Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Patru pentru ULBS. Cine sunt și ce vor cei care își doresc să fie rector

Alin Bratu
48
rectori-01-xqqu

Este de așteptat ca luni, 13 ianuarie, să fie anunțate patru candidaturi la funcția de rector al Universității Lucian Blaga. După al doilea mandat al rectorului Ioan Bondrea va veni la conducerea ULBS al VIII-lea rector, de la înființare. Pentru prima dată în istoria universității, acesta poate fi o femeie. Livia Puia Ilie, Liviu Nicolae Mihăescu, Ioan Marian Țiplic și Sorin Radu sunt cei patru care au anunțat oficial că se vor înscrie în cursa pentru conducerea universității sibiene.

Publicitate
Publicitate

Turnul Sfatului a vorbit cu cei patru despre motivația pe care o au, despre ce-și propun dacă ajung în această funcție și ce așteptări au de la vot.  Aproape toți spun că vor să câștige, însă susțin că nu va fi nicio tragedie dacă vor fi învinși.

Livia Ilie Visma (27)

Livia Puia Ilie. ”A fi rector al ULBS nu este doar o funcție, presupune viziune și foarte multă muncă”

Este prorector al ULBS pe domeniul ”Strategie organizațională și financiară”, iar din 2012, până acum a avut ca atribuții elaborarea strategiei ULBS 2020 și monitorizarea implementării, promovarea ULBS și coordonarea parteneriatului strategic cu mediul preuniversitar, dezvoltarea relațiilor cu mediul economico-social și dezvoltarea organizațională. Este cadru didactic la ULBS din 1992, dar a fost și director asociat în cadrul Programului MBA Româno-Canadian al Academiei de Științe Economice București.

Prorectorul Livia Ilie spune că urmărește prin această candidatură două lucruri: să aibă un impact în societate, care poate progresa doar prin educație și cercetare de calitate și să-și pună în valoare experiența acumultata până acum în această instituție. ”Sunt două motive principale. Un motiv este legat de ceea ce cred eu că înseamnă rolul educației în general și rolul unei universități pentru  societate și măsura în care putem face o diferență pentru a avea un impact în comunitate și societate în general; cred că avem responsabilitatea să încercăm să facem pași consitenți înainte. Al doilea motiv pentru care candidez: cred că pe baza experienței pe care o am și șanselor pe care le-am primit de la această universitate care m-au ajutat să mă perfecționez și să capăt experiență cu precădere în zonă de management universitar, am obligația sau responsabilitatea de a da înapoi universității, comunitatii din ceea am reușit să acumulez; cred ca pot oferi o alternative viabila de leadership pentru ULBS. A fi rectorul ULBS este o mare responsabilitate,  înseamnă foarte multă muncă și implicare și sunt dispusă să fac efortul acesta tocmai pentru că înțeleg rolul pe care il avem in societate si potentialul pe care il are ULBS”, a declarat Livia Ilie.

Prorectorul susține că speră să fie suficienți colegi care s-o susțină, însă dacă nu se va întâmpla așa, e liniștită, deoarece știe că oricum universitatea va alege cea mai bună variantă. ”Cred că sunt foarte multe alternative care se pot oferi prin candidații care se anunță, sunt foarte mulți colegi care sunt pregătiți, au o experiență. Eu ofer o alternativa, cred eu bună, cu o viziune, am capacitate să fiu o persoană echilibrată și să fructific avantajele competitive ale universității. Sper să fie suficienți colegi care să creadă în aceleași lucruri în care cred și eu și să avem o viziune comună, să mergem toți mai departe să facem o diferență în primul rând pentru studenții noștri, pentru comunitatea academică, pentru toți cei care lucrează în Universitate și pentru comunitatea sibiana. Cred că până la urmă  universitatea va alege cea mai buna varianta, pentru că va fi varianta care va rezona cel mai bine cu majoritatea colegilor. Sunt liniștită și plec în competiția asta pur și simplu fără să percep cu plus sau minus un posibil eșec.”, a spus prorectorul Livia Ilie.

ulbs-saptamana-economica-facultatea-de-stiinte-Liviu Mihaescu

Liviu-Nicolae Mihăescu. ”Este necesară o schimbare la nivelul universității”

Fostul decan al Facultății de Științe Economice, Liviu Mihăescu a fost consilier județean, ales pe listele PNL, în perioada 2012-2016. Activează în cadrul ULBS din 1997, când a fost preparator universitar la Catedra de Științe Economice. În fiecare an a urcat câte o treaptă academică: 1998 – asistent, 1999 – lector. În 2005 devine conferențiar, iar din 2009 este profesor. Din anul 2012 este evaluator extern ARACIS pentru programe de licență și master. Din 2004 este doctor în domeniul ”Management”.

Liviu Mihăescu a anunțat că nu vorbește despre despre proiectul său privind viitorul ULBS, urmând să0l facă public în următoarea perioadă. ”Este necesară o schimbare la nivelul universității și doresc ca să promovez proiecte de care să beneficieze și comunitatea academică, dar și comunitatea locală. Am un plan managerial și o să-l fac public. Acolo sunt toate obiectivele pe care eu le propun. Urmează să-l depun la momentul potrivit, conform programului. Sunt optimist și sunt sigur că se pot întâmpla lucruri bune pentru toată universitatea”, a declarat Mihăescu.

marian-tiplic

Ioan Marian Țiplic. ”E și o motivație care ține de faptul că sunt în instituție ca angajat din 1999”

Publicitate

Prorectorul Marian Țiplic deține această funcție din 2012, de când în fruntea ULBS a ajuns Ioan Bondrea. Țiplic este un produs 100% al universității din Sibiu, a absolvit Facultatea de Istorie și a rămas în cadrul ULBS până astăzi.

Spune că principala lui motivație pentru care candidează ține de experiența pe care a acumulat-o în această instituție. ”În principiu, motivația e dată de ceea ce cred eu că reprezintă experiența pe care am acumulat-o în acești opt ani de când sunt în conducerea universității și în același timp să zic și bazat pe faptul că o serie de lucruri care au fost pornite deja, unele din 2012, altele 2016, și pentru care am luptat au rămas nefinalizate. În altă ordine de idei e și o motivație care ține de faptul că sunt în instituție ca angajat din 1999, cred eu că o cunosc destul de bine și în același timp mă bazez pe faptul că există un nucleu, o masă critică de titluri în universitate care înțeleg că e timpul pentru o reașezare a unor trasee ale universității: o conectare mai bună cu autoritățile locale, o conectare mai bună cu mediul de afaceri, aici s-au făcut multe în ultimii ani, dar mai sunt altele care pot fi realizate, la fel, poate o reașezare a ceea ce înseamnă statutul și al cadrului didactic și al studenților în contextul acesta destul de neclar legislativ și al cadrului în care ne învârtim”, a spus Țiplic.

Prorectorul spune că se așteaptă la o campanie electorală bazată pe ideile tuturor candidaților la funcția de rector. ”Așteptările, sincer, cred că aș fie extraordinar de bucuros dacă pe baza programului manageriale pe care am să-l prezint începând de luni se va naște o dezbatere. Sunt convins că și ceilalți colegi au idei și idei foarte bune legat de ce înseamnă viitorul universității și dialogul pe marginea acestor programe dacă se va propaga în universitate în rândul titularilor într-un procentaj cât mai mare, e deja un câștig. Evident că îmi doresc să ajung la cât mai mulți titulari sau la acel număr de titulari care să-mi permită apoi ca din postura de rector să pun în aplica, dar cum am spus, aș fi deosebit de mulțumit dacă ar exista o dezbatere și mai ales dacă această dezbatere va rămâne în sfera ideilor, a programelor și nu a altor hai să le zic picanterii”, a mai spus Marian Țiplic.

decan Sorin Radu facultatea de stiinte socio umane (2)

Sorin Radu. ”Am o viziune despre cum poate universitatea să meargă mai departe”

Sorin Radu s-a născut în Săliște și a urmat și el, la fel ca Marian Țiplic, cursurile ULBS, fiind licențiat în istorie. Înainte de a se întoarce la universitatea sibiană, Sorin Radu a activat timp de trei ani ca muzeograf în cadrul Muzeului Național al Unirii din Alba Iulia. Din 1998 este preparator universitar, din 2000 devine asistent universitar, iar din anul 2004 devine lector universitar doctor. În perioada 2008 – 2011 a fost Decan al Facultății de Istorie și Patrimoniu. În perioada 2012 – ianuarie 2013 a ocupat funcția de Prodecan al Facultății de Științe Socio-Umane, funcție lăsată vacantă de un alt pretendent al funcției de rector, Liviu Mihăescu, ajuns consilier județean.

Sorin Radu susține că a ajuns la vârsta maturității și că a înțeles cum funcționează Universitatea, acestea fiind o parte din motivele care l-au determinat să candideze. ”Vreau să candidez pentru că am experiența necesară, pentru că am o viziune despre cum poate universitatea să meargă mai departe în contextul național și european, în condițiile în care se anunță schimbări majore în ceea ce privește învățământul superior și cercetarea, pentru că am susținerea unor colegi și a unor departamente colective care au fost manifestate plenar în împrejurări diferite, și cumva pentru că eu personal am ajuns la vârsta majorității și cred că am înțeles cum funcționează organizația noastră, universitatea pot să ajut comunitatea academică universitară sibiană să crească și să-și atingă principalele ținte”, a spus Sorin Radu.

Legat de așteptările pe care le are în urma votului, Sorin Radu spune că e optimist, însă nu vede o catastrofă dacă nu va fi ales. ”Sunt optimist-realist. Sunt optimist pentru că sunt un om de echipă și cred că dacă reușesc să-i conving pe colegi că programul meu reprezintă o minimă schimbare și o îmbunătățire a situației pe care o avem acum, dar și realist în sensul că nu privesc ca pe o catastrofă dacă nu reușesc să-i conving și să obțin votul lor și sunt evident un soldat al universității și mă voi înregimenta în noua structură în cazul în care altcineva va reuși să obțină majoritatea voturilor”, a mai spus Sorin Radu.

Calendarul alegerilor

13-15 ianuarie – depunerea dosarelor de candidatură la funcția de rector

16 ianuarie – verificarea dosarelor de candidatură

17 ianuarie – contestații și soluționare contestații

20 ianuarie – ședință extraordinară a Senatului ULBS (doar dacă există contestații)

20 ianuarie – publicarea candidaturilor pentru funcția de rector

23 ianuarie – ședința Senatului pentru validarea noului Senat, pentru validarea candidaturilor la funcția de rector și alegerea președintelui Senatului

27 ianuarie – 1 februarie – campanie electorală pentru alegerea rectorului

4 februarie – Turul I

6 februarie – Turul II

7 februarie – Ședință a Senatului ULBS pentru validarea rezultatelor alegerilor

1 – 31 martie – desemnarea prorectorilor, concursul decanilor, alegerea reprezentantului studenților în CA

Rectorii ULBS

Grațian Ștețiu, în perioada 1977-1984

Mircea Tomuş, în anul 1990

Valeriu Deac, în perioada 1990-1991

Moise Țuțurea, în perioada 1991-1992

Dumitru Ciocoi Pop, în perioada 1992-2004

Constantin Oprean, în perioada 2004-2012

Ioan Bondrea, din 2012

Publicitate
Publicitate

Alin Bratu
Alin Bratu

Politic

0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

48 de răspunsuri

  1. Avatar Veronel Sorostinean-Oprea
    Veronel Sorostinean-Oprea

    Oricine va fi rector, va fi bine, doar sunt toti o mare familie…la propriu!

    108
    13
  2. Avatar zzz
    zzz

    cu respect pentru munca si rezultatele celor in discutie, toate CVurile sunt FOOOOOARTE subtiri.
    niste profile literalmente provinciale, fara rezultate academice de vreun fel, fara rezultate mangeriale la scara cel putn medie.
    intr-un cuvant…mediocru!

    92
    36
  3. Avatar Alina
    Alina

    Aveam o parere mai buna despre autorul articolului. Un jurnalist ar trebui sa investigheze ce scrie, nu sa o faca la comanda. Mai multe date tehnice prezentate in articol sunt complet gresite. Afilierea candidatilor la facultatile de care apartin, de exemplu ….

    69
    15
  4. Avatar dancp2
    dancp2

    cine are pilele alea mai mari la pnl ala ia,daca are si ceva meditatii luate la fizica atunci 100 % e rector

    74
    47
  5. Avatar Proadevăr
    Proadevăr

    În sfârșit, poate scapă Universitatea de ”marele rector” Bondrea, să vină alți profesioniști cu viziune universitară și să pună pe primul plan interesul educației și, nicidecum, tot felul de ”aranjamente” ( a se vedea titlurile acordate la tot felul de neaveniți, în schimbul reciprocității, plata cu ora,etc….).
    Dacă tot nu mai există alternativă la învățământul public, este momentul să aibă ULBS și un alt rector, doar nu poate fi Bondrea pe vecie!!!!!!

