Sâmbătă,
28.11.2020
Ceata
Acum
-2°C

Un sibian a început pregătirile de Crăciun cu cetină furată și un dosar penal

28 Octombrie 2020 14:37

Un sibian a început pregătirile de Crăciun cu cetină furată și un dosar penal

Un bărbat în vârstă de 29 de ani din Porumbacu de Sus a fost prins ieri în flagrant de către polițiști în timp ce recolta cetină de brad din fondul forestier fără acordul organelor silvice.

Bărbatul a fost depistat în cadrul unei acțiuni desfășurate de către polițiștii Secției nr. 4 Poliție Rurală Porumbacu de Jos împreună cu reprezentanți din cadrul Ocolului Silvic Avrig în vederea prevenirii și combaterii activităților ilegale din domeniul silvic, pe raza de competență.

În cauză s-a luat măsura sancționării contravenționale a bărbatului cu amendă în valoare de 1.000 de lei și confiscarea cantității de 200 kg cetină de brad.

Foto: arhiva TS

Vizualizari: 1041

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

9 comentarii

Coralya Popescu

Acum 1 lună

E rau sa fi prost si sa mai si semnalizezi.Ce Craciun desteapta satului? Este Pomenirea mortilor la 1 noiembrie si traditia spune sa duci crengute da brad la mormant din care se fac cruci pe care le impodobesti cu flori.Vai de noi si de tara asta cu atatia inculti..Documentati va naibii ca ne-am saturat de aberatiile voastre din articole.
Raspunde

Razvan .

Acum 1 lună

Coralya, dupa limbajul academic folosit de tine nici nu stiu daca se merita sa imi pierd timpul cu tine sau nu. Aparent, cred ca mai am o farama de speranta in cazul tau. Taman din cauza ta e tara asa cum este! In primul rand, poate cel prins a declarat asta (nu scrie in articol) in al doilea rand, daca sunt ateu si ma p*s pe traditiile tale nu inseamna ca sunt incult. Traditia ta spune sa duci la mormant crengute de brad. El a fost prins cu 200kg de cetina. Despre ce vorbim aici totusi?
Raspunde

Coralya Popescu

Acum 4 săptămâni

Vorbim de comercializare.Eu ma refeream la titlu.Ce faci cu traditile neamului este exact opinia ta.Este bine ca atunci cand pui un titlu la un articol, sa stii exact despre ce este vorba.De ce a ajuns tara asa din cauza unora ca mine? Ei bine , DA, ne-am saturat de prosti, inculti, de scoli facute pe hartie, de impostura.
Raspunde

Coralya Popescu

Acum 4 săptămâni

Si inca ceva - condamn si voi condamna intotdeauna lipsa de profesionalism, indiferent de domeniu.Si ai dreptate - tocmai aceasta lipsa de dedicatie, informare continua in domeniul pe care-l practici ne-a adus aici. Omul sfinteste locul - este o zicere tot din traditie. Dar cum pe traditie...... asta este.
Raspunde

Apolitic W

Acum 1 lună

D-na Balau sunteti nascuta in Sibiu . N-ati auzit de pomenirea mortilor ?
Raspunde

Dan Kro

Acum 4 săptămâni

ce sa stie micutza ?doar ca DECIT la 7 noembrie era marea revolutie socialsta din octombrie(oare?) cititi distinsa dsoara/doamna,documentati-va bitte
Raspunde

Cristian Sibian

Acum 4 săptămâni

Daca sunteti credinciosi romano-catolici ,da,e 1 noiembrie data de pomenire. Daca sunteti credinciosi ortodocsi ziua este de 3 noiembrie(Mosii de Iarna) precum si celelalte pomeniri din timpul anului. Faptul ca ortodocsii sibieni sau mare parte din cei transilvaneni au adoptat aceasta pomenire(Luminatia lui papa Bonifaciu) de la catolici nu implica neaparat incultura... Cine se crede mai bun sa dea primul cu piatra!
Raspunde

Diana Constantinescu

Acum 4 săptămâni

Oau, ce știre.

Raspunde

Ioan Geo

Acum 4 săptămâni

Pai nu mai stiu de pomenirea mortilor.... ca acesti scriitori de articole nu mor niciodata si nu trebuiesc pomeniti. Au uitat cine sunt si dau lectii de viata, cam ca globalistii care au adus vreo 6 milioane de musulmani in Franta sa-i taie pe strazi.
Raspunde