08.12.2022
Ceata
2°C

CFR Cluj – FC Hermannstadt 1-1. Egal norocos

După o primă repriză foarte bună a sibienilor, în partea a doua a meciului, FC Hermannstadt nu a mai vrut altceva decât să apere rezultatul. Și au reușit cu mult noroc. Un penalty ratat de Țucudean în minutul 50, un șat parat de Deac în aceeași fază, ratări ale lui Omrani și Țucudean, două mingi scoase de pe linia porți și nouă șuturi spre poarta lui Căbuz, aceasta este povestea reprizei a doua a partidei.

CFR Cluj a reușit să egaleze scorul cu un gol înscris de Țucudean în minutul 77. Atacantul a marcat din centrul careului sibian după o serie de alte ocazii ratate de clujeni.

Cu acest rezultat, FC Hermannstadt urcă pe locul șapte în clasamentul provizoriu al etapei, cu 29 de puncte. Etapa viitoare, sibienii vor juca din nou în deplasare, la București în fața FCSB.

Știrea inițială

FC Hermannstadt conduce cu 1-0 în meciul desfășurat la Cluj împotriva echipei CFR. Golul a fost marcat de Tătar, din lovitură liberă, în minutul 29. Este al zecelea gol al sibienilor rezultat din faze fixe marcate de sibieni în acest campionat.

În eventualitatea unei victorii la Cluj, FC Hermannstadt ar urca pe locul 7 în clasament și s-ar afla la numai trei puncte de play-off.