Miercuri,
05.10.2022
Cer Senin
Acum
8°C

Cât de mulțumiți sunt pacienții de Spitalul Județean Sibiu

Cât de mulțumiți sunt pacienții de Spitalul Județean Sibiu

90-95 % dintre persoanele care au trecut pragul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu de la începutul anului și până în prezent au declarat că au fost mulțumiți sau foarte mulțumiți de serviciile unității medicale și de modul în care au fost tratați. Concluzia a venit în urma analizei făcute în ceea ce privește răspunsurile oferite de pacienți în chestionarele de evaluare a serviciilor medicale.

Cu toate că în anul 2017 mecanismul de feedback cu privire la calitatea serviciilor din spital a fost disponibil online, pacienții având posibilitatea de a completa un chestionar de evaluare, acest sistem nu a funcționat, întrucât reprezentanții spitalului au observat că numărul persoanelor care completau era foarte mic. De aceea, de anul acesta, chestionarul de evaluare este disponibil în cadrul fiecărei secții în format tipărit, astfel încât pacienții să își poată exprima gradul de satisfacție/insatisfacție cu privire la calitatea serviciilor.

Potrivit celor 891 de chestionare completate de la începutul anului și până în prezent, la capitolul „calitatea serviciilor medicale”, 534 pacienți (60,34%) au fost foarte mulțumiți iar 318 mulțumiți (35,93%). 14 pacienți (1,58%) nu au fost nici mulțumiți nici nemulțumiți, 3 pacienți (0,34%) au fost nemulțumiți și 16 pacienți (1,81%) au fost foarte nemulțumiți.

Nici la secțiunea „modul în care v-au fost respectate drepturile de pacient?” lucrurile nu au stat diferit. Dintre cei care au răspuns la această întrebare, 553 pacienți (63,64%) au fost foarte mulțumiți iar 288 mulțumiți (33,14%). 9 pacienți (1,04%) nu au fost nici mulțumiți nici nemulțumiți, 5 pacienți (0,58%) au fost nemulțumiți și 14 pacienți (1,61%) au fost foarte nemulțumiți.

Chestionarul cuprinde un număr de opt întrebări, iar în urma centralizării tuturor răspunsurilor, 90-95% dintre pacienții care l-au completat au declarat că sunt foarte mulțumiți sau mulțumiți de serviciile medicale în timp ce procentul celor nemulțumiți sau foarte nemulțumiți se situează în jurul a 2%.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

22 comentarii

Pop

Acum 4 ani

Este 1 Aprilie ?
Raspunde

pacientul englez

Acum 4 ani

Minciuni! Eu nu mi-as lasa nici pisica la Spitalul Judetean...
Raspunde

Pflanz

Acum 1 an

Astăzi am fost la Spital Județean Sibiu ,serv.de urgenta am fost f.multumit se personalul medical și serviciile de lor . Felicitări colectivului de la urgenta pentru felul cum tratrază pacienții.

Raspunde

Rokko

Acum 4 ani

Cunosc problema cu acele chestionare care sunt distribuite pacientilor.Metoda e tipic comunista si are ca scop nu pacientul si multumirea lui ci reprezinta o falsa metoda prin care conducerea spitalului sa poata fi bine apreciata de ministru si organele superioare ierarhic cat si de finantatorii principai CJ si CNAS si nu in ultimul rand sa convinga populatia extrem de naiva si necunoscatoare in problemele sanitare prin intermediul presei si televiziunii ca lucrurile merg bine si lumea e multumita...Ce multumire e aia cand bolnavului uneori nici nu i se pune un diagnostic corect,cazuri operate degeaba,sau gresit,bolnavi care ies din spital doar ameliorati nu vindecati,si un numar "criminal"de mare de bolnavi care intra in spital si ies pe la morga.
Raspunde

Guzganul

Acum 4 ani

Chestionarele au intrebarile concepute de asa natura ca rezultatele nu pot fi decat extraordinare. De exemplu nu veti fi intrebati daca ati dat spaga ci veti fi intrebati ceva de genul: vi s-a pretins de catre personalul medical bla bla..? Normal ca nu e nici un medic atat de prost incat sa iti spuna pe fata sa ii dai bani. Are insa grija ca aceasta informatie sa ajunga la tine din gura in gura.. :)
Raspunde

un sibian

Acum 4 ani

acum daca 95% au fost asa de fraieri sa spuna ca ei sunt multumiti NE MERITAM SOARTA!!!
Raspunde

:)

