Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

LIVE FOTO-VIDEO Sute de sibieni protestează . „PSD, ciuma roșie!”

T.S.
30
50565265-290865661575934-438393067158896640-n-fmu8

Câteva sute de persoane protestează în această seară pe străzile Sibiului, împotriva actualei guvernări. Oamenii scandează din nou „Jos guvernul” și „PSD Ciuma Roșie”.

Publicitate
Publicitate

Actualizare ora 20:29 Ultimele scandări au fost în fața sediului PSD: Hoții, hoții, hoții!

50750923_373127593515777_8317083651921674240_n

Actualizare ora 20:27  În Piața Mare s-au mai întors în jur de o sută de oameni. Protestul este aproape de final. A apărut totuși o scandare nouă: ”Veorica, fă ceva! Gramatica!”.

Actualizare ora 19:58 Pe drumul spre Piața Mare mulți protestatari se pierd. Coloana celor care scandează a ajuns înapoi pe Calea Dumbrăvii, însă mai e formată din maxim 250 de oameni. Și nivelul scandărilor a scăzut simțitor. Mesajele rămân totuși aceleași.

50866840_288724791841227_2115782116431101952_n

Actualizare 19:50 Odată ajunsă la biserica de pe bulevardul Mihai Viteazu, coloana a ocolit sensul giratoriu și a făcut cale întoarsă spre centrul istoric. Numărul protestatarilor rămâne aprocimativ 500 de oameni.

Actualizare 19:41 Protestatarii au ajuns în zona bisericii de pe Bulevardul Mihai Viteazu. Printre ei, la un moment dat și-a făcut apariția și liderul USR, Dan Barna.

Publicitate

„Sunt sigur că protestele vor continua pentru că românii sunt sătui şi disperaţi de ceea ce se întâmplă de doi ani şi jumătate în România. (…) Avem un guvern marionetă, România este confiscată de nişte condamnaţi penali, care îşi bat joc de viitorul nostru şi care sunt motivul real pentru care sute de mii de tineri şi de cetăţeni pleacă anual din România. (…) Acest protest şi protestele care vor urma spun cu siguranţă ceea ce auziţi şi dumneavoastră acum, că românii nu mai vor să mai fie o naţie de hoţi”, a explicat Dan Barna, citat de Agerpres.

Actualizare 19:28 Coloana de manifestanți a ajuns la intersecția cu Bulevardul Mihai Viteazu. Numărul protestatarilor se apropie de 500. mașinile care trec prin zonă claxonează în semn de solidaridate. Se scandează ”PSD, ciuma roșie” și ”Guvern de hoți”. Mulți dintre cei ieșiți să protesteze au venit cu vuvuzele pentru a face gălăgie.

Actualizare 19:15. Numărul protestatarilor se ridică acum la peste 400. Se scandează lozinci pe Calea Dumbrăvii.

Actualizare.  200 de protestatari au plecat în marș pe Pietonala Nicolae Bălcescu și se îndreaptă către Piața Unirii.

„România nu este o nație de hoți, în România nu trebuie date ordonanțe de amnistie și grațiere, România nu poate în anul în care deține președinția Consiliului Uniunii Europene să își elibereze infractorii din închisori, mai ales dacă aceștia sunt persoane politice condamnate pentru corupție. Este un mesaj care ne aruncă în afara UE”, spune un protestatar.

„Este aceeași revoltă care ne scoate pe toți în stradă de la o vreme încoace”, a spus un altul.

WhatsApp Image 2019-01-25 at 18.54.42

Manifestanții au ieșit din nou în stradă pentru a-și arăta nemulțumirea față de modul în care PSD-ul conduce țara. Oamenii sunt și de această dată înarmați cu pancarte și steaguri și își propun să parcurgă în marș măcar o parte din traseul Revoluției.

Potrivit unuia dintre protestatari, dacă se vor aduna destui oameni, manifestanții vor merge până pe Bulevardul Mihai Viteazu.

WhatsApp Image 2019-01-25 at 18.15.07WhatsApp Image 2019-01-25 at 18.06.13

Publicitate
Publicitate

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

30 de răspunsuri

  1. Avatar Cristiana Popandau
    Cristiana Popandau

    Ohoho!!! Daca sunt 50 de oameni (eufemistic vorbind) care protesteaza, e clar ca guvernul trebuie sa opreasca orice actiune care nu le convine lor. Bravo, eroi necunoscuti ai natiei, restecpa!

    31
    30
  2. Avatar Andrei
    Andrei

    Timp pierdut de protestatari!Nu rezolva nimic!Opozitie slaba ,incapabila democratic sa schimbe ceva!

    31
    14
    1. Avatar carcotasul de serviciu
      carcotasul de serviciu

      Mai bine ar fi stat acasa si-ar fi facut o baie fierbinte ca sa nu-i ia gripa!

      27
      16
    2. Avatar Gheorghe Popescu Jilavescu Consilierescu
      Gheorghe Popescu Jilavescu Consilierescu
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      2
      10
    3. Avatar cetateanul neturmentat
      cetateanul neturmentat

      Si-apoi aia cu PSD-ciuma rosie e veche, fumata de mult… Altceva n-au fost in stare sa scoata?!

