Duminică,
11.04.2021
Cer Senin
Acum
15°C

Cum au votat sibienii: Iohannis – 66,76%

Cum au votat sibienii: Iohannis – 66,76%

Viorica Dăncilă a fost la mai puțin de două procente de Dan Barna în județul Sibiu, conform numărătorii paralele realizate de liberali. Conform datelor după numărarea buletinelor din toate secțiile de votare, Klaus Iohannia a obținut în județul Sibiu o victorie categorică: 66,76%. Pe locul secund s-a clasat celălalt sibian implicat în aceste alegeri, Dan Barna. Liderul USR a obținut în județ 11,02%. Este urmat foarte aproape de Viorica Dăncilă – 9,72%. Următorii doi candidați sunt în ordine Mircea Diaconu – 4,92% și Teodor Paleologu – 3,40%.

La nivel național, după numărarea a 95% din secţiile de votare, conduce Klaus Iohannis - 36%, urmat de Viorica Dăncilă – 23,92%, Dan Barna – 13,16% și Mircea Diaconu – 9,13%.

Potrivit AEP, până la ora transmiterii acestei ştiri, s-au centralizat voturile din 17.864 de secţii de votare, reprezentând 95,28% din total.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

27 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sorinel Frumuseanu

Acum 1 an

Vom avea femeie presedinte, sau cum ar zice sasalaul, presedintă! Viorica 4 president!
Raspunde

vivi dragan

Acum 1 an

Trif iar nu ati reusit 10 la suta te mananca Viorica.
Raspunde

yyy

Acum 1 an

cea mai bua veste: Bogdan Trif a performat din nou! Felicitari!
Raspunde

qaz

Acum 1 an

Dupa discursul pe care l-a avut aseara dupa anuntarea exitpolurilor, apreciez ca nu prea merita functia. A facut din PSD o fobie, uitand de adevaratul rol al presedintelui. Discurs dezamagitor!
Raspunde

scepticul

Acum 1 an

Exact! in loc sa spuna ca romanii l-au votat pt. ca e intelept, bun, performant, a sarit la gatul pesedistilor! halal! Aveti grija cum votati in turul doi!
Raspunde

Wadim Korneliu

Acum 1 an

Se duce piesedeu' la vale ca o portocala. Veoriko, vezi ca te cutiteaza partidu mintenash! Multi mustacesc nervosi pe la spatele tau! Miroase a motociclaneala pe acolo!
Raspunde

scepticul

Acum 1 an

N-as zice!!!
Raspunde

periscop

Acum 1 an

#Sorinel . Da. Veorica va fi președinte. De scară, într-un bloc din Videle.
Raspunde

///

Acum 1 an

Poate chiar la tine in bloc. Si-ti mai da cateo o galeata sau un kil de zahar!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sile

Acum 1 an

este totusi de apreciat ca PSD si-a imbunatatit procentajul chiar si la Sibiu fata de europarlamentare. Mi se pare incredibil scorul obtinut de sas in Sibiu. Nu ştiu ce poate face Iohannis mai mult în al doilea mandat decât a făcut în primul, pentru că este puţin probabil să fie altcumva decât este el, un om rece, distant, un privitor de sus al lucrurilor, care îi lasă pe ceilalţi să latre ca nişte pechinezi lângă el. Pentru Iohannis, care a votat pentru o Românie normală, nu are niciun sens să participe la vreo dezbatere electorală în turul al doilea, având în vedere că va fi votat de la sine, deci îşi poate lua fără probleme un concediu fără plată, şi să revină luni, pe 25 noiembrie, la Cotroceni. Ne meritam soarta sa fim condusi din exterior. Pacat ca nu va exista o dezbatere, lumea si-ar fi dat seama ca Dancila nu este o analfabeta cum au prezentat-o unii!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cosmin

Acum 1 an

Imi pare rau sa vad ca avem multi redusi, chiar si in jurul nostru aici la Sibiu, nu doar in sud. Dar incet-incet o sa moara si am speranta ca noile generatii o sa vada normal lucrurile.
Raspunde