    76
    28
  6. Avatar Marc595
    Marc595
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    199
    208
  7. Avatar Dancu
    Dancu

    Care va aduce dupa ea aceeasi, echipa, nu? Pastreaz-o tu, daca e asa de buna.

    175
    67
  8. Avatar Adriana Gheorghieș
    Adriana Gheorghieș
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    169
    198
  9. Avatar filip
    filip

    Poate ma insel, dar organizarea acestor alegeri pare a fi o „treaba slaba”: o campanie electorala de doar 6 zile (din care una este sambata) pentru o universitate cu 9 facultati? Cum o sa se faca cunoscuti canditatii in toate facultatile? Oare nu se urmareste alegerea unui rector-paiata prin intermediul caruia tot „fostii” sa conduca?

    59
    46
    1. Avatar Troller
      Troller

      Daca o campanie electorala pentru alegerile prezidentiale si la care voteaza milioane de oameni dureaza 4 saptamani, atunci normal ca la cateva sute de cadre didactice care voteaza e destul o saptamana. Candidatii merg in 2 facultati pe zi si-si prezinta acolo oferta. Facultatile sunt apropiate si unele nu foarte mari.

      41
      6
  10. Avatar Adela91
    Adela91
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    153
    187
  11. Avatar Anton
    Anton

    Doamne, ce rău am ajuns! Este de prost gust că Livia Ilie a ajuns profesor, acum se visează rector? Femeia nu are nicio prestanță academică, nu e în stare să scrie nicio lucrare. De la teza de doctorat până la ultimele articole, s-a folosit de fel de fel de trepăduși, pe care îi plătea, sau îi promova în funcții și proiecte. Îmi e rușine că sunt sibian!

    184
    182
  12. Avatar Valeriu Albu
    Valeriu Albu

    Asta e oferta finala? Ne meritam soarta. Daca cei pe care ii prezentati vor sa fie rectori, de ce ne mai miram de clasa politica? Cu ce sunt mai presus acesti oameni, fata de politicienii care fura si plagiaza doctorate?

    112
    48
    1. Avatar Pictor Viturca
      Pictor Viturca
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      41
      55
      1. Avatar Valeriu Albu
        Valeriu Albu

        Stiti dumneavoastra mai multe, domnule fotbalist? Mai candideaza si altcineva?

        46
        17
  13. Avatar Ana-Maria Vlas
    Ana-Maria Vlas

    Doamna prorector Livia Ilie merită să câștige aceste alegeri. Este singura care a luptat pentru a schimba cutume și mentalități. Dacă ajunge rector, va da afară o bună parte din cadrele didactice care nu corespund rigorilor academice. De aceea nu e dorită, dar, până la urmă va face curățenie în ULBS. Vine vremea când o să plângeți mulți care acum încercați să îi stați în cale!

    192
    145
    1. Avatar Alex
      Alex
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      9
      17
  14. Avatar Cibinescu
    Cibinescu
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    23
    56
    1. Avatar Ion SB
      Ion SB
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      42
      48
  15. Avatar Dracu
    Dracu

    Pai nevasta lu Sorin Radu are sustinere psd din surse sigure. Ea a fost una dintre cele mai incompetente directoare a scolii Regina Maria dupa care, inlaturata, a ajuns pe functii mari la inspectorat. O fi sorin asta de partea pnl-ului? Sa vedem daca va castiga. Oricum…..multi mediocrii

    105
    23
    1. Avatar resurse umane
      resurse umane
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      8
      11
    2. Avatar Sa fim corecti!
      Sa fim corecti!
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      38
      69
      1. Avatar Mihai
        Mihai

        Sorine, ai fost anu asta la parada, sau l-ai lasat pe Gheorghita singur?