      12
      1
      1. Avatar Salata
        Salata

        Intr-adevar i-ar putea numi in multe alte feluri dar ciuma rosie insumeaza toate cele.
        I-ar mai putea numi si spagari de gara ajunsi la guvernare, iubitorii puscariasilor, distrugatorii justitiei, delapidatorii bugetului, euro 5 lei, scumpirea alimentelor si teapa cu salariile, colaps economic iminent, etc etc… sunt multe ce le poti scrie si atribui acestor indivizi de la guvernare…. adica de la delapidare.

        2
        5
  3. Avatar Dracu
    Dracu

    De ce folosesti cuvantul eufemistic daca nu stii ce inseamna?

    18
    14
    1. Avatar Cristiana Popandau
      Cristiana Popandau
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      17
      21
      1. Avatar Erlkonig
        Erlkonig
        Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
        10
        14
        1. Avatar Porfir Radauteanu
          Porfir Radauteanu
          Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
          2
          15
          1. Avatar Ciorba Radauteana
            Ciorba Radauteana

            Porfir e nume de rus, stiai asta ? 😉 ti-am explicat sa nu pui numele adevarat pe forumuri…

            2
            5
  4. Avatar Elena din Troia.
    Elena din Troia.
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    2
    15
    1. Avatar carcotasul de serviciu
      carcotasul de serviciu

      Ce vrei sa spui cu epopeea asta demna de un Homer beat: ca dl. Codrin a avut o aventura la Sibiu cu o tanara speranta pesedista? La ce hotel? Spune tot daca ai inceput, chiar daca o spui codificat!

      5
      0
  5. Avatar hai cu protestul, neamule...
    hai cu protestul, neamule…

    Doru Apostol, Radu Vancu au fost prezenti?

    15
    0
  6. Avatar cititorul
    cititorul

    Ce cauta dl. Barna intre protetatari?

    13
    9
    1. Avatar yyy
      yyy

      aaa…protesteaza?

      3
      3
  7. Avatar Porfir Radauteanu
    Porfir Radauteanu
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    9
    18
    1. Avatar Dan
      Dan

      Nu cred ca e nimeni inferior sau superior… dar avem tot dreptul sa ne mai enervam pe olteni si moldoveni ca voteaza psd si ne ducem toti de rapa . 🙂

      19
      8
      1. Avatar Alzara 1918
        Alzara 1918

        Dacă scoatem Jud Botoșani din manuale rămânem cu coperțile !

        6
        8
  8. Avatar the one
    the one

    Daaaaa…. sute! :))))))))))) Probabil Barna si o parte din familia lui! Fiind vineri, prietenii aveau alte treburi!

    9
    4
  9. Avatar nobody like everybody
    nobody like everybody

    De unde stie jurnalistul care a scris articolul ca masinile care intalneau coloana de protestatari claxonau in semn de solidaritate? ??????
    Eu spre exemplu am trecut pe Dumbravii, am claxonat ca un tembel needucat si mi-am bagat aia in gura lor de imbecili si labari care fac opozitie cu guritele lor de fraieri care cred ca asa arata democratia.
    Si inchipuiti-va, am facut toate astea fara a fi PSD-ist ( desi nu o sa ma credeti )
    M am revoltat cand am vazut ( iar ) cat de cretini pot fi oamenii ( pardon, creduli ). NU SE SCHIMB NIMIC BOILOR ! CINE E LA PUTERE FACE CE VREA ! ( de-aia se numeste putere….).

    12
    10
  10. Avatar Denisa
    Denisa

    Ciuma rosie este USR-ul. Asta este partidul neo bolsevicilor. PSD e ciuma fanariota. Nu ca una ar fii mai buna ca cealalta. Nu prea avem de unde alege din pacate.

    12
    13
  11. Avatar Gabytza Gabor
    Gabytza Gabor

    Iooooi ce dor mio fost de voi !!

    8
    10
    1. Avatar Bubulina
      Bubulina

      de ce ?

      ai fost la Nr.3 ?

      8
      9
  12. Avatar Alzara 1918
    Alzara 1918

    Sărmanii sibieni fac și ei ce pot ( ce făceam noi din Ianuarie ‘90 sau chiar din 31 dec ‘89…) . Adevărații responsabili ai dezastrului actual de necontrazis nu sunt CR ( pe care îi cunoaștem din 22 Dec ) ci liderii opoziției care după victoria neașteptata din 2014 nu a elaborat niciun program politic alternativ limitându -se și in prezent ( L. Orban & Co.) la “ susținem politica Președintelui “ . Doar cu vorbe este foarte ușor mizând doar pe erodarea previzibila a PSD . Dacă nu seva produce in măsura necesară cine răspunde ?

    16
    4
    1. Avatar Jon Weekend
      Jon Weekend
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      5
      9
  13. Avatar scena9
    scena9

    tineti tricolorul invers – albastru ín stánga !!!

    11
    5
    1. Avatar Scena69
      Scena69

      Cu marlanii de-astea du-te la gunoi, tovarase. E ok tricolorul, e al Romaniei.

      5
      7
  14. Avatar Cititor Turul Satului.
    Cititor Turul Satului.
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    1
    7
    1. Avatar un matrapazlac
      un matrapazlac

      Probabil esti pe Turnul Sfatului si faci referire la Turul Satului, deci ai gresit usa.

      3
      2

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate