Vineri,
07.05.2021
Innorat
Acum
17°C

VIDEO Câine călcat cu mașina la Cisnădioara. ”Șoferul nici măcar nu a oprit”

VIDEO Câine călcat cu mașina la Cisnădioara. ”Șoferul nici măcar nu a oprit”

Sunt revoltați o parte din locuitorii Cisnădioarei după ce au vizionat imaginile cu un câine care este călcat de o mașină al cărei șofer nu a făcut niciun gest pentru a evita situația.

S-a întâmplat în 25 martie, pe la ora șapte dimineața, pe strada Cireșilor din Cisnădioara. Doi câini, tolăniți, sar către un autoturism care se apropie. Unul dintre câini se pune în fața mașinii, al cărei șofer nu oprește și trece cu ambele roți de pe partea dreaptă peste patruped. Mașina își continuă drumul, lăsând câinele în agonie.

Atenție: imaginile de mai jos sunt explicite și pot afecta emoțional privitorii!

Cei doi câini au rămas ai nimănui de mai mulți ani, după ce stăpânul lor, localnic, a murit. ”Câinii aceștia i-am hrănit mai mulți ani. Au trecut peste toate vijeliile, în sensul că au scăpat și de acele momente în care pe aici era plin de câini ai ciobanilor care atacau orice alt câine. Au trecut peste toate urgiile, dar n-au mai rezistat în fața unui Audi. Al cărui șofer nici măcar nu a mai oprit după ce a trecut cu două roți peste câine”, spune un localnic al Cisnădioarei, care a transmis redacției Turnul Sfatului imaginile. Potrivit lui, numărul mașinii conține combinația TWT. Câinele călcat de mașină a fost dus de vecini la un medic veterinar, curând după incident. Medicul veterinar nu i-a mai putut salva viața.

Turnul Sfatului a sesizat și Poliția pe acest subiect, ai cărui reprezentanți au anunțat că vor reveni cu detalii.

Vizualizari: 4655

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Freud

Acum 1 lună

subspecia asta de om ar trebui sa primeasca min. 1 an de inchisoare conform legii si suspendarea permisului pe cel putin 5 ani de zile pentru ca nu este apt psihologic sa conduca oa masina pe drumurile publice. Probabil daca ar trece pe un drum de la tara (unde nu e vazut) pe langa un biciclist sau pieton ar arata tot atata consideratie ca pentru cainele acesta si considera ca nu se merita sa puna frana sau sa ocoleasca.
Raspunde

Gigi kent

Acum 1 lună

Foarte urata fapta! Dar eu l-as intreba pe localnicul din Cisnadioara daca acel caine ar fi muscat sau mai rau omorat un copil, isi mai asuma grija pt aceste animale? Daca tot zice ca avea grija de ele atunci poate nu ar fi trebuit sa fie pe strada? Intreb si eu. Cinstit ar fi ca faptasul sa fie gasit si pedepsit iar localnicul amendat si el. Dar cum traim intr-o tara plina de iubitori de animale care nu stiu sa aiba grija de ele... nu o sa se intample nimic. Case closed!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Vlad

Acum 1 lună

Probabil spunem ca e doar un caine.....ce conteaza!!!Problema mea e alta.Tipul a suprimat o viata de fata cu proprii copii, asa cum ne marturiseste.Ce exemplu dai propriilor progenituri, daca nu reusesti sa iti infrangi mania de fata cu o fiinta care nu se poate apara? Ce lectii au invatat acestia despre lume si viata?A demonstrat ce viteaz e, la volanul unui bolid, fata de o fiinta care sta asezata pe o scara a neputintei cu mult sub valorile de barbatie si putere a agresorului frustrat.Cu siguranta politia va fi ingaduitoare, nu va fi considerat pericol social.Ma intreb atat doar: daca si-a permis astfel de iesiri nepotrivite fata de proprii copii si fata de niste animale neajutorate, ce imi va garanta ca o intalnire personala cu agresorul, intr-un alt moment de frustare, pe care sigur il va avea, nu va duce la o alta iesire agresiva, de acelasi gen, din partea lui?
Raspunde

7 dintr-o lovitura

Acum 1 lună

Dar tu cand mergi cu autoturismul personal cu copii in spate si omori sute de musculite cu parbrizul masinii, ce exemplu dai la copii tai? Cand ii pui in farfurie o bucatica de fripturica taiata din ceafa unui animal mai mare decat cainele, ce exemplu le dai copiilor tai? Cand iti sare o pisica in fata si nu o vezi, nu o poti evita si o omori, ce exemplu le dai copiilor tai? Cand pui otrava la soareci ca-ti invadeaza casa, ce exemplu le dai copiilor tai? Si daca mergem pe logica ta pot sa spun ca "poate e o musculita, poate e o pisicuta, poate e un porc, poate e un soarece". Nu mi se pare intentionata accidentarea acestui caine si faptul ca te legi de ce educatie da copiilor lui consider ca e strict ciorba lui asa cum si tu nu ai vrea sa se bage cineva in ciorba ta sau poate... te rog sa le pui pe masa broccoli de acum incolo!
Raspunde

DIANA

Acum 1 lună

Nu s-a oprit sa vada daca il putea salva. Asta e problema. Chiar daca nu a fost intentionat ,faptul ca nu a oprit e incalificabil. Si un porumbel de era, trebuia sa opreasca. Musculitele nu ai cum fizic, sa le eviti,cainii da. Poate si oamenii.
Raspunde

Mortadella

Acum 1 lună

7 dintr-o lovitura, esti un exemplu deosebit de prostie. sper sa ai o viata lunga alaturi de persoane identice tie.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Théo

Acum 1 lună

Ce oameni fàrà inimà, niste monstruozitati. Sper ca Politia sa ia atitudine sa ii aplice pedeapsa cuvenita, orice fiinta are dreptul la viata.
Raspunde

Cutofil

Acum 1 lună

De ce i-au hranit si nu i-au luat in curte? Daca nu pot sa-i intretina - sa-i duca la adapost. Cainii aia sar la biciclisti, animale, copii. Nu ar fi trebuit sa fie lasati pe strada.
Raspunde

Dan

Acum 1 lună

Caini aia atacau si biciclistii nu doar masinile, putea vreun biciclist sa moara din cauza acelor caini, isi asuma careva raspunderea ca ii hranea pe strada? Banuiesc ca nu. Iubitori de animale, pardon de caini, pana va cere cineva sa ii luati acasa si sa raspundeti pt ei.
Raspunde

Teo

Acum 1 lună

Daca era asa iubitor de animale ,acest localnic trebuia sa ia cainii acasa si nu se intampla nimic.Daca ar fi muscat vreun trecator, cum era?Multi cresc caini in propriile case iar cand ies cu acestia la plimbare ,nu aduna mizeria ramasa, de iti e lehamite sa te mai plimbi.Halal iubitori de animale.
Raspunde

No name

Acum 1 lună

Daca nu sunt pagube la masina, de ce trebuie sa declari accidentul? Nu stiu? Asa spune legea? Si daca ai masina cu garda mica dar daca treci peste un soricel trebuie sa anunti ca ai lovit un animal? Masina aia e destul de mare pentru cainele acela. Eu nu vad in filmare daca omul acela a oprit dupa ce masina a trecut de cadrul filmarii. Daca tu hranesti caini si-i lasi pe drum, e clar ca acei caini isi apara teritoriul . Acei caini latrau la masina inainte ca aceasta sa apara in cadru, ma duce cu gandul ca indiferent cine trecea, acei caini erau agresivi. Pe "strada" aceea (apropo de cand un drum cu asa gropi mari se numeste strada) daca treci cu o masina de teren peste gropi nu poti sa faci distinctie daca treci si peste un caine, repet cainele negru s-a apropiat foarte mult de roata, nu-l poti vedea. Poate gresesc dar din cate vad in filmare: era dimineata si probabil cu soarele in fata. Iar daca soferul vedea ca are vre-o dauna, se ducea la politie sa declare accidentul pentru a-si putea repara masina (nu pentru ca a lovit simplu un caine) si pe baza acestei filmari putea sa-i si dea in judecata pe cei care au grija de caini ca i-au provocat daune la masina!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Immanuel Kant

