Luni,
01.03.2021
Partial Noros
Acum
5°C

Petiție pentru a cere Primăriei să verifice aderența asfaltului din oraș: ”carosabilul este foarte alunecos”

Petiție pentru a cere Primăriei să verifice aderența asfaltului din oraș: ”carosabilul este foarte alunecos”

Un grup de sibieni a inițiat o petiție prin care roagă reprezentanții Primăriei Sibiu să angajeze un expert extern care să verifice de ce, atunci când scad temperaturile, carosabilul din interiorul orașului este mult mai alunecos decât cel de pe drumurile județene sau naționale, de exemplu.

Petiția este adresată sibienilor pentru a strânge cât mai multe semnături și are drept obiectiv final implicarea administrației locale, dar și a polițiștilor rutieri, în verificarea acelor condiții care generează o lipsă de aderență.

”Prin prezenta petiție dorim să vă aducem în atenție faptul (cunoscut de majoritatea locuitorilor orașului) că în ultimii ani participanții la trafic, și nu doar ei, se confruntă cu o problemă care ține în primul rând de siguranța lor, în speță, aderența carosabilului. Oricine poate observa că în anumite condiții meteorologice (cu precădere în intervalul de temperatura -5 și +10 grade) carosabilul este foarte alunecos, fapt care duce la o creștere a evenimentelor rutiere soldate cu pagube materiale precum și vătămări corporale”, este începutul petiției.

Inițiatorii acestui demers amintesc și cele trei variante care întrunesc majoritatea opiniilor pe acest subiect, variante care însă nu sunt confirmate de niciun demers aprofundat. O primă variantă ar fi că asfaltul nu mai are aderență din cauza noroiului ori a prafului care, combinate cu umezeala specifică sezonului rece „produce o peliculă alunecoasă la suprafața carosabilului”. A doua variantă este cea care dă vina pe soluția utilizată pentru deszăpezire, care ar fi neconformă standardelor în domeniu. În fine, cea de-a treia teorie pe care o amintesc inițiatorii petiției este cea potrivit căreia ”compoziția asfaltului nu respectă rețeta, anumiți compuși, posibil liantul uleios sau alte componente provenite din reciclare, nu sunt conforme”.

Scăderea aderenței carosabilului din oraș este o problemă reală, care poate fi sesizată prin câteva comparații, consideră inițiatorii petiției. ”Orice încercare de a muta problema către alte zone sau alți responsabili se lovește de faptul că în aceleași condiții atmosferice carosabilul din exteriorul orașului este aderent, iar cel din oraș, nu (exemplu: autostrada - centura Sibiu). De asemenea, nu prezintă această problemă anumite străzi din oraș (care au încă asfalt vechi), parcările hypermaket-urilor și ale diferitelor altor instituții publice și private (fabrici etc). Devine astfel evidentă și imperios necesară implicarea autorităților locale în investigarea celor trei puncte de mai sus și rezolvarea acesteia”.

În verificarea acestei situații se cere atât implicarea Primăriei, cât și a consilierilor locali și a polițiștilor rutieri, care să angajeze experți externi pentru a fi aflate în cât mai scurt timp cauzele acestei situații. ”Credem cu tărie și solicităm la rândul nostru din partea instituțiilor sus-menționate transparență deplină în ceea ce privește soluționarea petiției noastre și așteptăm rezultatele preliminare și finale ale verificărilor, un eventual plan de măsuri și un calendar al implementării acestora”.

Petiția a fost inițiată în cursul zilei de joi și poate fi consultată și semnată urmând acest link: ”Verificarea de către un expert extern a calității carosabilului din Sibiu”

În luna februarie a acestui an, Turnul Sfatului a solicitat atât opiniile unui inginer specializat în întreținerea drumurilor, cât și unor profesori de chimie. Sarea și praful au fost considerate principalele cauze de formare a peliculei alunecoase de pe carosabilul din Sibiu.

Citește și De ce ”alunecă șoselele Sibiului” în această perioadă? Două variante: sarea și praful

Vizualizari: 4359

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

22 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bogumil Agușteriței

Acum 2 luni

Mai lasati-ma cu hipsterisme de-astea de puberți cu probleme mintale...petiții și proteste tăcute, in care toata lumea se ține de mână și protestează în gând! Bombardat mail-ul primăriei cu adrese, sesizări, solicitări și aplicația! Hai sa facem o petitie, vreti lumea mai frumoasa si plina de curcubee? Fapte, nu hipsterisme!
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 2 luni

Va spun eu gratis: Mixturile asfaltice sunt produse cu agregate de rau nu cu agregate concasate asa cum cer normativele. Da' multi vad,putini pricep !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Calin Calin

Acum 2 luni

Daca se face carotaj si se dovedeste ca nu ai dreptate, te vad in mare ...r..hat. Vorbesti aiurea si tehnic esti paralel. Aluneci ca e piatra rotunda si asta se vede in asfalt;))) Doamne fereste:))) Clipeste de 2 ori daca vrei sa te salvam
Raspunde

Carcotel C.

Acum 2 luni

WOW, o initativa ceteteneasca binevenita: dar tanti Cora si ceilalti "inalti demnitari" ai catunului nu au observat pana acum ca asfaltul e ca patinuarul? Sau ei au soferi si nu conduc pe strazile urbei? :) PS: Semnati petitia, chiar merita!
Raspunde

Liliana Anisiea

Acum 2 luni

Sunt foarte multe accidente în Sibiu din cauza carosabilului umed . Oare nu există nicio explicație? În alți ani de ce nu s-a întâmplat acest lucru?
Raspunde

Mihai Mihai

Acum 2 luni

raspunsul e unul simplu : nu e vb de aderentabasfaltului ci de substanta care s-a dat pe asfalt ptr a nu se forma polei sau a nu se depune strat de zapada...poate unii va aduceti aminte de faza de anul trecut parca din B cand au dat aia cu nu stiu ce pe asfalt si erau masinile ca pe derdelus...si da , asa este asfaltul e f alunecos se formeaza in anumite conditii ceva ca o mazga sau ca o pasta subtire si se pierde aderenta pneurilor...
Raspunde

Roxana Ionescu

Acum 2 luni

Uunde ne putem inscrie la petitie?..e un fapt real si eu am patit-o si s-a sondat cu accident
Raspunde

Un Sibian

Acum 2 luni

"grupul de sibieni" n-a inteles ca pe carosabil sunt tone de sare, care a fost imprastiata "sa vada astia ca facem ceva" (tocmai s-a semnat un nou contract de salubrizare cu o valoare IMENSA si NEJUSTIFICATA)...sarea atrage apa din aer si devine o mazga...ceva f alunecos...nu trebuie verificata nici o aderenta ca doar n-a fost schimbat asfaltul...in plus "grupul de sibieni" probabil sunt din cei care nu prea respecta regulile de circulatie (mai ales viteza maxima)
Raspunde

Marius Gheorghe

Acum 2 luni

Atat timp cat masinile vor circula cu noroi pe roti, mai ales camioanele, asfaltul va fii alunecos si nu se folosesc masini de spalat asfaltul. Alo gara a-ti auzit de mazga, la scoala de soferi? Lasati calitatea asfaltului, nu are nici o treaba.haide pa
Raspunde

Un Sibian

Acum 2 luni

ai mare dreptate!!! numai in zona Strand e o mizerie groaznica din cauza celor de la Apa-Canal care s-au trezit in decembrie sa distruga cateva din strazile cele mai circulate din zona.
Raspunde

Ion Mos

Acum 2 luni

Sa vedeti ce alunecos e aasfaltul pe panta spre giratoriul spre Broscarie incepand din fata la Comtram! Ies camioane de la blocurile in constructie cu rotile pline de pamant.Dar cine sa vada ca politia locala e in starea naturala de hibernare tulburata doar de beep-ul mesajului ca a intrat salariul!
Raspunde

Vic -

Acum 2 luni

Ce aderenta cand mai toate sensurile giratorii sunt denivelate? E clar ca asfaltul nu e de calitate... si reparatiile se fac in batjocura.
Raspunde

Dracu Sa va ia

Acum 2 luni

Mai bine facem o petitie sa vedem ce garantie are asfaltul turnat...Sa vezi acolo ce dedesubturi vor iesi la iveala. Oricum, se vede clar ce responsabili sunt cetatenii daca au votat un primar de aproape 70 de ani cu mentalitati invechite si gandire comunisto-"neocapitalista". Si in plus...si femeie. Pentru cei care vor sa comenteze....DA. Sunt misogin si consider ca femeile nu au ce cauta in functii cu asemenea responsabilitate.
Raspunde

Un Sibian

Acum 2 luni

ai mare dreptate in lagatura cu primarul!!! de la bun inceput a aratat numai IGNORANTA, INCOMPETENTA si a urmarit numai INTERESE PERSONALE!!!
Raspunde

Un Sibian

Acum 2 luni

mai bine facea-u o petitie legat de calitatea drumurilor din Sibiu...ca marea majoritate sunt un mic dezastru!!! vezi Maramuresului, Cristianului, toate sensurile giratorii, etc etc.!!!
Raspunde

Sibianul Sofer

Acum 2 luni

Situatia e veche , nu e doar de anul acesta. In general curatenia pe strazile din oras lasa mult de dorit... dar s-a votat "continuitate" acum degeaba se semneaza petititii
Raspunde

Cornel Cornel

Acum 2 luni

Pentru mine este foarte clar ca asfaltul are aderența slabă.Pe A Iulia in jos după Goga s.au întîmplat numeroase patinari pe asfalt uscat.Am pățit și eu la 30 km/h.Atât agregatele cît și bitumul trebuiesc verificate urgent,pînă nu se repeta accidentele
Raspunde

Paganel Roboțel

Acum 2 luni

Si e cu atat mai lunecos, cu cat conduci cu pneuri de iarna China, ca au fost mai ieftine.....sau cu de-alea de acum 10 ani, ca "au carne". Ca, in loc sa pui niste bani si sa iti iei pneuri cum trebuie la rabla, i-ai baut sau fumat sau ti-ai cumparat skiuri, ca atat te-o dus capul... apoi faci gargara pe internet ca aluneca soseaua. Cumparati-va cauciucuri ca lumea si nu va mai zmiorcaiti.....sau vrei sa va dea primaria si pneuri ? Da voua nu va place comunismul.
Raspunde

SOMA Penele

Acum 2 luni

Nu primaria se ocupa de sosele, ci consiliul local, asa ca luati-o la intrebari pe doamna SOMA-Turcan PNL de la Bacau si intrebati cu ce firma prietena a semnat ingrijirea drumurilor.
Raspunde

Ogarul Visiniu

Acum 2 luni

acum citeva zile la giratoriul milea -calea dumbravii venind cu viteza normala de pe calea dumbravii mi s-a activat brusc ABS-ul la intrare in giratoriu in rest totul era uscat ....nu-mi venea sa cred atentie mare e chiar pericol !
Raspunde

Luca Luca

Acum 2 luni

"PETITIE " ?! Serios ?! Trebuie petitie ?! Altfel Primaria cea aroganta , incolora,insidpida, inodora nu ne baga in seama ???
Raspunde

Alexandru Mihai

Acum 2 luni

Toți deștepții își dau cu părerea, că e de la noroi că circulă cu viteză, că au cauciucuri chinezești. Măi prieteni, vorbim de asfalt curat, viteză normală și cauciucuri bune. Măi mult, pe foarte multe porțiuni se vedea umed pe jos doar pe urmele cauciucurilor și uscat în rest. În condiții normale trebuia să fie exact invers. Concluzia? Este o problemă cu asfaltul!
Raspunde