        19
        6
  16. Avatar Universitar
    Universitar

    In calitate de votant la aceste alegeri, m-ar interesa sa cunosc 3 lucruri despre fiecare: CV-urile actualizate, realizarile manageriale din ultimii ani fiindca toti au avut functii de conducere si programele lor manageriale pentru urmatorii ani. Si poate chiar si o dezbatere moderata de un neutru

    81
    3
  17. Avatar Emil Alexe
    Emil Alexe
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    176
    183
    1. Avatar Conf Univ
      Conf Univ
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      20
      23
      1. Avatar Sibianul
        Sibianul

        Emil are dreptate, „Schimbarea pleacă de jos” nu se referă neapărat la femei de servici și portari. Va rog sa mai cercetați dl Conf Univ.

        70
        8
  18. Avatar Hadar victoria
    Hadar victoria

    Semnez pentru D na Livia Ilie Puia, un om pe cinste cum rar se mai găsește, care nu doar promite ci acționează!!!!
    Un om care a fost, este și v a fi mereu alături de fiecare student în parte, defapt din punctul meu de vedere D na Ilie Puia Livia pune suflet în tot ceea ce face, se dedica total tuturor proiectelor, fără îndoială este cel mai potrivit om pentru a fi rector.
    Respect enorm pentru D NA PUIA!!!!
    Nimeni nu este Mai potrivit pentru aceasta responsabitate (cu tot respectul pentru ceilalți candidati)
    O recomand din inima și vreau sa fie rector USLB

    176
    176
  19. Avatar Bogdan Elena
    Bogdan Elena
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    167
    173
  20. Avatar Vasile Von Vasile
    Vasile Von Vasile
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    9
    15
    1. Avatar Vasile Von Vasile
      Vasile Von Vasile
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      5
      8
  21. Avatar Sa fim corecti!
    Sa fim corecti!
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    49
    62
  22. Avatar Dmitry Glukhovsky
    Dmitry Glukhovsky

    Hmmmm

    4
    6
  23. Avatar Juca Maria
    Juca Maria
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    170
    173
  24. Avatar Trolling Stones
    Trolling Stones
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    16
    29
  25. Avatar Nelu Olah
    Nelu Olah
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    6
    21
    1. Avatar Titus Steel
      Titus Steel

      Taci dracu, Gheorghita! Te-a scos asta la produs? Ia cu Proctinum si taci!

      16
      6
  26. Avatar Vasile
    Vasile

    Am fost studentul vostru si mai bine terminam la privat. Sunteti de toata jena
    ULBS bagati milioane in publicitate ca vorba aia… afara gardu si inauntru
    leopardul. Mai intai schimbati ceva si faceti ceva pentru studenti nu pentru voi.
    DNA sa vina sa va ia!

    25
    5
  27. Avatar Livia Iliescu
    Livia Iliescu

    E agitație mare pe la loji, se bate fratele Sorin cu fratele Liviu. Cu cine votează
    venerabilii cu șorț la purtător?

    22
    6
  28. Avatar Zoran Blegovici
    Zoran Blegovici

    Vine Livia și vă belește pe toți. Urmează să plece cei care nu se conformează, așa
    că ciocu mic, băieții! Livia Ilie e singura care are atitudine occidentală. Dacă vrem
    să ajungem ca în Canada sau SUA, votăm Livia Ilie!

    127
    6
  29. Avatar Alma Mater Cibinensis
    Alma Mater Cibinensis

    Candidatii sunt oglinda profesorilor din universitate. Astia suntem, asta avem!
    Pacat ca ne batem joc de oras si de istoria universitatii. ULBS poate sa ajunga cea mai puternica universitate din Regiunea centrala, dar nu cu astfel de rectori!

    20
    4
  30. Avatar Herman Stadt
    Herman Stadt

    Bondrea lasa universitatea mostenire? Ca mai toti sunt nomenclaturistii lui. Halal atitudine feudala!

    19
    2
  31. Avatar Metro Goldwin Fraier
    Metro Goldwin Fraier

    Un ciudat mai mare ca Tipilic nu am vazut. Un isoric – isteric, zici ca mereu e pus
    pe cearta. Cine il voteaza pe frustratul asta?

    15
    8
  32. Avatar Profu'
    Profu’
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    7
    13
  33. Avatar Iulian
    Iulian
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    12
    19
  34. Avatar Anonim
    Anonim

    Hahaha Chiar as vrea sa vad cu Domnul Mihaescu va iesi rector… discursul lui va fii bazat pe albine si cat de pasionat este el de albine…. exact cum facea la cursuri?!?!

    2
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate