Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Kaufland pregătește deschiderea unui nou magazin la Sibiu

Ștefan Dobre
8
ALIN]bosumflat

Cu o cifră de afaceri de peste două miliarde de euro, ceea ce-l plasează pe primul loc în topul comerțului din România, lanțul de magazine Kaufland pregătește o schimbare de strategie și anunță un nou magazin la Sibiu.

Publicitate
Publicitate

Având aproximativ 120 de hipermarketuri, Kaufland se va orienta în perioada următoare pe operarea de magazine în chirie, în prezent doar unul singur fiind într-un spaţiu cu chirie. Este și cazul viitorului magazin din Sibiu, care va funcționa în noul mall.

Publicitate

„Ca noutate, Kaufland România a început să caute şi spaţii cu chirie, ceea ce confirmă adaptabilitatea companiei în strategia de extindere. Kaufland urmează să deschidă în viitor primul magazin într-un mall, la Sibiu, iar la Cluj-Napoca a deschis deja primul magazin la parterul unui complex imobiliar“, spune Valer Hancaş, director comunicare şi corporate affairs Kaufland România, citat de Zf.ro.

Schimbarea de strategie vine în contextul în care piaţa s-a schimbat odată cu comportamentul de consum. Mai exact, în 2008 şi în anii de boom economic, românii preferau să meargă la hipermarket la final de săptămână şi să îşi umple coşurile de cumpărături pentru zilele ce urmau.

În ultimii ani însă, din lipsă de timp, consumatorul a început să pună un accent tot mai mare pe proximitate, pe apropierea de casă sau de birou a magazinului. Cumpărăturile au devenit zilnice şi de mai mici dimensiuni. De strictă necesitate doar. Preţul, deşi a continuat să fie un factor important în procesul de achiziţie, a căzut de pe primul loc.

Publicitate
Publicitate

Ștefan Dobre
Ștefan Dobre

Administrație

0724 605 815

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

8 răspunsuri

  1. Avatar Liga noilor sibieni din VL
    Liga noilor sibieni din VL

    Inca un semn ca Sibiul este un centru de dezvoltare si cultura europeana, probabil unul din cele mai bogate orase din Europa! Civilizatia, inteligenta, bunul simt si dezvoltarea durabila caracterizeaza Sibiul si pe sibieni!

    19
    18
    1. Avatar danny
      danny

      În orice caz, mai bogat decât R. Vâlcea și mai civilizat și european! De asta v-ati adunat aici ca musca la …. !!!

      13
      8
  2. Avatar Ion
    Ion
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    5
    24
    1. Avatar danny
      danny

      Ion, ești cam dus cu pluta…pe la munte!

      14
      3
  3. Avatar Rafila Cuntan
    Rafila Cuntan
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    4
    16
    1. Avatar Hasibusi
      Hasibusi

      Dute !!!

      8
      2
    2. Avatar un om de bine
      un om de bine

      La TransAgape preturile sunt mari, iar marfa prea putin diversificata. De acolo prefer sa cumpar mezel, atunci cand vreau asa ceva…

      10
      1
  4. Avatar tanti marioara
    tanti marioara

    Dar Promenada Mall cand se deschide? La anul?

    10
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate