că nicio Curte Constituțională din lume nu ar accepta desființarea funcției de președinte. O astfel de decizie politică riscă să creeze o criză fără precedent în România, să declanșeze convulsii sociale. Deja tensiunea în societatea este la un nivel îngrijorător, iar declanșarea procedurii de demitere a președintelui riscă să genereze o escaladare a divizării în societate și convulsii sociale. Această criză politică va afecta grav imaginea României în lume. Și așa acțiunea antieuropeană împotriva democrației, împotriva normelor care stau la baza statului de drept au creat o imagine extrem de negativă”, a spus Ludovic Orban, citat de Mediafax.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

27 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zoro

Acum 2 ani

Pai doar la Sibiu mai poate spera PNL ul ex PDL, sa mai adune ceva simpatizanti ai lui Iohanis, ca la 20% cat are acum in sondaje, in alta parte decat in orasul maximei infatuari, nu s-ar mai strange nici 1000 de oameni pt el! Da la Sibiu merge :)))))) “ ca e inca multi”
Raspunde

un sibian

Acum 2 ani

auzi ca orasul maximei infatuari... du-te inapoi la tine in psdistanul din care te tragi tu, scursura societatii!!!
Raspunde

Tu Van Gat

Acum 2 ani

Mai Zoro, cred ca habar nu ai ce înseamnă Sibiul pt liberalism , poți sa te informezi și vei vedea ce scoruri au obținut partidele de dreapta in Sibiu după 89 și câți au votat ciuma roșie și vei plânge in brațele lui Bogdanel Trif , slugoiul lui Dragnea ... Sau ești Traian Stoita , obraznicul ăla din Gura Râului :))
Raspunde

dadush

Acum 2 ani

la voi psd-isti ex PCR si nickname-urile sunt tot de mascati! Sper sa nu fie cazul sa aratam ca suntem mai multi simpatizanti de-ai lui Iohannis, care nu ne vindem pe 60 lei.
Raspunde

marius

Acum 2 ani

Titulatura de presedinte pare tot mai desueta cu exceptia celei mai inalte functii in stat.Restul presedintilor sunt doar formule de adresare nepotrivite.D-na Turcan nu reuseste sa apara ca si o personalitatate capabila sa coaguleze opozitia in modul constructiv.Bine nu e singura in aceasta ipostaza spre ghinionul democratiel in Romania.Eu m-as fi asteptat la alt gen de reactie, nu pompieristic cu mitinguri rasuflate.In fine nu-mi pun eu speranta ca d-na Turcan poate schimba intr-un fel situatia cum nici ilustrul sef al dansei nu o va face.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kristinna Prelulescu

Acum 2 ani

PSD va salva Romania de straini si Ardealul va ramane al nostru ca sa nu mearga la Viena!!!
Raspunde

lol

Acum 2 ani

Ardealul merge la Viena? Ce fumati pe la sediu????
Raspunde

Mircea

Acum 2 ani

PSD Ciuma Rosie !
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 2 ani

Daca tot sunteti ingrijorati de ce nu-l sfatuiti pe Presedinte sa respecte imediat decizia CCR ?Eventual sa-l intrebati cum dracu' se face ca toate solicitarile Administratiei Presedintiale pe tema legilor justitiei au fost respinse de CCR,ba ca nefondate ba ca tardive.Are consilieri juristi sau bucatari?
Raspunde

lol

Acum 2 ani

O dragule, seful CCR este pesedist, e atat de simplu!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cerasela Sorostinean

Acum 2 ani

Romania isi da seama ca PNL si Iohannis sunt aserviti intereselor strainilor care vor sa subjuge tara noastra si sa ia Ardealul. Romanii dreptcredinciosi au iesit milioane in strada ca sa apere alesii nostri de justitia abuziva si tortionara! Romania inseamna PSD! Iohannis sa fie suspendat si sa plece la el in Germania ca Romania nu e tara lui ci a noastra si a dacilor din care ne tragem!
Raspunde

Pisi Rau

Acum 2 ani

Buei Zoro...analfabetule. du-te inapoi de unde ai venit. Sau iti place la Sibiu ca ai toaleta in casa si nu in fundul curtii....
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zoro

Acum 2 ani

“Pipi” rau, valoarea educatiei tale este invers proportionala cu marimea sabotului. Sterge-te putin la gura si hai sa iti mai explic o data cum e cu atractia gravitationala raportata la procentele “ presedintalui tau si a PNL-ului” Procentele lui Iohanis si ale PNL -ului impreuna nu fac nici cat procentele PSD-ului. Si acum hai...oftica maxima :)))))
Raspunde

Coca din Draxini

Acum 2 ani

...oare a fost asta deja TOT ??
Raspunde

lol

Acum 2 ani

Nu, nu e bine! O sa iasa revolutie oricum si nu e bine sa fie ante-confiscata!
Raspunde

Gigi

Acum 2 ani

Numai comunista de TURCAN cu facultatea facuta la MOSCOVA putea sa aiba o idee atat de proasta !!! Mitingul o sa aiba loc in fata uneia dintre casele cumarate cu rea credinta ??? O sa il faca si mai tare de ras pe IOHANIS -7 CASE din MEDITATII, BOLSEVICA !!!
Raspunde

Despina

Acum 2 ani

L-am votat si imi pare nespus de rau. L-am judecat dupa calitatile ( excelente) de administrator local. Se pare ca mandatul prezidential vine cu alte atributii, si Johannis, ( cu regret) nu sa ridicat la inaltimea lor, fiind total ineficient si ne opuniundu-se de loc Bolshevicilor de la Bruxelles sau Berlin. Pacat, pentru ca imi pusesem ceva sperante in el. Din nefericire nu este nimeni mai de Doamne ajuta pe esicherul politici Romanesti care sa ocupe aceasta functie. Numai hoti sau slugi la Bruxelles
Raspunde

un sas

Acum 2 ani

PRESEDINTELE nu poate fi suspendat nici de PSD nici de ALDE nici de nimeni ...Nu-mai de POPOR prin REFERENDUM ....Constitutia asta spune....Asa...mai usor cu pianul pe scari...
Raspunde

Un jurist

Acum 2 ani

Poate fi suspendat, nu poate fi demis. Constitutia poate fi citita de catre oricine (si chiar recomand lecturarea acesteia in detrimentul intoxicarilor din presa de "dreapta" si de "stanga"), asta nu inseamna ca este si inteleasa.
Raspunde

Nicu

Acum 2 ani

Să respecte decizia CCR și numai sunt motive pentru suspendare! Raluca Turcan urlă de supărare pentru că se apropie europarlamentarele și drăguțul de PNL are doar 18% la ii ultimul sondaj,asta înseamnă 18x 33)cam 6 locuri de europarlamentar pentru PNL.Trist,nu?
Raspunde

Mircea

Acum 2 ani

Va rog sa schimbați programul Antena 3 va afectează grav neuronii.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

abc

Acum 2 ani

daca il da jos pe Johanis puteti fii Sigur. ca tara iarasi merge cu cel Putin 5-ani inapoi.Despina Johanis nu poate sa schimbe singur lucrurile in Romania,daca il chema muntean sau oltean avea si el mai mult sprijin in Romania sunt Multi nationalisti.
Raspunde

Marinel Receu

Acum 2 ani

Doamna Turcan, Sibiul va iubeste! Pe dvs, pe Anastase, pe Videanu, pe Berceanu, pe Boagiu, pe Boc si nu in ultimul rand, pe stapanul vostru, Basescu!!!
Raspunde