Acum 1 lună

"Cel care este crud cu animalele devine nemilos şi în relaţiile sale cu oamenii. Poţi judeca inima unui om după felul cum tratează animalele."
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Iubitori de haimanale

Acum 1 lună

Pana la urma scoatem vinovat pe localnic pentru cele intamplate.Soferul nu are nicio vina, el "saracutul" a devenit erou.Daca tot era deranjat trebuia sa cheme autoritatile, nu sa isi faca singur "dreptate".La ce sa te astepti?Pana la urma vorbim de societatea romanasca in care incultura,marlania si lipsa spiritului civic sunt puse la loc de cinste.Traiasca balcanismul!!!
Raspunde

Xulescu

Acum 1 lună

Avem de-a face cu o sinucidere. Cainele s-a aruncat sub rotile masinii, probabil ca era deprimat pt ca cineva se prefacea ca ii iubeste, le dadea manare dar nu avea inima sa ii ia in casa.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Omoram tot ce nu ne convine sau ar putea sa ne latre ?

Acum 1 lună

"Mi s-a părut că am auzit ceva și m-am uitat pe oglindă, însă am văzut că s-a ridicat și am crezut că nu l-am atins" asta zice pe ora de sibiu "soferul". E un caine de marime medie, il vede, il ignora - sau poate intentionat a trecut peste el, trece cu roata fata peste el, apoi trece cu roata spate peste el si nu simte nimic. Sa-i zica asta ... vioricai dancila. Daca data viitoare intr-o noapte , ar lovi un om cu masina , l-ar lasa cu aceeasi seninatate sa zaca intr-un sant pe marginea drumului, pentru ca nu a simtit nimic. Iti trebuie o mare doza de insensibilitate si nesimtire ca sa nu recunosti cruzimea unei asemenea fapte sau sa o aprobi doar in ipoteza in care intr-o zi cainele ar fi facut ceva si o merita, sau ar latra la biciclisti cum zice cineva mai sus. Cum ar fi fost sa fi oprit masina dupa si copilul sau copii lui sa vada ce-a produs nesimtirea tătîne-su - un caine in agonie ?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cosmin Codru

Acum 1 lună

E o situatie tipica de individ care si-a luat permisul de la statul roman, dar nu e apt din punct de vedere al gradului minim de inteligenta, sa conduca un autoturism. Evident, acel individ aflat pe scaunul soferului, nu are nici un fel de reactie, semn clar al unui nivel de inteligenta scazut, mult prea scazut pentru a avea permis de conducere. Dar asta este Romania, tara cu cel mai scazut indice al inteligentei din UE. Acel individ, la fel ar fi procedat si daca era un copil, spre exemplu, pentru ca pur si simplu nu este apt pentru a conduce. Dar in tara incompetentilor, probabil nu il va urmari nimeni, ca nu avem politie sau militienii angajati sunt toti din Olt, Gorj si zonele aferente.... ca "la stat e bine", tot indivizi fara constiinta si nivel scazut al inteligentei si implicit fara constiinta. Acest sofer ar trebui pur si simplu urmarit si i-ar trebui suspendat dreptul de a conduce, pentru simplu fapt ca nu are absolut nici un fel de reactie, ceea ce clar, dovedeste o incompatibilitate cu ...permisul de conducere, acordat de statul roman.
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 1 lună

Cam asa procedeaza altii:https://www.youtube.com/watch?v=hu1L3c6gP3s.E drept,sunt niste saraci care n-au vazut in viata lor un Audi Q7 !
Raspunde