Luni,
21.06.2021
Ploi Scurte
Acum
17°C

PSD Sibiu, despre o replică a lui Iohannis: Președintele acestei țări este zdravăn la cap?

PSD Sibiu, despre o replică a lui Iohannis: Președintele acestei țări este zdravăn la cap?

După jumătate de lună de la ultima reuniune a Consiliului European la care a participat și președintele Klaus Iohannis, PSD Sibiu a identificat o replică a acestuia pentru a o comenta pe Facebook. 

Președintele României, Klaus Iohannis, a participat, în perioada 13-14 decembrie a.c., la reuniunea Consiliului European de iarnă de la Bruxelles, în marja căreia s-a desfășurat și Summitul Euro în format extins. Dezbaterile șefilor de stat și de guvern au vizat preponderent Cadrul Financiar Multianual 2021-2027, aspecte legate de Piața Unică, problematica migrației, dezinformarea, relațiile externe ale Uniunii, schimbările climatice, consultările cetățenești. De asemenea, liderii europeni au discutat în cadrul reuniunii Consiliului European în format UE 27 pe marginea evoluțiilor recente din Marea Britanie și perspectivele procesului Brexit.

Înainte de reuniune, Iohannis a fost întrebat dacă o să aibă discuții și cu Theresa May, premierul britanic.

„Da, am de gând să mă întâlnesc cu doamna May, scurt, o bilaterală scurtă, ca să o încurajez un pic”, a răspuns șeful statului.
Această declarație i-a făcut pe cei de la PSD Sibiu să reacționeze, însă abia peste jumătate de lună, după mesajul de felicitări adresat de conducerea județeană a partidului. „Să plângem sau să râdem de Iohannis Werner Klaus?”, se întreabă ironici social-democrații.

„Penibilul cu care tratează domnul Iohannis țara noastră atunci când o reprezintă la nivel european ne face să ne întrebăm dacă președintele acestei țări este zdravăn la cap (...) Un astfel de mesaj demonstrează, încă o dată, că Iohannis Werner Klaus habar nu are despre minimile noțiuni de comportament și comunicare diplomatică cu oficialii străini. Cum o veți încuraja, domnule Iohannis, pe doamna May, premierul Marii Britanii? O să o încurajați pentru ieșirea Marii Britanii din Europa(BREXIT), o să o consolați așa „scurt” pentru că Marea Britanie trece printr-o perioadă dificilă? Cum e posibil să aveți un astfel de limbaj când vă adresați la un asemenea nivel?”, au scris reprezentanții PSD Sibiu pe pagina lor de Facebook.

Conform comunicatului de presă al președinției, Klaus Iohannis „a sprijinit pe deplin abordarea UE 27 și a arătat că, în calitatea sa de viitoare Președinție a Consiliului UE, România are ca obiectiv demararea cât mai rapidă a discuțiilor privind relațiile viitoare dintre Uniunea Europeană și Marea Britanie”. Președintele României a exprimat speranța că, în cazul ratificării Acordului de retragere și a asigurării unei retrageri ordonate a Regatului Unit din UE, parteneriatul viitor va fi unul cât mai ambițios și cuprinzător.

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

26 comentarii

Secu Cristi

Acum 2 ani

Nu va mai luati de Iohannis, pesedisti corupti si hoti! El este calea, adevarul si viata!!!
Raspunde

Tibi

Acum 2 ani

Sper ca ce ai scri este un pamflet,nu?
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 2 ani

Asa papagalilor din Sibiu continuati ca doar asa PSD Sibiu poate ajunge la alegeri locale sub 5 %. Se pare ca marele ministru Trif nu a inteles nimic din politica locala ca este prea ocupat sa pupe fundul lui Dragnea. Sunt curios cand se va schimba puterea unde se va muta ca in Sibiu dupa tot ce a facut nu cred ca mai are curajul sa locuiasca nu de alta decat ca va trebui sa se schimbe din doua in doua ore de cat va fi scuipat pe strada.
Raspunde

El

Acum 2 ani

Iar a aparut ciumetele asta? Ne stricati sfarsitul dd an cu poza lui! Vezi doamne ce nod in papura su gasit! Foarte bine a zis Iohannis, sa o incurajeze, voi nu intelegeti semnificatia cuvantului, numai limba aia de lemn psd.ista o intelegeti! Hooo!
Raspunde