///

Acum 1 an

De ce am fi redusi? pt. ca nu am votat un ins razbunator care nu stie decat sa dezbine?
Raspunde

vivi dragan pentru sile

Acum 1 an

Da Dancila e doctor docent cu facultate la petrol si gaze unde pe vremea lui ceasca intrau toti care nu aveau loc la alte facultati. voua chiar nu va e rusine sa sustineti o semianalfabeta functionala ?
Raspunde

comisia de admitere

Acum 1 an

Te inseli, amice! la petrol si gaze la Ploiesti erau subiecte la admitere grad de dificultate I, la fel ca la electronica, electrotehnica, energetica... mai cerceteaza, nu fi asa de patimas!
Raspunde

vivi dragan pentru Sile

Acum 1 an

Poate ne amintesti procentajul PSD la europarlamentare ca voi la pesede mintiti cum respirati procentajul la SIBIU SI LA JUDETUL SIBIU TE ROG mare pesedist poate asa inveti sa socotesti la nivelul clasei intai.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Till Eulenspiegel

Acum 1 an

Cind ai 66,76% la o prezenta la vot de 53,76% se cheama ca 35,89% din cetatenii sibieni te vor iar 64,11% ba.Per total, daca din 18199217 cetateni cu drept de vot primesti 3130431voturi se cheama ca 17,20% dintre cetateni te vor iar 82,80% ba. Nasol,nu-i asa?Asta-i matematica reala !Solicit cistigatorului turului II sa se abtina de la a se autodenumi ''reprezentativ'' ,pe toata durata mandatului!
Raspunde

Toma

Acum 1 an

Amice,fa un efort si spune cu ce procent a castigat PSD-ul la ultimele alegeri parlamentare!Se stie ca pe baza ignorantei,lenei si nepasarii alegatorilor de abia au putut injgheba o alianta cu ALDE(alti nemernici!) si ne-au umilit si injosit clamand ca ei au fost alesi!(lucru adevarat!)Si atunci?Chiar si un PSD-ist inrait trebuie sa recunoasca acest calcul simplu!Chiar daca ai obtinut doar un vot in plus,tu esti castigatorul!
Raspunde

S

Acum 1 an

@till ulenspegel De fapt prezenta la vot a fost pe la 60% pe tara. Pt ca alea 9 milioane trebuie sa le raportezi la 15 milioane, nu la 18. Pt ca populația rezidenta a României e de 19, 4 milioane (și în realitate chiar mai mica), iar aici sunt incluși și peste 3 milioane de copii. Deci adulții rămași sunt vreo 15 milioane, din care 9 milioane au votat. Sunt 18,2 milioane pe liste pt ca atâția au buletin valabil cu adresa din România. Oricum, în puține tari sunt prezente la vot îndeajuns de mari încât câștigătorii sa aibă peste 50% din totalul populației adulte (deci inclusiv cei care nu au votat).
Raspunde

Pentru sconx...

Acum 1 an

Lasa tu politica ca esti micut, doar gura si duhoarea este de tine, nu ai nici-un merit in chestiunea asta. Vezi-ti de treaba, ia-ti covrigarul, bidineaua si baga mare ca vine frigul. Cand ajungi sa marchezi strada mea, da-mi un mesaj ca te invit la o cafea.
Raspunde

Deutsches Quelle

Acum 1 an

...las ca va arata Veorica in turul ii de unde ...bate vantul !!
Raspunde

civis

Acum 1 an

citindu-va, mi-i clar si este ultima mea postare pe vreun forum sibian; s-a umplut orasul de navigatori in amonte, pe olt in su,s adica. cred ca , punand si flotantii, ne depasisti cu cateva procente... vai si amar!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

ilie

Acum 1 an

Sile daca va cistiga Dancila cred ca Romania va ajunge acolo unde a fost acum 10-ani.Johanis a trebuit sa se lupte cu toti cei care au condus PSDulcu Justitia si toti nationalistii a fost o lupta grea dar am increderea daca mai face un Mandat o sa ajunga tara mult mai departe. si in UE o sa aibe mai mult succes.
Raspunde

S

Acum 1 an

Dacă câștiga dancila, propun ca Sibiul sa își declare independenta. În cazul asta nu se poate trai cu restul romanilor.
Raspunde