Luni,
01.06.2020
Innorat
Acum
11°C

VIDEO Sibiu, sat frumos! ”Am stat 20 de minute, la coadă, după oi!”

13 Ianuarie 2020 16:11

VIDEO Sibiu, sat frumos! ”Am stat 20 de minute, la coadă, după oi!”

Traficul auto a fost blocat pe mai multe străzi din cartierul Turnișor timp de câteva zeci de minute, în după-amiaza zilei de luni: o turmă de oi era în drumul său către Câmpșor.

”Am ales să vin din zona Metro, către oraș, pe acea scurtătură care o ia prin câmp către Ștrand. Doar că atunci când am ajuns la intersecția cu strada E.A. Bieltz, m-am trezit blocat între oi. Erau câteva sute”, povestește Adrian, un tânăr din Sibiu. Potrivit lui, turma de oi aflată în tranzit bloca tot drumul. ”Nu aveai cum să te strecori. S-a format în spatele meu o coadă de câteva zeci de mașini, iar la intersecția către Câmpșor am văzut alte mașini care așteptau să vină din sens opus. Și am tot mers așa, în spatele lor, mai bine de 20 de minute. Am stat la coadă, după oi”, povestește, amuzat, Adrian.

Însoțitorii unor astfel de turme de oi riscă amenzi din partea Poliției Rutiere, în cazul în care sunt prinși, deoarece legislația în domeniu interzice deplasarea animalelor libere pe drumurile publice. În cazul de față, ciobanii au ajuns în Câmpșor fără să fie nevoiți să dea explicații.

oi campsor 2 oi campsor 1

 

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

14 comentarii

Mioara

Acum 4 luni

Nu va place ?... emigrati in Germania, luati un autobuz si rugati-va 20 min sa ajungeti la destinatie, inconjurati de tot felul de neaveniti din orientul mijlociu care se plimba de colo colo, pe sociale in timp ce tu te duci la munca sa contribui la stat, sa poata aia umbla, inmulti si chema rudele, ca nu sunt destui. Tare simandicosi am mai ajuns si ne strambam la niste oi... plecati in Franta, baieti stati acolo la liniste..sau Belgia, ce vreti voi ca tot arabie e.
Raspunde

Love SB

Acum 4 luni

20 minute minunate!
Raspunde

Babu

Acum 4 luni

Nu au solutie iarna. Trebuie sa treaca peste podul acela si nu prin apa. Acuma nici ciobanul nu prea avea minte. Trebuia sa traverseze dimineta devreme, sa nu incurce traficul.
Raspunde

un sibian vero

Acum 4 luni

Da cand stai 40 de minute - o ora, in coda de masini, ca sa ajungi de la Metro pana la Cercul Militar cum e? atunci nu te plangi? dece nu faci poze? ...mai ales cand se mai gasesc oltenasi si nu numai care incearca sa te dribleze si pe stanga si pe dreapta sa ajunga mai in fata cozii(nu ca s-ar duce prea departe, ca nu au unde) ... no atunci fa poze si arata(de preferat ca nr de inmatrulare a fitosilor sa se vada)!!!
Raspunde

SB Forever

Acum 4 luni

Ce va mai deranjeaza pe voi oile, boieri ! Nu va place Branza ?.... asta e Sibiul si de-aia e frumos. Nu va convine, mutati-va la Ciorogarla sau la Craiova, unde vreti voi. E capitala branzei aici... cand mergeti in Elvetia si vedeti vacile, le faceti poze....aici, hop va simtiti ofensati de niste oi.
Raspunde

e.v

Acum 4 luni

Foarte frumos.Ar fi bine dacă ar fi cît mai multe turme de oi si ciobani, se pare ca acești domni care uită că oile și oamenii acestor locuri au adus faima SIBIULUI li se cuvine totul.Așa cum cred că padurile sint tot ale lor,pot sa le taie in totalitate ,pășunile să le asfalteze să facă ghetouri cu 14 etaje,adevarate lagăre de concentrare.Oare ce ar trebui să ne trezim să vedem ce se intimplă in jurul nostru și să luăm atitudine.
Raspunde

un sibian

Acum 4 luni

ok, si daca te-au deranjat de ce n-ai sunat la politie (locala sau "nationala")? in 20 de min ajungeau si ei acolo si rezolvau treaba...ii amendau pe aia, etc....sigur nu se rezolva daca scrii la ziar!
Raspunde

gfr

Acum 4 luni

daca a venit dinspre metro inspre oras prin camp sau campsor, e normal sa dea de oi pe drum :)
Raspunde

Valentin

Acum 4 luni

Cine se mira de lucrurile astea, nu e sibian nativ. Obisnuiti-va, asta e Sibiul pe care il iubim, cel putin noi cei care ne-am nascut aici
Raspunde

Mihai

Acum 4 luni

No...
Raspunde

De la GSM

Acum 4 luni

Probabil treci de câteva ori pe zi pe acel drum spre cartierul Strand, drum neoficial, neinscris în circulație, peste o pășune, necertat de cineva, dar te-ai întâlnit odată cu oile și.. Ups! Invadatorii transhumantei!!
Raspunde

Eu

Acum 4 luni

Foarte frumos. Nu in fiecare zi intalnesti asa ceva. Ce n.ar da un strain de Romania sa vada asa ceva! Ex. Printul Charles!
Raspunde

Edina

Acum 4 luni

In loc sa te dai jos sa le mulgi.
Raspunde