Inspectorul Javert

Acum 2 ani

Voi ăştia din PSD sunteți nişte lătrăi ,nu aveți idei personale ,atâta timp cât vă primiți tainul ,îl slujiți la modul cel mai libidinos cu putința pe stăpânul vostru ,repetați ca nişte maimuțe tot ce spune sau ar putea spune "conducătorul suprem" .Dacă ați fi emis păreri provenite din efortul făcut de tertecuțele voastre cred că că ați fi observat cât de stupizi sunteți (asta în cazul în care nu îi considerați cretini pe cei care vă urmăresc declarațiile) .De fiecare dată când oficiali europeni de rang înalt ne ne atenționau că ce faceți voi cu legile justiției, nu sunt în interesul României ,voi patrihoți de rahat le spuneați să-şi vadă de treaba lor .Ați tratato şi pe doamna Crețu ca pe o trădătoare în momentul cănd v-a reproşat că nu accesați fonduri europene pentru modernizarea României !.
Raspunde

Silvian Ciorogar

Acum 2 ani

Sibieni al urasc pe draknea si al iubesc pe iohanes ce nu antelege-ti dle trif? Daca ati trece de partea lui iohanes nu var mai anjura nimenea!
Raspunde

#bilateralalu'werner

Acum 2 ani

Morsele rezistente nu si-au luat medicamentele !!!! Faceti frumos ca maimutele, sa nu va dea si vou werner o bilaterala! Hahahahaha
Raspunde

Gigi

Acum 2 ani

cred ca esti si poponar si comunist, plimba ursul la vale, oltene
Raspunde

vali

Acum 2 ani

Baiatul asta nu se mai maturizeaza...
Raspunde

Moș Crăc-ion afumatu'

Acum 2 ani

Plimbați ursul pesedeilor... Mormăiți cât mai puteți, să vă cantam "o ce vestă... Miinunatăăă"
Raspunde

UnSecol

Acum 2 ani

Vorba unui comentator de mai sus, asta si sa tina cu Johannis, tot nu il va inghiti lumea, pt. ca este un pupator in derrière dovedit! Cu atat ies in evidenta pesedistii, cu latrat, comentat si continuat ''politica'' ante '89! Cica partidul poporului, vointa poporului. Sunteti rezultatul inculturii, spagii la alegeri si minciunii pt. creiere ce nu trec de iq 80-100!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

dancp2

Acum 2 ani

mai sin si alte partide nu-i nevoie sa scriei,mergei la vot
Raspunde

IQ de africa

Acum 2 ani

Multi romani, din pacate sunt la un nivel al inteligentei care e incompatibil cu civilizatia moderna... drept urmare si rezultatul alegerilor si tot ce se intampla. Din pacate pentru tarisoara IQ-ul e genetic, deci greu spre imposibil de reparat...ultima speranta ramane o educatie... atat cat pot ei pricepe, sperand ca pot pricepe intr-atat incat sa nu mai voteze ce voteaza si sa se mai spele..etc etc, lucruri de baza, cel putin.
Raspunde

Eugen Ursu

Acum 2 ani

acum s-au prins si ei, ca de inteles ceva a fost nevoie de traducere din romana in teleormaneana si translatorul era in concediu.
Raspunde

Alex

Acum 2 ani

PSD nu vorbeste decat limba propagandei de partid si prin prisma acestui filtru nu intelege o incurajare personala a unui lider catre altul. Nu exista urma de umanitate in acesti oameni, doar foame de avere si putere cu orice pret.
Raspunde

Silvian Ciorogar

Acum 2 ani

Prin asta se difera iohanes el tine cu saraci nu cu bogati a ancercat cu kovesy sa ieie de la bogati sa ne deie noua poporului dar nu a reusit de pesedisti corupti! Iohanes a renuntat la imunitatea presidentiala de ce nu fac si restul la fel?!!
Raspunde

Veorica Doozeci Doozeci

Acum 2 ani

Oligofrenii astia de la PCR redenumiti PSD ar trebui sa se indrepte spre tomberoane. E cam timpul sa punem capacul peste gunoaiele care din 1946 au sclavit si nenorocit populatiile de pe teritoriul asta.
Raspunde

Silvian Ciorogar

Acum 2 ani

Asa este numai se poate sa nu al iubeasca lumea pe iohanes care e singurul care trebuie votat cu suta la suta din popor sa numai existe nimeni altcineva ca nu ne place dictatura!
Raspunde

Adevarul doare

Acum 2 ani

Trif este sclavul lui dragnea ma mir ca nu ii este rusine sa faca astfel de afirmatii in orasul pe care Iohannis l-a ridicat unde este acum nu infractorii din psd
Raspunde

Ciorba Traditionala

Acum 2 ani

Infractorii din PSD si condamnatii din ALDE au alta agenda. Sa scape de raspunderea distrugerii unei natiuni si sa faca sa para colapsul si dezintegrarea Romaniei ca un "accident" in care sa dea vina pe Europa si pe "tradatorii" care de foame, au plecat din tara. Cam la asta lucreaza, de fapt.
Raspunde