Acum 4 ani

Sistemul e asa de penibil incat atunci cand a murit bunica mea m-au pus sa completez niste formulare pe care scria foarte clar ca trebuie completate personal de pacient.. care ce sa vezi, nu mai era in viata. A fost internata la un salon special, un fel de reanimare la cardiologie, unde erau doar 2 paciente in salon. Pe timpul noptii nu intra nici musca in camera, ce sa mai zic despre asistente/infirmiere. Cand se gata oxigenul trebuia sa mergem noi sa spunem ca "s-a gatat lichidul din sticluta" si atunci eram tratati ca niste gunoaie.. Aparatele la care era conectata permanent de verificare a pulsului, etc., se mai resetau asa cam la o jumatate de ora cand incepea sa piuie si aparea tot pe 0. Nici atunci nu venea nimeni in salon, iar daca ne permiteam sa le deranjam faceam si mai rau..
Raspunde

Niko Leta

Acum 4 ani

o mizerie de spital - ca in sec XIX ! ce bine ca am plecat !!
Raspunde

The future is now

Acum 4 ani

Serios? Cine mananca rahatu asta de propaganda ieftina? Voi astia de la Turnu sfatului ati fost vreodata prin spitalu judetean? (sper sa nu ajungeti) Mereu e mortu` de vina, incompetenta maxima si spaga cat incape. Iau spaga si chiar daca-s siguri ca omul pe care il iau in primire o sa moara in doua trei saptamani. Ce formulare? care satisfactie?! Nu e spa, ci spital. Nici nu ar trebui sa`si bata capul cu formulare ci cu angajatii care nu isi fac treaba, si cei care si`o fac, sa fie premiati pe masura. Altfel , s-ar putea sa primiti niste injuraturi frumoase de la cate o grasa cu 3 clase care s-a angajat doar pt unele "beneficii" si care e vesnic nemultumita.
Raspunde

notorius

Acum 4 ani

Nu exista minciuna mai mare ca cea descrisa in articolul de mai sus!!!Mi-a murit tatal din cauza sistemului din acest spita(am constietizat prea tarziu acest lucru ca sa plecam de urgenta de aici)!!!In acest spital/oras NU EXISTA un nume de doctor recunoscut pt.profesionalism,respect,cinste,omenie...etc.Acesti doctori sunt criminali!!!Stiu ca un pacient nu mai are zile,intind mana si iau plicul iar a doua zi externeaza pacienutul desi stiu ca nu au/stiu ce sa-i mai faca!!!Stopati aceste informatii mincinoase!!!Am umblat pin acest spital jegos timp de 3 luni de zile(prin toate sectiile:cirurgie,medicina interna,cardiologie,etc...)(la urgenta am stat pana la 3-4 noaptea pt. o internare),este GROAZNIC ce se intampla aici!!!Daca aveti o problema medicala FUGITII in alt oras(Cluj,TarguMures,Brasov,Bucuresti...etc).Aici te OMOARA cu zile DAR banii STIU SA INTINDA MANA DUPA EI!!!Intamplari de povestit sunt extrem de multe si toate negative!!!Acesta este ADEVARUL!!!
Raspunde

Elena

Acum 4 ani

Sa nu generalizam Sunt doctori si asistente bine pregatiti,care fac totul pentru salvarea vietii pacientilor. Multe sectii trebuie igienizate si renovate si mai ales ,in fiecare sectie trebuie mai multe toalete
Raspunde

Mihai

Acum 4 ani

NU, nu sunt. Doar din INTAMPLARE iesi mai bine din acest spital mizer cu doctori hrapareti
Raspunde

I.S.

Acum 4 ani

sper ca e o gluma articolul asta, la fel si sondajul. 95% ?? m-ar mira si un 30%. asta e ca frecventa infectiilor nosocomiale, unde Romania are cazuri mai putine decat Franta, nu?
Raspunde

Kaiser

Acum 4 ani

...de ce nu l luati pe dl Dr Porr la intrebari ?? cel mai cel .... doftor din Sibiu !?
Raspunde

Marina

Acum 4 ani

Personal, am vizitat sectia de ginecologie. Personalul foarte amabil si nu am dat nici un ban.saloanele arata impecabil. Medicii nu asteapta nimic. Replica unui medic a fost " salariul meu imi ajunge sa ma descurc.satisfactia mea este pacienta sanatoasa " nu mai judecati.sunt medici care fac din pasiune jobul. Nu toti sunt spagari.
Raspunde

Dumitru

Acum 4 ani

Aveti grije la dr Kiss va opereaza si daca nu trebuie si va mai si spaga o gramada de bani.
Raspunde

Chelaru Mihaela

Acum 2 ani

Un spital mai mizerabil ca UPU nu exista.Personalu medical de'acolo este sub orice critica,vorbesc urat cu pacientii,stai ore 'n sir pana sa te consulte,cand sunt de noapte nu fac absolut nimic toata noaptea dorm,rad sau pe telef.Bolnav te duci tot bolnav pleci asta este din cauza medicilor si asistentelor.Numai bani bani bani bani bani asteapta de la noi.Ei nu se gandesc ca noi ii platim din salariile noastre mici. Si tot nemultumiti sunt numai bani vor,nu merita nici o buruiana.Si un animal daca vede un om bolnav pe strada il ajuta cum stie el si voi aveti cica facultate si nu aveti habar deloc.Duceti'va dracu dincolo ca acolo nu va merge ca aici in Romania sunteti prea comozi si nesimtiti,nu meritati nici 5banuti
Raspunde

Chelaru Mihaela

Acum 2 ani

Si ma bucur foarte mult cand vad pe fb ca sunt pacienti care ii bate pe medici foarte bine fac.Nu mie mila deloc de ei si dragi pacienti asa sa faceti dati'le pana mor sa simta.Meritati cate'o bataie.
Raspunde

Chelaru Mihaela

Acum 2 ani

Chiar va rog cand nu aveti ce face noaptea uitati'va pe google si cautati Klinika am Sudring,sa vedeti ce medici respectosi sunt,se ajuta intre ei,vedeti relatia dintre pacient cu medic.Ei nu stau ca voi pe telefon muncesc,ei merita bani multi.Medicii astia merita respect nu voi nesimtiti ordinari ce sunteti.Poate daca va uitati faceti si voi ceva bun,poate invatati sa respectati pacienti si cum sa ii tratati,poate invatati cum sa consultat ca la capitolu asta numai zic sunteti praf......chiar va rog uitati'va ca invatati multe de la ei va dau clasa.
Raspunde

Chelaru Mihaela

Acum 2 ani

Am uitat sa va zic ca banii sunt radacina tuturor relelor.Cu cat aveti mai mult vreti ceea ce nu meritati.Duceti'va cu ei in mormant.
Raspunde

Kralik Corina

Acum 2 ani

Buna! am internat-o pe mama mea de urgenta (dupa 9 ore) la sectia Chirurgie 1cu stari de voma. Cu 6 saptamani in urma a fost operata la sold. De o experienta extrema am avut parte pe sectia ch.1 vis-a-vis de o ,,d-na asistenta,, care nu-si merita locul acolo si bineinteles nici salariul platit chiar si din banii mamei mele de 88 ani, care grav bolnava si imobolizata la pat, era pe perfuzii si nu avea voie sa manance si nici sa bea apa timp de o saptamana. In momentele cand eram cu ea ii umezeam un servetel si il puneam pe buze, era tot ce puteam face pentru ea in acele zile caniculare si cu soarele care batea fix pe ea in pat, la geamuri nefiind nici o perdea. O pacienta din salon vazand ce fac, dupa ce plecam, facea si ea acelasi lucru (ii umezea un servetel si il punea pe buze mamei,...Dumnezeu sa-i dea sanatate). In unul din aceste momente a aparut ,,doamna asistenta,, MARIANA EPURE care s-a exprimat citez: ,,las-o draga in pace, nu vezi ca-i pe moarte !!!???,, Acum ma intreb: -din moment ce nu a rugat-o nimeni sa o ajute in acest sens pe mama, ce o deranja daca o ajuta o straina? -oare are parinti acasa?...se mai poate uita in ochii lor? -ani de zile mama mea a cotizat la sistemul de sanatate iar acum nu merita nici o picatura de apa din partea unui strain...nicidecum a asistentei. Cand am internat-o pe mama la ch.1 prezenta episoade de voma dar vorbea, manca si bea apa. Cand am externat-o revenisera aceleasi episoade de voma dar nu mai vorbea, nu mai manca si nu mai bea apa. In plus avea dureri cumplite. Dupa 5 zile mama mea s-a stins acasa in cele mai cumplite chinuri. RUSINE SA VA FIE !...nu va meritati locul acolo ,,doamna asistenta,,. In acele momente mi-am dat seama ca taxele platite se duc la cine nu trebuie (o persoana care nu are pic de inima si omenie si nu empatizeaza deloc cu pacientii). D-le Manager, ce parere aveti de subalterna dvs.?
Raspunde

TOADER ANA

Acum 2 ani

Si eu am fost internata la spitalul Sibiu ,dar este de toata critica ,saloane aglomerate cu cate cinci paturi ,mizerie cat cuprinde,pana ajunji la baie in capatul holului te trec toate.Medici si asistentele te trateaza pe fuga ca sa poata sta mai mult pe telefon.Am ajuns sa ne fie frica sa mergem la medic pentru ca nu stii cum te intorci acasa.
Raspunde