Joi,
23.09.2021
Parțial Noros
Acum
7°C

VIDEO/Asistentă la ATI Sibiu alungată de vecini pentru că lucrează cu bolnavi COVID-19

VIDEO/Asistentă la ATI Sibiu alungată de vecini pentru că lucrează cu bolnavi COVID-19

O asistentă care lucrează la secția ATI a Spitalului Clinic Județean Sibiu este hărțuită de vecini, de câte ori se întoarce acasă, fiind acuzată că îi poate îmbolnăvi, au atras atenția mai mulți cunoscuți de-ai asistentei. Într-un filmuleț care a devenit viral pe internet se aude cum vecinii îi cer asistentei să se mute din casa în care s-a izolat ca să-și protejeze familia, pentru că-i pune pe ei în pericol. Totodată fiica asistentei a postat filmulețul, alături cu un text emoționant în care își apără mama. Femeia, care este dintr-o localitate din județul Sibiu, se află la capătul puterilor și a decis să se mute în chirie, pentru a scăpa de calvarul la care o supun vecinii, spun cei care au reacționat. 

Mai multe sesizări au venit pe adresa redacției Turnul Sfatului cu privire la faptul că o asistentă care lucrează la secția ATI a spitalului Clinic Județean Sibiu, cu pacienți infectați cu noul coronavirus este hărțuită zilnic de vecini. Aceștia îi reproșează că nu este corect că se întoarce acasă de la spital și că-i pune în pericol. Din spusele celor care au trimis înregistrarea, femeia i-a lăsat pe cei doi copii și pe soțul ei în apartamentul în care locuiesc de obicei și ea s-a mutat într-un alt apartament, în casa portocalie care apare în video, pentru a-i proteja. Din păcate, vecinii nu par a fi de acord cu această decizie și zilnic îi cer să se mute.

Una dintre persoanele care au luat legătura cu redacția noastră este colegă cu asistenta și spune că aceasta lucrează de mulți ani în spital. „Este asistentă pe ATI de ani de zile, dar acum suntem nevoite să lucrăm cu pacienții cu acest virus. Oamenii trebuie să înțeleagă că noi lucrăm echipate, nu infectăm pe nimeni”, spune colega asistentei.

De asemenea, o altă persoană care ne-a scris la redacție spune: „Aceasta femeie chiar merită un buchet de flori din partea multor oameni. Nu s-a gândit nicio clipă să se retragă”.

Fiica asistentei a reacționat pe facebook

Fiica asistentei a reacționat pe pagina de socializare și a postat filmulețul însoțit de un mesaj în care își apără mama. „După ore întregi de muncă, în care mama mea se sacrifică pentru oamenii infectați cu acest virus și este trup și suflet pentru meseria aleasă, fără vreun gând de abandon sau de regret pentru ceea ce face, acesta e respectul pe care îl primește zilnic din partea vecinilor și, cel mai trist, chiar din partea apropiaților, pentru faptul că vine acasă de la muncă și pentru că împart aceeași scară de bloc, privind-o ca pe un om de cea mai joasă speță. Greșit! Mama mea e un erou, mama mea, încearcă sa ne salveze, să fie alături, în această situație, de oamenii care au nevoie! În loc să primească laude pentru curajul ei (subliniez, multe cadre medicale au abandonat misiunea asta), mama mea e jignită, alungată și mai ales discriminată! Sunt dezamăgită de societatea în care trăiesc și de ceea ce primește un om care se sacrifica ajutând”, scrie tânăra pe pagina de facebook.

Apropiații asistentei spun că aceasta se află la capătul puterilor și să gândește să se mute într-o chirie ca să scape de calvarul prin care vecinii o fac să treacă. Femeia locuiește în județ  și face naveta pentru a ajunge la spitalul din Sibiu.

Citește și Cazul asistentei hărțuită de vecini. Cum se disculpă aceștia, ce spun autoritățile și specialiștii. ”Am colege care nu sunt primite în autobuz pentru că lucrează în secția de ATI”.

VIDEO Pompierii sibieni au dus flori asistentei „hulită” de vecini și colegelor ei: „sunt oameni care urlă, care jignesc”

Raluca Budușan

de Raluca Budușan

Sănătate, Educație
Telefon:
0766 905 671

Comentarii

46 comentarii

dr scridon

Acum 1 an

Pai sa ne spuneti si noua adresa...Asa vecini..am vrea si noi.Sa mergem sa i cunoastem.Zic!
Raspunde

sasofilu

Acum 1 an

dar daca ajung vecinii pe ATI, din diverse probleme de sanatate, cine ii mai ingrijeste? fara asistente, e moarte sigura. te astepti la mesaje de incurajare, tu cadru medical… romanasii sa nu uite ca in alte tari personalul medical e aplaudat, aici te scuipa.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

PuieMNL

Acum 1 an

In alte tari, ‘eroinele’ nu asteapta spaga sa te ingrijeasca! Asta e meseria, o sata in viata poate fii periculos sa ti faci meseria si atunci cauti sa te victimizezi ? Dar de politisti si pompieri ce sa m ai zicem?
Raspunde

S

Acum 1 an

Niște lași și fricoși. Si de vina sunt și cei care terorizează lumea cu știrile mai mult sau mai puțin fake despre boala asta.
Raspunde

safa

Acum 1 an

Inculti, incuiati, o adunatura de prosti manipulati de media. Merita sa ajunga pe mainile asistentei si sa ii trateze in aceeasi maniera
Raspunde

zzz

Acum 1 an

niste proaspat coborati din copac debiteaza cu nonsalanta cuvinte pe care le inteleg(multumim media tabloida pentru ca ne bagi in cap gunoi!) si abuzeaza o vecina care chiar face ceva pt a rezolva criza asta. evul mediu live
Raspunde

Ileana

Acum 1 an

Cum au putut fi cazati atația care nu au făcut nimic ptr societatea noastră, intr_-un hotel de ****, adică RAMADA, personalul medical de ce nu ar putea beneficia de acest tratament???
Raspunde

Babacloanta

Acum 1 an

Pentru că Carabulea.
Raspunde

Mihai

Acum 1 an

E plină lumea de dejecții umane, degenarati panicarzi aciuiti la limita absurdului. E descrierea reală, contemporană a fenomenului care a luat amploare la nivel mondial, vecinul repulsiv, obsedat de propria-i sănătate mai mult ca niciodată. Lepre grețoase ascunse pe după perdele care dovedesc lipsă cronică de creier, lipsă de informație și nu în ultimul rând lipsă de bun simț și omenie față de niște Oameni care își riscă zilnic viața și se pun în linia întâi în lupta cu prezentul. Felicitări personalului medical implicat în combaterea acestui fenomen, oriunde s-ar afla și orice vecini ar avea.
Raspunde

Ovid

Acum 1 an

De ce ne mirăm? Suntem la Sibiu, unde oamenii te saluta, spun "Mulțumesc", capitala culturală, bla, bla. Nu e vorba de orașul ăla stricat de olteni și albanezi, prost gust, ipocrizie, bârfe, presă de rahat, răutate pură și care se numește Hermannstadt. Mai are cineva oglinzi pe acasă?
Raspunde

Titisor

Acum 1 an

Daca esti sibian jet pe jet ii ok, da nu inteleg motivul pentru care te iei de locuitorii din Alba, tinand cont ca zici de o regiune apoi de un judet. Te rog nu generaliza si nu uita ca si in Sibiu sunt multi cu buletin de sibhiu da cu radacini adanci din alte parti. Duminica faina.
Raspunde

operatiunea overlord

Acum 1 an

Dragul meu, atât timp cât cineva nu isi asuma responsabilitatea faptelor- dând vina pe alții (astre, olteni, albenezi, etc.)- e complicat. E comod cand gasesti un vinovat Chestia cu educația sau civilizația implica si asumarea. Opinia ta nu numai ca nu iți face cinste ci arata cam cât de deformat înțelegi realitatea. Ai priceput?
Raspunde

asistent

Acum 1 an

In situatia zilelor noastre cei care lucreaza in spitale, direct cu bolnavii de COVID-19 ar trebui priviti ca eroi. Dn pacate societatea noastra e atat de ingusta la minte incat nu ai replica la gandirea ei. Pe cand unii fac zaiafeturi cu muzica si invitati altii sunt jigniti ca isi fac meseria.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Nic

Acum 1 an

DEZINFORMARE TOTALA !!! 1.Mama ta inca nu a fost la lucru ca sa dea piept cu temutul Covid-19!!-Ea doar de luni incepe 2.V.-ati mutat din bloc in urma cu aprx.1 an ,de unde pana unde vecinii o jigneste,discrimineaza etc etc.Fals !!! 3.S-a cerut un dialog cu tatal tau dar nu s-a putut,el a ridicat tonul! 4.A protejat familia voastra ,adica s-a izolat de voi 3 ca sa nu va inbolnaviti si a vrut sa faca 25 ,e bine??Am vb cu ea ca sa veniti voi 3 si sa ramana ea acolo,era cel mai corect,raportul era OK !dar ce a facut??A adus pe inca o colega de-a ei( de parca nu era inde-ajuns),colega a venit direct din prima linie si din tura ,pai NOI 10 familii,nu mai contam??Trebuia sa stea in casa ea ,si voi in bloc,. Blocul este pt toti,CORECT ! dar nu aducem colegi din prima linie,Respect pt toate cadrele medicale dar trebuia sa aleaga raul cel mai mic adica sa se izoleze acasa la ea unde a stat in ultima perioada si voi in bloc,bine merci voi 3 ok si noi ....p....a Nu am nimic cu cadrele medicale,am prieteni ca ea dar nici lor nu le-a parut ok asa cum a vrut Alina sa faca. Covid nu iarta pe nimeni dar trebuie sa intelegem sa ne protejam fiecare si sa fim uniti dar nici un dialog bun intre parti nu a vrut sa se faca! Imi cer scuze pt tot dar noi restul locatariilor nu am fost de accord. O respect pe Alina d.p.d.v.d medical,este o profesionista si jos palaria pt ea ,dar aici a fost vorba strict de protejarea fam ei si de vecini nu o interesat-o !! Care suntem 10 familii,nu una PS: imi cer scuze ca s-a ajuns pana aici !!!Trebuia dialog cu toti locatarii pt aducerea de colegi din prima linie, in carantina ,izolati sau cantonati !
Raspunde

cap limpede

Acum 1 an

" vecinii o jigneste" .... "Care suntem 10 familii"... nu stiu daca esti, dar in exprimare semeni leit cu bombardierii care se inghesuie pe la granite sa ne mai aduca niste kile' de carcalaci... nu de alta, dar sa nu epuizam stocul cu izolarea asta...
Raspunde

zzz

Acum 1 an

Umbla femeia aia pe la tine prin sufragerie si trebuia sa te protejezi de ea? "Comentariul" tau "vocabularul" tau si "logica" ta sunt exact ce aveam nevoie ca sa intelegem situatia. ramane cum am stabilit: niste maimute au coborat din copac si s-au mutat la bloc
Raspunde

Babacloanta

Acum 1 an

Nu meritati nici macar un răspuns. Sunteți demna/demn de mila.
Raspunde

operatiunea overlord

Acum 1 an

Pentru limba romana.. mergi la scoala. Pentru bun-simt.. nu se mai poate face nimic!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ironim

Acum 1 an

Nu cred asa ceva! Sibienii e civilizati,eleganti.Doar nu sunt de la Galati!
Raspunde

kokos

Acum 1 an

Rusine vecinilor!Toata stima d-na asistenta pentru ceea ce faceti!Sper ca astia care o hartuiti sa nu ajungeti , printr-o ironie a sortii , sa fiti ingrijiti in spital de aceasta doamna, si sa trebuiasca sa-i multumiti pentru ce a facut pentru voi!
Raspunde

till

Acum 1 an

este in Loamnes langa primarie
Raspunde

Sibian

Acum 1 an

Cat de limitati putem fi incat sa nu ne dam seama ca maine putem fi unul dintre noi sau unul dim membrii familiei noastre pe un pat de spital si sa nu existe nimeni care sa ne ajute pentru ca au plecat toti satui de jigniri si atacuri? In loc sa ne purtam ca niste idioti mai bine am respecta regulile impuse adica izolare si igiena dar este mai bine sa aruncam vina pe altii decat sa ne purtam asumat. Imi cer scuze doamnă si va rog sa nu abandonati!
Raspunde

sibian

Acum 1 an

de ce nu se pun la dispozitie apartamente sau camere de hotel pentru asistente si doctori pentru a evita asemenea situatie si a nu-si pune propriile familii in pericol ???
Raspunde

MILITARU GHEORGHE

Acum 1 an

Daca nu dati numele ticalosilor,nu scapam de fenomen.
Raspunde

///

Acum 1 an

Mai, ce puternic e instinctul de conservare...
Raspunde

Sibianul

Acum 1 an

Bataie!Apa paie si bataie...asta merita acei..neoameni...Capu' sus doamna asistenta!
Raspunde

Andreea

Acum 1 an

Intitiativa grupului Vă ajutăm din Sibiu poate e de folos in acest caz. Dacă lucrați în domeniul medical, în armată, poliție, jandarmerie sau în orice instituție aflată în prima linie în lupta cu Covid-19 și aveți nevoie de cazare, vă rugăm să completați acest formular: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScVOigV4Kz1cYhE6OUJEa78vD5Bc0y-DGpl0kz6aTFXS5uMyA/viewform Daca aveti un imobil pe care doriti sa il puneti la dispozitia cadrelor din prima linie, va rugam completati urmatorul formular: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc_GYzGvxAZAXiK8iwheqOANbc1921DCy9WGj96JL9kIb1TpA/viewform?fbclid=IwAR2BXP9vyvyNjrDmtN_3aNCMYCiYmRk6S2ecterqSBuLxoluhUCjQhfQ8vY
Raspunde

Cris

Acum 1 an

Acest oraș medieval este plin de creaturi medievale, primitive, sălbatice si mai simplu spus prosti. Dacă începi sa te cerți cu prostii te cobori la nivelul lor. Biata femeie , sa stea la ea in casa iar vecinii sa se ducă pe apa sâmbetei dacă nu le convine, suntem oricum prea mulți pe lumea aceasta , de prosti nu prea este nevoie si nici loc!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Soimarul

Acum 1 an

Nu imi vine sa cred. Ardelenii astia buni fac asa ceva in sibiul mult iubitului presedinte Peroada Yohanis? In orasul cu valori europene se intampla asa ceva???
Raspunde

Aling

Acum 1 an

Atentie la limbajul din video, realitatea bate filmul!!!!
Raspunde

Babacloanta

Acum 1 an

Respect pentru asistenta. Macar acum stie ce fel de lighioane are pe langa casa. Ne dam mari crestini dar cred ca suntem cei mai mari atei din Europa. La noi nu există respect pentru viața, pentru semeni.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

B.Utoru

Acum 1 an

În locul asistentei, mi-aș lua concediu medical și nu aș mai ieși din casă.
Raspunde

Maria Giurgiudia

Acum 1 an

Tot respectul pentru doamna asistentă,mai bine am incuraja un asemenea om, decat să-l hărțuim.Fiecare dintre noi ar trebui să vă privim ca pe un erou.Să nu uităm că niciunul dintre noi nu suntem invincibili în fata acestui virus si cadre medicale , precum această eroină, au ales să stea in prima linie cu prețul sănătății dânsei.Această femeie a trecut pe lângă moarte,nu demult, iar acum se luptă pentru viețile noastre.Haideți , oameni buni, să fim mai înțelegători, măcar în aceste momente de mare cumpănă pentru întreaga omenire.Dumnezeu să vă ajute, doamna asistenta,fiți tare pentru noi
Raspunde

Eu

Acum 1 an

Oameni buni, fiti alaturi de eroii in halite albe care salveaza vieti.Muncesc pana la epuizare, avand expunere maxima. Faceti gesturi de multumire, nu-i alungati. Mai devreme sau mai tarziu , veti avea nevoie de ei.
Raspunde

Sibian

Acum 1 an

Din pacate nu am vazut pe niciunul dintre noi spunând celor care se intorc si mint la granita, celor care ignora regulile, umbla nestingheriti pe strazi si fac gratare in mijlocul drumului, se spala din an in pasti( mai mult din an decat din pasti) ca sunt un pericol pentru noi toti si ca ar trebui sa stea in alta parte. De ce? Pentru ca ne este frica sa luam atitudine impotriva unor scursuri ale societatii care la o adica s-ar putea sa ocupe patul din spital de care fiecare dintre noi s-ar putea sa avem nevoie indiferent de motiv. In schimb preferam sa atacam oamenii care se ocupa sa avem parte de îngrijirea necesara pentru ca este mai usor, ei nu riposteaza. Si ne numim oameni civilizati!
Raspunde

eu

Acum 1 an

daca ar fi ei sau membri familiei lor in locul pacientilor ce ar face cu asistenta?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

PuieMNL

Acum 1 an

I am da o spaga sa se uite la noi!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

PSDistul mandru

Acum 1 an

sa fi fost doamna din VL sau OT , sau mutata de curand dintr-un alt judet ... vai si amar de ea asta e unul dintre putinele cazuri in care adevarul e la mijloc, vitejilor , daca era la voi in bloc, mai gandeati la fel, luandu-i apararea ? ? nu era mai simplu sa se izoleze in casa ei, singura in curtea ei, fara riscuri pentru cei din jur , si sa-si trimita familia la bloc printre cei care se feresc asa cum pot, au posibilitatea? sunteti niste ipocriti ordinari incepand cu 'mandria voastra de ardeleni' (in realitate falosi dar gaunosi) si terminand cu falsul vostru respect pt femeia asta? pana sa fie asta ii injurati ca au salarii mari si sunt spagari(ceea ce e drept) iar acum cand va este frica credeti ca va e de ajutor linguseala asta gretoasa?
Raspunde

proletarul

Acum 1 an

ba e vorba de LOAMNES nu de Sibiu. blocul e langa primaria Loamnes la intersectia spre Pauca
Raspunde

Sibian

Acum 1 an

Unde este escedentul bugetar? Il pastrati pentru pretenari? Folositil acum cum trebuie, s-au facut donatii! Tot noi treb sa dam bani, bugetul il tineti sal impartiti imtre voi, vin alegerile draga PNL!!!
Raspunde

Mimi

Acum 1 an

Doamne ,câtă răutate pe unii.Nimeni nu se lingușește,doar suntem alături de oamenii care își pun propriile vieți în pericol pentru a le salva pe ale altora.În acest război ei sunt soldații din prima linie,noi stăm acasă și ne rugăm pentru acești eroi, iar pe Alina, chiar trebuie să o susținem și s-o considerăm eroina noastră.Lăsați-i, oameni buni, să-și facă treaba, acum mai mult ca oricând au nevoie de liniște, de înțelegere și de tot sprijinul nostru.Sunt și ei oameni, au soți, soții, copii, părinți, pe care-i părăsesc...e greu nu?...însă stiu că tot sacrificiul lor nu este in zadar.Dumnezeu să vă dea cea mai mare înțelepciune și pricepere, stimate cadre medicale, vă rugăm să nu abandonați ,de pe acest front trebuie să iesim învingători, uniți vom învinge.Doamne ajută!
Raspunde

Elly

Acum 1 an

Pentru doamna primar din comuna Loamneş care a omis să spună că toate familile din acel bloc stua cu chirie unii de vreo 25-30 de ani ,au şi casă proprietate personală. Despre ce vorbim doamna primar dumneavoastră ştiți cel mai bine care este situația .
Raspunde